Všichni žijem' v blázinci

Všichni žijem' v blázinci https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217824/bmid_vsichni-zijem-v-blazinci-32U-217824.png 4 548 128

„Všichni žijem’ v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný, který už padesát let naslouchá lidským strastem. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který dnes vedeme, i nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým. Co nám to přinese? Opravdu nám psychofarmaka pomohou k pocitu štěstí? Nejsou některé nové choroby spíš zlozvyky? Proč se mlčí o odvrácené straně papírových plen? Je psychoterapie léčba, nebo ztracený čas? Je pravda, že u vesla jsou teď psychopati? Proč umíráme v nemocnicích – tedy tam, kde nechceme? Témata jednotlivých rozhovorů tedy nejsou příliš povzbudivá, Radkin Honzák se jich ale ujímá s nadhledem a s lehkou ironií a vtipně komentuje fenomeny dnešní doby, které se, jak říká, „příčí Matce přírodě a psychiatrům zajišťují dostatek pacientů i do budoucna“. Radkin Honzák (* 1939), po promoci na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze 1962 působil jako sekundární lékař v psychiatrické léčebně Kosmonosy, od roku 1966 jako psychiatr – konzultant nejprve v Ústavu pro výzkum výživy (gastroenterologická problematika, výzkum spánku, výzkum stresu), po sloučení výzkumných ústavů v IKEM (pacienti s nezvratným selháním ledvin, transplantační program). V současnosti asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. Lékařské fakulty UK, ambulantní psychiatr IKEM, sekundární lékař PL Bohnice a ambulantní psychiatr... celý text

verka5083
18.03.2024 5 z 5

Tato kniha se mi ukázala jako příjemné překvapení. Původně jsem měla obavy z její rozsáhlosti. Obávala jsem se, že obsah bude příliš povrchní, a že se bude snažit pokrýt příliš mnoho témat bez skutečného prohloubení. Místo toho jsem byla ohromena tím, jak hluboce a přitom přístupně kniha řeší své tématy. Radkin Honzák se ukázal jako autor s mimořádnou moudrostí, jehož myšlenky a postřehy jsem ochotně absorbovala. Zejména mě zaujala kapitola věnovaná dětem a významným osobnostem minulosti. I když sama nemám děti a přesto mám slabost pro pohádky v televizi, tato kniha mě inspirovala k zamyšlení nad různými aspekty života a výchovy.

PlaszCZ
28.12.2023 4 z 5

Zajímavý rozhovor o všech možných tématech, a to nejen z oblasti medicíny. Pan Honzák působí lehce konzervativním dojmem, ale celou dobu jsem měla pocit, jako by ke mě mluvil moudrý kmet, jehož rady a postřehy nejsou k zahození.

Librorumistka
17.10.2023 5 z 5

Tento rozhovor byl velmi zajímavý. O Radkinu Honzákovi jsem nikdy neslyšela, ale musím říct, že je to velmi zajímavá osobnost, ze kterého sálá moudrost. V rozhovoru je prostor primárně věnován psychiatrii a celkově lidskému zdraví, občas však zabrousí i trošku jinam, což bylo často také skvěle, některé otázky mi však nepřišly tak zajímavé. Nicméně bylo to skvělé čtení, díky kterému jsem se dozvěděla něco nového. Za mě ano.

sgjoli
24.09.2023

Vyposlechnuto jako audiokniha, na kterou jsem vlastně náhodou narazila na Audiolibrixu. A ačkoliv to byl poslech zajímavý, mám k tomu určité "ale", kvůli kterému nějak nedokážu hodnotit hvězdami.
Radkina Honzáka si velmi vážím jako odborníka a jeho myšlenky je určitě zajímavé a podnětné si vyslechnout. Spoustu zajímavého se člověk dozví i z této knihy, jenže tady začíná mé "ale".
Několikrát jsem se při poslechu přistihla, že mám problém u tohoto textu udržet pozornost. Zdálo se mi, že se tu dost skáče od tématu k tématu a já se tak kvůli tomu trochu ztrácela. Nevím, jestli za to může to, že jsem poslouchala v audio podobě, nebo jestli bych s tím měla problém při čtení fyzické knihy. Nevnímám to ovšem jako chybu u R. Honzáka, ale spíše u paní autorky, která rozhovor vedla a pokládala otázky. Na mne to působilo poněkud nekonzistentně, jakoby roztahaně, neukočírovaně.
To nic nemění na tom, že R. Honzák je muž nesmírně vzdělaný, a to nejen ve svém oboru, ale má i značný přehled např. v umění, a určitě stojí za to mu naslouchat. Jistě - člověk asi nutně nemusí souhlasit se vším, nicméně jeho myšlenky mohou být leckdy inspirativní.

jaroiva
12.08.2023 5 z 5

Protože mě zaujal vtipný styl psaní R. Honzáka v knize Haiku..., chtěla jsem si přečíst něco, kde mu to nebude kazit učitelský výklad jiné autorky.
A tato kniha mě v tomto (ani v jiném) smyslu nezklamala.
Moc příjemná audiokniha, nabitá odkazy na další čtivo, takže po přečtení této jedné se mi fronta knih, které chci přečíst, zase ještě prodloužila o další minimálně 4 knihy.
Vtipné a příjemné vyprávění mě bavilo od začátku do konce.
Je vidět, že pan doktor ví, o čem mluví, ale zároveň dokáže běžnému laickému publiku zprostředkovat pohled na svůj obor z nadhledu, bez zbytečného házení odbornými termíny, takže je text přístupný všem a dokáže poskytnout informace a názory stravitelnou formou.

alibaba72
27.04.2023 5 z 5

Skoro bych až řekl, že by to mělo být povinné čtení :-) velmi zajímavý rozhovor.

Josh
27.02.2023 4 z 5

Rozhovor, který někdy potěší (většinou) a někdy vede k pocitu blízkému názvu knihy:o) Výjimečně se odvolám na jinou recenzi, protože nenacházím lepších slov než před rokem AltaMari, takže díky.

deathmen
17.02.2023 3 z 5

Na knihu som sa tesil lebo p. Honzaka si velmi vazim a uznavam ho. Hned poviem ze pokial by kniha nebola o nom tak je hodnotenie ovela horsie. Autorka podla mna rozhovory nespracovala dobre, pytala sa na mnozstvo veci ale kvalita chybala, skakala z temy na temu, na vela otazok dostala vyhybave odpovede a cele mi to prislo strasne rozhadzane. Na druhu stranu som knihu docital a nelutujem lebo zivotnej mudrosti, nadhladu a rozhladu tam bolo neurekom ;)

nikikostadinova
11.02.2023 4 z 5

Kniha přišla v období, kdy na čtení nebylo moc času. Ale ty chvilky, které jsem nakonec s knihou strávila byly moc fajn.

Nermal
07.01.2023 3 z 5

Pana Honzáka jsem nevnímal v této knize jako psychiatra, ale zejména jako zkušeného moudrého muže. Jako občasný pacient si tady každý z nás může porovnat své zkušenosti z oblasti zdravotnictví jako oboru, ale mluví se tady i o rozmanitých jiných věcech. Ocenil jsem, že mnohé je zde pojmenováno nahlas, otevřeně a natvrdo.
Obecně nemám rád knihy o populárních a mediálně známých osobnostech, ale tady jsem celkem bez rizika zklamání mohl udělat výjimku.
Forma rozhovoru umožňuje knihu číst po kouskách s možností snadného přerušení.

mistrikova
04.09.2022 5 z 5

S panem doktorem Honzákem v lecčems souhlasím, ačkoliv nás dělí velký věkový rozdíl. Tato kniha mne velmi obohatila. Nyní si dokáži představit, jakým způsobem se například vyvíjela léčba psychiatrických onemocnění v 60.letech (jak elektrokonvulzivní terapie, tak experimentální využívání LSD), ale také mi přinesla spoustu informací např. o psychopatech a jiných poruchách osobnosti vyskytujících se v naší společnosti.
Povídání formou rozhovoru rychle ubíhalo.

jes09
12.07.2022 5 z 5

Pan doktor Honzák je leta ostřílený, to se projevuje právě na odpovědích (v dobrém slova smyslu). V knize jsem našla opět spousty faktů a doporučení na další literaturu, což u knihy vyhledávám. Tím, že kniha byla psaná formou rozhovoru nestane se, že by ,,tématu" bylo moc.

Petrush
23.03.2022 3 z 5

Od knihy jsem čekala víc. Některé kapitoly a pasáže výborné, jiné slabé. Víckrát jsem měla pocit, že na položenou otázku vlastně nakonec nepřišla odpověď. Ta byla třeba i dlouhá a rozvláčná, ale vyzněla jaksi do ztracena. Některé názory či závěry mě zklamaly, protože mi přišly hodně zkratkovité.

AltaMari
02.02.2022 5 z 5

Když se sejde moudrý odborník, vybavený nadhledem a břitkým humorem a nevybavený "politickou korektností", a perfektně připravená novinářka, vznikne takovýto skvostný dialog. Pan doktor Honzák se do nás strefuje s laskavou jízlivostí a na paškál si bere například touhu po moci, zákony "tlupy", zahánění problémů pilulkama či psychopatické rysy "celebrit". Doporučuji k zamyšlení i pobavení.

skyline
30.01.2022 5 z 5

,,člověk vydrží víc než zvíře, jen mu dát příležitost"

Zlatinka.Emilly
14.01.2022 2 z 5

Nemám tyhle psychiatrické řeči ráda, pro mně tedy těžké čtení.

Čokoláda
10.01.2022 5 z 5

Současnost očima psychiatra :
´´Následkem komunikace prostřednictvím e-mailů a především sms také upadá jak slovní zásoba, tak schopnost postavit větu, nedej bože se dvěma čárkami.´´
´´ Za nejhorší ze všeho ale považuji fakt, že se přestává číst, protože čtení je pro vývoj myšlení nenahraditelné.´´
Jsem moc ráda, že jsem tuto knihu objevila a je pro mě jednou z nejdůležitějších knih, které doma mám.

Ancezz
23.10.2021 5 z 5

Moje první a určitě ne poslední kniha od pana Honzáka. Líbí se mi, že je kniha napsána formou rozhovoru a zabývá se více tématy.

DreamerX9
22.10.2021 4 z 5

"Když má někdo stres z toho, že se nesnáší s tchyní lexaurin to nevyleci"
"Stáří přece není nemoc ale pokud ji z něj vyrobíme mnou si farmaceutické firmy ruce"

Trefné názory a vtipný rozhovor poukazujici na problémy dnešní společnosti a předevsim terapeuticke práce jako takové. Upřímné srovnání s teď a tehdy a také připomenutí několika důležitých jmen, které posunuli psychologii a vědy jí podobné dopředu

Kexina
28.07.2021 3 z 5

Některé pasáže byly opravdu zajímavé. Ale celkově mi kniha přišla jako "10 důvodů, proč nikdy nechodit ke cvokaři". Možná to byl účel, kdo ví. :-)

rozhovory psychiatrie psychiatři

Autoři knihy

Radkin Honzák
česká, 1939
Renata Červenková
česká, 1950

Kniha Všichni žijem' v blázinci je v