Vrkoč

Vrkoč https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377638/bmid_vrkoc-tlq-377638.jpg 5 964 285

Tri ženy z troch kontinentov. Nepoznajú sa, napriek tomu ich spája mocné puto, ktorým je túžba po slobode, rovnosti a dôstojnom živote. Indka Smitá sa vzbúri proti krutej kastovníckej nespravodlivosti, ktorá bráni jej dcére chodiť do školy. Talianka Giulia sa vzoprie patriarchálnemu spôsobu života v mene svojej lásky k sikhskému utečencovi, ktorá jej ponúkne nové obzory. Úspešná emancipovaná kanadská advokátka Sarah ochorie na rakovinu a na vlastnej koži zažije diskrimináciu kruhov mocných, v ktorých niet miesta pre slabých a chorých. Román plný energie sa tak stáva dejiskom zápasu proti zlému osudu a výzvou na solidaritu. Vo všetkých troch príbehoch hrajú významnú úlohu ženské vlasy symbolizujúce dôstojnosť, ktoré sa napokon spoja do nádherného vrkoča ľudského porozumenia a nádeje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

La tresse , 2017

Monni
29.09.2022 5 z 5

Krátká kniha, která je ovšem plná emocí. Každá ze tří žen má svůj vlastní příběh, které se na konci propletou, i když se ženy neznají a nikdy se nepotkaly. Kniha je skvěle napsaná a líbilo se mi střídání kapitol (každá kapitola, kousek příběhu jedné ženy), každá kapitola končí tak napínavě, že to prostě nutí číst dál. Knihu určitě s klidným svědomím můžu všem doporučit.

Han-nah
14.09.2022 5 z 5

Útlá, velice krásně napsaná kniha.
"COP" - tři prameny vlasů, tři různá místa, každé z jiného kontinentu, Indie, Itálie a Kanada a tři ženy Smita, Giulia a Sarah. Každá z jiných poměrů, ale všechny natolik silné, aby šly za svými sny a touhami, proti tradicím a předsudkům ostatních a změnit svůj život.
Příběhy umocňuje poezie mezi příběhy, kdy hned v úvodu se začíná psát příběh o copu a pletencích. I osudy těchto tří žen spojí, dalo by se říct obyčejné vlasy. Jedna daruje v rámci úcty a oběti, pro druhou znamená najít sama sebe a žít a ta třetí je spojí.
Fandila a cítila jsem se dobře s každou z nich, ale nejvíce mě zasáhl život Smity . Těžký život džátů, lidí té nejubožejší a ponižované kasty. Chtěla bych se dovědět, když Smita odříkala své modlitby Višnuovi, zda se její dcerka Lalita dočká lepšího života.

Potvurka735
09.09.2022 5 z 5

Naprosto nadherny pribeh.

StephenKingje
03.09.2022 5 z 5

Šel jsem do „Copu” prakticky naslepo; skoro náhodně jsem na něj narazil v knihovně a rozhodl se ho vyzkoušet. A jsem za tu nevědomost rád; toto je opravdu příběh, o němž chcete slyšet předem co nejméně, abyste si jej mohli plně vychutnat. To jediné, co stojí za to vědět předtím o této knize, jsou dvě věci:

1) Začíná citátem Simone de Beauvoir.
2) Je naprosto nádherná.

MirkaProk
11.08.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Provázanost osudů žen zajímavá. Doporučuji k přečtení.

Alma-Nacida
26.06.2022 5 z 5

Nedlouhá, ale působivá kniha propojující osud tří žen vzdálených v prostoru i ve zcela odlišných realitách. S každou z nich okolí nakládá jako s občany druhé kategorie, třebaže život Smity je s oběma dalšími nesrovnatelně horší. Všechny tři se nakonec osvobodí, aspoň do té míry do jaké je to možné v jejich prostředí. Očekávala jsem asi do poloviny knihy hromadnou katastrofu, která se nedostavila. A já jsem za ten happy end vděčná.
Je fakt, že kniha má v sobě něco filmového, i když neplýtvá popisy. Film bych taky ráda viděla. ;)

Annicka
22.06.2022 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že jsem přečetla knihu za dva dny (uznávám, že to není žádná bichle a mám dovolenou). V knize se proplétají osudy tří žen z různých kontinentů a společenských vrstev. Román (novela?) není nijak výřečný, ale stejně mě úplně pohltil, takže jsem se do všech tří dam vžila. Z Indky Smity jsem byla dokonce upřímně smutná...

Dlouho jsem si myslela, že jde o takovou zvláštně konstruovanou povídkovou knihu, ale nakonec zjistíte, že hrdinky mají přece jenom něco společného. A happy end na konci dokonce ani nepůsobí kýčovitě. Jen tedy u Smity si nejsem nějakým budoucím štěstím moc jistá, ale tam už by nějaké takové vyvrcholení příběhu bylo už moc :-)

Devorah
31.05.2022 5 z 5

Tento knižní Cop je vymyšlen, upleten a spojen tak dobře, že  mi bylo líto se s hrdinkami na poslední stránce rozloučit.
Autorka rozehrála příběh třech silných žen,v tomto případě hlavních hrdinek, které se neznají tak skvěle, že lze jen těžko uvěřit, že není spisovatelkou.
Je to kniha o silných tématech, o postavení žen ve společnosti, o naději a ztrátách, o boji za svou důstojnost a štěstí - a to vše na tak málo stránkách.

mataj
26.04.2022 5 z 5

Kniha, která je svým rozsahem relativně krátká a stručná, a přesto se v ní odehrají tři různé, navzájem propletené příběhy. Hrdinky, pocházející z různých částí světa a s velice odlišnými životními osudy, pojí stejná touha po svobodě a snaha změnit svůj vlastní život.

EvikU.
23.04.2022 5 z 5

Páni! To bylo fascinující! Krásně vymyšlený, propojený, hlavní hrdinky sympatické, jak se perou o svůj lepší život.

Kniha, která se Vám přilepí na prsty a nemůžete ji odložit, není zas tak dlouhá, takže je možné ji přečíst na jedno nadechnutí.

Mě zasáhla, dávám plný počet, doporučuji přečíst. Trochu bych uvítala víc stránek, klidně bych chtěla vědět víc o Smitě, Giuliu i Sarah si umím domyslet.

Vestička
19.03.2022 5 z 5

Moc hezké i po té dlouhé dobĕ, co jsem to četla. Stručné, úderné, promyšlené. Akorát že Indie chudá, plná šílených tradic, jižní Evropa ekonomicky slabá, a amerika bezohledná, dravá. ..
Nejvíc se mi líbil poslední příbĕh, protože diskriminaci nemocných považuji za skutečný problém, o kterém se nemluví, nepíše... na rozdíl od jiných diskriminací.

knihomolka_eli
17.03.2022 5 z 5

3 rôzne ženy, 3 rôzne krajiny, 3 rôzne životy...a predsa majú toľko spoločného. Spája ich odvaha, statočnosť, vnútorná sila a vlasy. Jedna si ich dá vziať kvôli svojej viere, dúfajúc v lepší život, ďalšia s nimi pracuje a vytvára parochne a príčesky a posledná ich potrebuje, pre svoju zákernú chorobu prichádza o tie svoje.
Smitá je silná žena ktorá žije v Indii. Osud k nej nebol veľmi naklonený. V spoločnosti má veľmi nízke postavenie a nechce, aby rovnako skončila aj jej dcérka. Smitá chce, aby sa jej dcérka naučila čítať, písať a vymanila sa ťažkému osudu. Vyberie sa s ňou na dlhú cestu za lepšou budúcnosťou.
Giulia žije v Taliansku. Pracuje v rodinnom podniku svojho otca. Vyrábajú parochne a príčesky, sú hrdí na svoje sicílske tradície. No životom jej zalomcuje niekoľko udalostí, najskôr otcova nehoda, potom stretnutie cudzinca, ku ktorému Giulia prechováva náklonnosť a nakoniec odhalenie, že ich rodinný podnik je na tom veľmi zle. Podarí sa jej ho zachrániť?
Sarah žije v Kanade, je veľmi dobrou právničkou. Seba, aj svoje deti v podstate vždy odkladá na druhú koľaj a snaží sa byť kariérne úspešná. Do jej života ale vstúpi zákerná choroba - rakovina. Sarah na vlastnej koži zažije, ako sa z úspešnej právničky a váženej kolegyne, stane niekto, o kom si všetci myslia, že je hodný ľútosti, že nie je schopný pracovať a že ho treba nahradiť. Sarah sa rúca celý jej život pred očami, dokáže sa znovu postaviť svojmu osudu čelom a bojovať zaň?

Knižka Vrkoč je útla, ale neprečítala som ju na jedno posedenie. Núti k neustálemu premýšľaniu nad spoločnosťou, nad životom.
Za mňa veľmi hodnotné čítanie.

hanka0630
02.03.2022 5 z 5

Krásná kniha o silných a odvážných ženách.

Bubulka
05.02.2022 5 z 5

Velmi zajímavé a skvěle propletené příběhy tří různých žen a něco tak obyčejného, jako jsou právě vlasy, které u těchto žen nakonec hrají tu důležitou roli...
Kniha se čte jedním dechem, donutí k zamyšlení... Doporučuji přečíst.

Irsaf
16.01.2022 5 z 5

První odeonka ze které jsem opravdu nadšená…
Škoda, že nejde dát víc hvězdiček…
Dlouho jsem ji měla připravenou ke čtení…ani nevím proč jsem ji pořád odkládala…
Na 200 stranách jsou příběhy 3 žen, které musí nadchnout každého čtenáře.

Jana512
13.01.2022 5 z 5

Životní příběhy tří žen z různých světadílů (Indie, Kanady a Itálie), které se nikdy nesetkaly, ale společnou vlastností je jejich statečnost při řešení života. A tak společným jmenovatelem jsou vlasy, které jedna z nich obětovala za šťastnější budoucnost, druhá je zpracovávala a třetí je v nemoci potřebovala. Krásné příběhy, ukazující na důležitost nevzdávat se!

hanap
29.12.2021 5 z 5

Tři ženy, tři osudy, tři velmi odlišné lokality .
Přesto si jsou tak podobné, svoji houževnatostí dosáhnout svého cíle a bojovat za své ideály.

alibaba72
28.12.2021 5 z 5

Tři nádherné příběhy, které vás přinutí k zamyšlení nad životem... Skvělé čtení.

Vivetkav
15.12.2021 5 z 5

Nádherné životní příběhy 3 žen, které měly odvahu změnit osud, který jim byl předurčen. Cop, jak výstižné propletení 3 pramenů...

ddkk
10.12.2021 5 z 5

Tři příběhy, každý zdánlivě o jiném osudu v úplně jiných podmínkách, v úplně jiném prostředí. A přitom ve své podstatě si jsou tak podobné. Jsou to příběhy tří žen, které se setkávají se svým ženským údělem, byť zrovna třeba v Kanadě velmi umně zastřeným...Přes všechny obtíže a na první pohled bezvýchodnost, jsou to příběhy o síle ducha, o naději a o optimismu. Vždyť co tě nezabije, to tě posílí...

Je to kniha o ženách, ale nejen pro ženy. I když si myslím, že pro mnoho mužů budou příběhy úspěšné právničky, malé podnikatelky a ženy na úplném okraji společnosti těžkou zkousnutelné...

Souhlasím s castiglione: působivé, dojemné, k zamyšlení. A dodávám: velmi pravdivé.

Doporučuji. I mužům.

Indie francouzská literatura Itálie osudy žen rakovina prsu

Lætitia Colombani
francouzská, 1976