Věrný čtenář

Věrný čtenář https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/438181/bmid_verny-ctenar-DHL-438181.jpg 3 126 126

Jessica Niemi série

Žena slavného spisovatele Rogera Koponena je zavražděna v jejich luxusním domě na břehu zamrzlého zálivu. Na sobě má slavnostní šaty a ve tváři hrůzostrašný škleb. Případu se ujímá mladá inspektorka Jessica Niemi. Brutálních vražd postupně přibývá a záhy je jasné, že je na stopě sériového vraha. Nejedná se přitom o nahodilé vraždy, záhadný pachatel se vždy inspiruje hrůznými činy popsanými v Koponenových thrillerech. Je šílený, nebo jde o něco osobního? Podaří se Jessice zastavit vraha, který zná každičký detail knih dokonce lépe než sám autor?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Cosmopolis

Uskollinen lukija , 2019

stesti.s.knihou
20.05.2021 4 z 5

Když jsem začínala číst tuto knihu, neměla jsem žádná očekávání. Postupně se z ní vyvrbila zajímavá severská detektivka s velice překvapivým závěrem.
Helsinská policie vyšetřuje podivné vraždy, které jsou inspirovány knihou jednoho známého autora. Vražd postupně přibývá, krom narůstajícího počtu obětí se ke zločinům začínají přidávat i jisté rituální prvky. A co víc, případ se začíná osobně dotýkat hlavní vyšetřovatelky Jessicy, která však netuší, proč a jak je do celého případu zapletená.
Nakonec se z knihy vyvrbí opravdu napínavý příběh, který vás baví, krátké kapitoly udržují dynamiku, do děje se prolínají i střípky z minulosti hlavní vyšetřovatelky Jessicy. Všechno to hraje, říkáte si, že je to vlastně super detektivka, která zřejmě není pořádně doceněná (viz hodnocení zde)... A pak přijde konec, který vám absolutně vezme vítr z plachet. V té doslova nejvíc vygradované chvilce se děj najednou utne, přesuneme se do jiného místa a jiného času a vlastně vůbec netušíme, co se to právě stalo :D
Co mě trochu drží nad vodou je fakt, že brzy bude vycházet druhý díl ze série s vyšetřovatelkou Jessicou Niemi, který by nám snad mohl objasnit trochu více. Já se na něj rozhodně chystám, tak vám dám vědět.
Celkově hodnotím 4/5 (a možná by to bylo 5, nebýt toho konce).

zdendula31
26.02.2021 5 z 5

Fakt dobrý.Z počátku jsem si říkala,že vraždy podle předlohy jsou takové otřepané klišé,ale autor mě mile překvapil.

Spímsknihou
24.01.2021 3 z 5

Tak jo. Dlouho jsem neměla z knihy tak smíšené pocity, jaké mám právě teď, po přečtení Věrného čtenáře. Už dlouho jsem z knihy nebyla tak zmatená jako právě teď. Dokonce jsem se na konci musela vrátit o pár stránek zpátky, abych se ujistila, že mi něco neuteklo.

Děj příběhu je rozhodně zajímavý a originální. Postupně ale kniha dostává úplně jiný směr, než který očekáváte. Což o to. Je super, že vás kniha dokáže překvapit, šokovat, ale v této knize toho na mě bylo moc. Vraždy na motivy knih, okultismus, "čarodějnická" skupina, paranoidní schizofrenie,... A já jsem se v tom pomalu začala zamotávat.

Hodně mě vyváděly ze soustředění části, které se odehrávaly v minulosti hlavní hrdinky, inspektorky Jessicy Niemi. Ano, tyhle kapitoly byly pro příběh důležité, ale jejich smysl pochopíte až na konci příběhu.

Ve zkratce: Za mě je děj knihy skvělý. Bohužel si ale z knihy odnáším rozporuplné myšlenky a plno otázek. A konec knihy bylo jedno velké: COŽE?

Katania
31.12.2020 3 z 5

Mám takové rozporuplné pocity. Kniha se čte dobře, ale v podstatě nám nic neprozradí. Možná v dalším díle? Určitě ho zkusím, ale Jessica mi opravdu dost vadí...

Kizuizi
21.12.2020 4 z 5

Když se začla kniha objevovat, lákala mě nejen tím, že je od finského spisovatele, ale i svojí naprosto skvělou obálkou. Následně se začly objevovat první komentáře a recenze, které se shodly, že kniha je skvělá, ale má divný konec. A bylo jasné, že tomu se musím podívat na zoubek...
Kniha je vážně skvělá! Má něco přes 380 stran a já ji přečetla za den, takže je opravdu čtivá a naprosto neodložitelná. Kapitoly jsou krátké, děj nikde nezadrhává. Příběh má dvě linky – tu současnou a pak náhled do minulosti inspektorky. Tam mi trochu vadilo, že to není nijak odlišeno nebo označeno, protože jsem se najednou ocitla někde jinde a nevěděla jsem jak. Postupně ale pochopíte, co to je a proč to tam je, takže prvotní šok přejde. Co ale nepřešlo, je šok, možná u mě až jisté trauma ze závěru. Zde se shodnu s většinou názorů – co to jako mělo být??? Proč mi to autor udělal? Měla jsem chuť zírat s otevřenou pusou a nevěřícně kroutit hlavou. Tohle by měl autor vysvětlit. Napsat něco tak skvěle gradujícího a nakonci udělat „puf“ a je to... a čtenáře může klidně klepnout. Jistě, má to své jisté kouzlo, něco takového se hned tak nevidí.
Já vím, teď asi nechápete mé rozhořčení, ale v tomhle nemůžu zůstat sama, budete si to muset přečít! Kniha je skvělá, příběh je poutavý, gradující, postavy sympatické a uvěřitelné. A konec? Naprosto šokující. Co si víc od thrilleru přát?

Devil-Ivet
18.12.2020 3 z 5

Díky anotaci jsem si myslela, že to bude další mrazivá a děsivá detektivka, ale opak je pravdou. Vraždy děsivé byly a okolnosti s nimi spojené šílené. Ale způsob, jakým to bylo napsáno… Hlavní inspektorka Jessica Niemi mi byla nesympatická. Autor skákal z přítomnosti do minulosti a až s posledními stránkami je jasné proč. Některé úseky byly zbytečně zdlouhavé, jiné únavné. A závěr to celé pokazil. Očekávala jsem nějakou akci, které se mi bohužel nedostalo. Jak se z toho všeho vysekala? A co bylo s vrahem?

Lukana82
17.12.2020 4 z 5

Mínus 1 hvězda za ten konec, co to jako mělo být?? Ale četlo se dobře.

Hella
29.11.2020 3 z 5

Co ten konec! To už autorka nevěděla jak dál, že to tak usekla? Tím ten příběh podle mě úplně znehodnotila. První 3/4 knihy prima, napínavé, poutavé, originální (byť tedy věrohodnost schválně nezmiňuji), a na konci z toho vyleze takový paskvil? A odbočka do Benátek? Tam si nutně každý musí pomyslet něco o neskonalé hlouposti.

Šebestová3
23.11.2020 2 z 5

Nebylo to zlé, styl psaní a všechny ty zvraty byly čtivé a napínavé...ale příběh vražd, inspirovaný knihami, se jaksi vytratil a změnil v příběh o satanistech a vyústil v příběh o duševní chorobě matky hlavní vyšetřovatelky...dohromady mi to nedávalo moc kompaktní příběh. Navíc vedlejší linka, kdy vyšetřovatelka prožívá...podle mě naprosto tupý románek v Itálii...mě tam doslova rušila a vytáčela. Takže za mě rozpaky.

INCOGNITOREADER
11.11.2020 3 z 5

Jedná se o detektivní thriller. Co musím opravdu vyzdvihnout je čtivost. Stránky hltáte jednu za druhou.

Příběh je zajímavý, propletený a hlavně napínavý. Napětí by se místy dalo krájet stejně jako mlha u rybníka Brčálník.

Máme zde spisovatele, který napsal světový bestseller, ve kterém jde o rituální vraždy spojené s čarodějnictvím. A tak nějak se to zvrhne a první vražda podle této knihy na sebe nenechá dlouho čekat.

V knize je jak tato linka že současnosti tak i linka z minulosti hlavní vyšetřovatelky plus ještě takové malé nahlédnutí do ještě hlubší minulosti.

Příběh je opravdu skvěle napínavý až do samotného finále, kde by mělo vše vyvrcholit a dojít tak k završení a odhalení zápletky.

A tady nastává kámen úrazu.
Závěr je hodně zvláštní. Vypadá to jakoby část stránek chyběla, nebo nebyla přeložena. Měl jsem pocit jako bych se díval na film, kde probíhá závěrečný souboj dobra se zlem a pak střih a díváme se na hlavní postavy při obědě. Samotné finále tak bohužel pokazilo to co kniha celou dobu budovala. A je to obrovská škoda. Ani linka z minulosti není úplně dovedena do správného konce, kde by všechno do sebe zapadlo a bylo vysvětleno. Čtenář si musí hodně věcí domýšlet bez jakéhokoliv náznaku od autora.

Mike99
11.11.2020 3 z 5

Četlo se to výborně, krátké kapitoly, poměrně vrstevnatý příběh ve dvou časových rovinách. V první je příběh jako takový, poměrně brutální vraždy dle literární knihy, ve druhé stará letní italská romance hlavní hrdinky. Nad příběhem se kromě neznalosti vrahů a jejich motivů vznáší dvě otázky, co se v minulost stalo, že je nám předkládána a kde přišla ke značnému majetku. Hodně otázek/nejasností je sice vysvětleno, ale mnoho dalších zůstalo viset ve vzduchoprázdnu. Zůstal mi pocit, že před samotným závěrem knihy chybí několik stran přeloženého textu. Takže rozporuplné pocity, 3,5 *.

Winston Churchill údajně kdysi prohlásil, že nejpádnější argument proti demokracii je krátký rozhovor s průměrným voličem. Druhou část citátu by nyní mohli nahradit variantou "nahlédnutí do komentářů na sociálních sítí".

Gabetka
09.11.2020 2 z 5

To byla asi nejpodivnější kniha, kterou jsem za hodně dlouhou dobu četla. Autor do děje vecpal tolik věcí jako pejsek s kočičkou do dortu, ale gradace a závěr příběhu zel prázdnotou jako regál s akčním zbožím v obchodě. Vraždy, minulost postav, záhady, nemoci, osobní problémy, tajné spolky... A pak prostě nic. Čtenář tak vcelku logicky zůstává zmatený a jediné, co mě napadá je otázka "A co jako?" Asi nejlepší byl úvod, kdy si ze sebe spisovatel vcelku vtipně utahuje.

MMacicekk
27.10.2020 4 z 5

Pokud si toužíte přečíst severskou detektivku se vším, co má správná severská detektivka obsahovat, rozhodně sáhněte po Věrném čtenáři, který vám nabídne nejen kvalitní čtení plné překvapivých zvratů, a to v průběhu celého děje, ale neochudí vás ani o brutální vraždy, jimiž je celý příběh prošpikován.

Za opravdu nešťastný považuji závěr, který po dobře rozjetém a gradujícím ději působí odfláknutě. Spolu s hlavními hrdiny máte totiž pocit, že se řítíte do velkého a překvapivého finále, které se nakonec vůbec neuskuteční. Přiznám se, že jsem se pak vracela a zkoumala, zda není chyba v tisku, že by v knize chyběly kapitoly. Až takový pocit jsem z konce měla. Je to velká škoda, protože nebýt tohoto, jednalo by se o po všech stránkách vynikající knihu.

ArwenAragorn
27.10.2020 4 z 5

75%
Podívej se do zrcadla.....

Fantasticky čtivé, napínavé, zápletka slušná, ale závěr mohl být lepší. Vysvětlení všeho bylo poněkud chaotické. Přesto nechám vyšší hodnocení, protože i já jsem, i když jiná, věrná čtenářka.
Knihu k přečtení doporučím.

Medvědářka
02.10.2020 4 z 5

Vraždy - skoro dokonalé a člověk se občas i bál jít večer na wc, když byl doma úplně sám. Konec - trochu urychlený, ale nebylo to tak hrozné, jak jsem se obávala po přečtení komentářů, které na mě tu a tam vykoukly.
Ostatní omáčka kolem působivá a já si stále dokola říkala, jak to celé do sebe vlastně zapadá. Kdyby nebyl konec takový jaký byl, dostala by plný počet hvězdiček.

Leona333
29.09.2020 4 z 5

Napínavé, chvílemi až mysteriozní... Ale musím ubrat hvězdu za urychlený, nebo tak nějak nedodělaný - nepropracovaný konec.

Danago
27.09.2020 5 z 5

Knížka má skvělý nápad, spoustu neskutečných a překvapivých zvratů. Příběh vůbec není jednoduchý a musela jsem se nad ním stále zamýšlet , aby mi neunikly souvislosti. Originální mrazivé až horrorové zpracování. Od knížky se nedalo odtrhnout. Vše by bylo skoro dokonalé. Bohužel konec byl nedotažený, nejasný, rozpačitý, myslím, že by to chtělo, pro mě osobně, nějaké jasnější vysvětlení. Proč se to všechno dělo si asi čtenář musí domyslet sám.
Přesto bych si od autora určitě ráda přečetla ještě něco dalšího.

Fleur123
24.09.2020

Až na ten neskutečně podivný konec se to docela dobře četlo, ale dle recenze jsem očekávala něco jiného.

Nikola_
07.09.2020 4 z 5

Příběh pěkný, čtivý.. ALE co ten konec??

Dela111
02.07.2020 4 z 5

Věrný čtenář je psychologický thriller s prvky hororu. Vyšetřované zločiny připomínají rituální vraždy, dochází tu k podivným zvratům a zdá se, že pachatel si s policií pohrává jako kočka s myší.
Celý příběh je poměrně složitý a v závěru to vypadá, jakoby sám autor nevěděl co teď s tím, jak to smysluplně uzavřít, takže celé rozuzlení na čtenáře bleskem vychrlí a hotovo. Těžko se to pobírá, sama jsem se musela vrátit a zamyslet, jak to vlastně je...
Stručně řečeno je to podivný příběh s výborným dějem, ale s odfláknutým koncem, z kterého bude asi dost čtenářů rozpačitých.
Za mě jsou to slabší 4*.