Všeobecná teória zabúdania

Všeobecná teória zabúdania https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419240/bmid_vseobecna-teoria-zabudania-lMD-419240.jpeg 4 54 25

José Eduardo Agualusa je výraznou osobnosťou súčasnej angolskej literárnej scény a po portugalsky písanej literatúry. V pestrej mozaike príbehov čitateľom približuje dejiny Angoly prostredníctvom Ludo, ženy, ktorá sa v predvečer nezávislosti Angoly vracia do svojho bytu. Medzi múrmi starého domu prežije tridsať rokov, živí sa zeleninou a holubmi, spáli nábytok, aby sa zohriala. Okolitý svet však neustále prevniká do jej úkrytu, raz ako hlasy z rádia či rozhovory z vedľajšieho bytu, inokedy pri pohľade z okna na prenasledovaného muža alebo tajomný odkaz priviazaný k vtáčej nohe. Všeobecná teória zabúdania je podmanivý román, ktorý ľahko vtiahne do víru pohnutých ľudských osudov v čase radikálnej spoločensko-politickej zmeny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Teoria Geral do Esquecimento , 2012

bejan
26.12.2021 5 z 5

Miluji skvělé vypravěče! A tato kniha je úžasným vyprávěním, které nemohlo vzniknout nikde jinde než na jihu. Hodně dole na jihu. Ještě jižněji…

Krásné metaforické věty, magie (když v ni budete chtít věřit), vtip, smutek i životní moudrost v knize o historii, chápání historie, vyrovnávání se s historií i jejím zapomínáním.

Taková kniha v české literatuře nemůže vzniknout, chybí nám tady k tomu to africké nebe a jižanský náhled na život.

puml
28.11.2021 5 z 5

Románů od afrických autorů nevychází moc. Agualusa sice žije většinu života mimo rodnou Angolu, ale jeho romány se k Angole a její minulosti vrací. Je to výborně postavený román se spoustou dějových linií, které dávají vyniknout nedávné historii Angoly. Stylem to připomene "oulipáky" jako Pereca a Calvina. Hravé a rafinované, místy to působí jako puzzle. Ale není to jen o té formě, jako u oulipáků, kde děj působí často jen jen jako stafáž pro formální hrátky všeho druhu. Agualusa je výborný vypravěč a na relativně krátké ploše dokáže pomocí pár vět vytvořit jak tíživou atmosféru revoluční Angoly, tak propracované, tragikomické dějové zvraty. Je znát, že původně byl román filmovým scénářem; rozdělení do krátkých kapitol i filmová nálada některých obrazů je zjevná. Celkově velká spokojenost s tímhle malým klenotem. Po Prodavači minulosti další skvělý autorův román. Doufám, že ne poslední. Doporučuji.

Dani25
30.10.2020 5 z 5

Útla kniha, ktorá ti stihne popísať rôzne životy ľudí aj históriu Angoly. Pre mna prekvapenie. Siahla som po nej náhodou v knižnici a dobre som urobila.

zuzulique
06.06.2020 4 z 5

Nech mi niekto ešte raz povie, že sa čítaním beletrie človek nevzdeláva a neučí sa nové veci. Ja som pred touto knihou sotva niečo tušila o Angole a jej boji o nezávislosť. Hneď som zapínala internety a študovala. Tabula rasa, tak sa cítim veľmi často, s pribúdajúcimi knihami v kategórii "read," ešte menej vzdelaná ako predtým.
Príbeh prepletený osudmi viacerých postáv vo niekoľkých vrstvách, sa zlieva v jednom jedinom, ktorý je nemenej dôležitý ako história celého národa.

"Netrápte sa už. Vďaka omylom sa stávame lepšími. Možno bude treba len zabudnúť. Mali by sme sa cvičiť v zabúdaní."

netopýr088
13.01.2020 5 z 5

Nádherný príbeh o sile odpustenia, plný afrických mýtov a čarov. Zaujímavé, ako sa môžu stretnúť veľké dejiny celého jedného národa v jedinom človeku, ktorý sa nadovšetko pred nimi snaží zamurovať a zabudnúť.