Všichni žijem v blázinci

Všichni žijem v blázinci https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232999/bmid_vsichni-zijem-v-blazinci-232999.jpg 4 548 128

„Všichni žijem’ v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný, který už padesát let naslouchá lidským strastem. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který dnes vedeme, i nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým. Co nám to přinese? Opravdu nám psychofarmaka pomohou k pocitu štěstí? Nejsou některé nové choroby spíš zlozvyky? Proč se mlčí o odvrácené straně papírových plen? Je psychoterapie léčba, nebo ztracený čas? Je pravda, že u vesla jsou teď psychopati? Proč umíráme v nemocnicích – tedy tam, kde nechceme? Témata jednotlivých rozhovorů nejsou příliš povzbudivá, Radkin Honzák se jich ale ujímá s nadhledem a s lehkou ironií a vtipně komentuje fenomeny dnešní doby, které se, jak říká, „příčí Matce přírodě a psychiatrům zajišťují dostatek pacientů i do budoucna“. Radkin Honzák je v současnosti asistentem Ústavu všeobecného lékařství 1. Lékařské fakulty UK, dále působí jako ambulantní psychiatr IKEM, sekundární lékař PL Bohnice a ambulantní psychiatr REMEDIS „s jednoznačným příklonem k psychosomatickému myšlení, tedy bio-psycho-socio-spirituální koncepci“.... celý text

aetos
27.12.2019 5 z 5

Dávám maximální počet, byť mě mě kniha něčím zklamala. Doufal jsem, že se téma hovoru bude více ubírat k dnešnímu dění. Bohužel krom dvou kapitol, pan Honzák mluvil o věcech, které jsou úzce spjaty s psychiatrií. Tiše doufám, že vyjde kniha, kde pan Honzák bude vystupovat více jako sociolog a nikoli jako psychiatr. Myslím si, že to by byla pecka.

Přes všechno negativní o knize, všechna čest paní Červenkové a hlavně panu Honzákovi. A ty dvě kapitoly, kde se nejedná o psychiatrii, jsme zhltnul jedním dechem.

Kdyby pan Honzák kandidoval na prezidenta ...

SKlein
25.12.2019 5 z 5

Kniha je perfektním přínosem pro někoho, kdo se chce o panu Honzákovi dozvědět bližší info. Moc se mi líbil styl napsání. Naprostá pecka.

Hobo
25.12.2019 5 z 5

Řadím se k těm čtenářům, pro které znamenal tento rozhovor příjemné překvapení. Mám zkušenosti v zásadě z obou stran barikády a našel jsem v knížce pár věcí, které mě vyloženě potěšily.

knihomoli
26.11.2019 5 z 5

Příjemné čtení, jako bych si povídala s přítelem. A taky jsem ráda za jeho nekorektnost v této pseudokorektní době.

PetraBery
08.11.2019 5 z 5

Pan doktor Honzák je pro mě zárukou kvalitně stráveného času, ať se jedná o články, rozhovory nebo knihu. Vtipné moudré názory, se kterými většinou nemám problém se ztotožnit, zajímavý náhledl na dané téma. Na čtení jsem se těšila, kniha má rozhodně co nabídnout každému, kdo po ní sáhne.

evask
22.10.2019 5 z 5

Pana Honzáka mám ráda.

Verrrunka
01.10.2019 3 z 5

Ne úplně všechna témata rozhovoru mě bavila, někdy mi to přišlo zbytečně odborné. Ale co se týče například témat rodičovství a výchovy dětí, tak mi bylo čtení sympatické, některé věci jsem si utvrdila a další jsem se dozvěděla. Celkově jsem ale čekala trochu svižnější text.

denisa7430
26.09.2019 5 z 5

Skvělá a poučná kniha k hlubokému zamyšlení....

silvie.s
17.09.2019 5 z 5

Moc zajímavá a poučná kniha.

lassse
11.09.2019 4 z 5

Kniha doslova napěchovaná moudrostí známého lékaře, která se navíc velice pěkně čte.

Ivana44
28.08.2019 5 z 5

Čte se moc dobře, přečetla jsem za 4 dny.
Líbí se mi členění knihy.
Hodně užitečných informací.

Fleuris
26.08.2019 5 z 5

Neúnavně upřímné rozhovory s panem Honzákem, které dodají spoustu vhledů.

Guepp
20.08.2019 3 z 5

Asi bych ji prostě vystavěla jinak... některé pasáže byly zbytečně nijaké a paní redaktorka měla až přespříliš velkou potřebu se angažovat svými názory do knihy, i když zde hlavně mělo jít o osobnost pana Honzáka. Bylo zde zmíněno plno zajímavých myšlenek a zkušeností, i když si myslím, že by se z pána doktóra dalo "vyždímat" více. Pokud se napíše ještě jiná kniha, bylo by super, kdyby šla více do hloubky.
Za mě bohužel trochu zklamání. A knihu určitě nezavrhuji a doporučuji všem. Každý si tam najde nějaké své téma.

L.Helena
11.08.2019 4 z 5

Docela odborné, ale současně dostatečně "lidové" povídání s moudrým člověkem...

Dobře se čte, mám však obrovskou výtku ke grafickému zpracování. Nevím jak tištěná verze, ale já jsem četla e-knihu, a zde jsou jak otázky tak i odpovědi "vytištěny" stejným písmem. Vzhledem k tomu, že paní Červenková dost často glosuje či sama uvádí určité informace, aniž by věta končila otazníkem, je dost nepřehledné, co vlastně říká ona a co doktor Honzák. Podle mě by to mělo být na první pohled jasné, nejlépe graficky odlišným písmem. Tohle se fakt nepovedlo!!!

haannyys
29.07.2019 4 z 5

Myslím, že knihu může přečíst i laik a hodně mu dá. Je přirozené, že nelze souhlasit s každým výrokem, i tak si každý najde "to své". Rozhodně stojí za přečtení.

pajaroh
15.07.2019 4 z 5

Velmi pěkný rozhovor s moudrým člověkem, který ke mně přišel v době vrcholící asociální nálady (lidstvo mě štve a kupa hypochondrů kolem také) - a asi to byl ten správný čas.
Žádná deziluze či prozření co se týče okolí a společnosti nenastalo (maximálně se můj názor potvrdíl), spíše jsem se dozvěděla něco o sobě.
Na rozhovor je kniha pěkně zpracována do jednotlivých kapitol, citace vyloženě sedí a závěr v podobě nastínění poměrů v psychiatrii, kdy pan Honzák začínal, knihu krásně uzavírá.
A současná společnost? ...

"...člověk má potřeby bio-psycho-sociáně-spirituální. Jenže pod spirituálními si leckdo představí svíčkovou bábu a odulého preláta, vybírajícího desátky. Velký omyl. Spirituální potřeby mají všichni živí tvorové, lidi stejně jako sloni, vlci, havrani... ...Zkrátka, ať už pánbu je, nebo není, máte pro něj v mozku plac. Je to prostor pro spirituální zkušenost, která člověka pozdvihuje, protože mu drobátko scvrkává to jeho nabubřelé, sobecké ego a rozšiřuje práci těch částí mozku, které jsou naštelovány prosociálně. No a tahle spirituální dimenze potřebuje být krmená stejně výživně jako ta biologická. Čím ji ale krmí český národ? Jsme první ve spotřebě alkoholu a marihuany, vynikáme i v konzumaci piva, zato v kultivované spiritualitě jsme poslední."

IrisIrma
04.07.2019 5 z 5

Kniha me dovedla k zamysleni i o vecech zdanlive prostych.
Bajecne se cte. Ne s kazdym nazorem pana Honzaka jsem se ztotoznila na 100%, ale je to moudry clovek.

Greenfingers
27.06.2019 4 z 5

Vždy si rád přečtu názory a povídání pana Honzáka, kterého pokládám nejenom za kapacitu v oboru psychiatrie a psychosomatiky, ale také za vtipného glosátora aktuálního politického dění.

knih.sasa
30.05.2019 4 z 5

Velmi inspirativní rozhovor s člověkem rensančního typu. První část knihy mě zajímala více, a to díky probíraným tématům, ke která se mě dotýkají. Rozhodně kniha stojí za přečtení. A několik odkazů z textu jsem si poctivě dohledala (tip na knihu, filozofa a bližší info o problému). Příjemné čtení, které člověka nutí se zamyslet. Klidně vezměte i na dovolenou.

IVANA0123
15.05.2019 5 z 5

Velmi inspirativní kniha. Článků pana doktora jsem přečetla hromady a tak jsem zkusila knihu a jsem opět nadšená. Netvrdím, že se vším souhlasím - to snad ani nejde, ale názory tohoto moudrého člověka jsou vždy minimálně zajímavé. Jednu chybu ale kniha má. Chtěla jsem si vypsat nejzajímavější myšlenky a nemám nic. Musela bych totiž opsat půl knihy. Nezbude tedy, než si knihu časem znovu přečíst.

Tak aspoň jednu, která se mi líbila.
...Obojí začíná u postulátu slavného psychoanalytika Ericha Fromma "mít nebo být". My máme všechno, ale plete se nám to s "být". Když si můžu dovolit cestu kolem světa, jsem přesvědčen, že jsem někdo. Jenže my to máme jenom koupené. Naše "jsem" je přikrmováno materiální futráží, a protože ego se potřebuje nafukovat, kam až to jde nejdál, i materiální futráž musí být co největší.
(5/19)

rozhovory psychiatrie psychiatři

Autoři knihy

Radkin Honzák
česká, 1939
Renata Červenková
česká, 1950

Kniha Všichni žijem v blázinci je v