Vězněná

Vězněná https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269808/mid_veznena-Mtc-269808.jpg 4 609 215

Román Vězněná je bezkonkurenčně nejlepším thrillerem z pera Pavla Renčína. Čtenáři přebíhá po zádech mráz, když uváží, že děsivý příběh je inspirován skutečnou událostí ze šumavského pohraničí. Ponořte se do dusivé atmosféry samoty, divoké přírody a zla, které překonává lidské chápání. Při čtení se vám možná vybaví jméno Stephena Kinga, jehož dílům se román žánrově blíží. Středoškolský učitel Martin trpí nočními můrami a podivnými výpadky paměti. Připadá mu, jako by jej stahovala neviditelná bažina, propadá záchvatům zuřivosti – a v posteli se mu zjevuje mrtvá dívka, o níž tuší, že by ji měl znát. Děsí se toho, jakou roli mohl v její smrti sehrát. A možná že se jen ztrácí v hlubině šílenství. Jeho tajemství má kořeny ve čtyřicet let staré minulosti a klíč k němu drží v ruce malá holčička Marie, která jede na prázdniny do šumavských hvozdů. Brána k jejímu hrůznému osudu, jenž je neoddělitelně propojen s osudem Martinovým, je otevřená dokořán a už není cesty zpět…... celý text

Burák
27.02.2022 2 z 5

Vsadím se, že kdyby se mi tahle kniha dostala do ruky v mých teenage letech, kdy jsem louskala jeden hor za druhým, okamžitě by se Vězněná dostala na první příčku toho nejlepšího. Já jsem to ale četla více jak 20 let později a i když musím uznat, že šlo sice o čtivý příběh s velmi autentickou mrazivou atmosférou, je z toho až příliš vidět snaha čtenáře šokovat a vyžívání se v nechutnostech. Historická skutečnost, která autora inspirovala je sama o sobě děsivá a obstála by i jako hororový příběh, tak moc nechápu tu potřebu ještě tolik "přilévat olej do ohně".

"Zdlouhavý začátek", mě ale bavil a líbila se mi i zdánlivá nesouvislost dějových linek - ovšem jen do chvíle kdy se začalo docházet k propojení, tam pak vyprávění dost ztrácelo na kvalitě. Škoda. :(

LucYfer666
31.01.2022 5 z 5

Najde se tu pár slabších nebo míň uvěřitelných míst, ale celkově jde o strhující knihu s hodně povedenou atmosférou. Jen kdyby jich bylo víc takových.

lalela
05.01.2022 5 z 5

přiznám se, že na knížce mě nejprve zaujala obálka, a když jsem se začetla do prvních stránek, měla jsem chuť knížku odložit. V knížce se od začátku prolínají dva příběhy, než jsem si to sesumírovala v hlavě, měla jsem z toho chaos. Pak mě knížka pohltila. Pan Renčín umí skvěle vykreslit atmosféru. Knížku jsem přečetla za dva večery a byla jsem nadšená. Zvlášť když do sebe všechno na konci zapadlo jako poslední kousek puzzle do obrázku.

jaHanicka
31.10.2021 5 z 5

Nečetla jsem si předem komentáře ani recenze, prostě jsem našla žánr a tak nějak intuitivně si vybrala. A rozhodně jsem nečekala, že zrovna v Česku se najde někdo, kdo mě psaným slovem rozbije víc než King nebo Barker. Ač v kontextu příběhu a barvitých líčení brutálních scén to bude znít asi nepatřičně, jsem naprosto unešená a nadšená. Něco takového jsem už hodně dlouho nečetla, jestli vůbec. Příběh, pointa, nápad, postavy, prostředí, ta propracovanost a výborná jazyková stavba... Nemám co vytknout. Pro mě se touto knihou pan Renčín zapisuje jako naprostá jednička a byla bych hodně překvapená, kdyby se to dalšími knížkami změnilo. Klobouk dolů.

Ophelie
16.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Musím říct, že mě kniha velmi překvapila - v dobrém slova smyslu. Od tohoto autora se jednalo o mou první knihu a zařazuji si jej mezi objevy, určitě si od něj ráda přečtu i jiné knihy, pokud budou tak dobré jako tato, mám se na co těšit. Do knihy jsem se ponořila hned od první stránky, příběhu nechybí vzrůstající napětí, tajemno, které zhruba od poloviny knihy nabere tedy opravdu grády a přejde až do vln strachu, jako u správného horroru. Bohužel, jak již bylo zmíněno v komentářích níže, konec mě zklamal (kdyby vše zůstalo v reálné rovině, byla by to pecka!), tak proto ubírám v hodnocení jednu hvězdičku. Ale jinak rozhodně doporučuji přečíst silnějším náturám, které se rády bojí ;-)

lenkaabooks
06.09.2021 4 z 5

Tohle bylo děsivé a temné a nechutné. Dvě dějové linky - učitel propadající šílenství a malá Marie, kterou rodiče pošlou k podivnému známému na Šumavu. Tenhle zvrácený příběh mě opravdu držel v napětí, bohužel fantaskní konec poněkud zklamal. Přesto pro příznivce hororu a temných příběhů - směle do toho.

Evka27
18.07.2021 1 z 5

Nic podle meho gusta.

TerezaRůža
15.07.2021 3 z 5

Posledních padesát stran bylo čirý utrpení. Škoda, kdyby to bylo ponechaný v reálné rovině, tak by se mi to moc líbilo.

IreneP
02.07.2021 4 z 5

Pěkně napínavá a zajímavá knížka. Inspirace známými šumavskými skutečnými krimi případy je zřejmá, ale to vůbec nevadí. Hutná atmosféra, násilí, ale ne přehnané, dobré zakončení. Jen zpočátku jsem byla docela zmatená z linky pana učitele, ale i to krásně zapadlo do děje.

Mona-Lisa
12.06.2021 5 z 5

Tak to byl hodně intenzivní čtenářský zážitek, některé výjevy budu mazat z hlavy pěkně dlouho. Strach se mi vryl pod kůži a to já ráda.
Opravdu tady stačí znát jen drobky z anotace - podle skutečné události, tajemné lesy Šumavy (kam mě hodně dlouho nikdo nedostane) a připravit se na velkou dávku děsivosti.
Knihu bych rozdělila na dvě části. Ta první - rozjezdová, oťukávací, ve stylu drsnějších pohádek od Grimů mě navnadila na husí kůži, co měla přijít.
Co se ale rozběhlo v druhé půlce a směr, jaký příběh nabral, to jsem opravdu nečekala. To mám za to, že si nečtu komentáře a podrobněji anotaci. :-D
Takže abych to shrnula. Budeš mít co dočinění s drásavou atmosférou postupně vygradovanou od první strany, která nenechá nikoho chladným a bez emocí. To teda zaručuju. Místy mě sžíral až živočišný strach díky nekompromisně popisným výjevům. Temnota se tu vyskytuje ve vysoké koncentraci. Našla jsem ji tu dokonce víc, než jsem čekala. Některé popisy nechutností jsou poctivě barvitě popsané. Doporučuju, jestli máte chuť na pořádnou dávku temnoty propletenou sem tam nitkami naděje. Za mě 5 hvězd jasných.

KirmaLee
10.06.2021 3 z 5

Velmi zvláštní, přesto naturalisticky sugestivní příběh, kterému se nedá upřít opravdu skvěle vystižená dusivá atmosféra. Do první poloviny knihy jsem celé napětí mohla pomalu krájet a střídání příběhů dvou hlavních postav (Martina a Marie) mě vtáhlo do četby a nepustilo. Máju jsem opravdu obdivovala a fandila jí. ŘÍkala jsem si, že u knihy přivřu oko nad nerealistickými pasážemi, protože to k tomu prostě patří a autor to tak zamýšlel. Jenže jakmile se blížil konec, už to šlo z kopce a je to, podle mě, obrovská škoda. Protože Vězněná potenciál opravdu měl (a má), hororů je v českém poli opravdu pomálu.

Arkagas
29.05.2021 4 z 5

další kniha ze série "byla jsem vidět všude, takže si ji Lu přečte až o několik let později", třeba o 6.. ze začátku jsem byla hodně skeptická, rozjezd se mi zdál pomalý a sledovat psychické problémy Martina mi přišlo jako klišé. Jak se kniha rozjede jsem nečekala a i přesto, že atmosféra se rovná právoplatnému horohu (nebála bych se to přirovnat k saw) jsem pořád hledala na pozadí něco víc, což jsem nakonec dostala. Příběh plný hnusu, nenávisti a krutosti - ne, tohle opravdu není kniha pro citlivky, který ale vyvažuje velmi zajímavá mysteriózní linka. Ano, Pavel Renčín napsal knihu, za kterou by se nemusel stydět Stephen King. A přesto k ní mám výhrady, protože někdy toho násilí bylo tak moc, že to poněkud nedávalo smysl. Za odvahu ale vyjít s tímhle na světlo světa budiž odpuštěno. Pavel Renčín do knihy navíc zasadil upravený příběh sériového vraha Huberta Pilčíka a Šumavské lesy. Myslím že by si s Markem E. Pochou mohli podat ruce :)

ZuzanaZ83
15.04.2021 5 z 5

Napínavá kniha, která nepustí. Děsivé, že příběh Máji je motivován skutečnou událostí. Za mě závěr trochu mimo, ale celkový dojem z knihy velmi silný.

Šárka.Šála
14.03.2021 5 z 5

Napínavé, čtivé

ViolettaCh.
13.02.2021 3 z 5

Pro mě první kniha od tohoto autora, celkem se mi líbila. Tento typ literatury příliš nevyhledávám, ale za mě docela dobrá kniha ze šumavských hvozdů s hororovým nádechem. Na konci fantasmagorická divočina.

Pavlina50
11.01.2021 5 z 5

Před chvílí jsem dočetla tuto knihu....a tak nějak jsem se nejdřív musela pořádně nadechnout. Doufám, že v noci nebudu mít noční můry. Chvíli jsem váhala, jestli se mám vůbec do knížky pouštět, protože mě dost děsila a odpuzovala už ta obálka knihy (v průběhu čtení vyjde na povrch její hrůzný smysl a účel). Ale zvědavost zvítězila, hlavně protože jsem ještě nikdy nečetla český horor. Nebudu vyjmenovávat a posuzovat některé nelogičnosti či zmatenosti v knize....byl to horor se vším všudy, přikoval mě k těm stránkám už od první kapitoly a pustil až s posledním slovem. Dvě zajímavé dějové linky už od začátku, které v průběhu do sebe krásně zapadnou, akorát identita Martinovy "náhradní" maminky mě sama od sebe nenapadla a vyplynula až při jejím návratu do děje v poslední třetině knihy. Přečteno na jeden zátah - jediné, co jsem v průběhu čtení zvládla, bylo uvařit si a vypít jedno kafé. Jediná škoda, že pan Renčín na konci použil ty prvky fantasy literatury, myslím, že to bylo docela zbytečné, že příběh by zůstal hororový, i kdyby se při rozuzlení držel při zemi. Po podrobnostech skutečného příběhu, na motivy kterého byla knížka napsána, pátrat radši nebudu. Zůstanu v blažené nevědomosti a maximálně připustím možnost podvodných převaděčů přes hranice, protože pokud z toho neskutečně sadistického příběhu (mimo nadpřirozena) je třeba jen jedna desetina pravdy, tak bych měla bezesné noci asi hodně dlouho. Zůstanu raději přesvědčena o velké fantazii autora.

kap66
13.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Hned po autorových povídkách jsem zatoužila po nějakém jeho románu. Jestlipak i ve větším formátu vytvoří tu barevnou či dusivou atmosféru, udrží napětí a čtivost, jestlipak mu budu věřit postavy i příběh? Stalo se. Navíc tu měl větší prostor k tomu, aby si pohrál s kompozicí. Učitelova linie je velmi zneklidňující a občas i vtipná, šumavská je zpočátku strašidelná, později děsivá a brutální, ale lehoulince prosvětlená dívčinou silou a nadějí. A mně přišly vyvážené i realistická a fantastická složka; dokonce si říkám, že skutečné případy nelidskosti (i hrdinství) překračujících normu se celkem přirozeně tím smyšleným obalí – když i v životě, proč ne v beletrii. Pavel Renčín se mi vážně líbí.

Fillipa
11.12.2020 odpad!

Není nic pozitivního, co bych mohla napsat :(

daza.dt
10.12.2020 4 z 5

Nejdřív jsem chtěla dát jen 3 hvězdičky, ale nakonec z toho jsou 4 za snahu. Co napsat - s příběhem Huberta Pilčíka to má společného tak Šumavu, les, hájovnu a močál. Opravdu velmi velmi velmi volná inspirace.
Ale knížku totálně zabil ten šílený zmatený překombinovaný konec - to už bylo moc. Ale snaha je snaha.

maximus13
01.12.2020 3 z 5

Přiznám, že jedna hvězdička je na podporu českých spisovatelů a druhá za zpracování téma na základě skutečné události. Příběh měl být postaven pouze na skutečném příběhu.
***SPOILER***
Knihu totiž naprosto zabil ten nesmyslně fantasy konec s nesmrtelností hlavního záporáka a čtením myšlenek svého potomka.