Na březích Nilu

Na březích Nilu https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133455/bmid_na-brezich-nilu-65c87006b8eb8.jpg 4 209 24

V zemi Mahdiho série

Dobrodružný příběh od spisovatele Karla Maye.

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Gabi , Hora

Im Lande des Mahdi , 1896

Exit-50
05.01.2016 4 z 5

Začal jsem Máhdí, ale v pohodě jsem se zorientoval na děj před. Poutavé čtení

martin č.
12.03.2015 5 z 5

V Zemi Mahdího je vynikající trilogie!
První díl Lovci lidí profiluje postavy, všechny padouchy se kterými se bude Kara ben Nemsí potýkat, i jeho družinu – komického chvástala Selima tropícího víc škody než užitku, mladého neohroženého Ibn Níla i přísného Raise Efendina, jehož heslo zní „kdo zlé strojí, nechť se zlého bojí“. Jsme na Nilu a Kara se dostané i do staroegyptských hrobek a dokonce si odnáší i kousek mumie. Skoro mu závidím.
Druhý a třetí díl (Mahdí a V Sudánu) měly být viditelně původně jedinou knihou navazující na Lovce lidí. Ale protože se nevlezly do jednoho svazku, přidal Karel May do třetího dílu po porážce hlavního lotra, otrokáře Ibn Asla u pramenů Nilu ještě retrospektivu do Kurdistánu a na ještě jedno protiotrokářské dobrodružství na zpáteční cestě po Nilu a setkání s jednou z postav výše uvedené kurdistánské retrospektivy. V ní pobaví nejvíc asi opilý hospodský, \"otec všech prasat a miláček hnoje\" :-)
Vůbec jsou všechny tři knihy plné jak vtipných situací, tak i mravního křesťanského ponaučení. To zdůrazňované křesťanství Old Shatterhanda jsem jako dítě nevnímal a velmi mne dnes po 25 letech, kdy jsem po mayovkách s chutí znovu šáhl, překvapilo a potěšilo. Kara ben Nemsí / Old Shatterhand nepřátelům odpouští, předává zloduchy k potrestání, ale zásadně odmítá mstu a všechny strhává svým příkladem. Nečetl jsem nikdy Foglara a jeho Mirka Dušína, ale četl jsem Old Shatterhanda. Nelže, sám nikdy, není-li donucen, neprolévá lidskou krev a lidský život považuje za dar a nejvyšší hodnotu. Také (ve všech knihách) nerozlišuje mezi černochy, bělochy či indiány. Řádná porce (křesťanské) etiky. Chtěl bych, aby ho mé děti jednou četli.
Mayovy hrdiny si měli Němci brát za vzor místo Rakušáka s knírkem.

jedna z moudrých vět:
" Neměli bychom lidi posuzovat podle toho, jací jsou, ale podle toho, co je k tomu dohnalo"

Z vtipných charakteristik a oslovení:
"nebyl tu tupý, lenivý syn Orientu, který své "nic" pokládá za vše a nepřipouští, že jinde, někde tam za horami, žijí taky lidé."
nosič břemen, čistič dýmek

Jack Bauer
17.11.2014 5 z 5

Tak vysoké hodnocení je z mého dětství, kdy jiní četli pohádky a já mayovky. Celou trilogii jsem četl 2x, dnes po tolika letech v dospělosti potřetí, vidím to už sice jinak, ale alespoň mě to vrátilo ve vzpomínkách do dětství. Lidumil Kara ben Nemsí neustále v rámci svého náboženství odpouští i těm největším nepřátelům. Nesmrtelný superman, spousta jednoduchých náhod a řešení, velmi hloupých islámistů, kdy jim vše KbN musí vysvětlovat jak pěliletému dítěti, kdybych to četl dnes poprvé, hodnotil bych jinak. Ale i tak se čtenář pobaví a zavzpomíná na své mládí, kdy dobré knihy byly nedostatkovým zbožím a každá mayovka byla hned vyprodaná.

Hadzi Halef Oma
30.11.-0001 5 z 5

Moje prvni knizka s hrdinou Kara benem Nemsim, ktereho, jako hrdinu, mam hrozne rada. Tahle knizka me uplne dostala. Poprve jsem ji cetla asi v osmi letech, pochopitelne me vubec nezaujala a nedosla jsem ani do pulky. Po peti letech jsem si ji vzala do ruky jen tak se na ni podivat a uz to bylo. Vcetla jsem se do toho, ani jsem nemohla prestat. Od toho dne patri Karel May do mich nejoblibenejsich spisovatelu a s nim i Kara ben Namsi a jeho sluha Hadzi Halef Omar. Po nem mam dokonce i prazdivku.

Al-Mahdí, 1845–1885 otrokářství

Karel May