Veselé chvíle v životě lidu českého

Veselé chvíle v životě lidu českého https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130238/vesele-chvile-v-zivote-lidu-ceskeho-130238.jpg 5 8 2

Kulturní dějepisec a národopisec dr. Čeněk Zíbrt sleduje ve svém populárně vědeckém díle obyčeje českého a slovenského lidu a zachycuje zejména humor, kterým byly tyto zvyky okořeněny. Kniha vznikla uspořádáním národopisných studií a byla posléze rozdělena do osmi souborů. Čtenář zde nalezne popisky přástek, slavení masopustu, vítání jara spojené s pomlázkou, pojednání o Letnicích a dožínkách. Jsou zde zaznamenány i zábavy na svatého Martina, svatého Ondřeje a při dalších příležitostech, nechybí ani vrchol zimních zábav na Vánoce. Závěrečný soubor zachycuje již zaniklé lidové zábavy spojené s popisem obřadů při usmrcování hospodářských zvířat. I dnešnímu čtenáři může kniha přinést příjemné chvíle a poučení a probudit v něm zájem o naši kulturní historii. Text doprovázejí ilustrace ze starých pramenů.... celý text

Guepp
21.08.2022 5 z 5

Obří kniha nadupaná informacemi. Četla jsem postupně celý rok. Plno zajímavého informací, určitě doporučuji. Nejedná se o jednoduché čtení.

Claricia
08.01.2013 5 z 5

Skvělá kniha pro kohokoli, kdo se zajímá o rodinnou historii - informace např. o tom, jaké pověry a věštby se vztahovaly ke sňatkům, jak se v které části Čech slavil masopust, Vánoce, Velikonoce, ale i řada dalších, dnes už skoro zapomenutých svátků, se do rodinné kroniky jako zajímavost vždycky hodí.

Vánoce tradice Velikonoce zvyky a obyčeje významná data

Čeněk Zíbrt
česká, 1864 - 1932
1999  94%Seznam pověr a zvyklostí pohanských z VIII. věku
2000  92%Česká kuchyně za dob nedostatku před sto lety
2006  95%Veselé chvíle v životě lidu českého
2011  80%Staročeské umění kuchařské
2013  0%Z historie piva

Kniha Veselé chvíle v životě lidu českého je v