V první linii: Armádní generál Petr Pavel

V první linii: Armádní generál Petr Pavel https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409657/bmid_v-prvni-linii-armadni-general-petr--4k8-409657.jpg 4 97 24

Kniha vzpomínek i pohledů do budoucnosti armádního generála Petra Pavla. Otevřenými odpověďmi i slovy vzpomínek vypráví armádní generál Petr Pavel o své cestě z vojenského gymnázia k nejvyšší světové vojenské funkci, jaké kdy Čech dosáhl – předsedy Vojenského výboru NATO. Vzpomínky na dětství, záliby, návštěvy rozhodujících míst života, fotografická příloha ze soukromých alb. Jaký je držitel nejvyššího francouzského vyznamenání, Řádu čestné legie, a nejvyššího amerického vyznamenání, řádu Legie zásluh, v soukromí, prozradí generálovi nejbližší. Pohled bývalého náčelníka generálního štábu Armády ČR na pozici a bezpečnost naší země v příštích letech. Rozhovor s generálem Petrem Pavlem o zákulisí, v němž se rozhoduje o budoucím světě.... celý text

Matematicka
16.05.2020 3 z 5

Generál Petr Pavel je pro mě inspirativní českou osobností a chtěla jsem se o něm dozvědět víc.
Kniha je ale dost nešťastně zpracovaná. Počáteční pasáže nejsou moc kvalitní a hlavně působí dojmem, že autor "jen tak halabala naházel na hromadu vše, co se mu podařilo nashromáždit o Petru Pavlovi". Tohoto dojmu jsem se zbavila až v druhé části knihy, kde už jsou podstatně zajímavější rozhovory přímo s Petrem Pavlem o jeho zkušenostech a jeho pohledu na svět. Ne každý ale asi bude mít tu trpělivost se k nim "prokousat" nesmírně nudnou první částí.
Fotek by mi stačila maximálně čtvrtina a rozhodně by takováto kniha nemusela být kompletně na křídovém papíře, což ji neskutečně prodražuje. Díky tomu jsem ji četla až poté, co se uvolnila v knihovně.
Takže na závěr doporučení: Kniha je vhodná pro ty, kterým přijde osobnost generála Petra Pavla zajímavá a kteří si v ní dokážou to zajímavé sami vybrat.
A na závěr samotný Petr Pavel:
"Na druhou stranu platí pravidlo: Mluv, když máš co říct! Vyjadřovat se za každou cenu, jen proto, aby člověk byl slyšen, je kontraproduktivní. Doba je naštěstí natolik dynamická a přináší denně tolik podnětů, že je neustále co říct."

XbookwormX
24.02.2020 4 z 5

Osoba gen. Pavla mě celkem zajímala už z rozhovorů a vystupování v mediích. Se spoustou jeho názoru se dokážu ztotožnit a tam, kde bych nesouhlasil, by to bylo spíš v rovině důslednější debaty, než zaslepené oponentury. Pokud jde o knihu jako takovou, části z rozhovory (vyjma té s kamarádem Klinovským - to je taky slušnej řízek :D ) se můžete vyhnout. Rodina (žena, děti, sestra) poskytne natolik vágní informace, že jsou v důsledku naprosto irelevantní. V tomhle kontextu je důležitý jenom rozhovor s otcem, který byl zjevným prekurzorem a přináší doplňující vhled do fungování armády v době, kterou gen. Pavel zažil už jenom okrajově, v jiném společensko-politickém klimatu a skrze model otec/syn se vytváří zajímavý most napříč generacema. Stejně tak bych měl výhrady k osobě autora, jak zde bylo již zmíněno, plave po hladině a chybí tomu hloubka, kterou by si to zasloužilo a z materiálu by se dalo vytěžit daleko víc. Každopádně na mě gen. Pavel působí jako člověk, kterej má v sobě dostatek pokory, životních zkušeností (první může být právě důsledkem druhýho) a vcelku jako sympatická persona s nohama pevně na zemi, který nechybí i jistá míra nadhledu.

alzbeta4340
14.12.2019 4 z 5

Nečekaně "bulvární" rozhovory, kniha plná střípků ze soukromí. Některé drobnosti bych ani vědět nemusela, i když oceňuji snahu o otevřenost.
Nejzajímavější část byly osobní vzpomínky na účast ve válce zemí bývalé Jugoslávie. Škoda, že se více a podrobněji nedozvídáme o práci pana generála, možná to nejde, ale pak to má být v knize uvedeno.
Souhlasím také s předcházejícím komentářem, kdyby si Petr Pavel vybral ke vzniku knihy jiného a erudovanějšího spolupracovníka, mohla být daleko lepší. Přesto jako takové PR muže, který uvažuje o účasti na prezidentské volbě, splnila svůj účel. Pan generál se mi po přečtení jeví jako sympaticky věcně a rozumně uvažující muž.

Arbenin
16.05.2019 3 z 5

Škoda, že rozhovor nevedl vojenský historik nebo novinář věnující se hlouběji politologií. Takhle je to rozhovor po povrchu, byť sem tam je otázka hlubšího rázu. Vydání na křídovém papíře zbytečně knihu prodražilo.

Autoři knihy

Petr Pavel