Vyhoďme ho z kola ven

Vyhoďme ho z kola ven https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39232/bmid_vyhodme-ho-z-kola-ven-UKN-39232.jpg 5 2928 2928

Nové vydání nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se v 60. letech stal spisovatelskou ikonou květinových dětí. Kesey vypráví příběh nezkrotného opozičníka McMurphyho, muže, který radši než do pracovního tábora nastoupí do sanatoria pro choromyslné a začne tu zavádět vlastní, svobodnější pravidla života. Protivníkem je mu sestra Ratchedová, která by šla přes mrtvoly, jenom aby zákon a předpisy nikdo nepřekračoval. Nezkrotný McMurphy se jí postaví i za cenu té nejvyšší oběti, aby svým spolupacientům (spoluvězňům) dokázal, že vnitřní svoboda je nezcizitelná. Filmová adaptace režiséra Miloš Formanovi z roku 1975 získala pět Oscarů (Přelet nad kukaččím hnízdem).... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

One Flew Over the Cuckoo's Nest , 1962

Kathyss
04.08.2013 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih. Pro mě parádní počteníčko. Film také skvělý, doporučuji oboje.

Dera
25.07.2013 2 z 5

Vynášení do nebes této knihy nechápu. Kniha dokonale předstírá, že není citovou vydíračkou. Do větší poloviny nudné čtení bez jakéhokoliv pořádného děje, musel jsem se nutit a prokousávat stránku po stránce. Slovní fotbal mezi despotickou sestrou a potížistou McMurphym mě prostě nebral a nudné popisy denního programu v léčebně už vůbec ne. Každopádně McMurphy pro mě určitě není ztělesněním hrdinství a dobroty, skoro vše má v jeho případě zištný základ. Ale jeho nesporný pozitivní vliv na morálku pacientů nelze opomenout. Prostě to tam trochu rozhýbal. Od výletu lodí se kniha zlepšuje a konec graduje ve velké překvapení.

rose
09.07.2013 4 z 5

Četla jsem hodně dlouho, s přestávkami. Působilo to na mě hrozně depresivně. Film znám a viděla jsem ho několikrát a určitě se dá těžko rozhodnout, jestli je lepší knížka nebo film. Rozhodně Jack Nicholson není ten McMurphy, který je popsán v knížce. Celé je to strašně smutné a děsivé. Ale po dočtení zůstává v hlavě spousta otázek.

Kaculina
30.06.2013 5 z 5

film byl skvely, kniha jeste lepsi (nechapu, jak tuhle knihu muze nekdo oznacit za odpad...)

Petrasuvicka
25.06.2013 odpad!

Jedna z nejhorších, ne-li úplně ta nejhorší knížka, co jsem kdy četla.

Grejdus
25.06.2013 3 z 5

Čekal jsem větší dávku utrpení a vlastně jsem se celkem bavil. Chystám se na film, abych mohl porovnat.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

V prvom rade musím napísať, že som ako prvý videla film. Práve ten ospevovaný Prelet nad kukučím hniezdom.. A práve to, že nech je film ako chce ospevovaný, ja ho nemám rada a knihou som to chcela zmeniť, pretože všeobecne je vždy kniha lepšia než film (až na pár výnimiek). A chvalabohu Ken Kesey mi prostredníctvom Bromdena poskytol niečo nové a iné, čo film nemal. Výborná kniha a mrzí ma už len jedno, že pri čítaní som si to predstavovala tak, ako to Forman natočil, a že McMurphy sa nevytvoril v mojej fantázii podľa Keseyho, ale celý čas som mala pred očami úsmev Jacka Nicholsona, čo je trošku škoda.

Amber
31.05.2013 5 z 5

Tak strašně moc jsem chtěla k této knize něco chytrého napsat... ale kniha mi svou dokonalostí vzala všechny slova!

Desire_Lydon
26.05.2013 4 z 5

Nejdřív jsem viděla film, který se jen tak mimochodem, moc povedl. A tak jsem se rozhodla vzít si i knížku a nelituju! Je rozhodně lepší než film, Vtipný a švým způsobem i dojemný. Konec byl stejný, ale stejně pěkný. Až na pár nudných pasáží vážně skvělá kniha, kterou by si měl přečíst každý :)

orson
22.05.2013 5 z 5

Viděl jsem film, dokonce několikrát a pochyboval jsem, že by kniha mohla být lepší. Moc se mi ani do ní nechtělo, nerad čtu knížky, které jsem předtím už "viděl" (v kině nebo TV), člověk se tak ochudí o spoustu překvapení. Ale zarazilo mě, jak vysoce je tato kniha hodnocená (je zde i v top 100), takže jsem ji nakonec zkusil a nelituji. Děj je víceméně shodný s filmem, ale hlavní postava a tedy úhel ze kterého je příběh vyprávěn je úplně jiný. Je to jako by jste něco zažili s kamarádem a pak to každý popsali svými slovy. V knize je hlavní postavou (vypravěčem) indián, který to nemá v hlavě úplně v pořádku, a více už vám neprozradím, přečtěte si to sami.

dobromilnebojsa
11.04.2013 5 z 5

Pripájam sa k 5 hviezdičkovým nadšencom. Skvelá kniha, ktorá nikoho nenechá ľahostajným a pri tom pútavá oveľa lepšia ako Formanov film.

Jurinek
28.03.2013 5 z 5

Po videní Formanovho filmu som si myslel, že mi táto kniha veľa nepovie. O to väčšie bolo moje nadšenie. Rozprávanie z perspektívy Náčelníka bolo neskutočne pútavé a bohaté. Skrze tiesnivý mikrosvet liečebne bola výpoveď o spoločnosti neskutočne silná a napriek miernej depresívnosti to bola radosť čítať.

otula
21.03.2013 5 z 5

Opravdu parádní kniha. Navíc je to již dost dlouho, co jsem viděl film, takže už jsem si nepamatoval, jak to vlastně dopadne. Ale v podvědomí jsem měl, že je to vcelku drsné drama, což mi pomohlo překlenout trochu nudnější začátek knihy, abych potom mohl hltat děj pln napětí, občas i smíchu...

Anet2012
12.03.2013 5 z 5

Úžasná kniha, výborný film, vřele doporučuji... oboje

kattyV
17.02.2013 5 z 5

Silný příběh o tom, jak jedinec, zdánlivě poměrně společensky nepřijatelný, může hodně změnit. Průšvih je v tom, že sice někdy pomůže ostatním, ale sám na to zatraceně doplatí. Ale možná právě to sebeobětování může dát ostatním impuls k tomu, aby věci změnili. Kniha je také o tom, jak snadno se dá zneužít moc. Jak je možno se sladce tvářit, že druhému pomáhám a současně mu strašlivě ubližovat. Film byl stejně výborný jako kniha, to se nestává tak často - postava vrchní sestry byla skutečně děsivá.

kom72
06.02.2013 4 z 5

Prvních cca 50 stránek jsem se nemohl do knihy začíst. Pak se ale začal děj rychleji odvíjet a kniha mne pohltila a nakonci jsem dokonce i knihu přestal neustále srovnávat s filmem, který jsem viděl dříve.Je to pěkná kniha, doporučuji k přečtení.

Kapis
02.02.2013 5 z 5

Jedna z mých TOP10 knih, výborná záležitost - a hlavně si myslím, že odle ní natočený film je nejlepší adaptací knihy nebo tedy bylo by přesnější říct nejvěrnější adaptací, jediné v čem se lišil film od předlohy byly snad jen ty obrovské kozy hlavní sestry, o které jsme byli ve filmu ochuzeni. Výborná kniha o lidské nezdolnosti, docela zásadní dílo.

laydee
05.01.2013 5 z 5

drsná kniha to pro mě byla, ale zhltla jsem ji a dokonce zašla i do divadla na její ztvárnění a zkoukla film, vše se mi líbilo

Rafa-P
28.12.2012 5 z 5

Kniha stejně kvalitní jako filmové zpracování Formana !!!

Ládja
05.12.2012 5 z 5

Nějak se nedokáži rozhodnout jestli byla lepší film, nebo kniha, nebo že by to bylo nastejno...