Dvůr temnoty

Dvůr temnoty https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507089/bmid_dvur-temnoty-wMb-507089.jpeg 4 180 180

Vampyria série

„Ve Versailles se rozvineš jako exotická květina. Vampýři v paláci šílí po všem, co není všední. Ale pozor: Dvůr Temnoty má svá pravidla, své smrtící nástrahy, a i za tu sebemenší chybu se platí krví…“ V roce Spásy 1715 se Král Slunce nechal transmutovat v nesmrtelného vampýra, a stal se Králem Temnoty. Od té doby despoticky vládne Francii i jejím místokrálovstvím, které nadobro ustrnuly ve Velkém století. Temnota postupně ovládá celý svět. Veškerý lid je spoután okovy a držen v hrůze. Pro nakrmení vampýrů, kteří tvoří nejvyšší šlechtu země, navíc doslova prolévá krev. Tři sta let po Králově transmutaci je Johana vytržena ze své neurozené rodiny a vržena do školy ve Versailles, která připravuje mladé šlechtice na život u Dvora. Bude čelit krutosti živých-mrtvých, intrikám spolužáků i množícím se nestvůrnostem mezi zdmi královského paláce. Johana má ovšem tajný úkol. Co všechno bude ochotna mu obětovat a podaří se jí ho nakonec splnit? Victor Dixen ve své nové sáze Vampyria rozehrává dechberoucí alternativní historii, ze které běhá mráz po zádech.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: ekniha , Fobos

La Cour des ténèbres , 2020

wotana
16.03.2023 3 z 5

Spojit historii s upíry bylo super, ale jinak nic, co by dalo knížce ten správný říz. Spoustu převzetých postav, což mi hodně vadilo - ústa na hlavě Naomi viz. Sirotčinec slečny Peregrinové, Frankenstein, něco jako Van Helsing, Muž se železnou (v tomto případě zlatou) maskou atd. No a povaha hlavní hrdinky to úplně zabila, neskutečně mě sr... 3* za nápad, obálku a vampýrské meče, housle, růže a koně :-)

knihomolka_Lida
09.03.2023 3 z 5

Kniha má zajímavé zpracování světa upírů. Začátek mě vtáhl do děje ale postupně mé nadšení opadlo. Dle anotace jsem od knihy čekala více.

Andynka
09.03.2023 3 z 5

Jednodušší příběh o lidech a upírech.
Velmi zajímavé pojetí upírů, fungování říše a lidu.
A i když jsem si z příběhu na zadek nesedla. Tak mě čtení bavilo a těším se na další díl, kdy se snad podíváme lépe seznámíme s mystickým světem.

Mamka_cte
07.03.2023 4 z 5

Kniha nijak neurazila, ale ani jsem nebyla odvařená. Na začátek mě příběh hned vtáhl do děje a moc se mi líbil, ale po dalších a dalších kapitolách mě nějak přestával bavit.

Plus je, že tohle je konečně kniha, kde nejsou jen sexy, krásní a hodní vampýři. Ale pár věcí na mě bylo moc, např. královy housle, vampýrská růže a meče..
Scházela mi nějaká romantická linka, bez toho to bylo takové nedotažené.

Hlavní postava Johana (Diana) - dívka, která šla doslova přes mrtvoly. Chtěla jen jedno, pomstít svou rodinu a o následky se nezajímala. Byla mi docela dost protivná a už to občas bylo moc.

Kniha se skoro celý příběh odehrávala ve škole pro šlechtice. Líbilo se mi, jak autor popisoval různé vyučovací hodiny. Naopak to autor přeháněl s množstvím postav, které měli nějaké tajemství.

Škoda, že příběh nebyl více rozvinut, protože originální je dost. Pár věcí v knize mi hned padlo do oka. Desátky - darování krve, zákaz vycházení a hlavně krásná mapa.

Satyrka
06.03.2023 3 z 5

Anotace mě velmi nalákala, trochu mi připomněla anime Owari no Seraph. Díky hodnocením a komentářům na tuto knihu jsem neměla velká očekávání. To bylo dobře. Začátek byl super, už jsem to viděla na 5/5, ale postupně mě kniha přestávala bavit, až jsem knihu četla jen protože nerada knihy nedočítám, bylo mi jedno jak všechno dopadne. Pak to začalo být jako na houpačce, opět mě děj zaujal a já četla dál s větším zájmem, pak to opět kleslo, až tedy konec mě zase zaujal.
Johana mi začala vadit až ke konci, protože se hnala za pomstou úplně zaslepená a já ji v tom zas tak moc nefandila. Naoko se mi asi líbila nejvíc. Nicméně děj byl někdy předvídatelný, a pardon, ale ta romantická linka byla tak šíleně umělá, že jsem ji vážně nevěřila. Chvilku mi to přišlo jako vtip. Ten konec jsem trošku čekala a doufala v něj - v nějaký ten menší zvrat.
A pak ty "odběry krve"... Odjakživa se mi z nich dělalo nevolno a teď číst ty detailní popisy... Fuj, zase mě bolí ruka :D
Vlastně nevím, co si o knize myslet, originální mi nepřišla, a ještě jsem se nerozhodla, jestli chci v budoucnu zkusit i pokračování. Každopádně hodnotím jako průměr, 3/5.

Laf
25.02.2023 3 z 5

Asi jsem od knihy měla moc velká očekávání. Těšila jsem se, že třeba konečně bude nějaká nová upírská série, ale tato kniha mne moc nepřesvědčila. Ze začátku byl příběh fajn a byl poutavý, ale postupně to mělo spíše klesající tendenci, aby si kniha udržela mou pozornost a začalo to být víc nudné. Čekala jsem víc akce a zvratů, ale nějak to tady chybělo. Celkově to špatné není. Čte se to poměrně rychle, jen je to spíše takový průměr, ač nápad na příběh mi přišel skvělý, jen zpracování dosud pokulhává. Ale pokud by bylo pokračování, dala bych mu ještě šanci. Třeba byl tohle jen úvod do děje :)

Majuš333
24.02.2023 3 z 5

'Můžeme všechno, co chceme, dokud jsme živí; po smrti můžeme méně než kdokoli jiný.'

Láska na prvej stránke sa tentoraz nekonala a mala som veľký problém sa začítať...
Upírov milujem a nebránim sa nevšedným námetom, ale kombinácia upírov a historického Versailles mi skrátka nesadla.
Johana / Diana mala zo začiatku veľký potenciál, ale nakoniec sa mi začala protiviť...
'Dvůr temnoty' si moju pozornosť udržal len kvôli tej záhadnosti, kto sa skrýva pod maskou Poustevníka a Neměnného. V sérií pokračovať určite nebudem :(

'Velké změny nejsou živeny pomstou, ale vizí. Pomsta nás poutá k něčemu, co už není, jako řetěz minulosti. Ale vize nás vrhá k něčemu, co ještě není, jako závan budoucnosti!'

monishek
22.02.2023 2 z 5

Tak tohle me nezaujalo a uz od půlky knihy jsem se tak nudila, ze jsem se modlila, at je uz konec. Bylo to velmi predvidatelne, ale zacatek byl zajimavy, ze jsem nemela problem se zacist. Ale porad jen neohrožená Johana nebo teda Diana a nic zvlastniho se nedělo. A u té Naoko jsem si říkala wtf, to jako fakt .. To byla za me fakt blbost, jeste ten popis s mlaskanim apod. No, strasny. Nerikam, ze by se to spatne četlo, ale vylozene mi to nesedlo. Asi je to pro mladsi čtenáře, ty by to mohlo oslovit.

Latimer
21.02.2023 2 z 5

Škoda času. Je zajímavé, co dokáže reklama i u zcela podprůměrného díla.

Firefox_on_trip
19.02.2023 2 z 5

Vemte klasické tisíckrát použité vampírské klišé, typické YA prostředí školy, zasaďte to do Francie Ludvíka XIV, nad zápletkou nemusíte ani složitě přemýšlet, protože je jasná jako kralova maska boha slunce a máte knihu jménem Dvůr Temnoty. Stejně tak jako ustrnutí pokroku 300 let zpátky, jak je dáno v knize, ani autor nebyl schopen přijít s revoluční vampířinou.

Body k dobru mu snad dává prvních 20 stran, kdy se na nic nečeká a jde se hned do akce. Naděje v dobré fantasy však pohasíná v dalších 20 stránkách, kde se velmi úspěšný start udusá chybějící fantasií nejen v popisu upírů (ani nepovažuji za spoiler, že upíři zde nemají odraz v zrcadle nebo spí v rakvi), ale také v prostředí děje a tím skutečně nemyslím Versailles.

Naprosto bezvýznamně měl autor potřebu udělat hrdinku, alespoň něčím atypickou, nebo možná jen proto, aby mohl použít přezdívku Lasička má hrdinka šedé vlasy. Za mě by stačilo, že je hlavní hrdinka krutá, ale snaha maskovat její krutost za nezbytné kroky k přežití jen ubírá už na tak malé špetce její zajímavosti.

Ve finále vás nezaskočí ani tak romantická linka, autor si nejspíš odškrtával typické YA položky k zařazení, jako finální zvrat.

Naději v druhý díl nemám, a přestože se jedná o trilogii neobávám se dlouhé agónie při jejím dočítání neboť formát písma je velmi šetrný k čtenářovu oku.

ydnac
19.02.2023 4 z 5

SVĚTU VLÁDNOU UPÍŘI

Lidé jsou pro ně jen služebnictvem, které jim místo daní odvádí svou krev.
Johana byla svědkem vraždy celé své rodiny a to jediné po čem touží je – POMSTA.
Někteří lidé jsou však na straně „vysávačů“. Touží být transmutováni (přeměněni) na upíry.
Johana se nečekaně ocitá na škole, kde o toto usilují i její žáci. Procházejí výcvikem v boji, etiketě, slovních soubojích nebo jízdě na koni.
Vítěz se dostane do bezprostřední blízkosti velkého vládce upírů, stane se jeho panošem a napije se doušku jeho krve, který posiluje temné schopnosti.
Johana zjišťuje, že tady jde o víc než o její osobní pomstu.
JE POTŘEBA ODSTRANIT KRÁLE TEMNOTY.

Napínavá fantasy. Nečekané zvraty. Tajná spojenectví.
Připravte si kůl a česnek :-)

ELENtheKNIHOMOL
15.02.2023 5 z 5

Wow,tak tohle bylo skvělé.
V roce 1715 se Král Slunce nechal transmutovat v nesmrtelného vampíra,a stal se Králem Temnoty.
Od té doby despoticky vládne Francii i jejím místokrálovstvím.Temnota postupně ovládá celý svět.

Knihou nás provází Johana,mladá prostá dívka,která se po masakru své rodiny dokázala zachránit tím,že si přivlastnila identitu urozené,smrtelné šlechtičny Diany de Gastefriche.Tímto podvodem se dostává na prestižní školu ve Versailles,na níž připravují mladé šlechtice na život u Dvora a ti nejlepší mají sloužit přímo po boku Krále Temnoty. Johana začne pracovat na své pomstě. Její plán je jasný- dostat se k panovníkovi a zabít ho.
Příběh byl úplně pohlcující,vždy když jsem se ponořila do čtení, měla jsem pocit,že úplně opouštím realitu a propadám se do temného světa.Victor zde vybudoval velmi bohatý a naprosto fascinující svět s gotickými prvky,s přísnými pravidly a krvavými momenty.
Hlavní hrdinku jsem si hned oblíbila.Johana není tak úplně "klaďas".Je to sebevědomá mrcha,která se neštítí jít přes mrtvoly,aby dosáhla svého cíle. Jednala zaslepena pomstou a dělala chyby,tím se pro mne stala velmi reálnou postavou.Kolem ní se hemží plno postav,které jsem ráda poznávala.Tento román nám ukazuje,že upíři nejsou ti dobří a že pod jejich mládím se skrývá predátor.Z některých scén Vám bude tuhnout krev.
Závěr nám otevírá cestu k pokračování a rovnou říkám, že to bude dlouhé čekání... doufám, že druhý díl u nás vyjde brzy.

Damonka18
03.02.2023 3 z 5

Pokud si chcete knihu přečíst, nečekejte zázraky. Mě kniha nijak nenadchla ani neurazila. Začátek vás strhne do děje, ale čím dál jsem se dostávala, tím víc jsem ztrácela zájem. V knize mi chyběly nějaké romatické chvíle. Hlavní hrdinka se zaměřila pouze na svůj cíl a jak se říká, šla před mrtvoly. Pokud se dočkáme dalšího dílu, určitě si ho se zájmem přečtu.

sebemi
01.02.2023 4 z 5

Čte se to skvěle, svět promyšlený, hlavní hrdinka to tam seká od prvních stran,to jsem koukala. Brala jsem to jako odpočinkovou četbu a bavila se.

JaAnička
31.01.2023 3 z 5

Musím říct, že jsem podle reklam očekávala něco trochu jiného. Začátek byl šílený, vůbec jsem nechápala, co se děje...a stejné tempo má i zbytek knihy (vážně bylo šílené stíhat ty umělé zvraty). Jenže...kniha je jaksi nedotažená a šíleně "jednoduchá" (možná je to tím, že je to pro mladší čtenáře, kdo ví...čemuž ale množství krve a absudně drastických scén neodpovídá), a to je škoda, protože námět je hooodně originální.
Přesto nechápu několik věcí (pár z nich sem hodím)...1. Proč uběhlo 300 let? Proč je tam ten skok, když se svět jakoby nevyvíjel? (Nějaká vize nakonci je úplně nepodstatná) 2. Co je to za odpornou romantickou linku? Však z toho trnou zuby. (Konec...palec hore) 3. Proč je to tak šíleně zkratkovité? (toto je téma klidně na dvě tří knihy - každý zvrat, rozhovor či emoce by se daly rozepsat) a 4. Hlavní hrdinka je nesympatická kráva, co vraždí, jak kdyby se nechumelilo...5. chvílemi prostě...wtf
Téma super = zpracování horší.

Jenny46
25.01.2023 3 z 5

Opravdu námět originální zase trochu něco jiného, i když začátek mě vtáhl hned, ale postupně trochu upadalo něco tam chybělo...
Kniha mě přišla pro mladší ročníky intriky ve škole atd to mě moc nebavilo. Uvidíme jaké bude pokračování 3.5*

alexvera
20.01.2023 4 z 5

Alternativní historie, vampýři a část světa ustrnulá díky transmutaci krále Slunce -samotného Ludvíka XIV., na nesmrtelného a strašlivého krále Temnoty.
Díky skvělým popisům jsem měla pocit, jako bych byla s hlavní hrdinkou v zapadlém francouzském kraji i na opulentním temném dvoře. Vampyria se do Vás bez milosti zakousne a během čtení nedá pokoj s otázkou "Co kdyby..?".
Rozhodně bych knihu doporučila všem milovníkům alternativní historie, upírů a skvělých popisů.
Moc se těším na další díl, jsem zvědavá kam se Johanin osud bude ubírat.

lenka7679
18.01.2023 3 z 5

Musím ocenit námět, ten byl originální. Začátek knihy velmi povedený a chytlavý a pak to šlo už jenom z kopce. Hlavní hrdinka není žádný zlatíčko a na svědomí toho má na konci víc, než leckterý nemrtvý. Její ztvárnění bylo na spoustě míst ploché a naivní a já jí nevěřila.
Potenciál kniha má, tak snad ho autor v dalším díle využije.
Zatím to na víc, než tři pěkné hvězdy není. Na to, jaký se okolo knihy strhl rozruch to nesplnilo mé očekávání. Já si nejspíš počkám, až už opravdu nebude co číst a pak si přečtu další díl, možná.

Matri
13.01.2023 5 z 5

Knihy s upírmi naozaj moc nevyhladavam, ale toto bola celkom slušná jazda! Nehovorím ani, že je to kniha roka. Nemala som veľké očakávania, lebo často som potom sklamaná. Tento príbeh však stal za to... Žiadne hluché miesta, stále sa niečo dialo. Hlavná hrdinka Johana bola iná, bola odvážna, chcela pomstiť svoju rodinu a tomu obetovala všetko - priateľstvá, rodinu, lásku a šla doslova cez mŕtvoly. Fakt som mala pocit, že to dievča snáď ani nemá svedomie.. Nepáčilo sa mi to, ale ani to neznamená, že mi nebola sympatická. Nie vždy musí hrdinka byť čistá ako krištáľ, aby som si ju obľúbila. Oceňujem autora, že ju takto vykreslil. Som zvedavá ako sa bude Johanna chovať ďalej. Viem, že veľa čitateľov sklamala, ale mne sa to naozaj páčilo a neviem sa dočkať pokračovania... Tak 4,8/5

UslintanýVlk
09.01.2023 3 z 5

Na tuhle knihu jsem se třepala od té doby co jsem poprvé uviděla její obálku. Navíc propojení světa upírů s historickou Francií? Double win. Akorát, že ne tak docela.

Možná díky vysokým očekáváním jsem nakonec až tak nadšená nebyla. Myšlenka fajn, ale některé části děje by zasloužily více rozepsat a naopak u jiných bych klidně ubrala, protože intriky a nevraživost mezi spolužačkami je námět každého druhého amerického filmu pro puberťáky.
Celkově mi přijde, že se děj na škole dost táhne a pořád čekáte na ten jeden okamžik ke kterému už od začátku víte, že kniha směřuje. Ke konci bylo trochu víc zvratů a navnadilo mě to k dalšímu čtení tak uvidíme.
S hlavním hrdinkou mám už od začátku trochu vnitřní problém a něčím mi prostě nesedí a v průběhu knihy si mě nezískala. Naopak potkat ji v reálném životě tak se ji asi vyhnu.
Oceňuji grafickou úpravu knihy ať už je to obálka nebo menu slavnostní hostiny. Také propracované detaily jako jsou různé druhy krve, které se pijí z různých sklenic a mají přívlastky jako výběrová vína.

Námět měl podle mě potenciál zaujmout i starší čtenáře, kteří by po těchto knihách normálně nesáhli. No uvidíme co nám přinesou další díly.