Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky

Velitelem v Osvětimi : autobiografické zápisky https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31675/bmid_velitelem-v-osvetimi-autobiografick-WI5-31675.jpg 4 158 31

Paměti bývalého velitele vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi jako historický dokument a svědectví o mechanismech masové likvidace evropských Židů za 2.světové války. První část pamětí je autobiografická. Höss se v ní vrací k rozhodujícím mezníkům svého života. Následují dva separátní texty, z nichž jeden je věnován speciálně Osvětimi a druhý říšškému veliteli SS H. Himmlerovi. Výpověď přesvědčeného nacisty, který plnil rozkazy a nikdy o jejich správnosti nepochyboval. Snažil se v Osvětimi vybudovat co nejefektivněji fungující strukturu, jejímž cílem byla definitivní likvidace méněcenné rasy, která musela uvolnit prostor příslušníkům rasy čisté t. j. germánské.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Academia

Kommandant in Auschwitz , 1958

honza8366
27.02.2015

Musím se přiznat, že jsem neměl sílu přečíst knihu celou. Četl jsem Smrt je mým řemeslem a po pár stránkách této knihy jsem byl znovu hluboce otřesen. Přesto si myslím, že je to jedna z knih, které by si měl každý přečíst.

kritik_idiotov
19.09.2014

Túto knihu som síce nečítal, na to si príliš vážim svoj čas, ale tvrdiť, že človek takéhoto typu má literárny talent a že takáto kniha je psychologicky poučná, môžu len hňupy. Akékoľvek ospravedlňovanie nacistického režimu by malo byť klasifikované ako trestný čin a takéto knihy by mali byť zakázané.

kyssling
03.02.2014 4 z 5

Tenhle zločinec měl nesporně velmi bohatý život i literární talent. Takové knihy by neměli být nikdy zakázány. Ukazují naprosto odlišný pohled na svět, život a hlavně smrt. Nicméně se ztotožňuji s názorem že ne za všechno mohl, i když byl jako velitel za VŠE odpovědný.

tlapička
07.11.2013

Velmi zvláštní kniha psychologicky poučná

Mycak
30.09.2013 4 z 5

Konečné řešení židovské otázky z druhé strany. A nejen to, život Rudolfa Hosse od dětství až po norimberské procesy. Líčení událostí se stoickým klidem, který mi na klidu nepřidal. Občas psychicky náročná kniha, ale ukázala mi zase pár nových věcí, které ve škole "zapomněli" zmínit.

MildeZ
24.07.2013 5 z 5

Další z knížek, která čtenáře zabývající se tématem II.světové války zaujme.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Tato kniha je pro mě velmi cenná. Můžeme zde nahlížet na myšlení jednoho z nejmocnějších mužů nad vládou nejhoršího tábora. Samozřejmě se sám sebe snaží ospravedlnit, ale nevyhýbá se ani kritice své osoby. Ale vše je psané tak,že člověk má pocit, že opravdu, on byl jen vykonavatelem vůle, on za nic nemohl. Proto je dobré přečíst si úvod, aby člověk nebyl ovlivněn víc než je zdrávo.
Přesto je tahle kniha opravdu dobrá. Dobře napsaná. Navíc, k mému potěšení, je tam několikrát zmíněno další dílo, které jsem četla a to Smrt je mým řemeslem.
Pro ty, co se zajímají o Dějiny koncentračních táborů, jako dělané.

DonPedro
12.05.2013 5 z 5

Velmi zajímavý náhled do myšlenek a světa Rudolfa Hosse. Závěrečný doslov Heleny Krejčové mi ovšem přišel místy naprosto zcestný. Vytýká autorovi, že si mnohé idealizuje, což ostatně dělá každý člověk a od toho to jsou autobiografické zápisky Hosseho, nikoli Heleny Krejčové. Nebo Rudolfu Hossemu vytýká snahu o překrucování některých záležitostí, přičemž sama Helena Krejčová tímto neduhem trpí také (viz. její komentář k Hossemu antisemitismu).

Alca007
22.04.2012 4 z 5

zajímavé čtení. Místy smutné, drsné.
Za přečtení stojí.

Ellis
23.12.2011 5 z 5

Dávám sice 5*, ale ne proto, že by to byla skvělá kniha, spíše proto, aby zaujala a přečetlo si ji co nejvíce čtenářů.
Nejdříve jsem četla knihu Merleho - Smrt je mým řemeslem a příběh Hösse mě zaujal. Proto jsem sáhla přímo po jeho autobiografii, která je velmi "působivá". Knížka je dost hutná, obsahuje spoustu faktů, událostí a jmen pod normálním textem. Nejhrůznější jsou popisy spalování a potíže kolem toho....Je strašné, že i přes páchání těchto zvěrstev se Höss stále považuje za v podstatě hodného člověka, dobrého a milujícího otce, člověka milujícího přírodu a příkladného člena SS. A že on za nic nemůže, že on jen vykonával příkazy nadřízených. Také tvrdí, že on vždy zacházel s vězni humánně a že smrt plynem není vůbec bolestivá. Stačí si přečíst upřesnění a výpověď v doslovu a člověku se udělá špatně.
Pokud se někdo chce dozvědět podrobné informace o budování Osvětimi a procesu spalování, tak zde je najde...

s-reader
07.10.2011 5 z 5

Mé hodnocení nemá nic společného s literární kvalitou knihy a už vůbec nic s osobností autora. Neodráží ani souhlas s ideologií, kterou autor vyznával.
Robert Merle byl textem zápisků Velitelem v Osvětimi inspirován k napsání knihy Smrt je mým řemeslem. Když jsem Merleho knihu přečetl, považoval jsem ji za dobré beletristické zpracování vzpomínek. Poté, co jsem si přečetl originál, mé mínění o Merleho práci zklamaně pokleslo. Znovu opakuji, nejde o literární kvalitu, ale Hössovy zápisky svou strohostí a dojmem přesnosti jsou daleko působivější, než pokus o sondu do duše fanatického vykonavatele rozkazů, která zoufale zůstává na povrchu.
Těžko posoudit, do jaké míry jsou Hössovy vzpomínky přesné, jestli vnímal situaci v koncentračních táborech způsobem, který popisuje a do jaké míry je to jen jeho přání aby ho lidé takto viděli. V každém případě se Höss jeví jako člověk s naprostou absencí lidského citu. Chybí mu soucítění, ale chybí mu i jakýkoliv prvek sadismu. Jediná motivace, kterou má, je naprostá poslušnost, plněná příkazů a úkolů. Přesto, že jeho výpovědi budily dojem hrdosti na vykonané dílo, pochybuji o tom, že by mu hrdost dala jiný pocit, než pouhé uspokojení.
Doslov k českému vydání uvádí na pravou míru dojem přesnosti, který se Höss snaží ve svých zápiscích vyvolat. Vzpomínky členů zvláštního komanda jsou v příkrém rozporu s popisem obětí zplynování, jak jej uvádí Höss. Pravděpodobně za tím stojí snaha profilovat se jako člověk, který se snaží v dané situaci pracovat efektivně a hlavně humánně. S takovým vědomím je potřeba ke knize přistupovat, abychom nepodlehli falešnému obrazu Hösse, jakým sám sebe vykreslil.

koncentrační tábory Židé Osvětim (koncentrační tábor) nacismus holokaust, holocaust

Autorovy knížky

Rudolf Höss