Vila na Sadové

Každý starý dům má svá tajemství...

1941 Reinhard Heydrich nastupuje do úřadu zastupujícího říšského protektora a Johann Proske začíná v pohodlí luxusní vily na Sadové ulici psát svůj deník. Muž na prahu šedesátky, přední úředník kanceláře starosty Moravské Ostravy. Na první pohled ustrašený byrokrat však hraje dvojí hru. Původního majitele vily, celou jeho rodinu i cennou sbírku uměleckých předmětů ukrývá… 2013 Realitní agentka Roberta, přáteli nazývaná Bo. Životem protřelá padesátnice, které nechybí vtip, inteligence a skvělý úsudek. Se svým bývalým manželem vlastní úspěšnou firmu. Jejich společná minulost sahá ale mnohem dál. Do Bosny, kde před 20 lety pracovali jako elitní agenti Ministerstva vnitra. Tuto dobrodružnou část života už ale mají dávno za sebou. Alespoň si to mysleli… O vilu na Sadové, kterou jejich společnost prodává, se začne zajímat tajemný kupec. Při pátrání po jeho identitě odhalí podezřele mnoho indicií souvisejících s jejich bosenskou minulostí. Někdo krutý a chladnokrevný se je rozhodl najít a pomstít se. Hra "kdo s koho" začíná... Dva příběhy, dva osudy, minulost a současnost. A tajemství, které všechno spojuje… Skvěle namíchaný koktejl napětí, literární fikce, historických událostí a skutečných postav protektorátní Ostravy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/246758/vila-na-sadove-ULK-246758.jpg 481
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Fragment (ČR)
1. vydání originálu:2015
Počet stran:472
Autor obálky:Kamila Flonerová
Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:978-80-253-2441-7

cecetka

Jak uz je opakovane psano prede mnou, pribeh z Protektoratu je super. Pribeh ze soucasnosti je silene prehnany a prekombinovany. Konec je hezky, jen ze by az takova nahoda?
Roman je ctive napsany, velice dobre se cte. Ale fantazie autorovi rozhodne nechybi :-)

ritz

Část, která pojednává o válce a je psaná formou deníku, je super. Současnost je přes čáru, ale možná to tak, bohužel, funguje, jenom o tom nevíme.

katy238

Fantastická kniha. Kombinace napínavého příběhu ze současnosti s příběhem z protektorátní Ostravy. Nečekané souvislosti, dynamický děj, příjemné napětí. Doporučuji každému Ostravakovi i přespolním.

Boby17

Super knížka. Napínavá, akční a v dějové lince protektorátní Ostravy také i poučná. S čistým svědomím dávám plný počet hvězd a doporučuji k přečtení.

MoniLi

Moc se mi líbila část psaná formou deníku! Super! ale ta současnost dost nepravděpodobná, prostě pro mě přitažené za vlasy :), ale celkově pěkné čtení.

ještěrka38

Na mě moc překombinované a na Ostravu nepravděpodobné...četla jsem nejprve knihu Anděl smrti a ta se mi líbila víc....

VladkaBU

... současnou linku jsem takovou nečekala. Víc se mi líbily zápisky v deníku. Čekala jsem, až se hlavně dozvím, co se s tou rodinou stalo. Konec se mi velmi líbil, přečetla jsem rychle

Puntíkatýhrnek

Tahle kniha mi dala zabrat, už dlouho jsem tak dlouho něco nečetla...někdy jsem si říkala, že už to ani nechci číst..nebo spíš nechci vědět, že je něco takového možné, že se něco takového dělo a děje...dost často jsem mrskla čtečku do kouta a pár dní na ní ani nesáhla...rozhodně to není pohodové čtení na dobrou noc...nicméně neskutečně bravurně napsané, takže jakmile s tím člověk začne, nemůže skončit...absolutní top současné české knihy..alespoň pro mne...Smekám před panem Sklářem.

dearkiki

Tak tady jsem našla něco zcela jiného, než jsem očekávala. Bohužel, historická část v této poměrně silné knize mnoho stránek nezabrala a když už se tam objevila, tak mne to příliš nezaujalo. Spíš mne bavila ta současná linka. Příběh byl překvapující, pěkně napínavý a leckdy bylo těžké knihu večer odložit, protože jsem moc chtěla vědět jak to bude dál. Přesto už se na další knihu nechystám. Není to typ literatury, kterou vyhledávám.

veronika5179

Do první poloviny jsem z románu byla nadšená a myslela jsem si, že předčí kdejakou severskou detektivku. Kombinace dvou odlišných postav, mluvy, vlastně i světa...Jenže toho bylo moc a od poloviny se to táhlo. Uvítala bych motivace postav namísto popisu, co kdo měl nebo bude mít k obědu a jak se kdo vyprazdňuje. Přitažené za vlasy mi přišly i popisy scén s mafií a následné vojenské "operace", výbuchy v Ostravě atd, po kterých se hrdinka jen najedla vajíček na benzince a život šel dál. Ostrava je "razovite" město, ale čeho je moc, toho je příliš. Ke konci současná linie už nebyla moc uvěřitelná. Naopak deníkové zápisy mne bavily moc a klidně bych si přečetla knížku složenou jen z popisků Proskeho. Na začátku jsem si byla jista, že dám plný počet hvězd, bohužel dávám jen tři. Příliš dlouhé a dočetla jsem jen abych věděla, jak se příběhy vzájemně propletly.

Vědruna

Dobře vystavěný příběh, který nechce "jen" zaujmout čtenáře detektivek. Když jsem si přečetla anotaci, říkala jsem si, aby to nebylo, jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale musím před autorem smeknout. Kdyby svoji knihu a její volné pokračování Anděl smrti napsal v angličtině, určitě by se mu zadařilo nejen v českém rybníčku.

astroweb

Velice zajímavá kniha, pro mě dosti nezvyklá, ale jsem rád, že jsem se k ní dostal. Historicky poučná o protektorátu a linie ze současnosti překvapivě super napínavá.

kečup60
07.11.2016

Moc se mi to líbilo. Velmi zajímavé propojení minulosti se současnosti.

vysypanel
06.10.2016

Výborné. Jsem zdejší, proto má kniha pro mě dvojnásobný význam. Některé pasáže se mi zdály přece jen přestřelené, ale teoreticky se to mohlo stát. Pasáž z války silně depresivní.

Januka
02.10.2016

Z knihy jsem byla poměrně zklamaná. Chápu, že lidem, kteří znají Ostravu může být kniha milejší, ale já jsem v tomto městě byla pouze jednou, takže mi místa nic neříkala a děj samotný se mi zdál těžko uvěřitelný, navic část ze současnosti příliš sadistická, možná kdyby byl příběh pouze tou historickou částí, tak by sei líbil mnohem víc.
Dočetla jsem knihu pouze pro to, abych se dozvěděla spojitost mezi válečným a současným příběhem. Ani toto rozuzlení mě nezaujalo.

Smiragl
30.09.2016

Kniha se mi líbila, byla napínavá, psaná svižným stylem, některé detaily byly poněkud nechutné, ale k hlavní hrdince mi sedly.

Eidalon
10.07.2016

Richard Sklář alias Bruno Ligocki - Sklářovo alter ego, mne svými kriminálními romány dostal. S Brunem (Richardem), jako autorem, jsem se setkal v knihách Besceler a Selebryta a tak objevil kdysi i Rudu z Ostravy (Michal Kavalčík), který se dnes stal skutečnou Selebrytou.

Ale pan Sklář se do mého chatrného literárního povědomí dostal až jako autor dvou na sebe navazujících knih – Vila na Sadové (2013) a Anděl smrti (2015). Dvě dílka, která je dobré číst ve správném časovém sledu, i když bezpodmínečně nutné to není.

Návaznost tu ale je a pomyslným prvním dílem je román Vila na Sadové, na který časově a dějově navazuje i „druhý díl“ Anděl smrti, i když datum vydání obou knih nese rok 2015, Anděl smrti se do popředí dostává až počátkem tohoto roku.

A tak jsem ve své nevědomosti zůstal až do přečtení Anděla smrti, a protože autor zaujal, dohledáním dalších informací jsem teprve prohlédl, a začetl se do dílu prvního. A tu řada nejasností druhé knihy přesně zapadla do vymezeného prostoru. Proto poznámka na úvod, můžete-li časový sled knih dodržte.

Vila na Sadové je prvním dílem a hned po začtení se do první třetiny knihy je jasné, že příběhy obou knih je vlastně pokračováním první knihy jen s jinou causou, klasický seriálový prvek přenesený do knihy, dneska zcela běžný zjev. Hlavní hrdinové jsou představeni, načrtnuty jejich charaktery, historie a vztahy a vše se dál jen pěkně rozvíjí vždy s novou zápletkou.

Druhá kniha hodně naznačuje, ale teprve první díl – Vila na Sadové vnáší do všeho jasno. Proto znovu apeluji na dodržení pořadí četby, hodně Vám to pomůže pochopit děj knihy druhé.

Ale jinak je styl psaní naprosto stejný, hodně akce, dějových zvratů, naturalistický popis scén je až na hraně, přínosem je regionální reálné prostředí. Jisté rozředění celého děje přináší druhý příběh – příběh točící se kolem historie domu, který zde hraje hlavní roli – Vila na Sadové, který je v knize veden kurzívou a naprosto v jiném čase (1940 – 1944).

Příběhy se v závěru knihy zajímavě protnou a jelikož jsem znal pokračování (Anděla smrti jsem četl jako první knihu pana Skláře) dává mne to celkový obraz a kruh se uzavřel.

Druhý příběh (hlavní hrdina je německý občan žijící v Ostravě, pracující pro Říši, ale duchem na druhé straně německého přesvědčení) je zajímavý pohled na určité historické události (neb ty jsme se v dějepise určitě neučili – zde převládala rozjásanost Rudé armády a krutost Gestapa), ale tak trochu si jej autor do knihy propašoval jako úlitbu, neb tento příběh by sám za sebe asi nikdo nedal.

Kniha je psána ve stejném duchu jako Anděl smrti, pokud Vám styl psaní pana Skláře vyhovuje a zaujal, pak doporučuji číst i druhou knihu. Mě se to líbilo, na českou soudobou původní krimi tvorbu dost dobré.

Dávám slušné čtyři hvězdy, já byl spokojen . . . pokud autor ubere pár litrů krve a oddělených hlav má u mne šanci na 100% spokojenost.

BlackWidow
05.07.2016

Knihu mi doporučila známa a dosti mě překvapila. Hlavní hrdinka mi byla od první chvíle velice sympatická,taktéž i Říďa :). Líbilo se mi,jak je celý děj popsán,obzvlášť, když se děj odehrává tady v centru a na ulicích,po kterých denně neustále chodím a na jedné z nich bydlím :-). Velice zajímavé však byly stránky deníku,které popisovali reálné skutečnosti z doby 2.světové války. Je až k nevíře,byť je tolik let po válce,dokáže to pokaždé s člověkem zacloumat.

Maarty
21.06.2016

Příběh je nutné brát s nadhledem. Já jsem se výborně bavila od první stránky až do konce.

amysa
11.06.2016

Původně jsem tuto knížku v místní knihovně půjčila pro svou maminku, která moc ráda čte české autory a skutečné příběhy... Ještě ale, že jsem si ji nejdříve přečetla já sama, protože tahle akční bondovka by mamku rozhodně neoslnila...
Neříkám, že je to špatný příběh, jen ten současný je sice hodně napínavý, ale až přehnaně akční a poněkud na hranici uvěřitelnosti... Mnohem zajímavější a pro mne hodnotnější byla ta historická linka příběhu, ve které už se prolínaly skutečné válečné reálie a autorovi se na závěr docela povedlo i to propojení obou linek příběhu.
Celkově hodnotím poměrně vysoko a nelituji, že jsem svůj čas věnovala 470 hustě popsaným stránkám, četly se mi dobře, svižně a dokázaly mě zaujmout a udržovat v napětí. Čtenářům, kteří jsou patrioti jako já a rádi dávají šanci i našim autorům, mohu tuhle českou bondovku klidně doporučit, i na dovolené se může hodit:-)

Tolerance37
11.06.2016

Velmi ráda čtu tzv. severské detektivky a také skutečné příběhy z války, biografie. V domnění, že si kupuji příběh starého domu, jsem si koupila Vilu na Sadové. Jsem skoro u konce a jsem rozpačitá. Je to asi tím, že bydlím v Ostravě, všechna místa buď znám nebo si snadno najdu. Co mi vadí, je naprostá nereálnost příběhu. Uvěřitelný je text kroniky. Jistě, detektivky jsou obecně většinou vyfabulované od začátku do konce, ale odehrávají se ve vzdálených místech, která neznám, proto to beru jako fiktivní příběh a nijak mi to nevadí. Číst vymyšlený příběh v místech, která znám, to mi nesedí. Celkově je kniha napsaná čtivě, s humorem a dobrými místními výrazy, které jsou použity tak akorát a text nijak neruší. Pane autore, uvažujete o knize, která by popisovala reálné události v době 2. světové? To bych si přečetla opravdu ráda.

Selinute
01.06.2016

Ani se mi nechtělo věřit, že čtu českého autora. Poslední James Bond je proti hlavní hrdince Bo naprostý břídil. Scény jak z amerického filmu nepostrádají napětí, jsou ale místy tak brutální, že se jim dá jen stěží uvěřit. Zpočátku mě kniha docela zaujala, ale s přibývajícím dějem nabitým násilím a krví jsem ji jen stěží dočítala. Ne, další knihu tohoto autora asi brzy číst nebudu...

Márinka
21.05.2016

Poslouchala jsem v rozhlasovém provedení a líbilo se. http://www.rozhlas.cz/dvojka/stream

so.na.h
12.05.2016

Nemůžu si pomoct - snažila jsem se, ale mnohokrát mě napadlo jediné slovo - slátanina... Nedočetla jsem...

wir
03.04.2016

Čtivá kniha, jejiž přídavná hodnota pro mě tkví ve skutečnosti, že žiju v Ostravě a tudíž si člověk přímo vybavuje jednotlivé místa. Části psané z válečné Ostravy mi odkryli část dějin, o které moc nevím.

Zuzka99
31.03.2016

Kniha se mi líbila. Trochu mě mrzí, že nebyla podrobněji vysvětlena honba za obrazy, kdo ji vlastně organizoval. Přesto bych mohla podobné knihy číst pořád...závěr s Andělkou byl navíc velmi dojemný. Přečetla jsem za čtyři večery.

Fíbí
21.02.2016

Nemohla jsem se začíst. Historie tam bylo málo, hlavní hrdinka mi nesedla. Nemám ráda staré dámy, které si hrají na diblíky :-) Ona byla bývalá agentka? proč se to neprojevilo?

Katte2
11.02.2016

Očekávala jsem asi trochu více z historické dějové linky, mrzí mě také ten trochu uspěchaný a nedotažený závěr. Jinak jako pro člověka, který žije nedalo od místa děje, je to docela zajímavá představa a možná také proto mě tato kniha tolik vtáhla. Ostravský dialekt, který autor hojně využívá, mi nikterak nevadí, bylo by asi divné kdyby hrdinka knihy mluvila spisovně.

Heyhey
08.02.2016

Dějová linka z války byla perfektní. Současnost mě neoslovila.

Acquenta
14.01.2016

Za mě perfektní ! Napínavé, čtivé, pořád mě to ke knize táhlo...akorát celou dobu čtení jsem měla pocit, že hlavní hrdina je muž a ne žena...a reakce Anety, když ji unesli syna, mi přišla opravdu zvláštní...nevím, zda-li je to tím, že spisovatel je muž a nedokáže se vcítit do role matky, ale jí unesou dítě a ona si s matkou pije kafe a je relativně v klidu...to mi přijde nereálné...

Richard Sklář

Richard Sklář