V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku

V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509773/bmid_v-pasti-pohlavi-o-politice-peci-sex-xyn-509773.jpeg 5 140 26

Být ženou v Česku není jednoduché. Ale mohlo by! Přes sto let hledá česká i celá západní společnost odpověď na takzvanou ženskou otázku. Těch otázek je ve skutečnosti celá řada. Některé už řešení mají, jiné stále vzbuzují kontroverze. Přijali jsme za samozřejmé, že ženy mohou volit, v politice jsou však stále podezřelé — kdo se asi doma stará o jejich děti? Mužů se na takové věci neptáme. Podobně ženám nikdo nebrání zastávat jakoukoli pracovní pozici — pokud se do ní ovšem ve složitém období návratu po mateřské dostanou. Jsou tu přece hlavně od maminkování. A jestliže žena děti nemá, nebo je dokonce nechce, pak s ní musí být něco špatně. A co teprve, když chce měnit zažité pořádky — vždyť je to proti přirozenosti! Novinářka Silvie Lauder v knize V pasti pohlaví popisuje, na čem se ženská emancipace v Česku zadrhla a jaké to má následky. Nejen pro společnost, ale především pro ženy samotné, ať už jako strukturální znevýhodnění, nebo téměř všudypřítomné násilí — symbolické, slovní, sexuální. Zkrátka přišel čas na pádné odpovědi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Fejetony, eseje
Vydáno: , Host

Bad Debts , 1996

V_M
05.10.2023 5 z 5

Skvělá, srozumitelně a poutavě napsaná kniha o zásadních otázkách problematiky rovnosti pohlaví, feminismu, genderu a samozřejmě i všeho toho, co nese ve svém podtitulu (politika, péče, sex, násilí a společenská pozice žen). Autorka shromažďuje precizní a přesvědčivou argumentaci, proč jsou výše uvedená témata důležitá, proč máme v ČR stále k rovnému a férovému přístupu k lidem stále ještě daleko a proč je potřeba o takový přístup usilovat. Měla by to být bez nadsázky povinná četba všech našich politiků od komunální až po celostátní úroveň, pedagogů, manažerů a ředitelů. A samozřejmě nejen jich. Kniha totiž má potenciál otevírat oči v oblastech, kde je řada z nás (zpravidla neúmyslně a ne vlastní vinou) stále ještě limitována omezující perspektivou, která nám znemožňuje uvažovat a jednat spravedlivěji. Líbilo by se mi, kdyby časem vznikla nějaká zestručněná a přehlednější verze této publikace pro studenty a žáky škol. Nikoli proto, aby došlo k nějaké "převýchově", nýbrž k myšlenkovému obohacení, rozšíření obzorů a prohloubení empatického přístupu k druhým (zdaleka ne jenom ženám).

Gimli
13.09.2023 5 z 5

Tahle kniha na mě má podobný účinek jako Bez loga od Naomi Kleinové. Člověk o nerovném postavení žen něco ví z vlastní zkušenosti, od blízkých či přátel, a dost toho tak nějak tuší. Ale když to dostanete v uceleném balíku a pečlivě zasazené do dobových a společenských kontextů, tak je to docela náklad, který jednoho donutí zamyslet se i sám nad sebou a přehodnotit svůj postoj k této problematice.

pepap
05.09.2023 5 z 5

Přehled feminismu a vývoje práv a postavení žen primárně na našem území, dnešní stav i nastínění palčivých otázek do budoucna. Autorka přechází od Masaryka k hnutí #MeToo, žádné téma není tabu, včetně současných trestů a vnímání znásilnění, ohodnocení žen na pracovním trhu nebo jejich zastoupení v manažerských pozicích.
Moc rád jsem knihu četl a hodlám pokračovat, pro začátek v referencích knihy.

veriszv
25.08.2023 5 z 5

Autorka skvěle vyzdvihuje oblasti, ve kterých feminismus a ženská otázka v Česku zaostává, i když si spoustu lidí myslí, že tím, že ženy mají volební právo, je vyhráno.
Je to mimořádně čtivé i přesto, že je to kniha odborná, podložená výzkumy a zdroji.
Autorka dává vše do historického kontextu a ukazuje tak, že stereotypy, které máme zaryté pod kůží vlastně světu zas tak dlouho nevládnou.
Spoustu věcí mi kniha pomohla si ujasnit, upřesnit, podložit.
Pokud se chcete v ženské otázce vzdělávat, tato kniha je skvělou příležitosti.
Díky za to, že u nás takové knihy vznikají!

CdC
07.08.2023 4 z 5

Asi jsem si měla dělat poznámky - ale tak tematicky obsáhlou knihu asi nejde ohodnotit v jednom krátkém komentáři. Věci, které se mi líbily - upozorňování na přepisování dějin, zakotvení stereotypů, které tady s námi jsou odnepaměti, ale které "jsou v platnosti" ve skutečnosti jen několik dekád, apel v závěru na občanskou aktivitu jedince, zajímavé příklady, o kterých často nemáme povědomí. Nicméně tím, že jsem knihu přečetla v jednom zátahu během neděle, častokrát jsem si říkala: už zase toto? Vždyť o tom už se tady psalo? Plus vysvětlovat význam slova gender po tom, co jsem jej už xkrát použila, může být pro někoho poněkud pozdě. Nicméně jsem byla mile překvapená, že mě autorka dovedla svou knihou dostat z onoho stereotypu, že feminismus je buď přežitý nebo není nutný, a začala jsem díky ní i polemizovat ohledně kvót, které jsem vždycky neuznávala. Takže shrnuto - kupu věcí člověk ví a zná (zde ale asi záleží na rozhlednu každého čitatele), ale přece jen tam byly věci, na které jsem změnila náhled, nebo mě přinejmenším donutily se zamyslet, a toho já si na knihách cením.

Pasadenka
15.07.2023 4 z 5

Nevím, zda se mi podaří knížku hodnotit izolovaně. Resp. cítím, že k ní budu mít několik komentářů, které jdou nad rámec knihy. Úplně na začátek; jedná se o emotivní téma, i když by to tak být nemělo. Otázka nerovnosti, jejího násobení, celkově ženská otázka a nastavení společnosti by mělo být něčím, o čem bychom měly být schopni vést kultivovanou debatu, k čemu Silvie sama v úvodu nabádá.

Autorka tvrdí, že se jedná o jakési kompendium z několikaleté novinářské práce, a jejího soustředění na dané téma. Každou kapitolu má ozdrojovanou, i když ty odkazy na WIKI hrozně bily do očí ale to mám z toho, jak nás na škole cepovali, že něco takového je absolutně nepřípustné. :D Jako novinářka se pak hodně opírá o statistiky a vyhlášení, nebo jak se říká, fakty a tvrdá data. Jak ostudné v takovéto debatě. :D

V deseti kapitolách si pak projdeme nejběžnější ženské otázky, které se běžně spojují s feminismem jako takovým, speciálně pak zacíleným na Českou republiku (a ostatní státní celky za posledních několik staletí :D). Krom toho si uděláme historický exkurz a budeme hledat kořeny naší společnosti. Silvie hodně zpochybňuje obecnou představu o tom, jak staré jsou zvyky a kulturní fenomény, které formují naše osobní, rodinné a společenské postavení, vnímání a niterní přežívání. Kdyby se v tomto rozměru knížka nebála posunout dál a pokusila se zpochybnit společenské uspořádání a jeho neměnnost, chytla by mě za srdíčko rozhodně víc. Nedílnou součástí je pak širší pohled na muže a jejich role ve společnosti, čím celou debatu hezky široce rámuje.

Knížka jako taková se nesnaží být pouhým průvodcem a manifestem ženské otázky. Témata zde nastolená jsou pro každého citově založeného člověka rozhodně emotivní a nutí k zamyšlení. Silvie nezapomene také zmínit, že si je vědoma toho, že nerovnost se týká každého člověka (viď. rozšířené pojetí feminismu), ale v rámci další debaty se soustředíme ryze na ženský problém, i když pohledů je samozřejmě více. Také se v textu dozvíme důležitou informaci, mnohdy málo akcentovanou, že je důležité, aby ženy měly volbu, stejně jako muži, ale to neznamená, že jí musí učinit. (Toto je bod, na kterém se mi zdá, že se hodně láme feminismus jako sprosté slovo :()

Několik podnětů
1. Otázka nerovnosti je společensky vnímaná nezajímavě a příliš složitě. Silvie sama přiznává, že na to, aby problematiku postavení žen v naší společnosti vnímala citlivěji potřebovala několik let, jinak řečeno, toto téma je natolik komplexní a vyžaduje tolik času na pochopení, že není přirozeně vnímáno jako stěžejní.
2. Toho T.G.M. tam na mě bylo trochu moc. Starý pán sic měl několik podnětných myšlenek, ale sám byl docela despota a manipulátor. I ve své době si šel vlastní cestou a zakládal si na PR, které dobře funguje do dnes. V knížce by ho mohlo být o třetinu méně, a bylo by to OK. :)
3. U těch platů se neubráním primitivnímu ekonomickému pohledu: "Proč bych pro boha platil zaměstnankyním víc, když jsou tak "blbé", že nemusím a zákon mě nepenalizuje?" Je to nehezké, cynické a pro většinu podnikatelů to zapadá do hlavního smyslu jejich činnosti. Vydělávat peníze, optimalizovat náklady. To samé platí pro rodičovství a těhotenství. Morálka a podnikání dostávají celkem zabrat.

Styl je pak novinářský, ale na jiné zahraniční autory to nemá. Osobně mám raději knížky pro odbornou veřejnost, nebo knížky, které se nebojí i vážné téma uchopit víc z nadhledu. Ale to je spíš moje osobní preference, než že by to byla nějaká chyba. Sama autorka se v úvodu vymezuje jak další střípek do debaty. Silvie píše tak, jak se dá očekávat, tudíž jako česká novinářka.

Autorku neznám, ale při čtení knihy se mi do pozornosti dostalo několik debat, na kterých byla. A musím přiznat, že "v televizi" opravdu působí trochu arogantně a povýšeně a téma v knížce široce rozepsané hodně osekává. Připadá mi, že následná frustrace na obou stranách podněcuje nepochopení, názorové zabarikádování až konflikt. A ne, tohle není pokus o její shazování, spíš prosté konstatování. U citlivých a emotivních tématech záleží na každém pohybu jediné brvy a přednes prodává. Jak se učí na mediální škole, Dick Nixon prohrál volby, neboť nešlo o to, co říká, ale jak působí. :)

V závěru Silvie doufá, že informace z knížky pomohou rozšířit veřejnou debatu. A následně dojde k modifikaci společnosti MU-HA-HA. :D Tak uvidíme, zdali se ve veřejném prostoru naučíme společně bavit o tématech, která se jasně týkají části společnosti. Pak by knížka mohla být docela podnětnou. :)

A hodnocení? Když přihlédnu na žánr, tak 4 přívětivé hvězdičky. A dál budu čekat na jednorožce, který téma uchopí laskavě, jak můj oblíbený Bregman s Lidstvím (ne, nepsal o ženské otázce, ale jeho styl je krásný :)) a bude přístupné i pro čtenáře, pro které je toto téma nezajímavé, nebo dokonce odpudivé. :P

sexuální násilí české ženy feminismus diskriminace misogynie psychologie pohlaví

Autorovy knížky

2023  91%V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku