Věky světa

Kniha Věky světa představuje spolu se spisem O lidské svobodě významný dokument k tzv. střední fázi Schellingova myšlenkového vývoje. Svou programovou koncepcí filosofického mýtu formuluje tento spis nový typ idealistické filosofie.

Přeložil P. Babka

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55139/veky-sveta-55139.jpg 41
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno, Oikoymenh

Die Weltalter. Fragmente, In der Urfassungen von 1811 und 1913 herausgegeben von M. Schröter

Kniha Věky světa

Sigas
30.06.2013

Geniální, velmi působivá kniha. Naroubování dialektiky na mystickou zkušenost a vícero bystrých, konkrétních postřehů. Problém je, že snaha popsat vývoj božství může být považována za vrchol filosofické nadutosti. Může mít hodnotu jen jako mýtus, jako vyprávění s relevancí zcela zvláštního druhu.
Co s tím souvisí a co je daleko patrnější – zdá se mi, že spíše než popis vývoje božství zde vidíme vyjádření existenciální situace člověka. Tady mají pozorování o čase, lásce, hněvu, úzkosti atd. mnohem větší význam. Projekt božství jako projekt člověka, jak vychází ze své nedostatečnosti a touží se stát celým, navrátit se a spočinout v sobě. Tady nacházím velikou myšlenkovou hloubku.