V Afghánistánu Bůh už jen pláče

V Afghánistánu Bůh už jen pláče https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/9197/bmid_v-afghanistanu-buh-uz-jen-place-oZm-9197.png 4 108 24

Příběh vypráví „obyčejný“, ale šílený život jedné afgánské ženy od jejího dětství až do dospělosti v době války v Afganistanu. Zemi okupují Rusové, Američané, pak mezi sebou bojují mudžáhidové a nakonec přijde Taliban, který ze země vymýtí opět Američané. Celá rodina ženy utíká před válkou a hladem z Afganistanu do Pákistánu pak do Iráku a zase zpět do Afganistanu. Hlavní hrdinka Širín Gol (Sladká Růže) dostane za muže člověka, který ji vyhrál nad jejím bratrem v kartách. Porodí osm dětí, z toho dvě vzešlé ze znásilnění v uprchlickém táboře, s kterými se v průběhu života rozloučí. Její manžel je stále více závislý na opiu a obživa celé rodiny závisí povětšinou na ní v době, kdy Taliban povoluje ženě jedinou obživu – žebrotu. V uprchlickém táboře v Afghánistánu se autorka, íránská dokumentaristka, setkala s Šírín Gol a její osud, pro afghánské ženy typický, ji nadmíru zaujal. Šírín Gol Sladká růže vyrostla v chudobě, v horské vesnici, její život určil korán a po staletí neměnné tradice. Byla vychovávána k obrazu islámské ženy, naší mentalitě těžko pochopitelnému. Po vpádu Sovětské armády otec a bratři odešli do hor a přidali se k odboji mudžáhidů. Sestry porušily pravidla, odložily roušku a sváděly ruské vojáky aby je posléze zavraždily. Když je jejich vesnice vypleněna, ženy uprchnou do Kábulu. Šírín Gol musí do ruské školy, z níž má strach, ale brzy zjistí, že jí vzdělání dodává sílu přežít vše zlé, co ji teprve čeká: nevydařené manželství, pronásledování a znásilňování i útěku ze zpustošeného, Tálibánem utlačovaného Afghánistánu...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Nach Afghanistan kommt Gott nur noch zum Weinen , 1999

eLeR
26.02.2014 4 z 5

Smutný životný príbeh jednej ženy, ktorá nestratila nikdy nádej aj napriek pohnutému životu. Treba prečítať, človek sa dostane do úplne iného, nepoznaného sveta.

iva23
26.02.2014 3 z 5

Jednoduše napsáno, dobře se čte. Ráda jsem se na život lidí v Afganistanu podívala očima hlavní hrdinky.

bbianka
13.11.2013 3 z 5

Příběh zajímavý, ale styl jakým to je napsané mě moc nezaujal. Docela mi vadilo neustálé přeskakování vyprávění děje z vyprávěče na vyprávění hlavní hrdinky. Ale jinak se mi kniha líbila.

holubTN
30.11.-0001 4 z 5

Skôr než román, je to reportáž, jednoduché čítanie, ale vďaka dejovej strohosti dáva autorka veľký priestor autenticite - je to zážitok pre ľudí, ktorí nepoznajú kulisy blízkeho východu i logiku moslimov

Afghánistán islám Tálibán muslimské ženy iránská literatura

Autorovy knížky

Síba Shakib