Vězněná

Vězněná https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269808/mid_veznena-Mtc-269808.jpg 4 609 215

Román Vězněná je bezkonkurenčně nejlepším thrillerem z pera Pavla Renčína. Čtenáři přebíhá po zádech mráz, když uváží, že děsivý příběh je inspirován skutečnou událostí ze šumavského pohraničí. Ponořte se do dusivé atmosféry samoty, divoké přírody a zla, které překonává lidské chápání. Při čtení se vám možná vybaví jméno Stephena Kinga, jehož dílům se román žánrově blíží. Středoškolský učitel Martin trpí nočními můrami a podivnými výpadky paměti. Připadá mu, jako by jej stahovala neviditelná bažina, propadá záchvatům zuřivosti – a v posteli se mu zjevuje mrtvá dívka, o níž tuší, že by ji měl znát. Děsí se toho, jakou roli mohl v její smrti sehrát. A možná že se jen ztrácí v hlubině šílenství. Jeho tajemství má kořeny ve čtyřicet let staré minulosti a klíč k němu drží v ruce malá holčička Marie, která jede na prázdniny do šumavských hvozdů. Brána k jejímu hrůznému osudu, jenž je neoddělitelně propojen s osudem Martinovým, je otevřená dokořán a už není cesty zpět…... celý text

Rodaw
04.11.2019 5 z 5

VĚZNĚNÁ - 2.čtení :-)
Můžu říct, že druhé čtení jsem si užila ještě více, než to první (i když "užila" spíše s uvozovkami, rozumíme si:)). Kéž by takových knížek bylo více a kéž by Pavel Renčín pokračoval ve svém psaní na této vlně!!! Kapitoly s Májou - ty jsou prostě brilantní. Dokonale popsaná atmosféra. Kniha je protkaná zlem a na čtenáře se určitě přenese ta tíživá - místy až nepříjemná - mrazivá atmosféra. Já osobně bych nejraději trošku "umírnila" těch posledních 30-40 stránek, i když se snažím vysvětlit si to reálně, více mi sedl ten styl/forma předtím. Každopádně pokud máte rádi thrillery - až horory - opět a zas Vězněnou musím doporučit. Je to výborně napsané a z té knížky sálá zlo...
Více na mém YouTube :-).

monika_v_trapu
03.11.2019 5 z 5

Je to kniha, která je děsivá, krutá, ale ještě pro běžného čtenáře ve snesitelné míře. Nenechte se odradit pomalejším klidnějším začátkem. Ta pravá hrůza se začne vkrádat pomaličku, po špičkách a pak najednou vyskočí zpoza rohu a už vás nepustí až do samého konce.

KáťaM.
02.11.2019 5 z 5

Tohle bylo vážně mrazivé a tak reálné, jak se to odehrávalo v důvěrně známém českém prostředí. Má to něco do sebe číst české knížky, mám ráda popis českého prostředí a tady to autor zvládl opravdu bravurně, moc se mi líbila práce s jazykem.
Nutno dodat, že se povedla i obálka knížky, líbilo se mi, jak se mi její význam vyjasňoval, když jsem se knihou prokousávala. Mile mě překvapil i konec, bylo to důstojné zakončení, mělo to podle mě takovou správnou melancholickou tečku.
A přesně, jak psal někdo níže, taky bych teď nechtěla na výlet na Šumavu!

Jsem ráda, že Rodaw vybrala knížku do společného čtení, moc se těším na sdílení dojmů s ostatními, i když asi pak nebudu spát! :-)

DasaN
27.10.2019 5 z 5

Zpočátku jsem se nějak nemohla začíst, ale pak se to opravdu nečekaně rozjelo a pak už jsem se zatajeným dechem hltala příběh až do konce.

BernardBlack
25.10.2019 5 z 5

Jímá mě podezření, že si King za totáče odskočil do ČSSR a "naskočil" na mamku pana Renčína:)
Dechberoucí dílo, od obálky až po poslední kapitolu.Svojí kvalitou, děsivě ponurou atmosférou a mrazivostí srovnatelné s tím nejlepším co kdy napsal sám "otec žánru Stephen":)
Každopádně nej horor z českých luhů a hájů (respektive temných koutů Šumavských a hlavně "nelidských":)jaký jsem kdy četl.
Po přečtení doporučuji mrknout na Huberta Pilčíka, jehož skutečný příběh se stal inspirací pro tuto brutální a nezapomenutelnou knihu.

Jane417
22.10.2019 4 z 5

"Vězněná" je hlavně děsivá! Prvních 30 stran mě nebavilo. To bylo nezáživné vyprávění o životě smutného a zmateného učitele Martina - žádná zápletka, žádný děj. Od druhé kapitoly a od chvíle, kdy se v příběhu objevila jedenáctiletá holčička Marie se vše naprosto změnilo. Z nemastného neslaného děje se stal napínavý, hororový, neuvěřitelný, drsný psycho thriller... takový ten typ četby, při které zavíráte oči a rozmýšlíte si, jestli číst dál nebo to vzdát. Ne každý na přečtení tohoto románu má nervy! Přívlastek "neuvěřitelný" je jistě na místě, bohužel v tomto případě se autor nechal volně inspirovat masovým vrahem ze Šumavy Hubertem Pilčíkem. Takže možná neuvěřitelné, ale v mnohých chvílích reálné. Spisovatel Pavel Renčín je na přebalu Vězněné přirovnávám ke Kingovi a musím říct, že stylem a způsobem vypravěčského umění mu opravdu může v klidu konkurovat! Mně se dokonce styl P. Renčína líbil víc, než celý S. King. Konec příběhu se mi sice moc nezdál, tak nějak mi asi nezafungovala fantazie, ale to je můj problém. Co mi vadilo, tak to byly nějaké věci, které mi přišly při nejmenším zvláštní... např.: "Nikomu nechyběla Klára?" Víc psát nemůžu, abych neprozrazovala. Přesto se tato knížka řadí mezi nejlepší, co jsem z české literatury, za poslední dobu, četla a nebojte... role Martina je důležitá, i když se to na úplném začátku nezdá. Jo a mimochodem - na houby na Šumavu bych momentálně asi nešla!

francouz
10.10.2019 5 z 5

Tak to byla prvotina se vším co k tomu patří. Objevil jsem autora, který se sničím nepáře a jde až za hranici, ano podobně jako King, se snaží o zásobení nás strachem a věcmi, které jsou spíše nadpřirozené.
Dvě dějové linky se protnou v jednu. Možná z počátku mě to přišlo malinko zmatené, ale jak se začal děj vyvíjet, bylo jasné, že se na konci musí protnout.
To jak si autor hraje ze strachem, jak v mysli probouí démony noci, jak nás společně s hrdiny, žene do propasti, ze které to vypadá, není návratu, to je opravdu precizní.
Musím se přiznat, to jsem u českého autora rozhodně nečekal. To jak si hraje s Májou, jak ji dává do cesty nové a nové překážky, to jak si jí označkuje, jak si hraje s její psychikou, jak do toho přimíchává druhou dějovou linku, kde o podobné nálady a stavy, také není nouze, no to je opravdu parádní.
Možná se někomu tato až hororová knížka nebude líbit, ale pro mě to byla pořádná jízda, a když vidím, co autor již napsal, tak se již nyní těším na další knížky.

lapagerie
04.10.2019 3 z 5

Brrr, teda nechtěla bych prožít to, co Mája. Strašná představa. A když si člověk uvědomí, že z velké části jde o skutečnou událost, je to o to příšernější. Davidovy stavy taky nic moc - zpočátku mi to připomnělo Karikovu Tmu. Musím říci, že jsem knížku shltla za odpoledne. Doporučuji číst v pošmourné dny, to se ta atmosféra hezky znásobí. A chválím obálku.
SPOILER:
Májino uvěznění a mučení vychází ze skutečné události - najděte si info o Hubertovi Pilčíkovi.

sheylka
26.09.2019 3 z 5

Přišlo mi, že se autor snaží za každou cenu z knížky vytáhnout nějakou senzaci (hlavně v závěru), ale spíše než k užitku, to bylo na škodu. Moc mi tu neseděly dvě dějové linky (i když je jindy vyhledávám), bylo to takové nedomyšlené a zdlouhavé. Šumavská část byla bezpochyby zajímavější, čtivější i když docela zvráceným způsobem a ještě nějakou dobu po přečtení jsem ji nemohla dostat z hlavy. Jsem vášnivá čtenářka Stephena Kinga a v téhle knize jsem tak nějak podprahově vnímala pár jeho knih. Tři hvězdičky dávám jen proto, že se jedná o českého autora a ráda si zkusím přečíst jeho další knihy.

edith79
26.09.2019 4 z 5

Ve druhé kapitole mi došlo podle které skutečné události je kniha napsána a v tu chvíli jsem to musela lehce rozdýchat, protože jsem věděla, co asi bude následovat. A potom jsem se začetla do skutečně hrůzného a šíleného příběhu. Byl to opravdu horor a kapitoly, které popisovaly příběh Máji mě děsily, ale zároveň velmi zajímaly. Naopak kapitoly vyprávěné panem učitelem jsem chtěla mít rychle za sebou. Na konci do sebe samozřejmě všechno zapadlo a dostalo smysl. Velmi působivé čtení.

lištička123
25.09.2019 5 z 5

Srašidelné, děsivé, hororové. Hmmm,to můžu. Dobře napsané, styl autora mi sedl.

aleza1
24.09.2019 4 z 5

První přečtená Renčínova kniha...doslova hororová. Ze začátku mi moc neseděla učitelská linka, která se později dle předpokladu prolnula s druhou linkou. Opravdu mrazivé a hrůzné s popsanou šumavskou přírodou. Se skutečným případem má společných jen několik prvků, ne celý příběh. Určitě ještě nějakou od autora přečtu.

rilajaan
18.09.2019 5 z 5

Strašidelný příběh, který mě nejdříve trochu zmátl děsivými sny pana učitele (opravdu sci-fi nečtu a nechápu), ale pak přišla druhá linie knihy. Ta byla hrůzostrašná a bohužel založená na skutečné události. Kniha dle mého ukázala spoustu hrůzy, strachu, ale i odvahy malé holky. Určitě stojí za přečtení.

Kaik
31.08.2019 4 z 5

Páni, tohle bylo děsivé, pár momentů jsem těžko vydýchával. Styl psaní mi sedl a skvělá byla divoká šumavská krajina. A byť některé věci nebyly úplně reálné, i zakončení příběhu se mi líbilo. Poctivé čtyři hvězdy.

work
24.08.2019 1 z 5

Nestává se mi to často, ale tady jsem poslední třetinu spíše prolistoval, než důkladně přečetl, a spíš mě znechutila, než zaujala.
Minimálně celá první půlka je taková rozporuplná. Na jedné straně zmatený a v první osobě vyprávěný příběh učitele, který neví, co dělal před hodinou a snaží se tomu přijít na kloub. Schizofrenní vyprávění skáče sem a tam, utápí se v přílišné - a zbytečné - popisnosti, a nechává čtenáře tápat v nejistotě, o co vlastně jde. V sudých kapitolách se k tomu připojí úplně jiná kniha, malé děvče přijíždí do pohraniční Šumavy na něco jako prázdniny (alespoň tak se to zpočátku jeví). Z těch dvou je právě příběh Máji bezkonkurenčně ten lepší, i když jde v zásadě o prostý přímočarý děj, který by se klidně mohl objevit v čítankách pro základní školy. Je tam ale dobře dávkované letní napětí a autor čtenáře dokáže lehce dostat do jeho atmosféry. O to více mě mrzelo, že se toto vyprávění v určitém momentu ostře láme, ztratí všechno, co jej činilo zajímavým, a dál pokračuje jako plytká horrorová zvrácenost. Schválně píšu zvrácenost, protože některé prvky, vlastně většina, nepřispívají ničím ději a jsou jen samoúčelným popisem ošklivostí, které na dítěti páchá jeho věznitel. I když je kniha prezentovaná jako temný thriller, je spíše temná, než thriller. Rovněž si troufám tipnout, že kdyby se autorovi místo syna narodila dcera, knížku by spálil, nikoli vydal.
Takže za prvních pár kapitol Máji bych dal klidně plný počet, za zbytek nulu. Třeba se ale příště dočkáme i nějakého hezkého prázdninového vyprávění...

Dopi70
10.08.2019 4 z 5

Moc mi v knize neseděly dvě dějové linie, zvlášť když se, díky malému počtu postav, dalo předvídat jak se v závěru propojí. Dějová linie ze současnosti mohla být stručnější a realističtější, nebo tam nemusela být vůbec :-) K šumavské linii nemám připomínky, obstála by i samostatně,

Kerberos
12.07.2019 4 z 5

Podobné knihy mě moc neberou,pomalý začátek,který jsem moc nechápala,přešel do napínavého hororu.Nechce se mi věřit,že se u nás něco takového mohlo stát.

kiki11
07.07.2019 4 z 5

Mám tak rozporuplné pocity, že nevím, co napsat. Po přečtení prvních pár stránek jsem byla docela zklamaná, nečetlo se mi to moc dobře a uvažovala jsem o tom, že knihu odložím. Jakmile přišla na řadu dějová linka Máji, začalo mě to bavit víc, i když někdy jsem si říkala, že autor některé věci až moc rozepisuje, přestože nebyly důležité, a to mě trochu nudilo. Někde před polovinou se to ale rozjelo a najednou dostal příběh takové grády, že jsem se nedokázala od čtení odtrhnout, četla jsem se zatajeným dechem a pořádným mrazením v zádech. Ve chvíli, kdy se protnou dějové linky a na scénu přichází fantasy žánr a několik kapitol je naprosto zmatených, jsem už tak nadšená nebyla. Při troše fantazie to možná ani jako fantazy působit nemělo, stačí si přičíst pár halucinací hlavních hrdinů. Ale na každého čtenáře to může působit jinak.
Jak knihu ohodnotit? Některé kapitoly byly tak na 3*, pak byly chvíle, kdy bych dala klidně 10* a konec byl zase tak na ty 3*. Dávám 4*, autor bezpochyby psát umí, umí čtenáře opravdu zaujmout a navodit infarktové stavy, jen škoda, že to nebylo více realistické. Podobnost s Kingem bych nejvíc viděla právě v tom konci přitaženém za vlasy, protože ač je King machr, ty konce občas trochu odflákne.

Prateri
25.06.2019 4 z 5

Na přebalu knihy je napsáno: Děsivý příběh ve stylu S. Kinga a motivy skutečné události.
Horory spisovatele Kinga nevyhledávám, ale když tu bylo srovnání pana Renčína s mistrem
hrůzy, tak jsem neodolala. Začátek mě odrazoval, nemám ráda v knihách halucinace ani sny a podobné případy. Taky jsem kvůli tomu uvažovala o tom, že knihu odložím. Ale dočetla jsem. Nešlo nedočíst. Ale upřímně, jsem ráda, že to mám za sebou.

Allla9
06.06.2019 5 z 5

Tak to byla síla. O to silnější zážitek, že příběh vychází ze skutečných událostí. Drsné čtení jen pro silné povahy.