Vesmír rozhodl jinak

Vesmír rozhodl jinak https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501032/bmid_vesmir-rozhodl-jinak-v3b-501032.jpg 4 64 30

Riva má života plné zuby. Už dlouho cítí, že sem prostě nepatří a tento pocit každým dnem jen sílí. Důvod snažit se není. Možná kdyby se narodila v jiné době, zemi, dimenzi… možná by to bylo jiné. Možná i lepší. Ovšem ve chvíli, kdy sama se sebou svádí finální boj, zda zůstat nebo už konečně zmizet, naráží na cizince, který nepatří do jejího života a vlastně ani vesmíru, ale právě pro něj Riva znamená základ všeho. Může se osud přeci jen plést, nebo je vše předem dáno bez možnosti změn?... celý text

giraffe
14.12.2022 5 z 5

Velmi čtivá kombinace sci-fi a romantiky. Škoda jen rychlého skoku na konci. Člověk si sice domyslí, jak se hrdinové dostali kde jsou, ale i tak bych ocenila podrobnější popis od autora.

jitka_dankova
29.11.2022 4 z 5

Romantický příběh okořeněný špetkou sci-fi prvků a pár zajímavými úvahami o dalších dimenzích světa. Kniha je čtivá, opravdu velmi čtivá. Obvykle knihu o hrdince, která kouří a pije, odkládám hned po prvních řádcích, tady jsem to ale nedokázala a bylo to dobře. Hlavní hrdinka nalézá smysl života a lásku a po nějakých berličkách už později sahat nepotřebuje, takže jsem si ji nakonec velmi oblíbila.
Odlišné světy jsou v knize popsány velice srozumitelně - to se autorce fakt povedlo. Působivé pro mne byly myšlenky hlavní hrdinky o fungování nějakého pouta z jiného světa a vůbec úvahy o světě hlavního hrdiny a podobě lásky v tom světě a návaznostech. Celkově hodnotím romantickou linku jako povedenou, vymyšlenými prvky okořeněnou, ale milou. Poznávání a oťukávání dvou cizích osob při společném dobrodružství a cestování se autorce povedlo na výbornou a o různá překvapení a tajemství nebyla nouze.

Jedinou výtku ale mám, stejně jako ostatní komentující: závěr není vysvětlený. Vypadá to, že autorce už se nechtělo dopsat "jak to teda vlastně dokázali". Cítila jsem se, jako by mi někdo z Sherlocka Holmese vystřihl vysvětlení logických úvah nebo jakoby někdo odmazal závěrečná Brumbálova vysvětlení z Harryho Pottera. Prostě něco cenného, důmyslného a chytrého tam chybělo. Zjistili jsme závěr, ale nevěděli, jak přesně se k němu došlo. Podezírám autorku, že prostě nedokázala vymyslet, jak to vlastně hlavní hrdinové vyřešili, a nechala to na čtenářích, aby si ušetřila práci. Nu, škoda. Třeba to jednou dopíše jako bonusovou kapitolu. Hvězdičku ale dolů za tu neúplnost, je to fakt mrzuté a takové odbyté. Přitom kniha by jinak měla našlápnuto na opravdu bombastický příběh, který se na české scéně jen tak nevidí.

narisa
15.11.2022 5 z 5

Krásná. Opravdu moc se mi kniha líbila. To s dimenzemi je velice nápadité a neotřelé. Je to zajímavá kombinace sci-fi a romantiky. Příběh je velice čtivý a na mě moc krátký. Četla bych klidně dál.

Hned několik věcí mě v knize nadchlo:
Zaprvé Axar. Axara jsem si moc oblíbila, byl úžasný.
Dále cestování podmořským metrem. To by bylo naprosto úžasné. Fascinující.
A spřízněné duše a to jak se toto pouto projevovalo na Axarovi a Rivě. Z toho jsem i já cítila teplo vlévající se do mé duše. Nádhera.

Riva mi na začátku knihy nebyla moc sympatická, ale postupně jsem si ji oblíbila. To Axar byl láska na první pohled, i když na Rivu zpočátku působil jako podivín a chladný člověk.
Jediné, co bych knize vytkla je urychlený závěr. Tam bylo hned několik důležitých věcí, které bych rozvedla.
Doufám, že si od autorky brzy zase něco přečtu.
Knihu všem vřele doporučuji.

roman8174
25.10.2022 5 z 5

Krásný příběh, mám rád knihy s vesmírem a tady je jich hned několik :) Už se těším na další díla.

anndrra
13.10.2022 5 z 5

Proč to není delší? Já chci víc Vesmíru! A víc Axara.

Zvelebilova
06.10.2022 5 z 5

Výborný příběh. Zamilovala jsem si ho na první dobrou a ani po stém přečtení mě neomrzel :). Originální, neotřelé, pěkné, veselé a hravé.

RoseDadas
04.10.2022 4 z 5

4,5*
Theresa Black je novou nadějnou autorkou, jež ve své prvotině Vesmír rozhodl jinak ukázala, že se nebojí brázdit vody mnohovesmíru. V knize propojila prvky sci-fi a romantiky, přičemž vše čtenáři naservírovala tak, že v něm příběh Rivy a Axara bude po dočtení ještě chvilku rezonovat.

Autorka má vše moc pěkně promyšlené, a i kdybyste sci-fi příliš neholdovali, zde se nemusíte vůbec bát. Text je srozumitelný, vyprávěn z pohledu Rivy, žádné velké složitosti se nekonají, současně ale není zápletka úplně banální, čtenář se dočká i pár zvratů a s velikou netrpělivostí očekává, jak bude příběh zakončen.

Kikina182
03.10.2022 5 z 5

Mám moc ráda příběhy, ve kterých se nějakým způsobem pracuje s multivesmírem, alternativními vesmíry. Ale kniha Vesmír rozhodl jinak mě v tomhle ohledu neskutečně překvapila! Autorka svým způsobem navazuje na teorii multivesmíru, kterou všichni známe, zároveň ji ale pořádně vyšperkovala. Nebudu spoilerovat, co přesně její pojetí obnáší, ale je to opravdu neskutečně propracované a moc se mi to líbí.

Samozřejmě, že i další části příběhu jsou skvělé. Je to především romantický příběh se sci-fi prvky, kde jde ale i o nalezený sebe samé, smyslu života a svého místa ve světě. Dohromady je to krásná kombinace, která zkrátka funguje. Zvlášť, když nechybí ani postavy, které si zkrátka nejde nezamilovat.

Vesmír rozhodl jinak je tedy krásně promyšlený a skvěle napsaný příběh, který určitě moc doporučuji! Tohle je rozhodně jedna z nejlepších knih od české autorky, kterou jsem letos četla. Vlastně ne, to od české autorky škrtám. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem letos četla!

PrincaListicka
27.09.2022 5 z 5

Riva je mladá žena žijící ve světě, který je značně podobný tomu našemu, avšak ne úplně. Prožívá pocity zoufalství a beznaděje, těžko hledá důvody proč setrvávat naživu. Často přemýšlí o sebevraždě. Jednoho dne však na ulici narazí na zvláštního může. Na první pohled se jí zdá jako blázen, když jí se slovy úlevy skáče kolem krku a oslovuje ji cizím jménem. Po vyjasnění všech nedorozumění pak zjišťuje, že onen muž, Axar, pochází z úplně jiné dimenze, alternativního vesmíru. V tomto vesmíru existuje Rivina dvojnice jménem Athea, Axarova manželka, která z nejasných důvodů uprchla do Riviny dimenze. A jelikož Athea do tohoto vesmíru nepatří, mohla by způsobit chaos.
Proto byl Axar vyslán za ní, aby ji našel.

Na první pohled by se mohlo zdát nemožné najít jedinou ženu ztracenou v obrovském světě, Axar má však jedno velké eso v rukávu - pouto. V jeho vesmíru si totiž lidé vypočítají, kdo je jejich jedinou spřízněnou duší, toho člověka později najdou a obvykle s ním stráví zbytek života, neboť je pojí velmi silné citové pouto, umožňující jim například vnímat, jak se ten druhý cítí. A Axar předpokládá, že Atheu to potáhne k jeho alternativnímu egu v Rivině vesmíru přesně tak, jako to jeho táhne k Rivě...

Já osobně miluji příběhy, ve kterých se objevují alternativní vesmíry. Je to skvělý koncept poskytující velký potenciál. Hodně se mi líbilo, že ani jeden z alternativních vesmíru nebyl ten "náš," to znamená že ani Riva, ani Axar nepocházeli z našeho prostředí a měli své vlastní zvyky.
Zajímavé byly například hodinky integrované v kůži, které měla Riva, a které jí na zápěstí promítaly čas kdykoliv bylo potřeba, nebo Axarovo neustálé vypočítávání pravděpodobného místa setkání se spřízněnou duší. Skvělé byly také podmořské vlaky, černá díra v koši či ostrov, kde mohou lidé spáchat sebevraždu aniž by se je někdo pokoušel zastavit.

Příběh je poměrně krátký, má pouze lehce přes 200 stran, což mě upřímně trochu mrzelo, protože si myslím, že některé scény mohly být klidně delší. Jinými slovy, prostě bych si ho ráda užívala ještě o kousek déle. Připadalo mi, že konec byl vlastně takový trochu useknutý, což byla škoda. Ráda bych prozradila víc, ale to bych vyzradila hlavní zápletku.
Když už jsme u hlavní zápletky, mě osobně bylo už přibližně v polovině knihy tak nějak jasné, o co tu jde, a jak to vlastně nakonec dopadne, jen jsem si nebyla jistá, jak autorka zvládne přesunout postavy ze situace A do situace B. Vůbec mi to ale nevadilo, byl to pro mě totiž ideální konec, který jsem si přála.

Příběh je vlastně čistá romantika postavená na sci-fi základech, musíte tedy počítat s tím, že největší důraz je zde kladen na vztah mezi hlavními protagonisty. Pokud tedy nejste fanoušky romantiky, Vesmír rozhodl jinak nejspíš nebude nic pro vás.

Rivu i Axara jsem si oblíbila, nicméně musím přiznat, že mi oba svou zabedněností občas lezli na nervy. Byli často protivní, nebo jsme sledovali, jak oba přemýšlí nad tím, co tomu druhému vlastně udělali, a dochází k úplně jiným závěrům. Což je podle mě poměrně reálné vyobrazení spousty reálných vztahů.

Celkově tedy mohu říct, že Vesmír rozhodl jinak je skvělý, atmosférický příběh s krásně vymyšleným světem, poskytující nám romantický příběh postav s dramatickým osudem. Autorce tleskám k povedené první knize a moc se těším na další!

Daisy21
25.09.2022 5 z 5

Velice příjemná záležitost, která mě mile překvapila. Obvykle nejsem na sci-fi, ale tohle je čtivý příběh (celkem) obyčejné holky se sci-fi pozadím, které mi přišlo zajímavě vymyšlené. Líbil se mi vývoj postav i promyšlenost příběhu a byla jsem opravdu zvědavá, jak to dopadne. Na prvotinu velmi slušná práce :-).

vesmír romantika české sci-fi alternativní vesmír

Theresa Black
česká, 2001