Velké otázky: Fyzika

Série VELKÉ OTÁZKY předkládá základní otázky vědy a filosofie, které trápily v průběhu historie zvídavé jedince, a nabízí odpovědi těch největších myslitelů. Tato ambiciózní řada je jedinečným, přístupným a stručným shrnutím největších myšlenek lidstva. Svazek věnovaný fyzice si klade za cíl předvést, jak některé jednoduché otázky vyústily v ty nejzásadnější objevy, které lidstvo kdy učinilo. Pojednává o ní způsobem, jakým se o ní ve škole nemluví: o co v ní celkově jde, jaké má důsledky, co víme o vesmíru – a co o něm nevíme. Carl Sagan jednou řekl: „Někde něco neuvěřitelného čeká, aby to bylo objeveno.“ S knihou Velké otázky Fyzika může začít naše objevování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/118073/velke-otazky-fyzika-118073.jpg 4.217

Velké otázky

Big Questions: Physics (2010)

Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Universum, Knižní klub

Lector

Tak tahle kniha mne příjemně překvapila. Knihám podobného ražení moc nedůvěřuji (koupil jsem ji v Levných knihách za pár korun, a proto ji mám), ale závěr je takový, že pokud někdo hledá první knihu pro proniknutí do tajů teoretické fyziky a souvisejících oborů fyziky, je tento titul tím pravým.
Autor se dokázal dobře vypořádat s rozdělením toho, co chce sdělit, do 20 stejně velkých kapitol. Dává tudíž čtenáři šanci dělat si pravidelné zastávky a dílčí téma si v klidu sesumírovat a poohlédnout se i po jiných informacích.
Témata jsou sepsána srozumitelně, mezi kapitolami jsou odkazy, pokud tematicky souvisí. I přes tuto formu jsem se tam dozvěděl něco nového, ačkoliv jsem si zpočátku naivně myslel, že si jen zopakuji to, co znám. Dobře mi tak, nemám být nafoukaný. Ne, jsem samozřejmě rád – proto populárně naučné knihy čtu.
Myslím, že se povedl i překlad – překládal odborník s citem pro jazyk český.
Kniha se většinou tematicky točí kolem teoretické fyziky, tj. kolem relativistické fyziky, kvantové mechaniky a kosmologie. Autor se nepatrně se tam dotkne i jiných témat, jako je třeba geofyzika či elektrodynamika. Výsledkem je poutavý kaleidoskop fyzikálních problémů a jejich prezentace očima soudobých vědců.
M. Brooks napsal více knih, ale do češtiny byla přeložena jen tato, a to jen díky jejímu zařazení do cyklu „Velké otázky“. Určitě by nebylo od věci představit autora šířeji.
Jen mi není jasné, proč se to muselo tisknout v Číně.

Další dojmy a postřehy jsem se pokusil ztvárnit ve své recenzi: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/velka-tajemstvi-fyziky-10292

Zmiu

Konečně kniha, která umí srozumitelně vysvětlit spoustu zajímavých věcí z fyziky. Musím říct, že ve škole jsem fyziku nikdy moc nechápala, ale zároveň mě tyhle věci vždycky zajímaly. Většina učebnic fyziky je psaná tak, že to pochopí jen lidi, kteří myslí stejným způsobem. Tahle kniha je výjimkou. Jsem za ní ráda. Přečetla jsem sice jen některé kapitoly, ale i tak ji můžu doporučit.

LyttaNeyd
09.07.2017

Dovolíte-li mi malou slovní hříčku, tak mi kniha ukázala, že existuje celý VESMÍR věcí, o kterých jsem vůbec netušila, že existují, a že se jimi někdo zabývá. Tohle vám ve škole prostě neřeknou. Autor srozumitelně vysvětluje kvantovou fyziku i teorii relativity, nebo alespoň jejich hlavní pilíře. Také vysvětluje Heisenbergův princip neurčitosti i paradox Schrödingerovy kočky... Prostě i pro někoho, kdo se s žádnou s těch věcí dosud nesetkal, je to úžasná kniha a jsem velmi vděčná, že jsem na ni v knihovně náhodou narazila.

k009
28.06.2014

Hezká kniha, ale občas mně také vadila její mírná dramatičnost. Pro laika, který si chce více rozšířit svoje obzory je ale perfektní. Nabízí srozumitlně vysvětlená témata a problémy současné fyziky a zároveň dokazuje, že jsme stále na počátku vědeckého poznání. Také dokazuje, že v současnosti stále přibývá nezodpovězených otázek, což před publikováním speciální teorie relativity bylo takřtka nemyslitelné a už se zdálo, že ve fyzice není co objevovat, protože vše mělo dle tehdejších poznatků svůj "řád". Realitou je ale chaos. A co je vlastně ta realita? Je to to, co vnímáme smysly? Pro ty, které kniha zaujala bych doporučoval pokračovat s další literaturou, a to s knihou Nové teorie všeho od J. D. Barrowa a nebo sáhnout po starší, ale skvělé Stručné historii času od S. Hawkinga.

El Dash
14.03.2013

Velmi zajímavá knížka, jen mi na ni vadila její tendenčnost. Autor tvrdí, že současná fyzika dokazuje, že Bůh nemůže existovat, ale na tom se současní fyzikové moc neshodují. Seriózní kniha by měla být psána objektivně. Také mi přišlo, že některé fakta autor záměrně zveličuje a dramatizuje. Ale jinak mi velmi rozšířila obzory o oborech fyziky, o kterých jsem se ve škole nedozvěděl.