Vězněná

Vězněná
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269808/mid_veznena-Mtc-269808.jpg 4 613 613

Román Vězněná je bezkonkurenčně nejlepším thrillerem z pera Pavla Renčína. Čtenáři přebíhá po zádech mráz, když uváží, že děsivý příběh je inspirován skutečnou událostí ze šumavského pohraničí. Ponořte se do dusivé atmosféry samoty, divoké přírody a zla, které překonává lidské chápání. Při čtení se vám možná vybaví jméno Stephena Kinga, jehož dílům se román žánrově blíží. Středoškolský učitel Martin trpí nočními můrami a podivnými výpadky paměti. Připadá mu, jako by jej stahovala neviditelná bažina, propadá záchvatům zuřivosti – a v posteli se mu zjevuje mrtvá dívka, o níž tuší, že by ji měl znát. Děsí se toho, jakou roli mohl v její smrti sehrát. A možná že se jen ztrácí v hlubině šílenství. Jeho tajemství má kořeny ve čtyřicet let staré minulosti a klíč k němu drží v ruce malá holčička Marie, která jede na prázdniny do šumavských hvozdů. Brána k jejímu hrůznému osudu, jenž je neoddělitelně propojen s osudem Martinovým, je otevřená dokořán a už není cesty zpět…... celý text

Vendula39
23.02.2019 5 z 5

VĚZNĚNÁ
Čekala jsem, že v ději půjde o nějaký zabíjecí masakr už podle obálky, ale že to bude až tak děsivé. Když si představím,že bych se vydala na výlet na hory. A už bych nemusela vrátit, tak se mi přežene mráz po zádech. Prostě bomba. Ještě, když si představím, že to bylo napsáno podle skutečné události.

Nixa
13.02.2019 5 z 5

Už podle obálky jsem tušila, že půjde o něco hodně mrazivého, ale že až takhle? To jsem tedy nečekala. Z anotace toho není moc co poznat a je to svým způsobem dobře. Naprosto nevíte co od příběhu čekat a pak už jen nestačíte s dechem a čtete a čtete. Při čtení vás mrazí a to, když si uvědomíte, že je kniha inspirovaná skutečnými události s vámi zamává ještě víc. Super mrazivý horor!

harena
12.02.2019 5 z 5

Neee thriller to není, horor je to a tak děsivý, že nebudu spát. Šílené, děsivé, uhrančivé, příšerné, kruté, svírající, brutální a ještě na motivy skutečné události !!! Kdyby nebylo toho konce, tak snad tu hrůzu z hlavy nikdy nedostanu. Jako horor je to dokonalé, český Stephen King. Opravdu silný příběh se sugestivní atmosférou a jenom pro silné povahy. Klobouk dolů, pan Renčín psát umí. Jako horor 5*.

michaela7087
11.02.2019 5 z 5

masakr.......

Zdendula
02.02.2019 5 z 5

Tak tato kniha byla vážně dobrá, můj strejda by si zamnul ruce a ohodnotil to jako "krásnej hnus" ... Má to atmosféru, zajímavý příběh korunovaný tím, že je to dle skutečných událostí. Bála jsem se při čtení a bála jsem se pak usnout ... jsem matkou 11leté dívky, takže nemám slov, nepředstavitelné ... A obálka krásně udělaná, uhrančivá.

Termina
23.01.2019 5 z 5

Když se mi dostala do ruky tato malinká kniha neměla jsem na ní přebal tudíž jsem si díky přebalu nemohla udělat nějaký určitý názor.. Rozhodne jsem nečekala že mě toto malé dílo tak dostane .. příběh mi přišel autentičtější tím že se odehrává v ČR.

lachtan77
14.01.2019 4 z 5

Opět jsem dal na komentáře a znovu skvělé čtení. Bohužel to trochu zkazil ten konec, který se mi zdál zbytečně nadpřirozený. Do té doby jsem věřil a věřím, že Mája takové zlo opravdu mohla zažít. Souhlasím s názory v komentářích, že se jedná spíše o horor než o thriller.

efka.saf
07.01.2019 5 z 5

Když jsem po knize sahala, měla jsem jen matnou představu, do čeho jdu. Četla jsem anotaci a pár komentářů zde. Jak jsem se do knihy zakousla, přečetla jsem komentářů mnohem více, ale informace k Hubertu Pilčíkovi jsem si nechala až po přečtení, abych se nepřipravila o nějakou pointu. Teď myslím, že by se to asi nestalo, ale i tak to považuji za rozumné rozhodnutí, které doporučuji i dalším.

Co se knihy týče, souhlasím s tím, že i když se kniha zpočátku tváří jako thriller, je čistokrevný horor. A dle mého názoru velmi dobrý. Atmosféra je tak hutná, že by se dala krájet, krutosti zde popsané mě chvílemi nabádaly k tomu, donést si kyblík na zvracení (a ne, vážně nejsem citlivka) a několikrát jsem byla vývojem událostí zaskočena tak, že mi oči letěly z důlků jako v animáči. Na základě zdejších komentářů jsem měla obavy ze závěru, který se údajně rozlétl někam mezi nebe a zemi (peklo a zemi?) a obsahuje značnou dávku nadpřirozena. Musím ale říct, že i přes mou prvotní obavu jsem byla v závěru poměrně slušně čtenářsky uspokojena a to se mi u hororů často nestává.
Co se postav týče, jsou skvělé a takové, jaké je v daném žánru potřebujeme mít. Nad všemi ční Mája, u které když přehlédneme, že je to skoro Chuck Norris v sukni, tak jí musí fandit a obdivovat ji asi každý čtenář. Její nezlomná vůle a odvaha je dokonale vykreslena a na pozadí vyšinutosti a krutosti "knižního Pilčíka" je ještě patrnější.

Celkově tedy musím říct, že mě autor velmi mile překvapil. Pavel Renčín umí skvěle budovat tíživou atmosféru, sem tam čtenáře umě a promyšleně šokuje a pomocí krásné a vyzrálé češtiny konstruuje velmi chytlavý a čtivý příběh, který jen tak z ruky neodložíte. Rozhodně si přečtu i jeho další další knihu Klub vrahů a doufám, že úroveň bude minimálně srovnatelná s Vězněnou.
Vřele doporučuji!

Eicherik
06.01.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Jen bych ji žánrově neoznačil jako thriller, ale jednoznačně jako horor. Určitě bych také nápis na zadní straně obálky Na motivy skutečné události nahradil Inspirované skutečnou událostí. Také trochu pochybuji, že by Mája ve svém věku znala pojem STB a že by měla některé znalosti zdravotní sestry, ale to jsou jen detaily. Celkově je Vězněná opravdu velmi povedený a dobře napsaný horor se zdařilou obálkou. Určitě se pustím i do dalších knih Pavla Renčína.

Marekh
29.12.2018 5 z 5

Kniha je napínavá, vyvolala ve mě pocity strachu a mrazivosti. Jedná se o thriller s hororovými prvky. Když jsem dočetl do určité stránky, bylo odpoledne a už byla tma, tak jsem se rozhodl, že budu raději pokračovat ve čtení příští den za světla, protože jsem pociťoval strach a neustále pocity napětí. Myslím si, že kniha je srovnatelná se zahraničními thrillery a tato kniha jim může určitě konkurovat. Na zadním přebalu je uvedeno, že se jedná o děsivý příběh ve stylu Stephena Kinga a s tímto tvrzením souhlasím. Příběh je inspirován skutečnou událostí, která se udála na šumavském pohraničí.

V knize se odehrávají 2 dějové linie a obě tyto linie mne bavily. Kniha je čtivá, vyskytují se v ní i násilné scény, ale řekl bych, že jich není příliš, což je určitě pozitivum této knihy. Během čtení jsem si dal do souvislosti určité věci a odhadl jsem je správně, což se mi nakonec potvrdilo.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Život je o tom padat a vstávat... jít pořád dál a nést si na zádech svůj strach, který kypí a roste, a když už člověk nemůže jít dál, tak se svému strachu postaví, nebo se zabije.

Rodaw
27.12.2018 5 z 5

VĚZNĚNÁ
Pokud máte rádi stejně jako já napětí, horory a temné příběhy, přečtěte si Vězněnou a neváhejte ani vteřinu. Protože tohle je to nejlepší z nejlepšího. Tato knížka je hodně drsná, krutá a nezapomenutelná. Já se k ní za život rozhodně ještě vrátím a na to další přečtení se těším už teď - sice už budu vědět, ale zároveň se budu moci zaměřit na všechny detaily a příběh si ještě víc užít - tak to mám i s dobrými horory..:-) A Vězněná vlastně hororem je a nebo při nejmenším alespoň dosti drsným thrillerem. Autor - Pavel Renčín - je Čech a já jsem na něho fakt hrdá, protože odvedl perfektní práci a dle mého Vězněná může v klidu konkurovat i titulům od Jacka Ketchuma a spol. Pavla znám i osobně a je to skvělý člověk. Charismatický, milý, okouzlující a fakt skvělý! U Vězněné se inspiroval skutečnými událostmi (bestiálním vrahem Hubertem Pilčíkem) a vymyslel příběh, který překvapí a který drží čtenáře v neustálém napětí. Co se týká brutality, jsou i daleko drsnější knížky (třeba Dívka od vedle od již zmiňovaného Jacka Ketchuma), ale Vězněná se násilí také nebrání.. takže by si na své mohli přijít milovníci explotation, i když to není založeno (a to je dobře! o to víc napínavé to je) jen na gore (násilí/mučení) scénách - a když už tu jsou, tak jsou napsány elegantně a decentně. Atmoféra je tu opravdu hutná a čtenáři se dostane hluboko pod kůži. Z českých knížek je ještě skvělá 15 minus od Tomáše Zářeckého - to je takový super survival - a spolu s Vězněnou fakt patří ke špičce tohoto žánru.
PS: hodně diskutovaný je konec knihy. Podle mě si čtenář může zvolit, zda v tom uvidí nějaké nadpřirozené prvky a nebo ne... já ho viděla "reálně" a tudíž se mi to líbilo hodně!

nikl
15.12.2018 3 z 5

Dej byl az na zaver celou dobu skvely. Desivy, mrazivy, proste pecka horor. Jenomze ten konec, ach jo. Ten mi prisel jako z nejakeho spatneho fantasy/scifi filmu. Desne pritazene za vlasy. Coz me dost mrzi, protoze mam pocit, ze to z celeho pribehu dela zbytecne fantasmagorii. Takze tri hvezdy kvuli zaveru, ktery je pro me dulezity. Jinak se knizka cetla sama a urcite si rada prectu i jina dila autora.

Laura.S
13.12.2018 5 z 5

Bomba!

Inozuka
09.12.2018 3 z 5

Na rozdíl od ostatních si nemyslím, že by ten konec byl nějak nepatřičný a naopak až na pár okamžiků mi jako jediný připadal nepředvídatelný. Autor k němu směřuje celou dobu a náznaky, že je za vším něco víc, se děj jen hemží. Tou hlavní a podstatnou slabinou je, že tahle kniha je jeden velký spoiler - názvem počínaje a obálkou konče. Když navíc víte o inspiraci Hubertem Pilčíkem, kromě závěru vás jen máloco dokáže překvapit. A tak právě finále a zasazení tohoto temného příběhu do krajiny, kterou velice dobře znám, pro mě znamenají to jediné, čím je kniha opravdu zajímavá.

TheSarcasm
09.12.2018 4 z 5

Příběh je postaven na dvou dějových linkách - jedné jakoby fantasy a druhé thrillerové, které se v závěru propojí. Osobně (a nejsem evidentně sám) mi ta mysteriozní nadstavba připadala zbytečná a moc mě nebavila. Za to část týkající se Maji, založená na skutečných historických událostech, byla výborná - napínavá, brutální i sama o sobě dost hrůzostrašná. Škoda, že si autor nevystačil jenom s touto a nezůstal více při zemi. Dramatičnosti by to neubralo, naopak. Potenciál na to určitě má.

Vé_
07.12.2018 4 z 5

Ze začátku jsem z knihy byla naprosto nadšená. Autorova práce s čtenářovou fantazií je neskutečná. Obzvlášť u Martinovy dějové linky jsem hltala všechny ty jeho halucinace, a téměř nikdy jsem si nebyla jistá, co je reálné a co se mu skutečně děje. Jenže pak došlo na týrání a mě docházel dech. Chápu, že je kniha inspirovaná skutečným případem a nešlo to jinak, ale nemám ráda samoúčelné násilí(ale to je spíše můj problém, jen jsem málem nedočetla a to vydržím docela dost). Jenže pak se všechno rozplynulo, když se autor vytasil s nadpřirozeným vysvětlením a já si připadala podvedená. Schoduji se s názorem, že závěr knihy ke zbytku vůbec nesedí, jako by někdo přehodil výhybku a celé to vyznělo kamsi do ztracena. Celá věc ztratila svou vážnou tvář, protože jste došli ke zjištění, že čtete jen další fantasy. Každopádně smekám před autorovým stylem, ten začátek byl naprostá jízda a v momentě, kdy mi došlo, jakou spojitost má obálka s dějem, jsem se knihy doslova štítila.
Je to za mě někde mezi 3 a 4 hvězdami.

eraserhead
30.11.2018 4 z 5

Technicky vzato je Vězněná "obyčejný" mysteriózní thriller, ale s neskutečně hustou a pohlcující horrorovou atmosférou, kterou by knize mohl závidět kdejaký horrorový bestseller. To vykreslení bezmoci, tajemna a až halucinačních scén je prostě dokonalé. Kniha je skvělá, Šumava, jakou snad ani nechcete vidět a znát. přesto mě na knize jedna věc trochu zarazila. Přišlo mi, jako by mezi prvními dvěma třetinami a závěrečnou třetinou knihy něco důležitého, kus spojovacího textu, chyběl. Ten náhlý přeskok je prostě moc "agresivní" a náhlý, natolik, že v mém hodnocení knihu připravil o poslední hvězdičku.

Klamm
25.10.2018 3 z 5

Jako na potvoru, je vězněná dívka přibližně stejně stará jako moje dcera a jako na další potvoru se i stejně jmenuje. O umocnění prožitku a soucitu s vězněnou, bylo tedy postaráno. A docela to i fungovalo. Tedy až do chvíle, kdy autor popustil uzdu své fantazii a snaha vyděsit začala být příliš křečovitá. Nejsem velký fanda hororové literatury a raději bych uvítal, kdyby byla kniha více racionálně ukotvena v případu Huberta Pilčíka.
Při popisu halucinací, výpadků paměti a nočních můr to ještě šlo. Tím fantaskním finále, psaným jako na houbách, to u mě Renčín, bohužel zabil.
60%

Metla
23.08.2018 5 z 5

Po překladatelském puberťáctví předchozí knihy jsem si potřebovala spravit chuť četbou něčeho stylisticky čistého, z poličky na mě upřeně zírala "Vězněná" a bylo rozhodnuto. Pavel Renčín psát umí, často až poeticky a přitom čtivě, což dokázal i tímto titulem. Dopředu jsem nezjišťovala nic, ani anotaci jsem nečetla, takže jsem měla jen chabé tušení, do čeho jdu, jak nepříjemné chvíle mě čekají.
Pomalejší rozjezd mi vůbec nevadil, stupňující se magoření učitele Drásta jsem prožívala s patřičným znepokojením (připomnělo mi to zkušenosti se spánkovou paralýzou), stejně jako tušení drastických událostí v Májině "prázdninové" linii. Tísnivá atmosféra odloučených, ošklivou historií prošpikovaných šumavských hvozdů se povedla na jedničku s hvězdičkou, nejméně dvakrát podtrženou. Těžko psát něco víc a vyhnout se spoilerům. Snad každému čtenáři se špetkou empatie musí "Vězněná" vyvolat husí kůži velikosti lentilek, zhnusení, zmar, lehké deprese, mikrozáchvaty migrény a možná i strach, zkrátka obtížné pocity, jaké lze za pozitivní považovat jedině ve společnosti hororů.
Jakkoliv jsem se v několika ohledech zcela nepotkala se závěrem knihy (asi by mi vyhovovalo vše ponechat v lidštější, věrohodnější rovině), považuji toto Renčínovo děsivé dítko za jeden z nejlepších, nejpůsobivějších příběhů, co jsem v posledních letech konzumovala za účelem vztyčení porostu na zátylku, nervózního okusování nehtů, výpadků v dýchání a změny tepové frekvence. 85%

Lucie Luu
17.08.2018 5 z 5

Skvělý příběh. O to zajímavější, že je inspirován skutečným příběhem. Určitě by neměla v knihovně chybět.