Výlet do hor

Výlet do hor https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142364/vylet-do-hor-142364.jpg 4 2 1

Román podávající pravdivé vylíčení osudů a citových vztahů prosté pracující ženy tehdejší doby. Děj se odehrává začátkem 50. let v malém městečku v podhůří ve Francii. Líčí osudy místní přádelny, a to z pohledu jejích majitelů a akcionářů, kteří bojují mezi sebou o moc nad podnikem, a z pohledu odborářů vedených komunisty v čele s hlavní hrdinkou, kteří bojují o lepší podmínky a mír na zemi.... celý text

mgeisselreiter
04.04.2022 4 z 5

Román neskrytě vypráví sám za sebe Roger Vailland, který v té době pobýval ve vesničce v kopcích nad městečkem. Tedy alespoň to tak působí, jistě jde z velké části o fikci. Prvních snad 50 stran jsem se nemohl zorientovat, vypadalo to, že čtu komunistický blábol a skoro knihu odložil. Dobře jsem udělal, že jsem četl dál, protože se ukázalo, že jde o velmi zajímavé líčení chodu přádelny, která je součástí mezinárodního konsorcia. Je to cenné svědectví své doby, jak se kapitalistický svět střetává s dělnickou třídou. Komunisté jsou zde líčeni bez předsudků a bez stranění jim, takže čtenář si dokáže udělat obrázek sám, jak moc jsou nebo nejsou ti francouzští komunisté dobří nebo špatní.
Po výborném románu Zákon mohu tak doporučit i tento zajímavý příběh. 75%, 4. 4. 2022.

Roger Vailland
francouzská, 1907 - 1965