V údolí duniacich kopýt

V údolí duniacich kopýt https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369613/bmid_v-udoli-duniacich-kopyt-j8e-369613.jpg 4 2 1

Chronologicky usporiadaná zbierka 21 kratších i dlhších príbehov od roku 1950 – 1958, ktoré sú prejavom Böllovej schopnosti satiricky zachytiť ľudí i situácie. Böllovo rozprávačské umenie sa vyznačuje aj v tejto zbierke životnosťou situácií, svojskosťou reči, bezprostrednosťou, jemnocitnosťou, hlbokou ľudskosťou a kritickým pohľadom na spoločenské javy a vzťahy ľudí.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Erzählungen, Hörspiele, Aufsätze , 1961

smazenaryba
08.03.2020 4 z 5

Trochu nešťastne zostavený výber, ktorý ikeď neobsahuje ani jednu slabú poviedku, je štýlovo a námetovo príliš roztrieštený. Bollovu všestrannosť, jemnocit, humor, schopnosť nepriamo, no presne vystihnúť podstatu, by som dokázal lepšie užiť a doceniť vo viac užšie zameranom výbere (výberoch).

Sadla mi predovšetkým Bollova vážnejšia, existencionálna poloha, kde na pár stranách dokáže pomocou pár všedných udalostí preniknúť k jadru témy (povojnové nemecko, detstvo, absurdita a šeď všedného života) citlivejšie a vernejšie ako mnohé ťažkotonážne ságy, ktoré uspávajú spoľahlivejšie ako prášky na predpis.

Uderné boli aj mnohé humorné, satirické texty, často až na hranici fantastiky či magického realizmu. Len ako som spomenul, trochu sa tie vážne (chvíľami až mrazivé) a humorné poviedky pretláčali.