Valkýry

Valkýry https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373974/bmid_valkyry-6jM-373974.jpg 4 87 32

Den jako každý jiný a Černé slunce čtenáře zavedou do temné a ještě temnější budoucnosti lidstva. Jedná se o postapo z blízké budoucnosti. ... „Z oblohy padali lidé. Hořeli. Pořád se mi to vrací. Pořád.“ Svět končí. Pro lidi. Pro vás. Jednou je to rychlé a neodvratné, podruhé pomalé a vleklé. Ale ať vám zbývá posledních devět hodin, nebo dny a týdny -- případně celá beznadějná věčnost --, obvykle je tu něco, co jste nedokončili. Nesplatili dluh. Nedodělali práci. Anebo se nepomstili. A tohle je přesně ten případ. Cesta pomsty.... celý text

Křovák
18.03.2019 1 z 5

Nebavilo me to... treba popis vybaveni a zbrani je podrobny, ale na urovni nadseneho laika - airsoftaka. Zaver je prozrazen na zacatku, cteni je tedy pocitove marne, nikam nevedouci.
Pozn. pro autora: Z hlavne neletaji "kulky", ale strely. Kulky mate v trenyrkach.

kaffa
18.02.2019 5 z 5

uff, tak tohle je hardcore, nic z červené knihovny, nic pro holčičky v růžové.... svým způsobem mě kniha "potěšila" v tom smylu, že - jak to napsat - většina autorů píše knihy s kladnými hrdiny, s nějakým alespoň trochu pozitivním koncem.... tady to člověk může jen těžko hledat.... ale napsat antihrdinu tak, aby se vám kniha až příliš nehnusila, to je pro mě to pravé umění....
valkýry, to je sonda do nejtemnějších hlubin lidské bídy, kdy konec světa anebo vlastního života plného démonů je už tak blízko, jak jen může být....

hanak_v_exilu
17.02.2019 3 z 5

Během čtení jsem si dvakrát zkontroloval jméno autora. Přísahal bych totiž, že v ruce držím něco od Kulhánka nebo Kotlety. Trochu mě to zklamalo, protože Fabiana mám zafixovaného jako mistra sice nekompromisní akce a řádně syrového děje, přesto se braku pečlivě vyhýbal. Netradiční žánr mu sedl tak na horší dvojku. V první povídce mi trochu vadila přemíra gore na úkor nerozvinuté psychologie postav. Druhá povídka, tedy spíše novela je určitě dotaženější, ovšem ke konci se mi zdálo, že autor už trochu přestřelil. Nemám na mysli nekorektní komentáře, které soudě podle příspěvků vadí mnoha lidem neschopným tolerovat jiné vidění světa. Vytkl bych mu spíše dotlačení hlavní postavy až za hranici, za níž bych mu mohl fandit. A nesympatický hrdina je hrob pro atmosféru.

Tazz1
13.02.2019 4 z 5

Sice jsem od autora čekal trochu něco jiného, ale nakonec celkem spokojenost. Dokonce jsem si pospojil i název knihy. Autor se svezl na současné vlně postapo, kdy zřejmě sám četl Spad sérii od Kotlety. Než dvě povídky, raději bych dvě plnohodnotné knihy. Někteří tady vyčítají autorovi určitou politickou nekorektnost, ale už asi opomínají, jaké by to opravdu v podobných reáliích bylo. Již dnes si většina (až na hloupou Frau Merkel) myslí, že to co se sem hrne, do Evropy nepatří. A jak to asi může vypadat v situaci, kdy jsou zákonné a morální hodnoty na dně, lidé jsou rádi, že přežívají a do toho se jim pohrnou tlupy z Afriky nebo muslimských zemí a budou čekat, že je někdo bez práce bude živit? To by snad nemohla v klidu přijímat ani ta největší sluníčka. Takže toto opravdu sedlo. Za to palec nahoru. I za tu autorovu odvahu. Každopádně hrdina co zabíjí napravo nalevo, dobré i špatné, děti i staré paní...to už bylo moc i na mě. Od poloviny povídky jsem si podvědomě přál, aby ho už někdo odkrágloval. Pokud toto nebyl vyloženě záměr, toto se autorovi nepovedlo. Suma sumárum lepší jak Dies Irae (o dost) a horší jak Mariňáci (taky o dost).

Rawen616
09.02.2019 3 z 5

No, čistě dle mého soudu je tohle asi nejslabší "Fabianovka". Rozhodně se ale nedá říct, že by byla špatná. Řemeslo je to kvalitní a vzato kolem a kolem, co se týče té brutální akce, tak takový Kotleta si o něčem takovém může nechat jen zdát. U Fabiana tu střelbu a ošklivá zranění prostě cítíte a žádná nadsázka se nekoná.

Kniha obsahuje dvě novely. První a výrazně kratší z nich vyniká velmi dobrou atmosférou neodvratné apokalypsy, kdy musí hrdina ještě před definitivním koncem všeho vykonat jistou pomstu. Prostředí zničené Prahy, jako vždy intenzivní a poctivá akce a mrazivě depresivní vyznění celého příběhu, kdy neexistuje žádná naděje jsou jeho nejsilnější devizou.

Druhá novela, Černé slunce, je jakousi drsnější verzí Hvězdy. Hlavní hrdina je válečný veterán, co se utápí v drogách a v hlavě to nemá tak úplně v pořádku. A jednoho dne si usmyslí, že pomstí jistou dívku, dceru místního bosse, a s tím vyhladí i polovinu zločineckého osazenstva jakési futuristické metropole. S tímhle příběhem jsem měl dva problémy. Hlavní hrdina je hovado a zabíjí nejen ty špatné, ale nedělá mu problém zlikvidovat každého kdo mu stojí v cestě a ke konci už na nějaké civilní ztráty opravdu nehledí. Těžko můžu někomu takovému fandit. Nevadí mi antihrdina, ale tohle mu hrozně ubíralo body, protože jinak bych mu celkem i fandil. Druhou věcí je občas zbytečná nekorektnost. Ne neděste se, já mam nekorektnost rád, protože mi ti různí morální aktivisti lezou (jako asi každému) na nervy. Ale tady to chvílemi bylo takové nucené, jelikož narozdíl od Kotlety Fabian nepíše od začátku s onou nadsázkou. Akce je skvostná a z hrdinovo cesty pomsty by se mohl učit i komiksový Punisher, ale díky nesympatické hlavní postavě a občas podivně černobílému a až otravně macho podání si nemyslím, že bych chtěl Černé slunce číst víc, než jednou. Škoda.
Rozhodně doporučuji spíše Hvězdu(kde je hlavní hrdina taky macho a parchant ale pořád je to správňák) a nebo cokoliv z Robertovo military řady. Valkýry jsou experiment, který, dle mého soudu, tak uplně nevyšel.

rimar
22.01.2019 5 z 5

Tak to byla jizda. Uplne neco jineho a opravdu super. Prvni povidka byla dobra ale z te druhe si jsem si sednul na zadek. Takova kombinace filmu Sejmi je vsechny a Zastav se a neprezijes. Rozhodne jsem se bavil a podobne dilko od ceskeho autora mne potesilo jen tak dal.

tonysojka
04.01.2019 4 z 5

Pro mne akční brutální řezničina , místama jdoucí za hranici mé snesitelnosti. Druhá novela je určitě příběhově lepší, ovšem akčních scén je tolik za sebou, že na stránkách začnou splývat. I kvůli tomu sdílím zde zmíněné obavy, že na knihu rychle zapomenu. Ale vzhledem k tomu, že tento žánr má hlavně na chvíli pobavit, mi to nevadí.

tomas5037
16.12.2018 4 z 5

První novela fest překvapila. Po počátečním šoku čtenář ocení, že si spoustu míst může reálně projít. Stejně dobře hodnotím apokalypsu, která nenabízí východisko.

Ve druhém příběhu zase překvapí netypická hlavní postava v podobě bezďáka, fetky, lidský trosky bez budoucnosti. Nicméně postupem času se opět děj stočí do známých kolejí akční jízdy a to je potřeba ocenit. Stejně kladně hodnotím i zapracování aktuálních témat, jako jsou hipsteři a fitnessmagoři.

Mírným zklamáním je absence propojení s ostatními příběhy. Fabian má ve zvyku své příběhy zasadit do jednoho universa a sem tam se můžeme s postavami či reáliemi setkat v jiných knihách. U valkýr jsem nad tím dumal celou dobu a bohužel jsem propojení nenašel.

Toky240
05.11.2018

Skvelá, za nič sa neskrývajúca akčná "řezničina" s priamym ťahom na bránu, bez zbytočných odbočiek v deji. Výborné opisy podané výborným jazykom. Hlavné postavy sa na nič nehrajú, sú funkčné ako nože Gerber. Inak stratenci, ktorí našli svoj nový životný cieľ. Cestou k nemu s cynickým úškrnom na tvári mrzačia protivníkov.
Všetko je podriadené cieľu. A tým je pomsta.

Za mňa plný počet bodov.
Poznámka na okraj: Názov knihe sedí ako riť na šerbeľ.

Lukasitch
29.10.2018 3 z 5

Převládá u mě lehké zklamání. Dle anotace jsem čekal něco trochu jiného, což by ale na škodu nebylo.
Nicméně první novela je takový lepší průměr, akci i příběh Fabian umí, ale tady příběh chybí. A mně osobně docela vadilo, byť bych se rozhodně neoznačil za prudérního, množství sprostých slov na tak krátký literární útvar.
Druhá novela je příběhově rozhodně lepší, ale nic ve mně nezůstalo, za pár dní úplně zapomenu, že jsem knihu četl. Novela byla určitě zábavná a mohl bych hvězdičku přihodit, ale dnes budu přísnější. Od scény s babičkou za dveřmi navíc dost rapidně klesly moje sympatie k hlavní postavě a zbytek knihy to rozhodně nevylepšil.
Doufám, že se teď autor vrhne na pokračování Dies Irae a také, že se vyhne vkládání antiimigrantských myšlenek do dalších knih. Je to zbytečné a otravné.

Dalamar
28.10.2018 4 z 5

Dvě novely, jedna kratší, druhá delší. Obě novely nemají nijak originální zápletky, v prvním příběhu jde o klasickou revenge akci a v druhém příběhu......jde vlastně o to samé :-) Charaktery v obou příbězích, ať už hlavní, či vedlejší, jsou hodně šablonovité, jejich jednání předvídatelné a pokud máte načtenou podobnou literaturu, víte už dopředu co vás bude asi tak v další scéně čekat. Scenáristické "wow" efekty zde taky nečekejte. Tak jak do toho Robert Fabian uhodí na začátku, tak také příběh pokračuje. A že na to pan spisovatel dupe hodně zostra a neustále. Vlastně jde o adrenalinovou akční jízdu od začátku až do konce. Dobře, někde se trochu zpomalí, ale jen na tak dlouho aby se stihl hlavní hrdina, potažmo spisovatel, nadechnout a hned se pokračuje zběsile dále. Fabian se zde představuje ve skvělé formě, skvěle se čte, ví kdy dupnout na plyn, kdy ubrat, občas i mě ( skalního fanouška ) překvapí, kam až ve svých eskapádách dokáže s hlavním hrdinou zajít a co mu dovolí udělat ( ano mám namysli tu starou paní od vedle s tím roztomilým pejsánkem :-)

Jako fanoušek spisovatele jsem s knihou spokojen, ale nemohu se ubránit určitému druhu zklamání. Dle anotace jsem čekal něco originálnějšího, temnějšího.....možná tajemnějšího.

Leachim_
22.10.2018 5 z 5

Tak jo, tohle byla slusna jizda. Prvni novela byla pribehove trochu slabsi kafe, ale co se tyce barviteho popisu(uplne jsem se temi misty prochazel) tak to bylo hodne super. Hlasky se oproti Marinackemu vesmiru jeste trosicku zdrsnely, ale rozhodne k lepsimu. Diky za obohaceni slovniku kterym budu castovat sve kamarady :D Hodne se mi libila ta primocara realisticnost fungovani spolku.

Druha novela, jooo pane to byl uplne jinej narez... Tam byl jak skvelej pribeh, tak popis(clovek by si snad myslel, ze RF konzultoval s nejakym bezdakem), hlasky, kdyz uz si clovek myslel, ze akce nemuze byt vic, tak ho pribeh drapne za koule a vezme ho na takovou horskou drahu naboju, granatu, vybusnin a lesenarskych trubek, ze z toho 2 dny nespi blahem. Jen snad hrdina mohl trosku min krvacet, takhle se mi zda, ze ma vetsi spotrebu nez kolik limonady vyzahne 5 lety americky decko za den.

Za me kazdopadne cesta dobrym smerem, me osobne se uz prehrsel mimozemskych akci v Marinackem svete zajidalo, takze skvela zmena.