Vymeňte kvetom vodu

Vymeňte kvetom vodu
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482104/bmid_vymente-kvetom-vodu-97B-482104.png 4 510 510

Violette Toussaintová je správkyňou cintorína v malom mestečku Bourgogne. Osamelosťou však netrpí – spoločnosť jej okrem zriedkavých i pravidelných návštevníkov robia aj ďalší zamestnanci cintorína a miestny kňaz. Zastavia sa u nej na kus reči, na kávu či občerstvenie, delia sa s ňou o zážitky, pomáhajú jej a vnášajú do jej života veselosť. Jedného dňa Violettin bezpečný stereotyp naruší príchod Juliena Seula, mladého policajného komisára, ktorý pátra po tom, prečo má byť popol jeho matky rozsypaný na hrobe neznámeho človeka a nie uložený vedľa jej manžela. Čoskoro sa ukáže, že hrob patrí matkinmu dávnemu milencovi a príbeh utajenej lásky úzko súvisí s Violettiným vlastným tajomstvom. Podarí sa jej vysporiadať s bremenom minulosti? A dovolí láske, aby zmenila jej pokojný život?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

Changer l'eau des fleurs , 2018

Kackac77
04.11.2023 5 z 5

To bylo tak krásné čtení! Vyvolávalo ve mě celou řadu pocitů. Knize se povedlo mě rozbrečet i rozesmát, dojmout, šokovat, ... pohladit po duši. Líbily se mi i ty citáty na začátku kapitol. Při čtení této knihy jsem musela být pozorná, nejde ji číst povrchně, jinak se v ní ztratíte. Nechávám ještě v sobě doznít....ale líbila se mi moc.

Atisa
21.10.2023 3 z 5

Jako kdyby se kniha dělila na dvě části. První polovina je taková pomalejší, hlubší. Zaujala mě v tom, že člověk může najít jako své poslání jakoukoliv práci, klidně i jako správce hřbitova. Druhá část dost zrychluje. Začíná se střídat několik časových a dějových rovin. Přiznám se, že jsem se v tom po čase začala ztrácet. Příběh mi přišel dost překombinovaný. Nevím, co si z toho závěru mám vlastně odnést. Tento typ literatury zřejmě není pro mě.

jitka7326
02.10.2023 3 z 5

Smutný příběh. Od poloviny mě knížka přestala bavit a těšil jsem se až ji dočtu.

IVANA0123
27.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha je neuvěřitelná. Je v ní tolik lásky a zároveň tolik smutku, že člověka naprosto zahltí. Už dlouhou mi u knihy nebylo tak dobře a zároveň jsem necítila tak velkou beznaděj. Pro mě měla dvě roviny, ta jedna mírná a plynoucí u Violetty v kuchyni, na zahrádce, v oddělení cedrů... Ta druhá smutná a temná a já jsem ji kolikrát chtěla přeskočit... ale takový je lidský život den a noc, radost a smutek. Je mnoho části, které bych z knihy vypsala, ale nejde je vypsat všechny. Možná je lepší si v knize najít ty své. Budu se vracet a hledat další knihy autorky. 5*
(9/23)

"Je lepší tě oplakávat než tě vůbec nepoznat"

" S těžkým srdcem zavřu Irenin deník. Jako zavíráme román, do něhož jsme se zamilovali. Román přítel, s nímž se těžko loučíme, protože chceme, aby s námi zůstal na dosah ruky."

Olous1
15.09.2023 5 z 5

Knihu jsem začala číst na základě komentářů mých knižních přátel.Opravdu není pro každého, musíte být na ni naladěni,jinak vás nezaujme. Mě velmi oslovila a já jsem si příběh Violette užila. I když to byl velmi smutný příběh,za mě určitě doporučuji.95%.

Imor
01.09.2023 4 z 5

Neobvyklá kniha, jejíž hlavní hrdinkou je dívka, která vyrůstala v pěstounské rodině. Život se s ní vůbec nemazlil a přichystal jí nejedno překvapení. Jak se příběh vyvíjí z dívky se stává žena poté i matka, dobrá kamarádka, ale i milenka. Vše co se v knize odehrává se na konci spojí do jednoho konce.

magic11
24.08.2023 2 z 5

Tak nějak nevím. Četla se celkem dobře, ale pořád jsem bojovala s tím, jestli se na ni nevyprdnout a neodložit. Skákání do minulosti moc nepomohlo a chvíli mi vždy trvalo zjistit, v jaké časové rovině se zrovna Violette pohybuje. Kdybych ji odložila po první kapitole, ušetřila bych čas na něco lepšího. A to na mě čeká ještě doma kniha Tři. Uvidíme..

knihovna44
21.08.2023 4 z 5

Zajímavá hlavní postava, silný příběh. Připojuji se k níže uváděným názorům, že rychlé střídání časových rovin a vypravěčů bylo trochu matoucí. Po čase jsem se ke knize vrátila a na druhé přečtení to nemělo chybu.

Petass
07.08.2023 5 z 5

Krásná laskavá kniha. Tíha lidských osudů, ale i živoucí postavy, smích, laskavost... Žádné zběsilé tempo, poklidný příběh s propletenými cestami plynoucí pomalu, stejně jako francouzský venkov, na kterém se odehrává. Moc bych si chtěla dát u Violette v kuchyni čaj, nebo od ní jen koupit květinu. Donutí Vás zpomalit a žít okamžik. Doporučuji!

Hvězdinka
04.07.2023 2 z 5

Za mě neeee, bojovala jsem s tím, že ani nedočtu. Tak rozvleklé (přes 400stran) a děj skoro nulový. Jediné plus je krásný jazyk autorky.

mol378
19.06.2023 5 z 5

Kniha o řadě nedorozumění, která mohou být fatální. Zároveň o porozumění, lásce, jakkoli mnohdy nepochopitelné, vlídnosti, přátelství. Kniha s několika nečekanými rozuzleními. Kniha i trochu napínavá. S francouzským šmrncem. A ten šmrnc má i knihou prostupující funerální esprit. Moc pěkná pomalá četba s přemýšlením, návratem do vlastních vzpomínek a velkou nadějí. V příštím životě bych byla ráda správkyní hřbitova.

fruitbueno
15.06.2023 3 z 5

I když se považuji za poměrně pozorného čtenáře, soustředěného na knihu, považuji tento kousek za dost nešťastný. Střídání rovin jsem stíhala jen velice špatně, tudíž mi místy i unikaly souvislosti. Příběh by bylo možné vyprávět přímočařeji, ten mix sladkého a hořkého se mi zdál také dost nevyvážený, proto jen průměrné hodnocení.

keny
02.06.2023 5 z 5

Krásné, dojemné, obohacujici, teskné, a všude je láska....až za hrob. Četla jsem pomalu, dávkovala si, opisovala citace, čerpala terapii, dodávala si naději...a děkovala

mira399
29.05.2023 5 z 5

Mě se to líbilo. Postupné odkrývání příběhu, vše není jen černobílé. Violette mi byla moc sympatická a vlastně mi práce správcové hřbitova přišla i přitažlivá. Ale já sem prdlá dost, mě se líbilo i prostředí hřbitova v trilogii Ivany Vostřákové :-) Podle mě krásně napsáno a budu se těšit na další autorčina díla.

Arwen777
28.05.2023 5 z 5

Tak mám další letošní "nej". Tato kniha mi výborně sedla do nálady, trochu mě zklidnila a zpomalila. A když jsem ji dočetla a pomalu zavřela, zůstal ve mně takový ten hřejivý pocit, věděla jsem, že skončil příběh, který si budu připomínat často a který nezapomenu.
Příběh Violette se rozvíjí postupně, pomalu, ale uchvátit dokáže od prvních stránek. Dozvíte se o mnoha osudech, které se zapletly nebo se sebe jen zlehka dotkly, ale až na konci všechno do sebe zapadne a příběh se uzavře, aby mohl pokračovat dál již bez nás.
Zasazení do hřbitova vypadá morbidní, ale Violettin poklidný život tam, její vstřícnost a otevřenost vůči pozůstalým, ale i pochovaným, její starostlivost a péče o celý hřbitov, zaměstnance a příchozí, dělá z tohoto prostředí klidnou zahradu útěchy.
Vyprávění Valérie Perrinové je mírně poetické, plné myšlenek a citátů.
Já jsem ho moc užila a doporučuji ho všem.

Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Pro mě neobvyklá volba. Jsem poctivě odkojená thrillery a horory, tudíž co se týče mojí citlivosti a dojímání se u knih, pařez je mým bráškou, takže jsem zůstala poněkud v šoku, když jsem u tohoto kousku nejdříve pocítila takový ten pocit staženého hrdla, následně štípání v nose a vzápětí moje oči začaly produkovat slanou vodu. A ne jednou. Mnohokrát. A to jsme na sebe s knížkou narazily vlastně omylem. Zaujala mě obálka (na to jsem nemocná) a zvláštní název, anotace zněla záhadně a tak jsem to ze zvědavosti zkusila. A jsem za to opravdu ráda. Naprosto krásná kniha plná hořkosladkých příběhů ze života, která si tak v poklidu plyne, člověka vtáhne a nepustí. Plná emocí, citů, něžnosti i smutku. Moudrosti a krásných citátů. A překvapení. Není vždy všechno tak, jak se na první pohled zdá

Bubo19
09.05.2023 5 z 5

K této knize jsem se dostala náhodou. Chtěla jsem si půjčit od Valerie Perrin román Tři, když jsem ale minule přiběhla do knihovny na poslední chvíli, všimla jsem si vystavené knihy od stejné autorky. Knihu jsem si tedy půjčila, aniž bych tušila o čem je. Takže když jsem začala číst, překvapilo mě, že se příběh odehrává převážně na hřbitově. Po několika stránkách na mě padla lehká sklíčenost, ale pak se vše rozběhlo a mě začala kniha bavit. Příběh je to smutný, dojemný, objeví se tam i nějaká překvapení, hlavně však nutí k zamyšlení. Asi to nesedne každému, mi se ale kniha líbila. Mám jen dvě výtky. Vyprávění tetičky bych asi hodně zjednodušila, přišlo mi, že se ty podrobnosti k příběhu moc nehodí. A druhá výtka se týká překladu. Použití českých příjmení u čtyř postav bylo jako pěst na oko. Chápu, že ta jména měla určitý význam, ale myslím, že by to vyřešila poznámka pod čarou.

hanka0630
08.05.2023 5 z 5

Sice smutná, ale přesto nádherná kniha. Přesně jak je psáno v anotaci, svět v ní je plný poezie a lidskosti. Po přečtení knihy Tři jsem byla nadšená, po přečtení této už se Valérie Perrin zařadila mezi moje oblíbené autory.

Josh
06.05.2023 2 z 5

CITACE: "Autorka má vzácný vypravěčský talent, nechybí jí schopnost učinit ze všedních věcí výjimečné a vytvořit kolem obyčejné ženy neobyčejný svět plný poezie a lidskosti."

Asi nejsem tak poetický člověk jak by očekával autorčin vzácný text. Za mne však výstižnější označení je tragikomický. Máme odlišnou představu o ne/všedních věcech a hlavně jejich podání. Námět vypadal výjimečně, ale skomírat (silnější slovo s ohledem na hřbitovní téma nechci užít) tak dlouho u této knihy bylo na výměnu příliš mnoha konví vody.... a došlo k přelití :o(

Stepanka897
03.05.2023 4 z 5

Zvláštní, fascinující knížka, těžká a milá zároveň. Autorka má úžasný vypravěčský talent. Krásný příběh plný emocí. Určitě si od autorky přečtu něco dalšího.