Vymeňte kvetom vodu

Vymeňte kvetom vodu
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482104/bmid_vymente-kvetom-vodu-97B-482104.png 4 516 516

Violette Toussaintová je správkyňou cintorína v malom mestečku Bourgogne. Osamelosťou však netrpí – spoločnosť jej okrem zriedkavých i pravidelných návštevníkov robia aj ďalší zamestnanci cintorína a miestny kňaz. Zastavia sa u nej na kus reči, na kávu či občerstvenie, delia sa s ňou o zážitky, pomáhajú jej a vnášajú do jej života veselosť. Jedného dňa Violettin bezpečný stereotyp naruší príchod Juliena Seula, mladého policajného komisára, ktorý pátra po tom, prečo má byť popol jeho matky rozsypaný na hrobe neznámeho človeka a nie uložený vedľa jej manžela. Čoskoro sa ukáže, že hrob patrí matkinmu dávnemu milencovi a príbeh utajenej lásky úzko súvisí s Violettiným vlastným tajomstvom. Podarí sa jej vysporiadať s bremenom minulosti? A dovolí láske, aby zmenila jej pokojný život?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

Changer l'eau des fleurs , 2018

Stepanka897
03.05.2023 4 z 5

Zvláštní, fascinující knížka, těžká a milá zároveň. Autorka má úžasný vypravěčský talent. Krásný příběh plný emocí. Určitě si od autorky přečtu něco dalšího.

Evaho73
03.05.2023 5 z 5

Keď čítate veľa kníh dokážete ihneď nájsť tú, ktorá sa od ostatných odlišuje a niečím vyniká... Kniha "Vymeňte kvetom vodu" je takýto môj druhý tohtoročný čitateľský unikát.
Je to óda na život a jeho všednú každodennosť s malými radosťami a starosťami, ktoré dokáže priniesť.
Je to román, ktorý vás uteší, bude s vami a zostane s vami. Jeden z tých obyčajných-neobyčajných príbehov, ktoré sa z ničoho nič dotknú človeka až do hĺbky.
"Život Violette" je v podstate kniha nie o jednom živote, ale o mnohých životoch a príbehoch ľudí, ktorí sa navzájom zvláštne prepletajú a dokážu obnoviť život z jeho trosiek, vyhrabať sa z ohromujúcej reality, nájsť krásu v najmenších momentoch a predmetoch... Autorka to okorenila geniálnymi poznámkami, skvelou formou literárneho jazyka a uštipačnými myšlienkami.
Odporúčam tento príbeh plný krásnych čiastočiek príbehov ľudí živých aj tých, ktorí už dávno nie sú... prepletených osudov mnohých postáv, veľa bolesti a utrpenia a zároveň radosti, rozkvetu a odpustenia. Odporúčam tu tiež vychutnať si niekoľko pohľadov na krásne priateľstvá a magické teplo prúdiace z každej strany, ťažké emócie, ešte ťažšie vzťahy a niekde medzi tým nádej.

Katte192
02.05.2023 5 z 5

O ano, uznávám že se mi ta jména pletla a mnohdy jsem se vracela s tím "kdo že to teda je?" Ale jakmile jsem si na postavy zvykla, tak to byl takový neskutečně příjemný příběh, plný něhy, citlivosti, zmatku, touhy a vlastně deště. Nevím, zda to bylo počasím venku (a ano pršelo hodně) nebo černým čajem s mlékem ale příběh mě zabalil do deky a hřál mě nadějí, že nic není až tak ztracené. Já mohu jedině doporučit si tento malý zázrak přečíst - ideálně s čajem a deštěm za okny.

KerliDepp
26.04.2023 5 z 5

Nemám ráda příliš mnoho jmen a spoustu dějových linek ale tady mi to vůbec nevadilo protože kniha je čtivá už od začátku a "kapitolky" krátké. Kniha mě nutila číst, dál a ještě a ještě jednu kapitolu. Takže tady hezky fungovalo to, že nemáte nutkání na několik dní knihu odložit a tak případně zapomínat co, kde, kdo, jak. Když jsem knížku jenom přece na chvíli odložila tak jsem na ní často myslela a chtěla pokračovat ve čtení. Kniha je zasazená do starší doby. Je trochu tajemná, ponurá, smutná, láskyplná, záhadná, překvapivá, detektivní a netradiční. Od všeho kousek. Moc pěkně propletené. Žádný z osudů postav mě nenudil jenom mi přišlo že větší část příběhů se točila kolem nevěr a milenců, každopádně každá z postav měla svůj "charakter". Ze začátku mi vadilo "počeštění" jmen ale jak už někdo zde psal v komentářích asi by nám to ve francouzštině nedávalo moc smysl.

kopeceli
05.04.2023 5 z 5

Fascinující, ale velmi temná kniha...

Lenka541
03.04.2023 5 z 5

Co kniha, která se mi v poslední době dostane do ruky,to silný příběh. U této tomu nebylo jinak. Podmanivá, smutná, krásná, čtivá a hlavně neodložitelná.

lidunka1
26.03.2023 5 z 5

Kniha mě úplně dostala. Občas jsem se trošku ztrácela v časových liniích. Ač nejsem správkyní hřbitova v mnohém rezenovala s mým životem.
"Umlčená slova budou uvnitř nás řvát."
Ta kniha se dotýká srdce. A občas ho probodne.

zimolka
13.03.2023 5 z 5

Naprosto souhlasím s větou na přebalu-autorka má vzácný vypravěčský talent, nechybí ji schopnost učinit ze všedních věcí výjimečné a vytvořit kolem obyčejné ženy neobyčejný svět plný poezie a lidskosti. Na knihu budu dlouho vzpomínat.

ajka91
11.03.2023 4 z 5

Zvláštní, opravdu zvláštní kniha. Dokáže vyvolat všechny možné pocity. Nuda, šok, lítost, napětí, zoufalství... Těžké téma. Zdlouhavé. Zbytečné pasáže. Přesto neodložitelná.

Jenny46
26.02.2023 4 z 5

Nevšední a nápaditý příběh, který napsal život sám...
Kniha stojí za přečtení hluboké myšlenky a postupně všechno dává smysl celý příběh se propojí.

Květ
24.02.2023 5 z 5

Tak trošku jiná kniha, nevšední, zvláštní... první stránky ubíhaly a říkala jsem si, to není nic pro mě, ale pak si mě podmanila. Svým smutkem, svým utrpením, svojí vůlí žít, zklamáním a nadějí, smířením. Krásné postavy, opouštěná Violette a záletný Filip, Irene a Gabriel, Saša, Luc a Francoise, Julien... Děj je barvitý, kořeněný, více k pláči než k radosti, ale přesto krásný. Asi to není knížka pro každého, ale já můžu doporučit.

smrčci
24.02.2023 4 z 5

Kniha vypráví příběh Violet, správkyně hřbitova a čtenář se postupně dozvídá o jejím životě, o lásce i smutku, o těžkostech jejího života. Je zde náznak detektivního průběhu, náznak červené knihovny to vše v několika časových rovinách. Navíc se do toho zaplétají i osudy dalších lidí, aby s v závěru vše propojilo. Celé pojetí a styl vyprávění mi silně evokovalo Amelii z Montmartru, ale bylo to taková její chudá příbuzná.
Půlku knihy jsem přemýšlela, jestli mě to strašně baví nebo ukrutně nebaví. Bylo to zdlouhavé a místy nudné, přesto místy velmi zajímavé. Možná, že se mi knížka prostě jen netrefila do období, protože napsaná rozhodně není špatně.

reva85
24.02.2023 4 z 5

Tohle byla pro mně hrozně zvláštní kniha. Netradiční prostředí hřbitova, pohřby, vzpomínky na zesnulé. Po pár kapitolách jsem ji chtěla odložit, ale udělala jsem dobře, že jsem ji dočetla. Je opravdu krásná a originální. Jen bych vytkla neobratná slovní spojení překladatelky, dítě se nepodobá na otce, ale otci! Podobných paskvilů tam bylo více, ale to není samozřejmě chyba knihy a autorky. O to více závidím těm, kdo si mohou knihu přečíst v originále.

Zorka
19.02.2023 5 z 5

Prostředí románu je rozhodně netradiční. A hlavní hrdinka také. Střídání dějových linií, retrospekce, střípky příběhu se pomalu skládají a dávají najednou smysl a odpověď na otázku, proč je Violette taková, jaká je. Toho, že je kniha "jiná", si cením. Není to komerční trhák, není to prvoplánově jednoduchý ženský román. Je to svým způsobem milá kniha a ranách osudu.

Termaap
12.02.2023 5 z 5

V anotaci jsem si přečetla, že “VYMĚNIT VODU KVĚTINÁM” je podmanivým příběhem silné ženy. Já bych byla při hodnocení knihy ráda originální, ale i když se snažím, nemohu přijít na lepší přídavné jméno, než je právě to “podmanivý”. Podle mého celý příběh vystihuje naprosto dokonale. Je napsán takovým poetickým způsobem, tak klidně, mírně, až máte pocit, že se tam vlastně nic neděje, ale opak je pravdou. Violettin život nebyl jednoduchý a ačkoli vlastně od začátku lecos tušíte, stejně to na vás v průběhu čtení udeří a citově vás rozháže. Ještě jsem nic tématicky podobného nečetla a přestože prostředí hřbitova, ve kterém se kniha odehrává, může ve čtenáři evokovat depresivní pocity, ve mne po dočtení rezonuje především naděje.

Ditules
11.02.2023 4 z 5

(SPOILER) To střídání pohledů a časových rovin mě trošku rušilo, nicméně od jistého okamžiku na hřbitově jsem to hltala ... Skvělé.

Ivana252
07.02.2023 5 z 5

Nevšední příběh, ve kterém se mísí několik časových rovin, mnoho lidských příběhů, smrt a láska, radost a bolest, beznaděj s nadějí, trochu morbidní, trochu detektivní, trochu červená knihovna …. A všechno spolu funguje a je to napínavé a čtivé a hezké. Kniha, na kterou nezapomenete, když dočtete poslední stránku.

broskev28
01.01.2023 4 z 5

Zvláštní kniha. Nebýt toho, že ji nakladatelství Jota nabídlo knihovnám ve slevě, asi bych se k ní vůbec nedostala. Takhle mě zaujala nejprve obálka a samozřejmě taky hřbitovní téma, celkem netypické.
Takže jsem se pomalu pročítala Violetiným životem odloženého, mrtvě narozeného dítěte, počínaje utajeným porodem a položením na radiátor. Odkazy a zvyky dané střídáním pěstounských rodin. Poznala jsem neuvěřitelného člověka Filipa Dušičku (už jen to jméno!!!) a jeho rodiče; obzvláště máti Chantal mě velmi vytáčela. Violeta matka, závorářka a správkyně hřbitova, zase další životní etapy. A k tomu Stéphanie, Saša, Irene, Gabriel Opatrný, ani se nedají popsat a zahrnout všechny románové odbočky a postavy. A navíc skutečnost, že se vlastně účastníte detektivního pátrání!
Zvláštní způsob psaní, netroufám si posoudit kvalitu překladu, ale určitě byl náročný. Pro mě byly velkým překvapením také údaje o autorce, partnerce Clauda Lelouche. Jestli máte čas a chuť prozkoumávat životní peripetie a zákruty netypických francouzských rodin a městeček tempem francouzsky pomalým a neuspěchaným, tak určitě doporučuju!
A těším se na román Tři.

„Naučit se číst je jako naučit se plavat. Jak si člověk jednou osvojí pohyby při plavání, jak překoná strach z utonutí, přeplavat bazén nebo oceán mu přijde stejné. Je to jen otázka dechu a tréninku.“

jejda.majda
31.12.2022 5 z 5

Velmi čtivě a lehce napsaná kniha o životě Violette Dušičkové, která pracuje jako správkyně hřbitova. Jak získala takovou zvláštní práci? Co ji k tomu vedlo a jaký je vlastně životní příběh paní, která neváhá pomoci pozůstalým potulujícím se bezcílně hřbitovem, pozvat je na čaj nebo kávu a dlouze s nimi mluvit o jejich nejbližších, kteří už mezi námi bohužel nejsou?

Začetla jsem se hned od úplného začátku a prvních 120 stránek jsem si v hlavě pořád říkala, jak krásně je tahle knížka napsaná a že vůbec nevadí, že se tam ještě nic zásadního nestalo, protože při čtení je vám prostě krásně. Je to takové pohlazení po duši.

Potom ale už konečně přišel zlom a mně došlo, jak spolu všechno souvisí a že tohle byl vlastně jen úvod velkého a moc smutného příběhu o životě a lásce Violette, která není jen černobílou postavou, jak se mohlo ze začátku zdát. Brala život s tím, co jí sám nabídl, s nástrahami, smůlou i trochou štěstí, vůbec to neměla jednoduché.

Za mě nejlepší přečtená kniha roku 2022!

Pog
30.12.2022 5 z 5

Tahle knížka si mě okamžitě dostala, milovala jsem ji snad od první stránky. Postava Violette byla velmi sympatická a uvěřitelná. Její příběh mě nejednou dohnal k slzám a částečně jsem se s ní i ztotožňovala.
Zpočátku se některé postavy zdály dost černobílé, ale ke konci knihy jsou některé kapitoly věnované právě těmto postavám a člověka to nutí celý svůj pohled přehodnotit.
Naprosto jsem si zamilovala jednu z vedlejších postav - bývalého správce hřbitova Sašu.

Co mi vadilo, byl překlad jmen (Dušička, Samotný, Opatrný...). Ono hlavně to "Dušičková" do toho příběhu tak zapadá a jsou na to narážky, ale podle mě měli nechat jména francouzsky, protože takhle je to do očí bijící, a dát někam na konec knihy poznámku s překladem. To však není vina autorky, nýbrž překladatelů, takže to do hodnocení nepočítám.
Druhá vada na kráse, což je ale dost subjektivní názor, byl konec. Osobně bych to ukončila jinak.