Vyšetřování ztráty třídní knihy

Vyšetřování ztráty třídní knihy https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455524/bmid_vysetrovani-ztraty-tridni-knihy-KIn-455524.jpeg 4 417 36

Divadlo Járy Cimrmana série

Cimrmanova činohra ze školského prostředí. Cimrman jako pedagog byl požádán, aby zpracoval do Kapesní učebnice c. k. poddůstojnického sboru heslo Země česká. V té době znal Čechy jen z mapy rakousko-uherského mocnářství v měřítku 1:500 000. Napsal: „Zemi českou co do jejího povrchu lze charakterizovati jako hory, doly, černý les. Mezi Sušicí a Pískem je poušť. Severně od města Kouřim táhnou se rozsáhlé tabákové plantáže až ke kuřácké metropoli Šluknov. Zkamenělé výměšky vyhynulých mamutů dolují pilní Čechové v okolí Veltrus. Za zmínku stojí též okultistické doupě Duchcov a letovisko jihočeských zbohatlíků Prachatice. Léčbou štítné žlázy jsou známy lázně Volary. Český ráj je krajem nudistů. Zdejší adamité a evité chodí zde, jak je Pánbůh stvořil, oděni jen tu a tam, nedbajíce církevních pohrůžek z Mnichova Hradiště. Své centrum, památný to hrad, pojmenovali si nudisté českým názvem pro krásnou ženu: Kost.“ Zůstává dodnes tajemstvím, zda Jára Cimrman přispěl takto do příručky z pouhé neznalosti, či zda byl veden úmyslem rozložit poddůstojnický sbor a znemožnit mu případné operace na českém území.... celý text

NaiTenshi
21.02.2019 4 z 5

Světlo se láme! Asi první cimrmanovka, kde mě úvodní seminář bavil více než samotná hra.

RyonMathrin
04.12.2018 5 z 5

Na první přečtení (poslech) jakoby méně záživná, ale s rostoucím počtem opakování oceníte a postavíte na stejný level jako ostatní hry.
Třeba telefonování: "Potřeboval bych vycházkové hole asi takhle dlouhé..."
Nebo Cimrmanův důkaz, že světlo je rychlejší než zvuk...
Filozofie externismu? Nepřekonatelná!
A samozřejmě hlášky ze hry:
"Učí se dobře, to nemohu říct."
"Teď už se ale opravdu žerty stranou! Už mě to namouduši žádná legrace!"

karel8316
18.11.2018

no na rovinu ... ač mám tento humor opravdu rád, tak toto je jednoznačně to nejslabší, co autoři napsali ... zejména hra samotná. Zatímco Dobytí severního pólu... je nepropracovanější a nejlepší...toto nemá ani hlavu ani patu. Je to jaksi o ničem. Skoro mi to připadá jako pokus autorů, čemu všemu se lidé budou ještě smát. No a protože se počítá se snoby, kteří na Cimrmana chodí jaksi aby byli IN , není to asi těžké ... mimochodem, jak je uvedeno ve hře Záskok, “tady vlevo, tady vždycky sedí blbci ...” to je myslí jasné poselství autorů právě k podobným divákům.

1amu
29.06.2018 5 z 5

Tato hra je hlavně dílem Ladislava Smoljaka a ono je to patrné zejména u monologu pana ředitele (Smoljak) .
Ř: Rozumní chlapci ! Toto jsou rozumní chlapci !? Vždyť je to tu jeden vedle druhého samý debil nebo blbeček. Vždyť se podívejte (ukazuje do zasedacího pořádku) : Debil-blbeček, debil-blbeček, debil-blbeček, debil-blbeček, debil-blbeček. Akorát tamhle vzadu - to je snad jediná výjimka - sedí dva blbečci vedle sebe !!!
Není to krásné ?
A že jsme je ve škole a v dalším životě potkávali . Vzpomínám na spolužáka H.H., kterému jsem později šéfoval (jako vedoucí expedice). On byl mašinfíra u malého továrního lokotraktoru. A na nákladní průvodní list psal (mimo jiné) Kopřyvnice . Vyprávěl jsem to doma svým dětem, kteří od té doby znají pouze jedno město Kopřyvnici !
Tato hra má úžasný referát "O teorii poznání" - "Trestání učitele učitelem " či teorii "Oživlé dřevo " a také půvabnou básničku :
Školákovo trápení.
Ach, co je krásy v přírodě vůkol a já mám psáti domácí úkol.
Skřivan tu jásá, břízky tu šumí, šťasten je ten, kdo na zítřek umí.
Ach, ty má mysli, ach, ty má hlavo netěkej, netoč se vlevo a vpravo .
Ten kdo si pospíší s úkoly, může se proskočit po poli .
A to šlo teprve v pořadí o druhou hru S+S.

dancadragneel
30.05.2018 5 z 5

Překrásné a vtipné drama, které dokáže člověka nadchnout pro vyhledání dalších dramat od autorů.

Michalka98
24.02.2018 5 z 5

Skvělá hra o životě největšího českého nedoceněného génia. Inteligentní český humor je prostě dokonalý.

Pitbullka
01.10.2017 2 z 5

Nevim proc, ale tohle me vubec nebavilo. Z Dobyti severniho polu jsem byla nadsena a tohle bylo proste slabe, o nicem a ani mi to neprislo tolik vtipne.

xxtom
15.06.2017 5 z 5

Hry Járy Cimrmana jsou prostě dokonalé :)

Ronnie68
23.04.2017 5 z 5

božská hra ... neuvěřitelně vtipná .. když jsem ji četla, nemohla jsem se udržet nesmát jak u semináře, tak i u samotné hry ...

LadyKet
07.03.2016 5 z 5

"Jenom támhle vzadu, to je jediná vyjímka. Tam sedí dva blbečci vedle sebe!" Prostě božské!

Dudu
04.09.2014 5 z 5

Dle této knihy soudím, že učitelé to neměli lehké ani za starého Procházky. Oblíbená hláška : Tříďas:Ostatní mají z chování trojku, pane inspektore. Inspektor: Trojka je přeci také dobrá známka. Chlapci, dokažte, že si ji zasloužíte.

Dandulka
12.02.2014 5 z 5

Skvělé! Jak v tištěné formě, tak i hrané! Měla jsem možnost sledovat tuto hru v televizi a pak jsem ji četla. V obou případech jsem se smála tak, až mi tekly slzy. Doporučuji.

BooksLucyKing
02.12.2013 5 z 5

Tahle hra nemá chybu, ať už tištěná nebo hraná :D

Kate.S
16.11.2013 4 z 5

Myslím, že tahle hra je prostě klasika. Je to zábavné počtení a ještě zábavnější pokoukání. Co víc dodat?

evelinaevelina
30.01.2013 5 z 5

Nedomnívám se, že ve hře chtěl někdo vytvářet šlechtu z vysokoškolských lidí. Princip byl v tom, aby se ukázalo jaké šílené funkce a hierarchie existují ve školství a nejlépe při každém problému se problém sám nevyřeší, jediným řešením je zavolat tzv. vyšší instanci (alespoň to tak v dřívějších dobách fungovalo, jak si dobře pamatuji.

WEIL
11.10.2011

Tahle hra je pro mě jedna z nejslabších, která byla pod značkou J.C. napsána.

Je podbízivá, neskutečně a vytváří za socialismu šlechtu z lidí, co absolvovali nějakou vysokou školu. Je to komické, neb aby zemědělec či technik VŠ četl po večerech Dostojevského či Haška je tak pravděpodobné jako že kráva porodí dvě telata současně.

divadelní hry

Autoři knihy