V prázdnotě

V prázdnotě https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477613/bmid_v-prazdnote-qw2-477613.jpg 4 71 34

Probudil se ve spánkové komoře na obrovské vesmírné lodi. Nepamatuje si kdo je, kde je, ani jak se sem dostal. Plavidlo je plné zmrazených mrtvých lidí a on jediný je naživu. Při postupném vybavování si své identity se setkává s nejednou překážkou. Jeho jediným společníkem se mu stává umělá inteligence v lodních počítačích. Ochrání spolu s ní svou loď před nebezpečným polem asteroidů a nevítaným hostem? Na pomoc jim sice vyráží nová loď s posádkou, stihne se k nim ale dostat včas?... celý text

NextOne
17.09.2021 5 z 5

Velká vesmírná loď zvaná Destiny má za cíl kolonizovat potencionálně obyvatelnou planetu Proxima Centauri b. Ze spánkové krykomory se probudí člen posádky, který však ztratil paměť a nic nic si nevzpomíná. Už tak zmatený zjišťuje, že v ostatních komorách se nachází mrtvá těla a on netuší, zda je na této obrovské lodi jediný živý. Zcela oslabený prozkoumává vesmírnou stanici snažíc se zjistit, kde to vlastně je a co se děje. Hlasy, které slyší nejsou halucinace, ale počítačový inteligentní systém zvaný Tess, který mu poskytne důležité informace, ale zároveň ho upozorní na skýtající se nebezpečí, a že ho není málo. Pavel, jenž si konečně vzpomněl na své jméno, zjistil, že na palubě není sám. Mimozemská bytost však není přívětivým společníkem. Na zemi už ví, že se s Destiny něco děje, zejména se problém snaží vyřešit generální tajemnice ESECu, Allison Reevesová. Na pomoc vyrazí nová posádka, důležité však je, aby už nebylo pozdě.

Tleskám. Na české scéně máme odborníka na vesmír. Úžasný přehled v několika odvětvích. Zajímalo by mě, co autor studoval/studuje, kde pracuje a jaké jsou jeho koníčky, protože ten styl vyprávění je perfektní. Líbí se mi atmosféra, způsob jak se prolíná příběh Pavla a Allison. Krásně pojatá je kolonizace měsíce. Myšlenka kolonizace nových planet není sice nic nového, ale líbilo se mi jak do projektu zapojil české vědce a jak v knize zmiňoval reálné osoby. U autora je vidět, že je milovník Star treku a Hvězdné brány. Kniha si opravdu zaslouží pozornost. Jen musím podotknout, že víc mě bavily první 2/3 knihy. Velice se těším na pokračování a autorovi přeji, aby se jeho kniha dostala do světa. Konečně tu máme mladého českého autora, který umí psát Sci-fi.

instagram: next_fantasy_one

voody99
14.09.2021 5 z 5

Pro mě kniha na první dobrou.
Chytla mě hned od začátku a do konce nepustila. Jsem spokojená.
Teď opravdu doufám že má autor už nachytán druhý díl.

biki
07.09.2021 4 z 5

Velmi slibný počin od nového, velmi mladého autora na poli české sci-fi. Téma, které se možná za pár desítek let stane aktuální a lidstvu pak skutečně nezbude nic jiného, než se vydat do vesmíru.
Opravdu hodně vydařená je první polovina knihy, zvláště skvěle vykreslená atmosféra na palubě Destiny s jediným živoucím obyvatelem a umělou inteligencí. Situace a dění na Zemi, kde se politika plete do vědy, je bohužel také zobrazena poměrně hodnověrně. Tyto části knihy se mi tedy zdají opravdu důkladně propracované a nemám k ním větší výhrady. Snad jen těch pár osobních záležitostí si možná autor mohl odpustit, ale to je spíš věc osobního vkusu.
U druhé části knihy mám ale pocit, jakoby už autor neměl tolik času si s dějem trochu víc pohrát, promyslet, najít nějaká jiná řešení. Ty bojové akce ze strany lidí i výsledek boje na mne nepůsobí moc hodnověrně - absence jakéhokoli výcviku, z toho plynoucí chaos ve vedení a nedisciplinovanost posádky ... prostě mi to nějak nesedělo. Možná, že právě v těchto částech se nejvíc projevila autorova prozatímní nezkušenost a nevypsanost.
Ještě také musím ocenit autorovu poklonu Andymu Weirovi (Artemis) - aspoň doufám, že to tak autor myslel.
A i když jsem dlouho váhala nad hodnocením, nakonec jsem se přece jen přiklonila ke 4*. Jsem opravdu zvědavá na další díl.

Speedy076
27.08.2021 5 z 5

V prázdnotě je jednou z knih, které si opravdu zaslouží pozornost. Při čtení mě velice bavil styl vyprávění, zajímavé postavy, rychlé dějové obraty i vyvrcholení. Nejvíce jsem si určitě užívala scény s umělou inteligencí Stellou, která byla podle mě velice dobře vystavěná.
Doporučuji všem věrným fanouškům SCIFI, ale i všem ostatním, kteří si chtějí užít trochu odpočinku s knihou od českého autora.

Kramerius23
24.08.2021 5 z 5

Velice mě kniha překvapila, a o to víc jsem byl překvapený po zjištění kolik je autorovi let. Technické detaily vysvětlené pro laiky, svižný děj a příjemně napsané věty, snaha o udržení reálné fyziky... no fakt super. Dal bych 6/5 kdybych mohl. Držím palce v dalším psaní a díky za jedno z mála kvalitních českých sci-fi :) Kramerius

agnes25
21.08.2021 5 z 5

Pecka... nejlepší sci-fi, co jsem za poslední dobu četla. Velmi bych uvítala pokračování.

Steew
19.08.2021 4 z 5

Áno, vyrůstal jsem na Hvězdné bráně a tak mé srdíčko zaplesalo pokaždé, když jsem narazil na její odkaz, jako s těmi P90.
Myslím, že kniha je vhodná i pro mladší čtenáře, odpovídá tomu styl psaní a v podstatě i věk autora, což není nic na škodu, je to spíš úctyhodné. Knížka má spád a dobře se čte, vlastně se čte až moc dobře, přestože se tam objevuje spoustu technických zajímavostí, ale napsáno to je tak, že to pochopí i malé dítě. Kniha mě každopádně velmi překvapila a až na poslední tři kapitoly, kdy mě některé věci trošku zarazily, dávám 4/5. Těším se na pokračování!

WinterTess
17.08.2021 3 z 5

Jako fanynku sci-fi a milovnici Hvězdné brány mě ke knize přivedla diskuse v jedné skupině fanoušků Stargate… autor je zřejmě také velký fanda, což se odráží v názvech plavidel a ještě několika drobnostech, nemyslím jen větu “jedno z nejlepších sci-fi všech dob” (nebo tak nějak), ale i pocitovějších věcí, které Vás trknou, jen pokud znáte SG jako své boty… tím tato inspirace naštěstí končí a máme tu originální (českou!) sci-fi, která má spád, je zajímavá a moc dobře se čte… jsem zvědavá na pokračování :)

JozefJagušák
26.07.2021 5 z 5

Za mňa, absolútne prekvapenie v tomto žánre. O to viac, že to bola moja prvá kniha z Českej sci-fi space scény a rovno takáto pecka! Za mňa napínavejšie a zaujímavejšie, než podobná kniha tohto žánru Marťan od Andyho Weira. Dúfam, že autor bude preložený a nájde sa distribútor, čo ho "pošle" do sveta:)

Zuza.zuzi
23.07.2021 4 z 5

Kniha V prázdnotě mě moc lákala a já si ji toužila přečíst, ale měla jsem velké obavy z toho, že to nebude úplně můj šálek kávy. Naštěstí se mé obavy nenaplnily a já si knihu nesmírně užila. Autor píše velmi sympatickým stylem. Někde se nic netáhne, děj krásně plyne a vše je perfektně vykreslené. Vadila mi jedna jediná věc. Úvod knihy nebyl příliš originální. Po přečtení asi 1/4 knihy jsem odjela na dovolenou a knihu nechala doma. Po návratu jsem si nebyla schopná vybavit úvod, protože jsem docela nedávno viděla film s podobnou tématikou a děje se mi pletly. To ale nic nemění na faktu, že mě autorův styl oslovil a ráda si přečtu i jeho další knihu.

EronVron
12.07.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších sci-fi, co jsem v poslední době četl. Už jsem si začínal myslet, že česká sci-fi scéna umřela spolu s Karlem Čapkem, ale pan spisovatel mi dokázal opak. Doufám, že pokračování přijde brzy.

robin9739
23.05.2021 4 z 5

Náš hlavní hrdina se jako jediný probouzí z dlouholetého spánku a skoro nic si nepamatuje. Ví, že je členem posádky novodobých osadníků, jenž byly vyslání, aby založily kolonii na nové planetě, jenž je 4 světelné roky daleko od rodné země. Něco je ale špatně, byl probuzen moc brzo a ostatní osadníci jsou ve svých kryokomorách mrtví. Neví, co se pokazilo a je jen na něm, aby zjistil příčinu svých problémů. Navíc musí dostat hvězdnou loď Destiny ke svému cíli.
Dokáže Pavel český raketový inženýr zachránit misi, ve které vidí celé lidstvo svou budoucnost a možnost lepšího života?

Na tuto knihu jsem se moc těšil. Parádní formát, zajímavá obálka. Vydání této knihy jsem sledoval a jsem velmi rád, že vyšla. Byla by to totiž velká škoda, kdyby se tak nestalo. Jelikož toto dílo je velmi povedené.
Kniha začíná pozvolna, první třetina až polovina je vynikající. Tíživá atmosféra, obrovská loď plná mrtvých pasažérů, jenž se volně nese vesmírem. Přidejte k tomu ztrátu paměti a nečekané situace, jenž nezažil nikdy žádný člověk na vlastní kůži. Líbí se mi, že se příběh rozděluje na dvě větve, jedná víše zmíněná a druhá na rodné planetě Zemi, kde se lidé, jenž Destiny postavily snaží přijít na to co se stalo a jak ji můžou pomoc. Na této dějové lince se mi líbí reálnost, kde jsou peníze a politika na prvním místě před životy a vědeckými objevy. Tato kombinace je dokonalá, první polovina má za mě 6/5.
V druhé polovině se z osobního příběhu stává vesmírná odysea o dobývání vesmíru. Technicky zdařilé, příběh neztratí nic na čtivosti ani spádu, ale už se více přibližuje k jiným sci-fi knihám. Onu atmosféru z první poloviny to už prostě nemá.
Za mě se jedná o celistvé dílo s hutnou atmosférou a dobrými charaktery, sice druhá půlka je rychlejší a máme zde velmi otevřený konec, ale je to jasná příprava na pokračování...

hoopoo
12.05.2021 5 z 5

Tak tato knížka překvapila a musím říct, že velmi příjemně. Děj příjemně plynul, pěkně vymyšlený příběh a hlavní postavy. Jako na prvotinu opravdu dobrý.
Určitě se těším na pokračování.

monyp
02.05.2021 5 z 5

Za mě vydařená sci-fi. A protože je tento žánr můj nejoblíbenější a i když české autory moc nečtu, tady jsem byla mile překvapená. Příběh měl spád, napětí, hlavního hrdinu, českého raketového inženýra Petra jsem si oblíbila. Konec knihy je otevřený dalšímu pokračování, tak snad se ho brzy dočkáme. Určitě si ho ráda přečtu.