Vostrá krása

Vostrá krása je sbírka sci-fi, fantasy a hororových povídek, které spojuje lehčí nebo intenzívnější erotická linka.

Sbírku sestavil Jan Vavřička.

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422407/vostra-krasa-qNE-422407.jpg 3.812
Sci-fi, Fantasy, Erotika
Vydáno, Golden Dog

Kniha Vostrá krása

eraserhead
23.08.2020

Kdybych měl tuhle antologii povídek vystihnout jedním slovem, použil bych slovo "rozverná". Protože valná většina povídek je rozverných a to i když právě zcela nekolidují s proklamovaným erotickým nádechem příběhů (povídky JWP nebo Haniny Veselé). Iniciátor knihy Jan Vavřička mě kdysi krátce zpovídal na kameru, chvíli přede mnou zpovídal dívku do půl pasu nahou. Mne do půl pasu nechtěl. Svou oblibu v erotice a ženské kráse nezapře ani ve svých povídkách, které se mi (i v tandemech s dalšími dvěma autory) z knihy líbily nejvíce. Připomněly mi staré (socialistické nebo za socialismu u nás vycházející) komediální sci-fi povídky, které mám poměrně rád, byť sci-fi jinak nějak zvlášť neholduju. Obzvláště zábavná je povídka ZÁSNUBY či JAK JSEM ZASPAL DOBU (napsaná společně s Milanem Čechurou). Druhý Vavřičkův spoluautor Diuk se mi svého času pokoušel ukázat, že zvládne horror, ale řekl bych, že nejblíže se k němu dostává právě v podobných odlehčených fantastických žánrových koktejlech, jako je povídka KOLONIZACE (a ať už zní toto mé vyjádření jakkoliv, má mít pozitivní a uznalé vyznění). Diuk totiž svůj přístup ke komice a komické ironii nezapře, což je dobře, protože mu jde dobře. Z ostatních autorů určitě zaujme Kristina Haidingerová svým až étericky hladivým STEREOGRAMem, do něhož je třeba se otevřeně položit. Fandy a fanynky Haniny Veselé jistě potěší její sebepropagační fantasy DARKLADY HLEDÁ HRDINU, mě však tenhle styl (a vlastně ani žánr) prakticky vůbec nic neříká a ač jsem ochoten uznat autorčiny pisatelské kvality, povídka mi šla jedním okem tam a druhým ven. Problémem povídky Michala Březiny DLOUHÝ DEN VLASTY ŘEHÁKA může být znalost autorovy další (v mém případě povídkové) tvorby - v tom případě vás závěr povídky nijak nepřekvapí ani vlastně nepobaví, protože je Březinovi vlastní. Nic to ale neubírá na lehkosti a zábavnosti povídky, plně odpovídající předkládané spojovací linii příběhů. Kniha působí jako příjemné, lehce zamýšlení hodné, odlehčení a pobavení, což evidentně byl její cíl. Potěší sympatické a příjemné zpracování a formát tak akorát do ruky (věc, na kterou si u Golden Dog lze rychle zvyknout). Tohle je prostě milá, nevážná, oddechová a navzdory proklamovaným spojnicím obsahově pestrá kniha. Golden Dog mě prostě přiměje číst i žánry, které normálně nevyhledávám (byť nelze zapřít, že jistou roli hraje i známost či osobní setkání se všemi autory až na jednoho). 3.5*

Elischka
06.08.2020

Pojítko "erotika" v žánru fantastika budilo mojí zvědavost, nakonec jsem ale přišla na to, že jde spíš o sex -ale tak to v životě chodí. Zajímavým pojítkem všech jinak dost různorodých povídek je spíš humor. Jinak velká spokojenost s malou knihou.

Nenu
13.07.2020

Výběr povídek je fakt povedený, knížka mě bavila od začátku do konce, i nečekané konce (např. Dlouhý den Vlasty Řeháka), PĚT hvězdiček.

Ládja
06.12.2019

Jednotlivé povídky nebudu slovně hodnotit. Slabé, občas nic neříkající povídky. Tam, kde jsem čekal více erotiky, tam bylo zbytečně moc fantastiky a obráceně. Některé povídky lepší a zajímavější, ale většina nic moc...

Autoři knihy

Jan Vavřička