Voda, která hoří

Voda, která hoří https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380738/bmid_voda-ktera-hori-4yg-380738.jpg 4 158 60

Obsáhlá vzpomínková kniha významné české psychoterapeutky v řadě kapitol a na desítkách unikátních fotografií přibližuje čtenářům celý její život plný mimořádných událostí a nevšedních setkání: Nezapomenutelnou ukrajinskou babičku a vzácné venkovské dětství v Jižních Čechách. Studia a atmosféru 60. let v Praze. Originální svět protialkoholní léčby v Praze u Apolináře - ten představuje jako blízká spolupracovnice zakladatele české protialkoholní léčby docenta Jaroslava Skály. Seznamuje s jedinečností československé psychoterapie v předrevoluční době. Vzpomíná na široký okruh přátel profesních, uměleckých, filosofických a disidentských. Ukazuje vlastní duchovní cestu a každoroční osamocené poutě do asijských klášterů. Významnou součástí knihy jsou též kapitoly o třech osudových mužích jejího života: výtvarníkovi Karlu Trinkewitzovi, básníkovi, divadelníkovi a zpěvákovi Janu Vodňanském a o dramatikovi a politikovi Václavu Havlovi. Tato svědectví svým významem přerůstají rovinu osobních vzpomínek, představují současně i jedinečný vhled do novodobé české kultury a historie. Vyprávění Jitky Vodňanské je i díky její profesi plno nevšedních postřehů a vtipných komentářů, autorka nezapře svou mimořádnou životní energii a smysl pro humor.... celý text

Metroušek
08.01.2019 4 z 5

Vlastní životopisy čtu málokdy, a po čtení rozporuplných recenzí jsem byl na knihu dost zvědavý. Dopadlo to slušně. Autorka měla nepochybně zajímavý život, a zejména štěstí na zajímavé lidi z disidentské bohémy. Při její předvídavé snaze o zdokumentování svého života, otevřenosti a schopnosti psát je to dobrý dokument doby. První část se mi líbila nejvíce, a myslím, že autorka udělala chybu, že další části rozsekala deníkovými záznamy a citacemi dopisů. Ty věci mohla klidně popsat svými příhodnými slovy a větami, a nejdůležitější dokumenty pak přidat do přílohy s patřičnými odkazy. Doufám, že časem napíše o svých spirituálních zážitcích a cestách. Má na to.

Pepina19
06.01.2019 4 z 5

Naprosto souhlasím s bgott. Kniha se mi líbila. Musím přiznat, že mě víc zaujala první část, také oceňuji fotografie. Prostě se mi to líbilo, podle mne stojí tato kniha za přečtení.

ecila13
04.01.2019 3 z 5

(SPOILER) Knížku jsem četla, protože jsem byla zvědavá na Havla a jeho civilní a disidentský život. Ale nakonec mě více zaujala polovina knížky bez V. H. (historie autorčiny rodiny a její životní příběh).

Pobavily mě historky s partnerem Janem.
Seděl doma po tmě na toaletě v policejní uniformě a číhal. Když vešla návštěva na wc, ze tmy se ozvalo: Občanský průkaz, prosím!
Nebo na zájezdu Čedoku do Paříže pobíhal po vlaku v masce Fantomase a chtěl po lidech pasy.

První iluze jsem o Havlovi (co se týče vztahů) ztratila v roce 2011, kdy vyšly deníky Ireny Obermannové - byl to velmi podobný příběh. Přísná Dáša H. na doma a bohémská milenka na ven.

Celkem mě šokovaly Havlovy komentáře k potratu (Hlavu vzhůru! Nejsi první, ani poslední! Ber to sportovně!). Ke komisi nepřišel kvůli schůzce s tesařem a čalouníkem??

Podobně se choval během úvah o rozvodu, když chtěl, aby se Jitka Vodňanská dohodla přímo s Olgou H. (Já i Olga jsme vyslyšely Vaškovo přání a sešly se samy v Rybárně.).

Na druhou stranu byly všechny zúčastněné ženy dospělé a nikdo je v jeho harému nedržel.

Překvapilo mě, že byl Havel mezi disidenty rockovou hvězdou, často někoho hostil, celkem si zakládal na všem západním, jezdil golfem, vozil dárky z tuzexu, zahraniční léky a alkohol ...

Možná to bylo tím, že (před rokem 1948) pocházel z vážené a bohaté rodiny.

Z hlediska historie je asi dobře, že autorka autobiografii sepsala - jako nahlédnutí do osobního života V. H. a jeho soukromé korespondence.

lea735
02.01.2019 3 z 5

Není to špatné čtení. Občas jsem knihu odložila a zírala do zdi , abych si srovnala vše , co bylo napsané a utřídila myšlenky. .
Moc se mi líbilo, jak autorka píše o svém dětství , babičkách a své práci . Krásně vyjádřila svou lásku k rodině.
Co se týká vztahu k VH. zklamání.

gingerale
27.12.2018 odpad!

Stylistika, obsah ... Proč vůbec něco takového publikovat?

Alex_Jura
03.12.2018 3 z 5

@magnolia :-) souhlas. Btw. rozhovor na DVTV je to nejlepší, co tahle kniha přinesla. Mě to zklamalo hned dvakrát. Nápaditý titul mě navnadil, jakože to bude skvělý jazyk, bohatá čeština... a ono je to rozvláčné a ukecané. Odkaz k obsahu zase, že tam třeba najdu nějaké to životní moudro... a ono je to spíš ufňukané a sebestředné. Fotky, citace fajn. Ale to se dá dohledat i jinde. Taková méně záživná Tajná kniha, řekla bych. Akorát stála jednou tolik, váží třikrát víc a možná o trošku líp vypadá. To bude ta čb obálka. Ta jediná se kromě názvu povedla.

olmal
30.10.2018

Nechci být cynická, ale knížku bych charakterizovala slovy: jak ezobába vlezla do peří s notorikem.

Čičolina
09.10.2018 odpad!

Oh, to bylo strašidelné čtení. Tolik promarněných hodin! A dobře mi tak, neměla jsem být zvědavá na cizí život. Myslela jsem, že se s paní Vodňanskou potoulám normalizací okořeněnou milostným příběhem, že navzdory indiskrétnosti se něco zajímavého dozvím. No, tak podrobně rozebírat svůj život a nic neříct, přičemž to jistě zajímavý život byl, to smrdí grafomanstvím...o příšerném uspořádání vět, vět bez podmětu a podobný novinkách, které mě budou ještě dlouho děsit ani psát nebudu, a konečně zveřejňovat korespondenci s milencem by se mělo asi jen když dopis obsahuje myšlenky důležité pro lidstvo. Škoda....(Tajná kniha si aspoň hrála na tajnou). Ufff

magnolia
03.10.2018

O knize se hodně psalo (jak to tak bývá), s paní Vodňanskou jsem viděla rozhovor na DVTV a tam mne zaujala svým zjevem i tím, jak mluvila. Knihu jsem pročítala namátkově a můj dojem z ní je takový, že by byla lepší bez té korespondence s VH, že jí to spíš uškodilo (a komu to pomohlo?). A stejně tak formát knihy mi připadá zbytečně obří, takový okázalý, nehodící se k obsahu. Mohla to být docela pěkná vzpomínková knížka jedné ženy, která je stejný ročník jako moje maminka (pro mne zajímavé srovnání dvou životů, prožitých ve stejné době).

pravnik
10.09.2018 4 z 5

Intelektuální bulvár. Poskytuje jedinečný vhled do života autorky, života Václava Havla a disidentského života. Stojí za přečtení.

Melissa-25-
28.08.2018

Kniha je zajímavá, ale celkově je pro mě zklamáním, čekala jsem rozhodně více.....

bgott
25.08.2018 5 z 5

Po bulvárním humbuku, který provázel vydání této knížky, jsem váhala, jestli ji vůbec mám číst. Pak jsem knihu dostala od kamarádky, otevřela ji, začetla se a v podstatě na jeden zátah přečetla. Pro mě to bylo velmi pěkné a "nebulvární" čtení o zajímavých lidech - počínaje rodinou JV, lidech z disentu a konče psychoterapeutickou komunitou. Plusové body dávám za obsáhlou fotodokumentaci.

Ditules
16.08.2018 3 z 5

Nechci tady hodnotit to, co se stalo mezi paní Vodňanskou a VH. Moc se mi líbily části, ve kterých vzpomíná na svá studia a také na setkávání s disidenty.

hanavelka
04.08.2018 5 z 5

Čtivě faktograficky zaznamenané 20.století zdokumentované životem
jedné rodiny v Československu. Doloženo bohatou dobovou fotodokumentací, což je pro historickou budoucnost národa velké plus. Autorka v knize inteligentní a neurážlivou formou seznamuje nejen své blízké, ale širokou veřejnost s realitou života a zrůdností věty "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí", která pokud ji využívá jedinec, který se chová v hrubém rozporu s jejím zněním, může lehce vést k psychické zátěži milující osoby a následnému propuknutí vážné nemoci končící smrtí. Knihu mohu jedině doporučit - četla se sama a jsem ráda, že ji vlastním.
Hana Velká

tandula
03.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha! Zajímavá žena a zajímavý životní příběh.

Milča36
22.07.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila . Doufám , že pražské letiště se bude zase jmenovat jako dříve, RUZYŇ.

Usmivamse
06.07.2018 4 z 5

Kniha je pro mě zajímavá svou autenticitou, snahou podat svědectví o době a lidech, s kterými se autorka setkala. Přečetla jsem ji celou a zaujala mě i část, kde se nemluví o Václavu Havlovi.

iceVS
24.06.2018 2 z 5

Z mé strany velký přehmat... sebestředné rýpání v citečcích, bez ohledu na to, jak moc je ubližováno druhým; slovíčka, slovíčka, slovíčka - světe hleď a padni, jací jsme literáti, filozofové, géniové... Nevím, nechtěla bych být panelákovou sousedkou někoho, kdo bezohledně pořádá léta noční disidentské mejdany pro desítky lidí. Netuším, proč tato kniha vznikla, pro vnoučky - jak je uvedeno v záhlaví - asi těžko... ti si mohli přečíst ty deníky

vklimt
23.06.2018 4 z 5

Kniha není určena pro milovníky kultů a dokonalých individuí. Paní Vodňanská patřila po významnou dobu k nejbližším Václava Havla, kniha tuto známou skutečnost potvrzuje. Pokud chcete nahlédnout skutečné Havlovy vlastnosti, naleznete je v této knize. A zjistíte, že jeho další působení byl zcela logický vývoj. Paní Vodňanská odvedla pro českou historii nesmírně cennou práci, oslavných a dehonestačních textů je totiž až nezdravě mnoho.

pankaplan
19.06.2018 1 z 5

Tohle je fakt moc špatný. Celou recenzi najdete zde: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/hrozna-kniha-10204

korespondence psychoterapie vzpomínky

Autorovy knížky

Jitka Vodňanská
česká, 1944
2018  72%Voda, která hoří

Kniha Voda, která hoří je v