Volání hvězd

Volání hvězd https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462318/bmid_volani-hvezd-FlN-462318.png 4 222 74

Irsko bylo zpustošeno hned nadvakrát ― nejprve válkou a pak epidemií španělské chřipky. Julie Powerová pracuje jako zdravotní sestra v dublinské nemocnici na oddělení pro nemocné nastávající matky. Nemocnice se potýká s velkým nedostatkem zdravotnického personálu, a do tohoto uzavřeného světa vstoupí dvě ženy: doktorka Kathleen Lynnová, která je na útěku před policií, a mladá dobrovolnice Bridie Sweeneyová. Během tří dnů, kdy se neúnavně starají o své pacientky a přivádějí na svět nový život, se jim všem obrátí život vzhůru nohama...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , Cosmopolis

The Pull of the Stars , 2020

kaja77
14.02.2021 5 z 5

Páni, tak to tedy byl příběh o přetížených a vyčerpaných zdravotních. Šílené podmínky, kombinace války, chudoby, vražedné chřipky, v nemocnici nedostatek materiálu, personálu....uf. opravdu děsivé. Co je nejhorší, v Irsku opravdu sirotky a "padlé" ženy obstarávala církev způsobem popsaným v knize.

JustWomen
28.01.2021 5 z 5

Fikce založená na faktech. Strašně mě to zasáhlo, zvlášť kvůli paralele s dnešní dobou. Tak toto doporučuji přečíst všem. Tolik hrůzy, tolik citu, tolik pokory. Co nás ještě čeká?

HDosoudilová
18.01.2021 5 z 5

Páni! To byla silná četba! Vůbec nic pozitivního a relaxačního a přesto naprosto úžasná kniha plná síly, odhodlání a boje o život...
Přiznám se, že jsem po knize sáhla hlavně díky období španělské chřipky a podobnosti tak s dnešní aktuální dobou. Ta skutečnost je až mrazivá ale i přesto jsem měla z četby dobrý pocit. Nebylo to lehké čtení, vůbec bych knihu nedoporučila citlivým (a) těhotným. Několikrát mi ukápla slza dojetí a o konci ani nemluvím (moje pozn.: nedoporučuji dočítat v mhd). A to i přesto, že jsem čekala silný příběh. Všechny tři hlavní postavy jsou tak rozdílné a zároveň tak odhodlané. Hned mi byly sympatické. O to víc jsem se bála, co je všechny čeká...
Kniha je vysoce čtivá, zvláštní a nejspíš ve mně zůstane hodně dlouho. A ještě k tomu má tak krásnou obálku! Je to přesně jedna z těch knih, kdy mě hrozně zajímá konec ale vlastně jej nechci znát...

lenka.g
16.01.2021 3 z 5

Patrně nejsem cílová skupina, takže všeobecné nadšení z knížky nesdílím.
V půlce jsem pochopila, že se i nadále budu s různými lékařskými úkony u rodiček seznamovat podstatně detailněji, než bych chtěla a víc než toho a notné míry zoufalství a temnoty se mi nedostane. Jak se bude vyvíjet příběh hlavní postavy bylo taky poměrně jasné, takže nepřišlo ani překvapení...
Nerada nechávám knihy nedočtené, takže jsem to přečetla, ale upřímně řečeno nevím, komu knihu doporučit, protože matky to obrečí, bezdětné kamarádky vyděsí a pány to zajímat a bavit nebude.

maryska09
15.01.2021 5 z 5

Velmi silná knížka, jejíž děj se odehrává v pouhých třech dnech. Je o době, kdy lidstvo bojovalo se strašlivou nemocí a zároveň bylo vyčerpané šílenou válkou. Autorka dokázala velmi čtivě popsat tuto hroznou dobu z pohledu úžasné sestřičky, která má v sobě ohromné množství síly. Nelze nesrovnávat s dnešní hysterií kolem covidu. Velmi doporučuji

nada3314
13.01.2021 5 z 5

Už se Vám někdy stalo, že posledních 50 stran knihy oddalujete co se dá? Já jsem nechtěla, aby kniha skončila... Další kniha, která ze mě vyždímala neskutečně moc emocí. Dechberoucí příběh mě chytl od první stránky, moc doporučuji❤️

RoseDadas
12.01.2021 5 z 5

4,5*
Volání hvězd od irské autorky Emmy Donoghue není titul pro slabší povahy, nachází se zde velmi podrobná líčení porodů a průběhu nemoci. Přestože se děj odehrává na oddělení, kde přichází na svět nový život, setkáváme se s převahou smrti. Lůžko po mrtvém pacientovi je záhy obsazeno novým a pořád dokola. Čas je v tomto případě vzácnou komoditou. Spánek je luxus, který si nelze dovolit. Jedná se o velmi silné a dechberoucí čtení, u kterého jsem se ani nestačila nudit.

Knižní střípky
04.01.2021 5 z 5

Autorka hodně podrobně líčí tehdejší lékařské postupy, vedení porodu u vysoce nakažlivé pacientky a vše kolem epidemie španělské chřipky, ale ani na minutu se nenudíte. Se zatajeným dechem jsem hltala stránku za stránkou, trpěla s nastávajícími matkami, obdivovala naše tři hlavní hrdinky, jak se doslova a do písmene rvaly s nedostatkem personálu, se stísněnými podmínkami přeplněného oddělení, padaly únavou, ale přesto bojovaly dál.

Číst knihu o pandemii španělské chřipky v dnešní době, kdy nám tady zase řádí koronavirus, bylo velmi zvláštní, protože když si knihu přečtete, pochopíte, jak moc je to všechno podobné. Kniha mě naprosto pohltila a velice, velice zasáhla.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

book_loverka_
14.12.2020

Tak tahle kniha mě neskutečně překvapila! Vyloupla se z ní naprostá pecka, šíleně mě to bavilo, ikdyž to bylo místy drsné a někdy jsem měla na krajíčku ???? Z téhle knihy se toho dozvíte neskutečně moc! Je to fikce založená na faktech. Příběh vypráví zdravotní sestra v době epidemie španělské chřipky. Jsou tam jak poznatky ze zdravotnictví (konkrétně z porodnictví), ale taky něco z běžného života lidí. Hlavně ten styl psaní autorky byl neskutečně čtivý - doopravdy jsem se od toho nemohla odtrhnout. Bylo to totiž nabité akcí, hlavně když některé pacientky bojovali o život. Mě osobně baví i seriály a filmy ze zdravotnického prostředí, takže Volání hvězd mi sedlo do noty. Tuhle knížku moc moc doporučuju, díky ní zjistíte, jak se teď máme skvěle, ale taky že epidemie španělské chřipky se v mnohém podobá dnešní situaci s covidem.
5⭐️/5⭐️

MilenaFilipová
11.12.2020 5 z 5

Moje první kniha od Emmy Donoghue a úplně mě vzala za srdce.

lena.o.knihach
10.12.2020 3 z 5

Irsko je ve válce a na španělskou chřipku není žádný lék. Zaměstnanců v nemocnici je málo a pacientů stále přibývá. Julie Powerová pracuje na oddělení s těhotnými ženami, které chřipka zasáhla, občas se objeví i doktorka a k dispozici je jí pouze jedna dobrovolnice Bridie Sweeneyová.

Autorka mi ukázala život zdravotní sestry. Jak pomáhá s porody, jak se stará o těhotné pacientky se španělskou chřipkou a jak to nemá lehké ani v osobním životě. Nakousla i další témata o církvi a chudobě.

Od knihy jsem očekávala silný a emočně nabitý příběh, kterého jsem se ale nedočkala. Já jsem docela cíťa, pokud jde o miminka, a tak jsem myslela, že když se celá kniha odehrává na oddělení porodnictví, bude stát za to. Bylo to smutné, ale se mnou to prostě nic nedělalo.

Velmi čtivě napsaný historický román jsem sice přečetla jedním dechem, bavilo mě to, ale myslela jsem si, že tohle bude jedna z těch nezapomenutelných knih.

a.k
07.12.2020 5 z 5

„Volání hvězd“ je drama z neutěšitelného lékařského prostředí v dobách španělské chřipky, která kosila lány mužů i žen v plném rozkvětu mládí. Je o obětavé, vyčerpané zdravotní sestřičce, která se s největším možným nasazením snaží pečovat a zachránit budoucí maminky před smrtí. A i když v příběhu poznáme i osudy jiných postav a v závěru čeká jedno velké citově vypjaté dějové překvapení, pro mě zůstane román trpkým, smutným oknem do jedné těžké etapy lidské historie, kterou autorka popsala tak, že se ve mně ještě teď všechno svírá.

Jajiinka
01.12.2020 5 z 5

Hodnocení 5⭐/5⭐

Jako první bych chtěla vyzdvihnout obálku knihy, která mě dokonale uchvátila, a proto jsem si knihu taky vybrala. Je tak nenásilná a moc zajímavá, že spíš vypadá jako nějaká fantastika. Navíc teď po přečtení knihy můžu konstatovat, že tato obálka knihu opravdu vystihuje. Zdravotnictví je totiž jedno z povolání, kde čas hraje velkou roli.

Tento historický román je o sestřičce jménem Julie Powerová, která pracuje v dublinské nemocnici na oddělení pro nemocné nastávající matky. Irsko zužují hned dvě katastrofy – válka a epidemie španělské chřipky. Nemocnice, ve které sestřička Powerová pracuje se potýká s velkým nedostatkem zdravotnického personálu a nejen jeho. Dokonce i zdravotnický materiál je na tom se zásobami velice špatně. Na scénu přichází také doktorka Kathleen Lynnová, která je na útěku před policii, a mladá dobrovolnice Bridie Sweeneyová. Julie Powerová, díky nedostatku personálu zůstává na celé provizorní oddělení těhotné/horečky sama a stává se tak hlavní sestrou. Zvládne tento nátlak a udrží své pacientky a jejich ještě nenarozené děti naživu? Situace se muže změnit z hodiny na hodinu.

Musím říct, že již je to pár hodin, co jsem knihu dočetla a příběh ve mně stále rezonuje. Byla to opravdu úžasná kniha o naději a přežití, ale také o rozhodnutí. Příběh mi přijde blízký, protože se ztotožňuje s nynější situací s covidem19. Ruší se veškerý společenský život, veškerý zdr. personál je pod tlakem a pracuje i několik dní v kuse. Stav nouze, roušky, mytí rukou a stejně si tato španělská chřipka vyžádala více mrtvých než první světová válka – odhaduje se tak tři až šest procent celkové populace.

Kniha byla psaná velice čtivě a doslova jsem ji nedokázala odložit. Příběh mě pohltil, a dokonce ukápla i nějaká ta slzička. Doporučuji všem a určitě můžu říci, že si od této spisovatelky ještě něco přečtu.

Danago
24.11.2020 5 z 5

Emma Donoghue píše stylem, který člověka zasáhne a nenechá ho klidným. Je to moje třetí knížka a zase mě dostala. Já, jako zdravotní sestra, jsem úplně dokonalá cílová skupina. Hlavní hrdinka chytrá a velice schopná zdravotní sestra Julie , je laskavá, rozhodná a lidská. Sama to v životě nemá jednoduché a přesto nebo právě proto, přistupuje ke svým pacientkám, rodičkám s pochopením, trpělivostí, ale i s odborností a zkušenostmi. ( Každá z nás, která jsme si porod zažila, víme jak je takový přístup důležitý a nejednou se ho nedostává) A to všechno v době španělské chřipky , kdy je nedostatek zdravotnického personálu a rodičky se potýkají s nevyzpytatelnou chřipkou a personál s obrovskou únavou.
Kniha se odehrává v Irsku, které se potýká nejen se španělskou chřipkou, ale i jinými neduhy své doby. Chování církve, vlády, chudoba, špatné podmínky všude.
I když se děj odehrává jen během tří dnů obsáhne většinu žhavých problémů té doby.
Román je velice opravdový, není to žádná romantická pohádka.
Dnes v době ,kdy se také potýkáme s neznámým virem po celém světě, najdete v knize hodně podobností s tím, co se děje dnes. A v některých ohledech se za těch 100 let zase tak moc nezměnilo.
Nad knížkou budu ještě dlouho přemýšlet a určitě nezůstane u jednoho přečtení.