V nedeľu podvečer

V nedeľu podvečer https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225695/bmid_v-nedelu-podvecer-225695.jpg 3 8 1

Autor - lisabonský lekár si touto knihou získal svetovú popularitu. Hlavným hrdinom je Jorge, tiež lekár, ktorý má na starosti ťažké prípady leukémie. Svoj súcit s utrpením maskuje navonok cynizmom, ktorý mu sťažuje osobný život. Až jedného dňa príde na kliniku mladá žena, ktorá zmení jeho povahu ...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Domingo à Tarde , 1961

Dada077
03.09.2023 3 z 5

Ako pri väčšine takýchto knižočiek z rokov sedemdesiatych - osemdesiatych, aj pri tejto treba brať pojmy "svetová popularita" a "lekár dobrým spisovateľom" uvedené na obálke a v recenzii s rezervou. Asi aj s veľkou rezervou. Autor ako keby so svojím textom neudržiaval mentálny kontakt a pohyboval sa niekde nad ním. Občas mi spôsobom písania pripomínal Maupassanta.
Dej vystavaný takmer iba na pocitoch. Postavy pôsobia neskutočne, až étericky. Jediná súvislá a sledovateľná dejová linka sa vyskytne až v druhej polovici knihy, kedy čitateľa začne zaujímať, či sa Clarissa vylieči a či medzi ňou a lekárom predsa len nevznikol nejaký vzťah. Čo na jednej stránke je pravda, na druhej už nie a u pána doktora víťazí profesionalita.

-Neberte citom ich veľkosť, je im vlastná.
-Pekná vetička! Musím ju vychutnať ako nejakú maškrtu. Len horšie je to, že mi po nej ostane v ústach horká chuť.

portugalská literatura

Fernando Namora
portugalská, 1919 - 1989
1982  53%Muž s maskou
1958  0%Pšenice a koukol
1970  65%V nedeľu podvečer

Kniha V nedeľu podvečer je v