Vražda pro zlatého muže

Vražda pro zlatého muže https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192961/vrazda-pro-zlateho-muze-192961.jpg 4 197 197

Kapitán Exner série

Když se v roce 1948 ztratil z okresního muzea v Horách archeologický nález, nazývaný Zlatý muž, mělo se za to, že ho ukradl, coby počinek do nového života v emigraci, jistý Pavel Kořínek. Poklad se po letech objevil ve Francii, v soukromých sbírkách, odkud ho bez pořádného balíku peněz nebude lehké získat. A po zloději jako by se slehla zem. A ona se možná doopravdy slehla. Po letech je v místech někdejšího výzkumu nalezena kostra, rozhodně nepocházející z dávných dob. Přivolaní archeologové to potvrdí, stejně jako si všimnou proražené lebky. Tím jejich práce končí, dál už je to případ pro policii. Doktor Soudek pak večer na archeologické konferenci spřádá – pro pobavení publika – teorii o vraždě nepohodlného komplice, přičemž pachatele nalézá mezi spolustolovníky. Téměř všichni tehdy v Horách byli, nebo měli s nálezem co do činění. Ale mezi přítomnými opravdu sedí vrah. Ráno je nalezena mrtvola novináře, který vypadl z okna věže, a téměř mrtvola doktora Trouska, jehož někdo pobodal halapartnou. Soudkově nevážně míněné hypotéze se dostává chmurného potvrzení. Brzy se na scéně objevuje kapitán Exner, jehož kromě odhalení vraha čeká i setkání s krásnou antropoložkou a výlet do Paříže.... celý text

Mr.JaroCZ
27.06.2018 5 z 5

Páni, moje první detektivka, kterou jsem kdy přečetl!
A od té doby uplynulo půl století :-D

konicekbily
24.04.2018 5 z 5

Velice dobrá, až moc na svou dobu dobrá, detektivka. Autor detektivky psát uměl a byla to vždy událost, když mu nějaká tehdy vyšla. Postupně si s nimi budu oživovat paměť, jak si je budu znovu pročítat.

Nifredil
28.10.2017 4 z 5

Je vcelku neuvěřitelné, že taková detektivka mohla vyjít za dob socialismu. Milé, příjemné a inteligentní čtení. Zajímavé prostředí i zápletka. Obstojí ve srovnání se světovými detektivkami a rozhodně patří v daném žánru k tomu lepšímu.

Modrina
03.10.2017 4 z 5

Četla jsem to již před léty, teď jsem si příběh osvěžila. Poklad byzantského kupce nebo Pastvina zmizelých to v mých očích není, ale rozhodně stojí za přečtení.

ondrej.b
27.08.2017 4 z 5

Zase trefa do černého! Tak rád čtu tyhle "Exnerovky", navíc z archeologického prostředí, kde se vyskytuje postava doktora Soudka, a když se mu ještě naježí fousy, musím se smát:-). Je to milé, čtivé, zábavné, napínavé a hlavně srozumitelné. Čtení na oddech, na léto, nebo prostě když si chcete vyčistit hlavu.

karel0684
05.08.2017 4 z 5

Další Michal Exner. Tentokrát znovu případ s archeology. Místy až tragikomický příběh. Lehká detektivka, které ač vznikla v době minulé, tím prakticky není poznamenána.

Romžiry
10.07.2017 5 z 5

Na svou dobu odvážný spisovatelův počin. Detektiv v socializmu jezdící v mercedesu a proutník ... Jinak detektivky od Erbana jsem měla moc ráda už jako malá a s chutí jsem se k nim vrátila. Skvělé.

Ladinek
29.06.2017 5 z 5

Tak mně po přečtení téhle knihy napadlo že kapitán Exner je zhruba stejně nepravděpodobná postava jako agent FBI Pendergast od pánů Childa a Prestona. Vyšetřuje si co chce, kde chce, kdy chce. Dokonce si víceméně soukromě vyrazí do Francie, kde se stýká s emigranty a po návratu se ani nemusí zpovídat té druhé Bezpečnosti. Na druhou stranu jak jinak vytvořit zábavnou detektivku v reáliích ČSSR, aniž by autor nemusel zkreslit celé prostředí?

Majdule
14.02.2017 5 z 5

Michal Exner opět vyšetřuje mezi archeology. Bizarní expozice veselého večírku s podivným koncem, nalezená kostra, která sice není zas tak stará, ale archeology přesto zajímá, a probuzená zvědavost kapitána Exnera, namixovaly skvělou detektivku se zajímavou zápletkou, osvěžujícími dialogy a okouzlujícím detektivem. Radost číst, nikde nic neskřípe, potěšení z čistoty žánru navíc v češtině.

bikerbm
29.04.2012 4 z 5

Jako vždy,kapitán Exner nezklame!Jen se mě u tohohle příběhu moc nezamlouval konec.Byl tak nějak prapodivně napsaný!Kdo byl vrah jsem pochopil,ale nezjistil jsem,jestli mu někdo pomáhal,nebo jak to vlastně bylo...