Vražda pro zlatého muže

Vražda pro zlatého muže https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192961/vrazda-pro-zlateho-muze-192961.jpg 4 197 197

Kapitán Exner série

Když se v roce 1948 ztratil z okresního muzea v Horách archeologický nález, nazývaný Zlatý muž, mělo se za to, že ho ukradl, coby počinek do nového života v emigraci, jistý Pavel Kořínek. Poklad se po letech objevil ve Francii, v soukromých sbírkách, odkud ho bez pořádného balíku peněz nebude lehké získat. A po zloději jako by se slehla zem. A ona se možná doopravdy slehla. Po letech je v místech někdejšího výzkumu nalezena kostra, rozhodně nepocházející z dávných dob. Přivolaní archeologové to potvrdí, stejně jako si všimnou proražené lebky. Tím jejich práce končí, dál už je to případ pro policii. Doktor Soudek pak večer na archeologické konferenci spřádá – pro pobavení publika – teorii o vraždě nepohodlného komplice, přičemž pachatele nalézá mezi spolustolovníky. Téměř všichni tehdy v Horách byli, nebo měli s nálezem co do činění. Ale mezi přítomnými opravdu sedí vrah. Ráno je nalezena mrtvola novináře, který vypadl z okna věže, a téměř mrtvola doktora Trouska, jehož někdo pobodal halapartnou. Soudkově nevážně míněné hypotéze se dostává chmurného potvrzení. Brzy se na scéně objevuje kapitán Exner, jehož kromě odhalení vraha čeká i setkání s krásnou antropoložkou a výlet do Paříže.... celý text

Mrshodan
15.01.2023 5 z 5

Mám ráda postavu kapitána Exnera. A v téhle knize jsem nadšená z doktora Soudka. A navíc je to pěkně napsané.

Terror
15.01.2023 3 z 5

Erbenovy detektivky nejsou zrovna můj oblíbený ovocný čaj. Něco nestravitelného v něm plave. Postav je v knize spousta, všichni mluví a mluví, někdy k případu, někdy jen tak, až jsem se v těch dialozích ztrácel. Hlavní můj problém je Exner samotný. Pro mne je jeho persona, vzhledem k době, kdy se jeho eskapády dějí, těžko uvěřitelná. Přijde mi, jako by ani do té doby nepatřil. Navíc není nikterak geniální detektiv, jeho vyšetřovací metody spoléhají na přísun dalších a dalších důkazů, aniž by použil přelomové dedukce. Hlavní jeho životní náplní je udržovat vzhled elegána v naleštěném autě a mimoděké balení krásných žen. V knize se vyskytují postavy archeologů z Pokladu byzantského kupce, ale vzhledem k již dávné četbě tohoto dílu, jsem si je vybavoval jen matně.

PaníLenka
06.11.2022 3 z 5

Prostě taková retro detektivka. Akorát marně přemýšlím, jak je možné, že se v příběhu normálně cestuje do Francie, pokud si pamatuju, cestovat na Západ tenkrát bylo něco jako dnes letět na Mars…

Canniosh
05.09.2022 4 z 5

Rozhodně jeden z těch lepších dílů o Exnerovi. Kniha je psána srozumitelně, děj se zbytečně nešmodrchá, krátké kapitoly navíc potěší a usnadňují čtení, pochopení a případné přestávky. Potěšilo mě rozuzlení, které tady bylo smysluplné, provedení zločinů dobře vysvětlené a srozumitelně podané.

Majto
19.08.2022 4 z 5

Každá kniha tohoto autora, ktorú som doteraz čítal, bola skvelá. Sú napísané s ľahkosťou, dej plynie prirodzene a nie je núdza o výbuchy smiechu. Normálne uvažujem, že si ich všetky asi zaobstarám vo fyzickej podobe (všetky som čítal ako e-knihy).

borsalino_csfd
14.07.2022 4 z 5

Milé počtení na dovolenou, kapitán Exner se tak trochu poflakuje, ale za tím zdánlivým flákáníčkem běží mazané vyšetřování. Príma knížka.

slunicko1958
23.03.2022 5 z 5

Vždycky jsem se považovala za znalkyni "exnerovek", ale tato mi nějak unikla. Bylo to příjemné čtení, přiznávám, že jsem do poslední chvíle netušila, kdo je vrah. Kdyby tam byla postava zahradníka, budu si myslet, že "vrahem je zahradník".

Ava365
23.12.2020 4 z 5

Celkem pěkná detektivka odehrávající se částečně ve Francii. I zde se Michal Exner pohybuje a vyšetřuje s elegancí sobě vlastní. :)

VojtěchL.
02.11.2020 5 z 5

I v roce 2020 vynikající detektivka!

Aleh
27.10.2020 4 z 5

Známy autor detektivek Václav Erben se v knize Vražda pro zlatého muže vydal po stopách případu ze 40. let minulého století. Tehdy došlo k odcizení vzácného historického souboru Zlatý chlap. A když se po dlouhých letech vzácná památka nedozírné ceny objeví až ve Francii, nastupuje vyšetřovatel Michal Exner, aby přišel na kloub tomu, komu a kdy se podařilo, vyvézt tento skvost z republiky.... Kapitána Exnera čeká mimo jiné i cesta do Francie. Složitý případ, který je provázen spoustou překvapivých zjištění, která nakonec dovedou kapitána Exnera k rozluštění starého kriminálního činu.

Makii
07.08.2020 4 z 5

Líbila se mi :) Doporučuju, je to inteligentní, pěkné čtení.

georginaa
07.07.2020 5 z 5

Jak se stane něco neobvyklého, šup zavolají toho nejpovolanějšího Kapitána Exnera. Není nad českého policajta, co vyřeší záhadné ztracení "Zlatého chlapa".

Marla
18.06.2020 5 z 5

Parádní detektivka s archeologickou zápletkou. Elegán Exner si dokonce užije výlet do zahraničí!! a se svým pověstným šarmem vyřeší levou rukou zapeklitý a zamotaný a dost starý případ. Ty časy, kdy letiště Praha Ruzyně bylo poloprázdným místem s pár lidmi a návštěva příbuzných tam venku byla nebezpečný podnik......je dobře, že jsou pryč. Jak by je asi ve skutečnosti Exner prožíval?

hanap
14.06.2020 3 z 5

Klasická detektivka s kapitánem Exnerem z prostředí archeologických výzkumů.

vladislav6610
21.04.2020 5 z 5

Opět pohodové a odpočinkové čtení s Exnerem.

rafan65
27.12.2019 5 z 5

Opět super kniha ale od pana Erbena jsem nic jiného nečekal.

Pavelpi
27.07.2019 4 z 5

Komentář za mne doslova napsal karel0684.Nemám co dodat.

postrach
21.09.2018 4 z 5

řadím tento díl spíše ke slabším.

moničina
01.09.2018 5 z 5

Pre mňa jedna z jeho najlepších. Odohráva sa v zaujímavom prostredí zámku a je tam mnoho humoru. Škoda, že to nebolo sfilmované.

moničina
01.09.2018 5 z 5