Zakliata panna vo Váhu a divný Janko

Zakliata panna vo Váhu a divný Janko https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444214/bmid_zakliata-panna-vo-vahu-a-divny-jank-PaO-444214.jpeg 4 8 3

„Často blúdim, táram sa cez celý boží deň, / hľadajúc kolenačky aspoň dáky kameň, / na ktorý by si oprel boľavú hlavičku / a zadriemal zmorený aspoň len trošíčku. / Ale čo je nemožnô, to ani nehľadaj, / pokoja mať nemôžeš, všetko kričí: hybaj!…“ Dedina i najbližší nechápu Janíka, ktorý je divný a ukrutný. Pre nepochopenie vyhľadáva samotu a prírodu. Janko sa raz v noci vybral z domu. Uprostred Váhu uvidel zakliatu pannu… Povinné čítanie. Klasika zo Zlatého fondu SME. Digitalizovaný výbor z původní publikace: Janko Kráľ. Súborné dielo. Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry. Bratislava 1959. 742 s. Ondrej Mrlian, šéfredaktor. Jozef Felix, zodpovedný redaktor.... celý text

MatejHrbolta
23.08.2022

Divný Janko z Liptovského Sv. Mikuláša ma núti, prostredníctvom svojho Alter ega, opakovane sa vracať k tomuto skvostu slovenskej baladickej tvorby.

SimonDobes
23.07.2021 5 z 5

Mňa táto krátka balada veľmi milo prekvapila. Štýl Janka Kráľa mi sadol - je to dobre napísane a výborne sa to rýmuje.

Kopta
05.06.2020 1 z 5

Je to asi ta stejná záležitost. Asi nemá cenu to nějak více komentovat. Snaha byla.

Janko Kráľ
slovenská, 1822 - 1876
1957  87%Balady
1952  40%Moja pieseň
2007  64%Jarná pieseň (najkrajšie básne)
2011  93%Překlady III – Sedm romantiků
2013  80%Zakliata panna vo Váhu a divný Janko