Vězněná

Vězněná https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269808/mid_veznena-Mtc-269808.jpg 4 609 215

Román Vězněná je bezkonkurenčně nejlepším thrillerem z pera Pavla Renčína. Čtenáři přebíhá po zádech mráz, když uváží, že děsivý příběh je inspirován skutečnou událostí ze šumavského pohraničí. Ponořte se do dusivé atmosféry samoty, divoké přírody a zla, které překonává lidské chápání. Při čtení se vám možná vybaví jméno Stephena Kinga, jehož dílům se román žánrově blíží. Středoškolský učitel Martin trpí nočními můrami a podivnými výpadky paměti. Připadá mu, jako by jej stahovala neviditelná bažina, propadá záchvatům zuřivosti – a v posteli se mu zjevuje mrtvá dívka, o níž tuší, že by ji měl znát. Děsí se toho, jakou roli mohl v její smrti sehrát. A možná že se jen ztrácí v hlubině šílenství. Jeho tajemství má kořeny ve čtyřicet let staré minulosti a klíč k němu drží v ruce malá holčička Marie, která jede na prázdniny do šumavských hvozdů. Brána k jejímu hrůznému osudu, jenž je neoddělitelně propojen s osudem Martinovým, je otevřená dokořán a už není cesty zpět…... celý text

navi11
07.01.2016 5 z 5

Napínavá, tajemná, mrazivá, ale ke konci i dojemná kniha. Sympatický mi byl děj odehrávající se v Čechách. Předtím než knihu dočtete, je možná lepší zdejší komentáře nečíst. Mně osobně vadily některé spoilery, které mi prozradily více, než jsem chtěla. Vězněná je má první zkušenost s Pavlem Renčínem, ale jeho styl psaní se mi moc líbí a začíst se do děje je velmi snadné. Vytkla bych snad jen, že začátek by mohl být o něco kratší.Proto se nenechte odradit pomalejším startem a zdánlivě nesouvisejícími příběhy. Poznámka k obálce: Zprvu mi přišla prvoplánová, aby se kniha lépe prodávala, ale po přečtení vím, že s vývojem událostí v knize souvisí značně a je to děsivé!

novantadue
06.01.2016

Naprosto úžasná a dokonalá kniha. Snad asi první u které jsem se v duchu modlil a prosil, aby to dopadlo jinak... Tak zažraný do děje už jsem nebyl hoooodně dlouho. Opravdu je skvělá.

verous22
04.01.2016 4 z 5

Knihu jsem si koupila na konci listopadu s tím, že se k ní možná dostanu po Vánocích. No, přečetla jsem ji za dva dny od data koupě (musím sem tam taky chodit do práce, aby bylo knížky z čeho kupovat), ale jsem přesvědčená, že to lze zvládnout i za jeden den. Koupila jsem si ji na základě toho, že se mi celkem líbil ve zkratce vyobrazený děj a hlavně jsem chtěla dát současným českým autorům tohoto žánru šanci na napravení reputace. Děj knihy je perfektně napsaný, samotný námět je skvělý, ovšem to, co z toho dokázal vytvořit Pavel Renčín, je neskutečné. V mnoha ohledech mi to hojně připomínalo tvorbu Stephena Kinga. Dvě linie příběhu je nápad skvostný, který se snad vždycky osvědčí. Ani tento případ není výjimkou. Je pravda, že u některých pasáží jsem musela zuby nehty držet představivost na uzdě. Obzvláště tam, kde je ta malá chuděra Majka.. Nicméně dílo opravdu skvělé, akorát mne trochu zklamal konec. Nicméně i tak smekám. Bravo! :)

Missynka
29.12.2015 4 z 5

Musím říct, že mě kniha úplně strhla. Přečetla jsem ji za jeden den a když si odpustím poslední cca tři kapitoly, mohu s klidným svědomím a srdcem říct, že je to opravdu po dlouhé době úžasná kniha od autora pocházejícího z Čech. Jsem spokojená. Líbil by se mi sice závěr, který se nabízel po celou dobu knihy, nicméně tady mohu opravdu říct, že tento závěr jsem nečekala. :D Postava Martina byla skvělá, stejně tak jsem prožívala celé dětství s Májou...

ElaineLóre
28.12.2015 5 z 5

Když přečtete knihu za den, většinou to znamená, že asi úplně marná není ;) ... takže, marná fakt není. Dokonce by v leckterých chvílích mohla lehce konkurovat zahraničním thrillerům.. jen to velmi časté opakování slova "temnota" a "pytle/kruhy pod očima" mi decánek vadilo .. ale na čtyři hvězdy to je :))

wir
19.12.2015

Kniha se dobře četla. Rozhodně se nebudu bránit si od autora přečíst další knihu .-)

Pett
11.12.2015 3 z 5

Ano, přiznávám se... je to laciné, ale uhranula mě obálka a navíc... Šumava a King? Předběhla všechny ostatní stojící tak dlouho ve frontě, aby mě mohla tak maximálně nakrknout... mám toho za sebou načteno už hodně, ale tady mě fantaskní prvek vyloženě namíchnul... měla jsem chuť příběh odložit, jak moc mi to přišlo absurdní... byl by dokonalý, kdyby se jednalo o psychopatickou realitu, která vám vezme dech, ale toto?
Neříkám nic... našlápnuto lehce měl... atmosféra a tohle a tamto... ale bohužel... ten konec to totálně zabil... milého Martina bych zabila nejradši už v první kapitole, jak strašně mi lezl na nervy... Máji vyprávění se dalo lépe snést, ale zase ten syndrom nesmrtelnosti... jí snad i kdyby někdo rozsekal na kousíčky, tak ona se zpět bez mrknutí oka složí :) Velká škoda, mohlo to celé vyznít daleko naléhavěji...

Supernova
11.12.2015 2 z 5

Budu předstírat, že jsem se nikdy nedočetla k tomu, k čemu jsem se dočetla. Přemýšlím, kde jsou dneska nějaké hranice a jestli vůbec.

NicaCola
10.12.2015 3 z 5

Kniha je opravdu čtivá. Přečetla jsem jí za necelý den, ale musím ubrat dvě hvězdičky. Jednu kvůli tomu, že jsem se občas v představách Martina ztrácela. A druhou za ukončení knihy. Více bych byla spokojená se závěrem alá psychopat. Ukončení alá stvůra se mi moc nelíbilo :(

Mikisan
06.12.2015 4 z 5

Moje první kniha od Renčína a jsem nadšen! Skvěle vykreslená atmosvéra temné Šumavy, baječný popis trýzněné duše a mysli a napínavý příběh u kterého zapomenete dýchat. Bezvadný počin. O to děsivější, když je napsán podle skutečné události. A co se týče přirovnání ke Kingovi na zadní obálce? Pavel Renčín je zatraceně blízko, takže jen tak dál.

Lady Dracula
05.12.2015 5 z 5

Velmi mne těší, že mám tak skvělého muže, kterému když řeknu, které knihy bych si přála na narozeniny \ Vánoce, tak mi schválně vybere úplně jinou knihu jen abych byla překvapená. A právě díky tomu jsem od něj dostala knihu od autora, od něhož jsem četla akorát povídku v Pevnosti (nicméně velmi dobrou) :-D
Mé první rande s Renčínem. Kavárna uprostřed Prahy, kterou vlastní a zároveň obsluhuje vyfešákovaný mladík s packou věčně švihající do prázdného vzduchu (ale kuš!).

"Dobrý den, slečno. Co to bude? Kafe a cigárko?"
"Kdepak, jen trochu nevinnosti, velkou dávku statečnosti a nahoru šlehačku."
"A ještě něco k tomu?" Úsměv, mrknutí očka.
"Velkého panáka pana Jacka."

Renčín přimhouří oči a nesouhlasně odfrkne. V jeho očích vidím temnotu Šumavského lesa a děsivou "realitu minulosti"....
Dlouho jsme při čtení thrilleru necítila děsivé napětí, byla mi zima na končetiny a bylo mi divně. Přiznávám, Renčín mě chytil do svých osidel. Prokázal, že i kniha čítající dvěste stran může být kvalitním počtením a na "pár" stránkek lze napsat příběh, který má myšlenku, nápad, spád,slušnou slovní zásobu. I hlavní hrdinka je popsána tak, že jí nelze nefandit a na konci litovat její osud.
Ale nevyhnu se srovnání jednak s Kingem, kniha To mi velmi připomněla Vězněnou (hlavně koncem), jednak s Vraní dívkou, kterou jsem četla nedávno a má malinko podobnou tématiku, hlavně co se týká rozpolcenosti druhé hlavní postavy.
King: Jednoznačně: ANO! Renčín se touto knihou dostal na jeho úroveň, klobou dolů.
Vraní dívka: Renčín jednoznačně vede co do děsivosti.

Takže za mě: Jsem nadšená a uděluji této knize čestné místo v naší knihovničce děsivostí :)

Lucky011
04.12.2015 5 z 5

Tak tahle kniha mě dostala a myslím si, že přirovnání ke Stephenu Kingovi je opodstaněné. Tajemný a děsivý příběh odehrávající se v šumavských lesích, kde se děje něco naprosto příšerného. Autor dokonale vykreslil hororovou atmosféru, některé scény mám pořád před očima. Četla jsem jedním dechem a nedokázala jsem se odtrhnout. Tuhle knihu budu mít v hlavě ještě hodně dlouho a každé ráno si oddychnu, že se mi nezdály noční můry. A pokud se vám obálka zdá hodně děsivá, tak počkejte po dočtení knížky...

vendy.b.
21.11.2015 3 z 5

Upřímně zklamání. V první půlce knihy jsem se spíš nudila. Když se děj začal konečně rozjíždět, svitla mi naděje, že by to přece jen mohlo být dobré. Konec se mi moc nelíbil. Daleko víc by mi do příběhu seděl "normální" psychopat, než nějaká "stvůra". Nemůžu říct, že by to bylo špatně napsané, ale děj se mi prostě nelíbil. Na Stephena Kinga to rozhodně nemá a pokud tohle má být opravdu autorův bezkonkurenčně nejlepší thriller, po jeho dalších knihách nejspíš nesáhnu.

Magnovak
16.11.2015 4 z 5

Přiznám se bez mučení (ha ha), že jsem knihu koupila kvůli obálce. Nic moc jsem od toho nečekala, dlouho mi unikalo, který to skutečný případ byl inspirací... Některé části knihy jsou skvělé, jiné jsou úplně tupé. Jiné předvídatelné. Ale celou dobu jsem byla v mírném napětí a knihu přečetla za jeden večer (sny poté nic moc) a více než Kinga mi to místy připomínalo H.P.Lovecrafta. Konec už je vyloženě ujetý, ale celkově to považují za solidní horrorovou povídku (určitě ne thriller!)

trudoš
30.10.2015 4 z 5

Pavel Renčín tentokrát zklamal i nezklamal. Dusivá atmosféra po vzoru Davida Lynche je bez chybičky, doplněná o pár opravdu děsivých scén s uřezanými hlavami napříč celou knihou (u svého psychiatra jsem už nahlásil novou fobii). Ohledně námětu jsem myslel, že bude ruka v rukávě, ale ona se ta inspirace skutečnou událostí naopak vymstila. Díky prvku fantastiky totiž ztrácí příběh v závěru na důvěryhodnosti, přestože autor dělá všechno proto, aby kolečka zapadla do těch správných převodů. Zároveň, po všech různých Ženách v kleci a Vraních dívkách, mě brutalita základního motivu příliš nerozebrala, spíše bych řekl, že se drží zbytečně při zemi. Na druhou stranu, ono zvracet nad lidskou bestialitou se taky časem omrzí, protože nápaditost v tomhle ohledu má své meze únosnosti.
Románu bych osobně vytkl pouze rozvláčný začátek, všechno ostatní jsou už jen žánrové podružnosti. A v rámci jazykové stylistiky bezvadná práce, která má solidní potenciál konkurovat leckterému zahraničnímu thrilleru.