Válka růží 2: Trojice

Válka růží 2: Trojice https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373206/mid_valka-ruzi-2-trojice-vU5-373206.jpg 4 74 28

Válka růží série

Píše se rok 1454 a král Jindřich VI. je už přes rok upoután na lůžko. Královy zájmy jen s obtížemi hájí jeho oddaná žena Markéta z Anjou za pomoci vrchního vyzvědače Derryho Brewera. Zatímco panovník chřadne a chvílemi upadá do bezvědomí, svou pozici v zemi upevňuje Richard, vévoda z Yorku. A spolu se Salisburym a Warwickem vytvářejí vlivnou trojici, jež se snaží zlomit panovníkovy přívržence. Jenže vtom se Jindřich VI. jako zázrakem uzdravuje. Boj o moc může opět vypuknout naplno a obě strany čeká první bitva u St. Albans, tradičně označovaná jako počátek Války růží… Conn Iggulden (*1971) o sobě tvrdí, že je odmalička fascinovaný příběhy. Než se stal spisovatelem na plný úvazek, přednášel sedm let historii na Londýnské univerzitě. Napsal již několik historických románů, z nichž některé se představily i českým čtenářům, např. trilogie o Čingischánovi či tetralogie věnovaná životu Julia Caesara. Ve své nejnovější historické sérii čerpá z anglických dějin: vrací se k tzv. Válce růží. Ve druhém díle, jehož první část se odehrává v roce 1454, druhá pak o pět let později, autor popisuje úvodní léta tohoto krvavého konfliktu – od první bitvy u St. Albans přes bitvu u Northamptonu a další události, které zásadně ovlivnily anglické dějiny. Iggulden se opírá o důkladnou znalost historie, zároveň umí vystavět dramatický příběh, v němž dávné děje a postavy doslova ožívají před očima. Svým působivým stylem bez příkras čtenáře přenese přímo doprostřed válečné vřavy na bojištích nebo k tajným jednáním ve zdech středověkých hradů... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Plus

Wars of the Roses: Trinity , 2014

raidmnoid
06.11.2018 5 z 5

U této knihy jsem se bavil více než u předchozího dílu. Nedoporučuji zastáncům, z mého pohledu arogantního až na půdu, Yorka. :)

Aranea
18.10.2018 3 z 5

Stejně jako první díl příjemné počtení. Jen bych ráda upozornila na dvě zásadní chyby v rodokmenu Tudorovců:
1. Alžběta z Yorku nebyla dcerou Richarda Plantageneta, ale jeho vnučkou - dcerou Eduarda IV., krále Anglie.
2. Alžběta Tudorovna byla královna Anglie jako Alžběta I., Alžběta II. vládne Anglii v této době.
Samozřejmě bych opět podotkla pár historických nesrovnalostí, které jsou na konci opět uvedeny.
Každopádně knihu doporučuji všem milovníkům středověké Anglie.

cérka
16.08.2018 3 z 5

Tak tentokrát mě kniha zaujala až v samotném závěru. Počínaje Epilogem, str. 409, to bylo super čtení.

Sama sebe překvapuji, ale v tomto díle fandím Yorkům a Markéta s Jindřichem mi jdou pěkně na nervy ( vím, historii nezměním).

Kniha se mnou procestovala od jihu na západ 6 zemí a Západní Čechy. Sama nevím proč tahám v kabelce ty nejtěžší knihy a doufám, že je konečně dočtu. Potrápila a dala mi opravdu zabrat, po všech stránkách.

sioux
23.07.2018 5 z 5

Výborná práce. První díl se mi líbil více, hlavně boje uvnitř Londýna, ale tady to taky bylo super. Dobrý reálie, věrohodné postavy, skvělá doba.

Francois17
19.06.2018 5 z 5

Mimořádná kniha. Stejně jako první díl, výborná už od první stránky. Autor umí vytvořit skutečně živoucí postavy a strhující děj. Perfektní. Už se nemohu dočkat dalšího pokračování, opět přečteno za tři dny.

Kozel65
17.04.2018 5 z 5

Knížka potěší všechny milovníky beletristicky zpracované historie, zejména fanoušky Hry o trůny, protože G.R.R.Martin se skutečně inspiroval tímto obdobím anglických dějin. Dávám plný počet hvězd, bavím se detaily dobového života, hltám plasticky popisované bojové střety Lancasterů a Yorků - a těším se na další pokračování. Vyprávění je dokonale podané, svědčí o tom i dodatek autora a vysvětlení k doloženým dobovým událostem a historickým pramenům, které doplňuje o smyšlené postavy a zasazuje smysluplně do kontextu příběhu.

baacinka
10.03.2018 5 z 5

Druhý díl je ještě o dost lepší než první, ten se trochu rozjížděl pomaleji. Vála růží je opravdu skvělá série od autora. Doporučuji doplnit četbu o krásně stručné a srozumitelné shrnutí historických fakt (https://www.databazeknih.cz/knihy/valky-ruzi-33441) a o Shakespearova Richarda III., protože po přečtení této série už konečně budete vědět, kdo je v té hře kdo :-)
(Ale počkejte si až na české vydání čtvrtého dílu. Zatím dle mého názoru překlady této série, na rozdíl od Čingischána, vychází docela svižně)

nero 13
09.03.2018 5 z 5

Po přečtení druhého dílu Války růží mám dva poznatky. Za prvé, jestli byl G.R.R.Martin ovlivněn při psaní jeho fantasy eposu Píseň ledu a ohně nějakým obdobím, musela to být Anglie druhé poloviny 15. století. Je tam totiž velmi mnoho shodných věcí, např. občanská válka vedená mocnými rody, i jména některých rodů jsou si podobná, zeď na severu = Hadriánův val, dokonce jsou tu i ti draci, které má ve znaku Wales, odkud pocházel rod Tudorovců který nakonec z války vyšel jako vítěz. Druhý poznatek mne naštval, protože nesnáším přepisování historie, shodou okolností jsem viděl hraný dokument BBC z tohoto období, kde jednu z hlavních postav, Anglickou královnu Margaret z Anjou, původem francouzskou princeznu, hraje černošská herečka, musel jsem to v půlce vypnout, protože to bylo asi stejně přirozené jako by ve filmu o Mandelovi, hrál Nelsona Mandelu blonďatý Švéd.