Ve stínu války

Ve stínu války https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482737/mid_ve-stinu-valky-KVr-482737.jpg 4 47 24

Píše se rok 1631 a celá Evropa se zmítá ve válkách a neštěstí. Na území Českého království vtrhla švédská vojska a mnoho lidí je nuceno opustit svůj domov. Mezi nimi i sedláci Borek a Rischer, kteří se snaží chránit své rodiny. Švédové jsou nelítostní a neberou ohled ani na děti. Krutým nepřátelům je třeba postavit se čelem, než si vezmou i to poslední, co lidem zbylo.... celý text

nero 13
15.12.2021 2 z 5

Bohužel mně kniha Ve stínu války moc nechytla, strašně mi tady vadilo to neustálé skákání v ději a když jsem četl tak mě v hlavě neustále blikalo že je to hrozně zmatený. Také postavy na začátku nebyly moc dobře představený a nějakou dobu mi trvalo je někam zařadit, možná to časem zkusím znova a třeba to líp sedne, ale zatím můžu dát maximálně dvě hvězdy.

Pepa0216
03.12.2021 5 z 5

Historický román z Českého území v době vpádu Švédů v 17 století. Do Českého království vtrhla Švédská vojska generála Banéra. Jaké cesty osudu připraví osud jeho synovci Williamovi? Na opačné straně sledujeme život sedláků Borka a Richera, kteří se snaží ochránit před nebezpečím své rodiny. Sledujeme také osudy hraběte Antona von Borgunelle, který se snaží ochránit svůj lid před nelítostnou rukou Švédů. Jak se jejich osudy vzájemně propojí a podaří se ubránit? A pokud ano za jakou cenu?

Možná Vás na úvod napadne to co mou mámu, když kniha přišla. ,,To bude nějaký drasťák to ani nečti"! Ne není. Jarmila Stráníková vytvořila od začátku do konce napínavý historický román, který nenechá vydechnout ani na jednu stránku. Prolíná se tam statečnost, láska, přátelství, zodpovědnost a taky i to násilí. Ono ale kdyby to tam nebylo, tak by to popíralo historickou realitu a nebylo by to tak autentické. Já čtu historické romány rád a když porovnám ty co se prosadili mezi nejlepší v České republice tak tento se mi líbí nejvíc. Debutová kniha Ve stínu Války na mě dělá z nabídky Českých historických románů nejlepší dojem. Vondruška se občas dost opakuje a díla Karin Lednické jsou dost pesimisticky napsané. Jako by nikdo nemohl zažít nic pozitivniho. Ve stínu války má silný a dobrý příběh, od kterého se nedá odtrhnout. Je spojena s historickými skutečnostmi na území Javorníku, zámku Johannesberg či Vlčicích, kde se děj odehrává a k tomu jsou velice zajímavé a poutavě do děje zpracovány místní pověsti. Autorka sama v doslovu doslova vybízí k výletu na místa, kde se děj odehrává a je to přidaná hodnota ke kvalitě celé knihy.

nela3812
30.11.2021 4 z 5

Tato kniha byla prvním historickým románem, který se mi dostal do rukou a musím říct, že jsem byla opravdu mile překvapena. Zpočátku mě sice příběh tolik nevtáhl, ale u čtení mě udržel autorčin styl psaní a jsem za to velmi ráda! Zbytek knihy byl totiž naprostá bomba a pro někoho, kdo rád utváří různé teorie, to bylo naprosto skvělé čtení.

Opět se tu zopakoval můj dlouhodobý problém a to je orientace v postavách. Zezačátku jich tam bylo na mě opravdu mnoho a ztrácela jsem se mezi nimi. Postupem času to autorka trochu „protřídila“ a taky jsem si v tom už udělala pořádek. Kéž by jen „protřídění“ proběhlo u jiných postav, než u těch mých oblíbených! Každopádně jsem si moc oblíbila hlavní postavu (jméno nechci prozrazovat – vzhledem k příběhu by to byl spoiler), která byla sympatická, rozumná a odvážná. Prostě super!

Prostředí je stálé, mění se pouze období, ve kterém se děj odehrává. Autorka několikrát přeskočí několik let či měsíců, což za mě rozhodně nebylo na škodu. Alespoň to vytvořilo více prostoru pro akčnější děj. Mám ráda, když děj odsýpá, takže pro mě to bylo to pravé.

Jediné co musím knize vytknout je stavba kapitol a příběhu. V jedné kapitole se nachází hned několik pohledů, které od sebe dělí jen mezera mezi odstavci. Často bylo velmi náročné zorientovat se, z jakého pohledu je teď příběh vlastně vyprávěn. Stylistická stavba tomu z mého pohledu trochu ublížila, proto hodnotím 4/5, nicméně příběh sám o sobě je skvělý a namotivoval mě, abych po historických románech v budoucnu opět sáhla.

neubam02
25.11.2021 5 z 5

Z prvu jsem váhala, zda si knihu přečíst nebo ne. Podle anotace mi přišlo, že to není úplně kniha pro mě. Očekávala jsem dějepisnou knížku plnou nezábavné historie, dat a faktů. Šíleně jsem se zmýlila a jsem neskutečně šťastná a vděčná, že jsem si knihu přečetla. Autorka se okamžitě stala jednou z mých nejoblíbenějších českých autorek.

Bohužel by kniha potřebovala jinou obálku a drobet poupravit anotaci, aby nalákala cílovou skupinu, které je určena.

Kniha je neuvěřitelně napínavá a svižná. Nemá absolutně žádná hluchá, nudná místa. V kapitolách se střídá čas, prostor a hlavní postavy, což zaručuje tu neuvěřitelnou čtivost.

Příběh vás několikrát rozbrečí, ale i rozesměje. Z počátku to pro mě byla síla, že jsem musela na chvíli přestat číst a rozdýchat tu krutost, ale to jsem možná jenom citlivka.

Úžasná kniha a neskutečně se těším na další autorčino dílo!
Ve stínu války teď patří mezi mé knižní poklady.

třicetiletá válka (1618-1648) války Jesenicko historické romány

2023  83%Balada pro Emily
2021  73%Ve stínu války

Kniha Ve stínu války je v