Vila na Sadové

Každý starý dům má svá tajemství... Historický román, který přináší dva nezávislé, ale prolínající se příběhy, odehrávající se ve vile na Sadové ulici v Ostravě v minulosti a přítomnosti. Zčásti román fiktivní, zčásti skutečný. 1941 Reinhard Heydrich nastupuje do úřadu zastupujícího říšského protektora a Johann Proske začíná v pohodlí luxusní vily na Sadové ulici psát svůj deník. Muž na prahu šedesátky, přední úředník kanceláře starosty Moravské Ostravy. Na první pohled ustrašený byrokrat však hraje dvojí hru. Původního majitele vily, celou jeho rodinu i cennou sbírku uměleckých předmětů ukrývá… 2013 Realitní agentka Roberta, přáteli nazývaná Bo. Životem protřelá padesátnice, které nechybí vtip, inteligence a skvělý úsudek. Se svým bývalým manželem vlastní úspěšnou firmu. Jejich společná minulost sahá ale mnohem dál. Do Bosny, kde před 20 lety pracovali jako elitní agenti Ministerstva vnitra. Tuto dobrodružnou část života už ale mají dávno za sebou. Alespoň si to mysleli… O vilu na Sadové, kterou jejich společnost prodává, se začne zajímat tajemný kupec. Při pátrání po jeho identitě odhalí podezřele mnoho indicií souvisejících s jejich bosenskou minulostí. Někdo krutý a chladnokrevný se je rozhodl najít a pomstít se. Hra "kdo s koho" začíná... Dva příběhy, dva osudy, minulost a současnost. A tajemství, které všechno spojuje… Skvěle namíchaný koktejl napětí, literární fikce, historických událostí a skutečných postav protektorátní Ostravy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/246758/vila-na-sadove-ULK-246758.jpg 3.8160
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Fragment (ČR)

Kniha Vila na Sadové

rozvera
předevčírem

Kolem výstavné vily, původně židovského bankéře, se odvíjejí dvě dějové linie. V té první, současné, je protagonistkou žena s výcvikem a bývalou službou v ozbrojených silách, extrovertní makléřka realitní kanceláře, typ, kterému se lidově říká "hrombaba". Děj, psaný vtipně,a odehrávající se v několika dnech , řítí se dravě a je plný násilností, mrtvol a dalších nechutností, zkrátka podle mne "přeakčněno". Druhá dějová linie, zahrnující dva válečné roky, je ve formě deníku, který píše starší muž, magistrátní úředník, partaigenosse, zprvu velice loajální, později po poznání násilností a krutostí, kterých se dopouštějí vládnoucí síly nejen v Ostravě, se odhodlá pomáhat dle svých možností odboji. Autor dobře použil větnou stavbu obvyklou na počátku dvacátého století, což tomuto příběhu dodává na věrohodnosti. Ostraváci jistě najdou v příběhu řadu skutečností a ocení i curriculum vitae plk. Bardoně. V závěru knihy se obě dějové linie spojí v jeden příběh, zajímavý už svým námětem, a až na některé části prvního děje, i zpracováním.

fruitbueno

Naprosto chápu, proč se na knihu v knihovně stojí fronta... Je mimořádně čtivá, akční, nabitá místopisnými údaji, takže každé srdce Ostraváka zaplesá. Historická linka je mimořádně zajímavá, bohužel v mém případě jednoznačně přebila zájem o tu současnou. Autor volil poměrně nešťastné členění na opravdu kraťoučké kapitoly, které ale držely vysoké tempo vyprávění. Jeho zálibu ve vyměšování hlavní hrdinky už popsali jiní, musím uznat, že jsem se nad tím pozastavila taky.

1amu

Množství komentářů (včetně rozdílných názorů a hodnocení) naznačuje, že jde o čtivou knihu. Paní Bo mi připomínala hrdinu knih Lee Childa jménem Reacher. Ten také "zvládne" vše, dostane se z každé patálie a je schopný zlikvidovat, či poslat do invalidního důchodu řadu svých nepřátel . Nutno dodat, že měří přes 2 metry a váží dost přes metrák.
Proti němu je paní Bo "tintítko" - váha necelých 50 kg. Knihy s Reacherem jsou pohádky. Jako pohádku jsem bral i tento příběh. Jako v dobré pohádce je i čtenář na konci spokojen.
O jednu * méně dávám za neustálé zmínky o urologických potížích hlavní hrdinky (stačila by jedna věta na začátku knihy). Klad příběhu vidím v zasazení do Ostravy, jako nosného místa děje, a to včetně jejich hutné mluvy.

Alexxxka

Do čtení se mi moc nechtělo ale nakonec se mi kniha opravdu líbila. Střídání období z doby války vs. současnost mi nedělalo žádné problémy. Bába Bo je kapitola sama pro sebe. Ale hlavně díky ní jsem si oddechla od těch hruz v denníku. Pŕehnané to trosšku bylo, já jsem za to ale ráda. Rozhodně kníźka stojí za přečtení. A i když jsou tam místama věci nepravděpodné, je tam i hodně věcí reálných. A mně se tato kombinace moc líbila!

pavčape

Knihu jsem zvolila jako jedno z témat Čtenářské výzvy. Co k ní napsat? Četla se dobře, děj se valil rychlostí tornáda a přesto, že má skoro 500 stran, přečetla jsem ji za týden. Co mi ale vadilo, byla velká nepravděpodobnost . Jak už psali čtenáři níže, nedá se autorovi věřit, že zralá padesátnice skoli jednoho chlapa za druhým, vítězí v boji z blízka, ohání se chladnými i palnými zbraněmi a ač v těchto soubojích utrpí, přesto vítězí. Také se mi nezdálo pravděpodobné, že policie jen tak postává a neví kudy kam. A taky ty povalující se oči a hlavy mi trochu vadily.
Dějová linka odehrávající se za války byla více pravděpodobná, věřím, že mnoho toho, o čem autor píše, se mohlo ve skutečnosti odehrát. Jsem ráda, že jsem se na konci knihy dozvěděla, jak skončila rodina Johanna Proskeho. Líbilo se mi, jak se osudy protagonistů po více jak 70 letech protnuly, přestože zapracovala velmi neuvěřitelná náhoda.

V hledáčku mám i druhý příběh Anděl smrti, kde doufám, že se Bo už lehce zklidnila ;-)

iveta3689

Hlavni problem knihy vidim v jeho hrdince. Nemam rada nesmrtelne a nepremozitelne postavy. Jeste bych prekousla, kdyby slo o mladika v plne sile, ale predduchodova zena - to uz byl opravdu ulet. Ale kdyz odmyslim tuto absurditu kolem hlavni hrdinky, tak je pribeh velmi ctivy. Stridani dvou casovych rovin mam rada, pribehu to doda vetsi stavu.

tabaluga

Konečně jsem to dočetla...nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila,ale...Příběh z druhé světové války se mi líbil moc, ta doba musela být strašná. Nikdo nevěděl komu může věřit a vlastně ani přátelům se plně věřit nedalo. Příběh pani Bo byl na můj vkus až moc akční, kdy všechny nepřátele Bo kosila, jak nějaká supermanka. Chápu, že mela výcvik, ale už dvacet let dělala něco jiného a vek je neúprosný i když se člověk udrzuje , takže v tom mi to přišlo trochu nerealne. Spojení obou dějových linek mi přišlo nakonec dost urychlené. Nakonec mne mile prekvapilo, že takovou knihu dokáže sepsat i český autor...

nai.ivka

Na co já čtu americké thrillery, když tohle je svižnější a drsnější jízda a česká. Tak Mrázka zabil ... a historická linka je také zajímavá. Knížka se dobře čte. Doufám toho autor napíše víc.

Dela111

Kniha je zajímavou směskou žánrů - historický román, thriller, humor. Ne každý tuto kombinaci dá a je to vidět i na hodnocení.
Román má dvě dějové linie, které spojuje stará vila na Sadové. Tyto linie jsou dějově i stylem tak rozdílné, že je to jako číst dvě knihy. Protnou se až v závěru, kde se odkrývají všechna tajemství vily.
Historická linie psaná formou deníkových záznamů je nejen o tehdejších obyvatelích vily, ale je celkovým svědectvím o životě v protektorátní Ostravě a místním protiválečném odboji. Tato část je tedy logicky pomalá, vážná, smutná, plná hrůz války.
Současná dějová linie je oproti tomu svižná, thrillerová, nabitá akcí, vtipná až bláznivá. Hlavní postava, realitní makléřka Roberta zvaná Bo, je svérázná padesátnice, která díky výcviku elitní agentky zvládne i nemožné. Zažijeme přestřelky, únosy, nálezy mrtvol i mučení a to dost drsné.
Bo je živel a bavila mě. Její výroky i myšlenky mě často rozesmály. Nejen Bo je zajímavá postava, je jich tam víc, například ajťák František je taky úžasný vzorek.
V přímé řeči autor často používá ostravský dialekt, včetně několika výrazů, kterými obyvatelé Ostravy přispěli k obohacení nespisovného jazyka českého ;-).
Mě tahle kniha bavila, obě dějové linie, ale doporučuji jen příznivcům thrillerů a to ještě jen těm, kteří zvládnou něco dost ztřeštěného.
Chtěla jsem dát jen 4*, ale za to kolikrát jsem se rozesmála dávám 5*.

heavy66

Příběh je kombinací dvou pravidelně se střídajících pohledů na Ostravu a její obyvatele.

Současná Ostrava – Bo je taková ostravská Lara Croft. Hrabe se v minulosti, sice po přechodu, ale se speciální makulou a výcvikem likviduje nepřátelské agenty nožem, puškou nebo holýma rukama jak na běžícím páse. Ačkoliv dostane každou chvíli na budku, zvládá všechno bez větších problémů. Maličko přitažené za vlasy, ale číst se to dá! Jen ta denní frekvence močení je už nad rámec povinných informací, které by měl autor váženým čtenářům o hlavním hrdinovi sdělovat!

Protektorátní Ostrava – o ní mi vyprávěla babička, která zde prožila celý život. O tom, jak cákali inkoust na bílé podkolenky Hitlerjugend, o tom, jak si gestapo přišlo do krejčovské dílny pro její kolegyni židovku, nebo o ostravském gestapákovi s přezdívkou Černý Willy (skutečná postava v knize, Wilhelm Kampf). Když ho v roce 1946 pověsili, lidé si prý sahali na jeho vysoké černé boty pro štěstí.
Na www.ustrcr.cz lze najít článek o dalších postavách ostravského gestapa i odboje zmíněných v knize - Magdaleně Siwy, Antonu Steindorfovi (v knize Anton Steif), nebo Tamaře. Úřadovna gestapa zpočátku sídlila ve vile na Sadové 3.

Na konci se obě dějové linky protnou v docela zajímavé finále. Sice na něm hodně zapracuje náhoda, ale budiž! Ostrava Forever!

Páájinka

Na knihu jsem se moc netěšila, ale kvůli čtenářské výzvě jsem si ji vybrala. Nakonec se mi líbila, ale je trochu přitažená za vlasy, že Babina zvládne balkánské zabijáky sama. Nikdo jí nezabije...Na konci překvapení :-)

madem

Za příběh z války bych dala i hvězdy 4, ale za ten současný stěží jednu. Nevěřím, že může být žena, která tak myslí, mluví a jedná jako Bo. Nevěřím jí, že by jen tak pracovala v realitách a občas i jinde a nikdo si ničeho nevšiml. Nevěřím, že by mohla existovat vila, která od druhé světové války má veškerý nábytek a vybavení, že to komunisti nezabavili.
A tak bych mohla ve výčtu pokračovat. Jediné zajímavé je propojení s minulosti, ale i to nechápu. Proč platit tolik za hlídání vily, když v ní nikdo nebude a její majetek taky nikdo moc nechce.

kattyV

Chápu poměrně rozporuplné pocity mnohých čtenářů, protože mám podobné. Je to dobře napsané, zvlášť současná linka má spád a na druhou stranu ta protektorátní, je mimořádně zajímavá. Taky se mi líbily ostravské reálie, jsem původně z Ostravy, ačkoli už tam léta nežiju. Ale na Volgogradské ulici, kde žije jedna z postav, jsem vyrůstala.
Bo mi byla sympatická a neustálé omílání toho, jak se jí chce pořád čůrat, mi ji spíše zlidšťovalo, než aby mi lezlo na nervy. Ale to, jak se vyrovnávala s různými fyzickými i psychickými strastmi, bylo pro mě moc. I té krve a různých dalších tělesných pozůstatků bylo přespříliš. Ale vlastně nejvíc mě naštvalo, že k rozluštění celého tajemství vily dopomohla prostá náhoda. To mi připadá jako opravdu zásadní autorský prohřešek.
Když to sečtu a odečtu, vychází mi to na tři až čtyři hvězdičky. Dobře, budou čtyři, za krásnou atmosféru prvorepublikové vily na Sadové

vojteska70

Nic moc. A paní supermanka mně fakt nesedla. Ale dočetla jsem to.

ondras666

Tuhle knihu jsem si vybral do knižní výzvy jako knihu odehrávající se v Ostravě. A i přes ne zrovna vysoké hodnocení zde, mě zaujala anotace. Leč musím uznat, že hodnocení předchozích čtenářů je zcela opodstatněné.
Nejsem si zcela jist, co vlastně autor hodlal napsat. Zda knihu o makléřce, která je bývalá elitní policistka a nebo knihu o druhé světové válce? Ano, na konci se obě části spojí v jedno, ale celkově mi to nesedí a spíše se měl autor zaměřit na jeden žánr.
Zápletka vcelku dobrá, ale místy až absurdní a utažená za vlasy. Bo je něco jako super hrdinka od Marvelu, která je nesmrtelná a každé zranění ihned vyřeší. Ke konci už mi byla tak nějak nesympatická, obzvláště její neustálý problém s močením. Nevím zda autor sám má nějakou obsesi, kde musí neustále na daný problém upozorňovat, ale opravdu neustále dokola číst to samé je fakt až trapné.
Co se týče dějové linky z doby války, tak pasáže jsou krátké, spíš útržkovité. Ano, je to forma zápisků v deníku, ale tak nějak to mohl autor více dotáhnout...
Abych zase nehanil vše, tak velice oceňuji popis Ostravy a okolí a vykreslení charakteristiky tohoto kraje.
PS: jen toho MI tam fakt mohlo být méně, i když Ostrava, Baník p...!

Ticiana

Knihu jsem cetla docela dlouho. Ma dve dejove linky, to by bylo celkem v pohode. Ale... mne to prislo, jako bych cetla 2 knihy, ktere maji hodne kratke kapitoly a stale si je stridala. Nakonec se dejove linky pretnou. Proto mozna ma vic lidi problem knihu precist. Mne se ale libila. Bo byla skvela. Ano byli tam i docela neuveritelne casti, ale to nepokladam za dulezite. U severskych kriminalek detektivove preziji jeste vice :D Tesim se na Andela smrti.

Ellen16

Bohužel jsem nedočetla, kniha mě nezaujala.

Lennas
02.12.2018

Velké zklamání, překombinované. Na jednu stranu autor přesně popisuje reálie Ostravy, které neumím ověřit. Na druhou stranu vybájil supermanku a její protivníky, kteří odřezávají lidem hlavy, mají peníze na ostřelovače a super drahé vybaveni. Paralelní příběh z 2.světové války taky nevalný.

Lucek
06.11.2018

Povedené, čtivé. Historická linka super, Kostějka-Bo-Nesmrtelná vtipná baba. Tuž fajne...

radomir6871
31.10.2018

Dočteno při tripu po Itálii. Zajímavé jsou dvě dějové zápletky. Pro ostraváka jsou navíc plus ostravské reálie.

annie9553
24.09.2018

Podařilo se dočíst, ke konci už úplně přetažené až absurdní. Velmi mě rušil jazyk, hlavně to příšerné Mi na začátku věty.

jarin58
14.09.2018

Pro ty kteří mají rádi detektivky a zápisky z let minulých dobře naroubováno dokupy.Těším se na Anděla smrti.

misa_k
03.09.2018

Jedna hvězda za historickou část. Nafrněná nesmrtelná Bo si nezaslouží ani tu jednu. Bohužel.

Rade
20.08.2018

Nic moc jsem nečekala, knížku mám výjimečně z volného výběru v knihovně, snad i proto celkem pozitivní překvapení.
Skutečná ostravská vila a dvě dějové linie – protektorátní a současná - se dobře doplňovaly.
Bo, svérázná statečná agentka v.v. s mnoha podrobně popsanými vlastnostmi a libůstkami mě docela bavila, včetně ostravské mluvy; jasně, její eskapády jsou trochu přepálené, na druhou stranu stejně přehnaný mi např. připadá Harry Hole, a jaké slaví úspěchy… Tak proč ne v Ostravě? Ke konci se mi ale zdálo, že krve bylo až moc, pokračující dobrodružná akce byla již moc natahovaná, sekaná na krátké kapitoly, takže už to trochu ztrácelo dech.
Protektorátní linka působivá, deník uvěřitelný, i s přihlédnutím ke snaze vystihnout tehdejší psaný projev.
Možné náznaky SPOILERŮ:
Závěr, který spojil obě dějové linie, malinko zklamání, čekala jsem víc. I co se týká vlastnictví vily; od počátku je zřejmé, že vlastník vily, který nabízí prodej, je realitce známý, po prozrazení pointy není vůbec jasné, proč se vila již celá léta prodává, nedořešené jsou i hrátky okolo obrazů, atd. (Když pominu ten nesmysl hned z úvodu, že na přání skutečného, leč utajeného vlastníka je v katastru nemovitostí zapsána realitka…).
Váhám mezi tři - čtyři, nakonec hodnocení zvedám na slabší čtyři, snad i proto, že mám ráda knihy, které vycházejí ze skutečných reálií, oceňuji i ten originální nápad, nakonec i plus za to, že jde o našeho autora.

Nifredil
20.08.2018

Takový česky pokus o špionážní román až skoro thriller na jedné straně a epistolarní román o válečné Ostravě na straně druhé. Obě linky dlouho zůstávají samostatné a potkají se až na konci. Ta protektorátní mě bavila, pro mě osobně byla i cenným zdrojem historických informací o Ostravě v období 2. sv. války, proto taky ty 3 hvězdičky. Bohužel špionážní linka je dost přitažená za vlasy. Spojení obou je pak založeno vyloženě na náhodě, zůstávají i další otazníky a řada nevyřešených věcí hlavně v té současné době. Je to Škoda, námět měl velký potenciál.

Toffee
21.07.2018

Dočteno a jsem trochu rozpačitá, jak knihu hodnotit. Nebyla špatná. Námět dobrý - dvě časové roviny propojené osudem prvorepublikové vily. Líbilo se mi, že autor obě linie odlišil i tempem vyprávění. Válečný příběh v podobě deníkových zápisů plyne pomalu a tísnivě, zatímco ten současný je rychlý a akční. Bohužel právě příběh ze současnosti vnímám jako slabinu, protože román čím dál víc strhával do béčkového akčňáku, navíc s hrdinkou, která sama zvládne a přežije cokoli. Jednu chvíli se mi vybavil film Monty Python a Svatý Grál, scéna s rytířem s useknutou rukou a jeho hláškou "To je jen povrchové zranění." Prostě, co je moc, je moc. Nemluvě o tom, že právě tahle část románu je doslova zaplevelená podrobnými popisy všeho možného (od banálních myšlenkových pochodů, přes značky výrobků, popisy jídel až po všechna čůrání za den). Naopak se mi líbila ta válečná deníková část reflektující skutečné události. Celkově tedy knihu hodnotím jako lehce nadprůměrnou.

Deniska147
18.06.2018

Ať jsem byla částečně v půlce třeba i zklamaná a přemýšlela jsem o odložení (mohlo to být způsobeno i tím, že jsem ji četla více než měsíc) jsem nakonec dočetla a jsem nadšená! Dvě dějové linky se nakonec spojí, což jsem nečekala a tak skvělým způsobem kniha skončí, že jsem si okamžitě objednala Anděla smrti, neboť chci další čtení o Bo, která neustále potřebuje čůrat (:D) a o Říďovi, který je neskutečný sympaťák.
Rozhodně doporučuji pro milovníky detektivek i pro ty, kteří rádi čtou deníkové zápisky. Plus je i skutečný dům na Sadové 41, který v knize hraje důležitou roli.

Danago
13.06.2018

Knížka mě dost překvapila.
Popisuje dva příběhy, dva osudy, minulost a současnost. A tajemství, které všechno spojuje… SKnížka je směsí literární fikce, historických událostí a skutečných postav protektorátní Ostravy.
Linka minulosti byla pro mě zajímavější. Současná linka mi připadala trochu překombinovaná, ale přesto nebyla špatná. Bo mně přišla sympatická, i když měla i své slabiny vždycky se jí podaří všechno překonat, což je asi mírně přehnané, ale zase mi to tolik nevadilo.
Další díl si určitě přečtu.

hurwajz
11.06.2018

Pecka. Baví mě při čtění se zastavit a vybavovat si popisované známé místa, a vidět v nich postavy z knihy, a prolínání děje z dob protektorátu je super.

gallovl
02.06.2018

Paráda, konečně děj v pro mě známých místech! Bo, její nesmrtelnost a všecko značkové a nejlepší mi šli na nervy od prvních stránek, ale nakonec jsem to hodila za hlavu a držela jí palce. Díky autorovi za super přiblížení válečné Ostravy!