V zóne smrti

V zóne smrti
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510376/bmid_v-zone-smrti-Y8Z-510376.png 4 262 262

Mladá novinárka a amatérska horolezkyňa Cecily Wong sa spolu so skupinou skúsených horolezcov vydáva do Himalájí – má tam podniknúť svoj doteraz najnebezpečnejší výstup na ôsmu najvyššiu horu sveta - Manaslu. Jej ambíciou je získať interview od slávneho horolezca Charlesa McVeigha, ktorý chce výstupom na túto horu úspešne zavŕšiť svoj pokus o zdolanie štrnástich osemtisícoviek za jediný kalendárny rok, navyše bez prídavného kyslíka. Cecily, ktorá na dosiahnutie svojho cieľa obetovala vzťah s priateľom aj úspory, si uvedomuje, že podobná šanca sa jej tak skoro nenaskytne. Úspech by znamenal prelom v jej kariére, no ak sa jej nepodarí získať od McVeigha exkluzívny rozhovor, zlyhá na celej čiare – v práci i v celom svojom živote. Keď však jeden z horolezcov zahynie naoko nešťastnou náhodou, Cecily sa začne obávať, že ich expedícii hrozí nebezpečenstvo. A keď príde o život ďalšia horolezkyňa, je už príliš neskoro na návrat. Mladá žena, uväznená na nebezpečnej hore v jednej z najodľahlejších končín sveta, bude musieť zviesť nielen boj s prírodnými živlami, ale aj s neľútostným vrahom, ktorý si vyberá jednu obeť za druhou...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Breathless , 2022

Markéta.
14.05.2023 4 z 5

Chybělo mi malinko víc napětí, ale jinak se mi kniha moc líbila.

Jiparis
11.05.2023 5 z 5

Zločiny páchané v hodně nezvyklém prostředí velehor. Co nutí lidi riskovat, přetrpět strasti a nepohodlí. Někdy je to hledání vlastních limitů, touha po senzaci, kterou se mohou chlubit. A co se stane, když se na tuto cestu vydá psychopat?

Ava365
10.05.2023 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha. Velice netradiční prostředí, napínavý děj, čte se jedním dechem. Ano, jsou tam samozřejmě momenty přitažené za vlasy a balancující na hranici uvěřitelnosti, ale tohle není cestopis a literatura faktu. A i tyto momenty nejsou vyloženými bláboly. Takže za mě jasných 5 hvězdiček.

plamínek21
09.05.2023 5 z 5

Nezkušená horolezkyně a novinářka Cecily je trochu nepochopitelně přizvána k výstupu na jednu z osmitisícovek. A tam uprostřed sněhu a ledu číhá nejen na ni smrtelné nebezpečí. Zabíjí hora, zima, nedostatek kyslíku nebo člověk ?
Četbu bych přirovnala k výstupu na himalájský vrchol - dlouhá příprava, aklimitizace, výstup do vyššího tábora, návrat zpět a tak dokolečka.
Ale to finále, kdy už jdete na samotný vrchol stálo opravdu za to - přečetla jsem jedním zmrzlým dechem a klobouk dolů před mladou horolezkyní/spisovatelkou.

vekkr
03.05.2023 5 z 5

Líbila se mi hlavně proto,že je to tak jiný.Již jsem se v v těch trilerech trochu ztrácela.Baví mě hory a napětí,a tady to bylo.

lenik284
01.05.2023 3 z 5

Nebylo to špatné,ale asi jsem čekala od knihy víc napětí,trocha toho strachu a autorka vše vzala jen tak okrajově,vrah a jeho důvod proč zabíjel mi přišlo trochu přitažený za vlasy.

Jiho226
20.04.2023 4 z 5

Kniha mě bavila. Atraktivní velehorské prostředí, náhled ,,pod pokličku horolezeckého života a popis atmosféry uvnitř skupiny,která zdolává výstup. K tomu navíc vraždy,tvářící se jako nehody, a pátrání po vrahovi,které se vzhledem k prostředí musí obejít bez detektivů.

Moudd
05.04.2023 4 z 5

Líbilo se mi to,ale na to, že autorka osobně opravdu vylezla na Manáslu,jsem čekala víc.
Víc do hloubky při popisech, víc autenticity z hor. Víc zúročit, že tam nahoře opravdu byla.Takhle to klidně mohla napsat z domova od počítače, aniž by měla jakékoliv zkušenosti.

Abikk
21.03.2023 2 z 5

(SPOILER) Podle mne si autorka vzala trochu velké sousto. Nepřijde mi, že o výstupech na nejvyšší hory světa toho ví tolik k napsání mrazivého thrilleru. Ano sice jsem závrať měla, ale pouze z toho jak mi vše servírovala jako na horské dráze, co se počasí týká, nálad, či zvratů typu - něco tu nehraje a záhy se vlastně nic neděje, jde se dolů, ne jde se na vrchol. Sebevědomí hlavní hrdinky by ve mne vyvolalo strach jít s ní snad i na Sněžku. Když už už si myslím, že se konečně začne něco dít, protože je atmosféra vykreslena jako z Djatlovovy výpravy, šup zase dolů k řešení počasí, které opět není na výstup, ale záhy lusknutím prstu je na obloze azuro. Proč? Protože hlavní hrdinka na ten vrchol musí za každou cenu, i když nám celou dobu vykládá jak je neschopná vylézt na jakoukoliv horu. Zápletku jsem ze stejného důvodu jako Tereziee také odhadla, ale to mi nevadí, jsem na to zvyklá, když čtu převážně jen thrillery. Možná, kdyby trochu vzteku, co poháněl její tělo ke konci, vložila do celé knihy, nepřišla by mi Cecily tak ufňukaná. Ale nutno podotknout, že se na tomto výšlapu hodně naučila a na cestě zpět strčila do kapsy Charlese, zkušené horolezce a všechny šerpy z Himalájí :o)

Tereziee
19.03.2023 3 z 5

Smrt v ledu byl čtivý thriller, který mě bavil, ale zápletku jsem bohužel docela brzy odhadla. Ale bude to asi tím, že tento žánr čtu poměrně hodně a už se mi tolik nedostává momentu překvapení. Kniha je jinak skvěle napsaná a prostředí, ve kterém je zasazena je opravdu mrazivé. Bavilo mě se dozvědět něco o horolezectví a co vše obnáší lezení na nejvyšší hory světa. Prostředí bylo vykreslené opravdu na jedničku. Pro mě Smrt v ledu není sice thrillerem č.1, ale věřím že spoustu čtenářů dostane.

knizni_brouk
17.03.2023 4 z 5

Klasický motiv. Skupina lidí na místě odříznutém od okolního světa je vydána na milost a nemilost vrahovi. Krom otázky přežití řeší přeživší už jen jednu další otázku: Jde vrah v jejich stopách, nebo je vrahem jeden z nich?

Klasický motiv (viz třeba Deset malých černoušků od Agathy Christie nebo Nevítaný host od Shari Lapeny), ale originálně zasazený do prostředí himalájských vrcholů, mrazivé zimy, tun sněhu a ledu a horolezeckého vybavení.

Při čtení knihy je člověku doslova zima. Autorka popisuje život vysokohorských horolezců dost podrobně, v knize se čtenář dozví leccos o horolezeckém vybavení a horolezeckých technikách, aklimatizaci, výškové nemoci atp., čímž se rázem přenese do děje. Chvílemi mi sice přišlo, že to trochu odvádí pozornost od detektivní dějové linky, ale vůbec mi to nevadilo. Užívala jsem si toho, že se děj odehrává na pro thrillery/detektivní romány tak neobvyklém místě. Některé věci sice možná uhodnete celkem brzy, ale to nevadí. Originalita místa to vynahrazuje.

slamenka
06.03.2023 4 z 5

U těchto knih prakticky hodnotím to, jak rychle odhalím vraha. A tady až na konci. Takže za mě skvěle odvedená práce. Navíc tentokrát na jiném prostředí, než jsme u detektivek zvyklé. Takže já doporučuju!

Hanaluna
22.02.2023 5 z 5

Knihu jsem měla jako audio. Intepretace Jitky Ježkové, mé oblíbené jistě kvalitu knihy zvyšuje. Musím říci, že kniha byla příjemným překvapením. Popis hor a proniknutí do komunity horolezců bylo příjemné oživení žánru. Kniha byla místy napínavá a místy naopak předvídatelná. Celkově hodnotím kladně.

Miro67
21.02.2023 4 z 5

"Nikdo to tu nehlídá, hory jsou divoké prostředí. Nemohly by se stát i ideálním místem pro vraždu?"
A kdyby jen jednu. Vysoko v oblacích, se sněhem kam se podíváš, je s námi psychopat. Pokořit vrcholy hor pro uspokojení jeho ega už nestačí. Chce být pánem nad životem svým i jiných.
Kdo je oním vrahem odhalíme brzy, stejně jako jeho pohnutky. Co nás donutí obracet stránku za stránkou je touha zjistit, kolika členům expedice se podaří se zachránit a zda ho spravedlnost dostihne.
Já sama jsem typ pro poklidné procházky lesem. Věřím, že kdo na ty vrcholy dorazí, sáhne si až na dno svých sil. A obdivuji šerpy, kteří vlastně "pobíhají" nahoru a dolu, aby klientům zajistili co nejbezpečnější výstup a trochu toho komfortu v podobě tábora a jídla.

kikina28
12.02.2023 5 z 5

Nějakou dobu jsem tuhle knihu odkládala, ne že bych na ni neměla chuť, ale nemám ráda zimu a i čtením mám z té zimy studené ruce. Nicméně jsem po ní nakonec sáhla a udělala jsem dobře. Nejen že autorka vrcholu hory, o které je tato kniha, skutečně dosáhla, navíc tam vsadila detektivní příběh, který vás dostane.
V průběhu čtení jsem při listování Netflixem narazila na dokument 14 vrcholů: Nic není nemožné. Je to o skutečném zdolávání osmitisícovek, takže jsem si v knize dokázala vše představit, jak to v Nepálských horách vypadá, kdo je o šerpa, jak vypadá základní tábor, jednotlivé části výstupu apod.
Takže já mohu tuto knihu jen doporučit, krom detektivního příběhu vás kniha osloví i co se týče hor a zimy v nich.

Mihal27
11.02.2023 5 z 5

Jednoducho skvelé. Cecily si toho užila hodne. Skvelý príbeh, krásne prostredie, skvelé postavy a skvelý námet na knihu. Veľmi sa mi táto kniha páčila a veľmi som si ju užil až som bol smutný že som na jej konci. Určite je doporučujem.

lucie2371
06.02.2023 5 z 5

Knihu jsem měla půjčenou od paní mistrové z práce a musím říct že mě dost překvapila! Myslela jsem, že to bude jedna z těch popisných knih, kde se polovinu knihy nic neděje ale opravdu mile mě překvapila.
Místy mi běhal mráz po zádech a cítila jsem se úplně jako kdybych na té hoře byla spolu s postavami knihy.
Příběh jako takový se čte moc dobře a děj krásně ubíhá.
Vraha jsem odhadla hned ze začátku knihy.
A jelikož autorka čerpala z vlastních zkušeností, z knihy se dozvíte i mnoho zajímavostí.
Knihu určitě doporučuji. Místy byla až mrazivá.

sgjoli
05.02.2023 3 z 5

Smrt v ledu jsem si vybrala jednak proto, že anotace byla zajímavá, ale také, že audioknihu namluvila moje oblíbená interpretka Jitka Ježková. A navíc to je samostatný román, nikoliv součást thrillerové série, takže kombinace mi na míru ušitá.
Nakonec se z toho vyklubal celkem svižný příběh, který sice začíná tak jako polehounku, ale čím víc se blížíte ke konci, tím víc se z toho stává survival. Poněkud mrazivou a svíravou atmosféru tomu dodává i fakt, že se příběh odehrává vysoko v Himalájích, kde není příliš snadné se pohybovat (ať už nahoru či dolů). A navíc občas na nervy zabrnká nepřízeň počasí a stále všudypřítomný stín hory, který vám připomíná sílu přírody.
I když mi hlavní hrdinka Cecily přišla občas trochu naivní, musela jsem ji stejně obdivovat, že se na výstup na horu odhodlala, ač nebyla jako horolezkyně příliš zkušená. Ty její pocity frustrace a vlastní nedostatečnosti tu byly popsané velmi přesvědčivě. Já sama bych se do podobného podniku rozhodně nepustila - sníh, mráz a náledí ve mně vyvolávají velmi nelibé pocity. Takže klobouček, že se Cecily dokázala tak odhodlat.
Již anotace mluví o vrahovi, takže nebudu spoilerovat tím, že jsem od samého začátku horečnatě přemýšlela, která z těch postav to tak asi je, resp. koho jsem si tipla. A i když jsem nakonec neodhadla úplně vše, nakonec se mi to hlavní celkem odhalit povedlo. Takže jsem na sebe vlastně hrdá.
Nakonec hodnotím lepšími 3 hvězdami (spíše 3,5). Zápletka zajímavá, prostředí hor skvěle popsané (tohle měla autorka v malíku), solidně napsané. Ale zas nějak převratné to také úplně nebylo, četla jsem již lepší. Ale přitom vlastně doporučit knihu mohu. Jen od toho asi neočekávejte nic přelomového.

Nessie72
31.01.2023 5 z 5

Výborné čtení. Venku sněží a fučí vítr, jsem sice v teple a pohodlí, ale i tak počasí venku přidává na prožitku z knihy. Skvěle popsaná atmosféra, postavy a příroda.

Človíček78
30.01.2023 3 z 5

Příběh Cecily mě moc neoslovil. Děj se rozjíždí až od poloviny knihy. Čekala jsem že se dozvím něco o šerpech a rituálech před výstupy na horu. Autorka to vše zmiňuje, ale tak trošku okrajově a nezajímavě. Vrah a jeho důvody byly teda trošku absurdní a přitažené za vlasy.