Verše o Praze

Verše o Praze https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116937/verse-o-praze-116937.jpg 5 13 2

Jaroslav Seifert vybral a uspořádal verše celé plejády básníků opěvujících Prahu a tak vznikla kniha, která seznámí s kouzlem Prahy i ty, co nikdy neprošli jejími zákoutími.

Corso
27.05.2022 4 z 5

Len tak pribalena k nakupu v antikvariate. Nie ze som cielene siel po nej, proste aby ked uz objednavam z Kutne Hory, nech nebalia do Zvolena len jednu dve knizky :) A to vobec nie som typ na poeziu. Co ma zaujalo? Meno Seifertovo. Hoci tu je v ulohe zostavovatela antologie. Kolaz basni znamych aj mne uplne neznamych, spojivom je Maticka Praha, ktoru uz od roku 1993 nemozem volat Matickou :) Nieco sa mi pacilo, pri niecom som sa aj zamyslel, zasnival, nieco som po par versoch preskocil. Ako by sa tento zaner mal volat? Urban poezia? Mestska. Lokalna? Je pravda ze velke, slavne, hlboko v historii zakorenene mesta v basnikoch prebudzaju potrebu ospevovat ich, spersonifikovat ich, vdychnut im zivot, vzdat hod. Pride na nocne ulice, hmly, sliepnajuce plynove lampy, koce, parky, opustene domy, zvony kostolov, od dazda mokre kamenne dlazby. Pocuvajte tie mena... Seifert, Vrchlicky, K.H. Macha, Neruda, Nezval, Hrubin, S.K.Neumann, Biebl, Halas, Hora (ani nepoznam), Florian (tiez), Sova (tiez), Pujmanova (detto), a nejdem to vypisovat vsetko, su tam aj dalsi.
Zbierka bola zostavena v roku `62, a mala povinna ulitba cervenym bohom budovatelskym sa musela uliat. Uz len ked otvorite prvy krat knizocku, predna predsadka ma perokresbu malebne vltavsko romanticko historicku, zadna predsadka je malebne rozkopano panelakovo zeriavovo sidliskova. Objavia sa tu aj ospevne basnicky modernej dychajucej Prahy, ...muselo sa, mozno aj patrilo. Mesta rastu, menia sa. Kto ostane v minulosti, odsudi sa na zivot v nostalgii. A nebolo este davno od skoncenia vojny.
Zbierka mala ukazat historiu ktoru si treba vazit, pritomnost na ktoru sme boli hrdi, a trosku naznacit ziarivu nadejnu buducnost. Nevidel som na tom nic zle, Seifert vyberal s uvazlivo, rozkroceny aj... aj. Lenze tito basnici to je ina liga. Malokto z nich kedy pisal len s ideou nieco ospievat, opisat, zdokumentovat, zaznamenat pre pamat. Verse o Praze pretekaju citmi.
Viete, mam rad fotograficke publikacie o mestach. Tie stare 1960-90. Tiez sa tam prelinala a dokumentovala zmena epochy. A niekedy sa podarilo zdokumentovat aj nesetrne buranie krasnej minulosti. Nahradte fotografie basnickym jazykom, a dostanete tuto malicku knihu.
Nespornu vyhodu som objavil ked som mohol "ochutnat" mne uplne neznamych basnikov.
PS 1.: Ilustroval Jiří Šlitr. Poviem, vam, ze ako decku by mi tie kresby urcite ucarovali, dnes som sa na nich nechal este raz bludit oci.
PS 2.: Knizocka bola kedysi "Neprodejna clenska premie". A ja som ju kupil, hehe. :) Kedysi boli tieto premie peknym zvykom. Dnes dostanete ako premiu len treti par bambusovych ponoziek k dvom kupenym... a aj ten ste si uz vlastne zaplatili. Zartujem... ale fakt ako clen citatelskeho klubu nejakeho nakladatelstvi alebo edicie, ste mali pocit, ze dostavate aj nieco naviac.
PS 3.: Ma, ako byvalo zvykom, nafarbenu hornu oriezku na cerveno. Kto nevie co to je, nech poguugli. Dodnes si nie som isty, preco sa to robilo. Vraj z estetickych dovodov, a aj preto ze sa mal zamaskovat papier roznej kvality a odtienov beloby, zltoby. Kazdopadne, cervena tu lahko farbi, ked som po nej presiel prstom, ostal ako by som suchal holu tehlu, alebo pery kurtizany ked zanechaju ruz.

zuza.floderova
23.04.2014 5 z 5

Moc se mi líbil Malostranský fejeton Letní vzpomínky od Jana Nerudy a ty perokresby, tahle kniha bude určitě patřit k těm několika, ke kterým se ráda vracím. :)

Jaroslav Seifert
česká, 1901 - 1986