Vůně citrónu

Vůně citrónu https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465451/bmid_vune-citronu-TTz-465451.jpg 4 154 44

Vůně citronu série

Co se stane, když se otevřeme druhým? Alison je přesvědčená o tom, že ji už nic nepřekvapí. Pak ale do její kavárny začne chodit Sam. Tichá dívka, která ve dvě přijde, objedná si čaj s sebou, ale posadí se s ním ke stolečku. Úderem čtvrté se zvedne a odejde. Jen samotná Sam ví, proč to dělá. Kus sebe nechala v rodné zemi a v Anglii se teď stará především o druhé. Svá tajemství si pečlivě střeží a sdílet s druhými je nepotřebuje. Potom se však něco změní a ona zatouží po pravém opaku.... celý text

saris_preslova
22.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Taková roztomilá jednohubka, v podstatě se nedala odložit.
Rozhodně ale nechci výrazem "jednohubka" podcenit význam téhle knihy na našem knižním trhu. Víc takových autorů, prosím. Ačkoliv si člověk může říct, že je to "jen další LGBT románek", z příběhu čtenář zjišťuje, že jeho smysl je mnohem větší. Že vztah je vlastně jen v vedlejší linkou, což ději dodává pocit přirozenosti. Podstatou příběhu jsou vlastně věci úplně jiné - útulné prostředí kavárny (a co vše stojí za tím kavárnu udržet), zároveň však věci, které se v literatuře tolik neobjevují - pomoc druhým, sociální činnost.
Charaktery postav jsou skvěle vykreslené - člověk je vtáhnut do děje, až má podle mě pocit, že je součástí celého příběhu. Tomu hodně dopomáhá autentičnost, detaily. V knize se objevují citace z autorčiných oblíbených knih, myšlenky, básně. Navíc narážky na oblíbenou muziku, filmy - to vše čtenáře vyloženě "vhodí do víru děje."
Ještě musím dodat, že popis místa mě donutil googlit (například si prohlídnout v knize zmíněnou knihovnu) - pokud bych měla možnost, chci ji navštívit.
Styl vypravování je hodně osobní, asi ne každému tok myšlenek úplně sedne, ale pokud je čtenář zvědavý, přemýšlivý a má-li dostatečně rozvinutou fantazii - dostane nevšední čtenářský zážitek, který v něm rozhodně něco zanechá.

Finka11221
21.04.2021 5 z 5

Je lepší mířit ke hvězdám a minout, než mířit na kupu hnoje a trefit se. Autorka - mimochodem i vizuálně nepřehlédnutelné knihy! - míří nahoru, ale mé srdce rozhodně nemíjí. Naopak. Vůně citrónu je knihou, která potěší všechny generace, v mnohém překvapí a udrží čtenářovo napětí do poslední stránky. Jste-li milovníky jazykově kvalitní, netuctové literatury, jež se výborně čte a má spád, doporučuji k přečtení!

scorpsive
15.04.2021 5 z 5

Knížka je velmi čtivá a přečetla jsem ji na "jeden zátah", ač má přes 300 stránek. Čte se dobře, autorka není vyznavačka dlouhých souvětí, což hodnotím velmi pozitivně. Postavy Alison i Sam jsou vykreslené opravdu pečlivě a dávají nahlédnout do nitra jejich duše velmi nenásilným způsobem. Každý detail v knize má své opodstatnění a ve druhé části se dozvíte, proč. Člověka to nutí číst dál a dál, až je najednou konec :-) Od této autorky bych doporučila i další tituly, tentokrát poezie/poemy/citáty, a to třeba Jsi láska ví, Černobílá duha nebo Smrt a M/o/rd.

Akléda_
15.04.2021 4 z 5

Vůně citrónu je boží new adult LGBT román, který mě moc bavil! Pokud už jste přehlceni knížkami o coming outu, tohle bude něco pro vás. V knížce není hlavní zápletkou právě coming out, ale shledání dvou žen, které se vzájemně objevují a poznávají, což je skvělé. Hlavní hrdinka Alison mi teda tolik nesedla, ale Sam to skvěle vyvažovala, byla tajemná a vy chcete číst dál a dál, abyste věděli co se za jejím chováním skrývá. Druhá polovina knížky je za mě lepší než ta první, ale celá knížka je neskutečně milá, odpočinková a já jsem byla moc spokojená. Takže pokud chcete zkusit trochu neobvyklou knížku z LGBT scény, Vůni citrónu moc doporučuji.