Všichni žijem v blázinci

Všichni žijem v blázinci https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232999/bmid_vsichni-zijem-v-blazinci-232999.jpg 4 555 128

„Všichni žijem’ v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný, který už padesát let naslouchá lidským strastem. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který dnes vedeme, i nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým. Co nám to přinese? Opravdu nám psychofarmaka pomohou k pocitu štěstí? Nejsou některé nové choroby spíš zlozvyky? Proč se mlčí o odvrácené straně papírových plen? Je psychoterapie léčba, nebo ztracený čas? Je pravda, že u vesla jsou teď psychopati? Proč umíráme v nemocnicích – tedy tam, kde nechceme? Témata jednotlivých rozhovorů nejsou příliš povzbudivá, Radkin Honzák se jich ale ujímá s nadhledem a s lehkou ironií a vtipně komentuje fenomeny dnešní doby, které se, jak říká, „příčí Matce přírodě a psychiatrům zajišťují dostatek pacientů i do budoucna“. Radkin Honzák je v současnosti asistentem Ústavu všeobecného lékařství 1. Lékařské fakulty UK, dále působí jako ambulantní psychiatr IKEM, sekundární lékař PL Bohnice a ambulantní psychiatr REMEDIS „s jednoznačným příklonem k psychosomatickému myšlení, tedy bio-psycho-socio-spirituální koncepci“.... celý text

MBlack
12.07.2021 5 z 5

Jako vždy, s Radkinem se člověk nikdy nenudí.
Velmi zajímavý rozhovor, pohledy na běžné lidské problémy pohledem psychiatra doplněné o jeho úžasný smysl pro humor :)

Noisette73
30.06.2021 2 z 5

Pan Honzák je jistě velice moudrý člověk a má bohaté zkušenosti, to se mu upřít nedá, já se jen prostě nemůžu zabydlet na té jeho vlně a s dosti jeho názory mám komplikovaný vztah.
Současnost očima psychiatra ano, ale přece jen trošku posunuta zpět do minulosti, často totiž je zde poukazováno za špatné některé dnešní chování společnosti, které ale mnohdy fungovalo i dříve, jen se ve svém nitru lidé tolik nepřehrabovali a místo k terapeutovi, šli zkrátka ke zpovědi.
Já neodsuzuji lidi co chodí k terapeutovi, každá pomoc se počítá a každému pomáhá něco jiného, jen prostě nemám ráda Honzákovi jednoznačné, úsečné odpovědi na všechno.
Starší člověk nemůže efektivně hodnotit mladého, protože neví jak by se choval kdyby byl mladý dnes a to samé platí samozřejmě i naopak.
Našla jsem v této knize moc odsudků.

Mirkatka
20.06.2021 4 z 5

Výborná kniha, doporučuji k přečtení. Pan Honzák zasluhuje můj obdiv.

Manifest blech
04.05.2021 4 z 5

Pan Honzák je velká kapacita, a tahle jeho kniha, která je jeden velký rozhovor dělený na témata se čte krásně plynule. A dá Vám tolik.

VeruMalfoy
16.03.2021 4 z 5

Knížka se mi hodně líbila, dozvěděla jsem se plno zajímavých věcí. Občas jsem si teda musela dohledávat nějaké odborné výrazy, které třeba nebyly úplně vysvětleny nebo některé zkratky. Jinak se ale knížka četla opravdu krásně a rychle ubíhala. Myslím, že v současné době bychom si knížku měli přečíst všichni povinně. Přijde mi hodně aktuální.

knihyKeMne
14.03.2021 4 z 5

Úplně mi nesedly otázky paní novinářky a i pan doktor jako by občas odpovídal na něco jiného. Dozvěděla jsem se ale spoustu nových informací, což mě překvapilo. Například pro mě nejdůležitější, že i v naší zemi smím požádat o neoživení v případě kolapsu, i jaké technické náležitosti má taková žádost mít. A rozhodně platí, že pan doktor má dobrý přehled, i v klasické literatuře. Takže knížka zrovna bomba není, ale taky není úplně marná.

VěraČamková
27.02.2021 3 z 5

Tohoto muže si nesmírně vážím, knížka pro mě byla trochu zklamáním, ano, místy trochu jako "na objednávku". Určitě jsem čekala více.

martineden
14.02.2021 4 z 5

Kniha rozhovorů s Radkinem Honzákem je zajímavá, líbí se mi hlavně osobní a profesní rovina, kdy pan doktor zabrousí do své minulosti a vypráví... Chvílemi mi ale připadá jako takový všeználek, hlavně co se týká současného dění a života.

Juagustin
02.02.2021 3 z 5

Radkin Honzák je bezesporu zajímavá a hluboká osobnost, člověk mně osobně sympatický svým širokým záběrem i společenskou angažovaností. Při čtení knihy se ale nemohu ubránit dojmu, že vznikla jaksi na objednávku a tuctově. Už přiznání autorky v úvodu ("tak o čem ta knížka naše vlastně bude?") poukazuje na to, že zřejmě zadání dostala od nakladatele, protože se Honzákovy knihy dobře prodávají... Jednotlivá témata knihy jsou zajímavá, dozvěděl jsem se a mohl promyslet nové věci, přesto mě při čtení cosi rušilo - velmi stručné otázky autorky, v nichž jsem musel občas zkoumat, co tím chtěla říct. Prostě často používá zájmeno "to" a často v jejích větách chybí podmět nebo i přísudek, např. otázka na str. 104 "V čem lékaři?" mi dala zabrat, a to se za analfabeta nepovažuji:-). Jako nejčtivější mi nakonec vyšla poslední kapitola "Začátky...", kde pana Honzáka nikdo nepřerušuje.

Evča123441
10.01.2021

Zajímavé čtení.

Zdeňula
09.01.2021 5 z 5

Moc hezká kniha. Autor opět nezklamal...

Maky78
04.01.2021 5 z 5

Nadčasové, nadhled, pokora.

surikata246
20.12.2020 5 z 5

Obdivuji osobnost a sečtělost pana doktora a vzpomínám na jeho zábavné přednášky. Na knížku jsem se moc těšila a doslova si na ni pochutnala.

Marcela52
06.12.2020 5 z 5

Kniha rozhovorů se známým psychiatrem se mi velmi líbila. Myslím si, že otázky, které mu autorka pokládala, byly dobře promyšlené, takže jsem se toho hodně dověděla. Mohu tedy doporučit všem, kteří se nad dnešní dobou zamýšlejí, a mají snahu, stejně jako doktor Honzák, zachovat si i v této "bláznivé" době zdravý rozum. Také jsem se dost pobavila, takže za mě velmi inspirativní a chytré čtení do dnešní složité doby.

Pavlína39
19.11.2020 2 z 5

Ke knize mě táhla asi hlavně ta dobrá recenze a to, že psychologii mám ráda a její četbu vyhledávám. Některé části jsou zajímavé. Nicméně mi tedy vůbec nesedl styl psaní. Autorka mě ke konci začala vyloženě iritovat svým způsobem pokládání otázek a snahy vložit svůj názor na dané téma.

Nočnípták
28.10.2020 5 z 5

V srpnu jsem si zapsala knihu do přečtených. Od té doby v ní neustále listuju sem a tam, tam a sem. Nakonec jsem ji přečetla celou - podruhé. No řekněte, nejsem já trochu blázen? Nebo je to tím, že žiju v blázinci?
Od pana Honzáka je to moje první kniha. Už se chystám na další. Jenomže jestli budu každou číst 2x, tak to mi nezbyde čas na jiné.
Pana Honzáka mám ráda a moc si ho vážím.
V srpnu jsem dala 4*, teď musím nutně přidat ještě jednu.

Lucie_1986
23.10.2020 5 z 5

Co napsat.... Pana Honzaka samozrejme znam, ale tato kniha byla prvni, kterou jsem od neho cetla a wow - uz jen pri predstave, ze bych se s timto clovekem mela setkat a vest s nim nejakou debatu, se citim ponekud hloupe :-D P. Honzak je opravdu nesmirne vzdelany a sectely clovek. Pri cteni obcas cloveku do sebe zapadnou kostky, ktere drive sestavene nebyly...

simona5r
23.09.2020 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Mé první seznámení s názory a tvorbou Radkina Honzáka. Je zajímavé si poslechnout rozličné názory vzdělaného muže, byť ne se všemi souhlasím. Nejzajímavější pro mě bylo vyprávění o jeho začátcích po studiu medicíny.

Evelin2506
14.09.2020 5 z 5

Četla jsem na dovolené a opět příjemné a zábavné čtení.

IlonaSchwrz
14.09.2020 5 z 5

Tato kniha je pokladem mé knihovny. Všem ji vřele doporučuji.