Výlomky z Divného Janka

Výlomky z Divného Janka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164836/vylomky-z-divneho-janka-164836.jpg 4 1 1

Kniha obsahuje reprezentatívny výber z poézie Janka Kráľa, talentovaného a erudovaného básnika obdobia štúrovcov a romantizmu, prežívajúceho nešťastný osud svojho národa a presvedčeného o potrebe revolučnej premeny sveta. V nepokojoch, ktoré otriasali Európou okolo roku 1848, vidí príležitosť nielen pre svoj národ, ale pre poľudštenie celého starého kontinentu, pre pád starých režimov. Preto chodí po Uhorsku, vyzváňa na dedinských zvonoch, zvolávajúc takto ľudí, a prednáša im romanticky plamenné revolučné výzvy. Výber poézie je ošperkovaný aj hodnotením Kráľových veršov z pera mnohých literátov a kritikov, ktorí tým vzdali hold slovenskému básnikovi svetového formátu.... celý text

Poezie
Vydáno: , Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov (VSSS)

Výlomky z Divného Janka

a304
08.10.2022

(SPOILER) Poezii mám ráda. Slovenštinu miluji, nádherný, malebný, melodický jazyk a velmi vynalézavé obraty.
Janko Král slaví 200 let od svého narození. Zapsal se nejen do literatury. Nepokojná, revoluční léta 1848 prožíval tak aktivně, že ho museli zavěšovat na zvonici, aby se "upokojil...", pak ho pro jistotu zavřeli.
Doporučuji.

Kniha Výlomky z Divného Janka je v