V Afghánistánu Bůh už jen pláče

Příběh vypráví „obyčejný“, ale šílený život jedné afgánské ženy od jejího dětství až do dospělosti v době války v Afganistanu. Zemi okupují Rusové, Američané, pak mezi sebou bojují mudžáhidové a nakonec přijde Taliban, který ze země vymýtí opět Američané. Celá rodina ženy utíká před válkou a hladem z Afganistanu do Pákistánu pak do Iráku a zase zpět do Afganistanu. Hlavní hrdinka Širín Gol (Sladká Růže) dostane za muže člověka, který ji vyhrál nad jejím bratrem v kartách. Porodí osm dětí, z toho dvě vzešlé ze znásilnění v uprchlickém táboře, s kterými se v průběhu života rozloučí. Její manžel je stále více závislý na opiu a obživa celé rodiny závisí povětšinou na ní v době, kdy Taliban povoluje ženě jedinou obživu – žebrotu. V uprchlickém táboře v Afghánistánu se autorka, íránská dokumentaristka, setkala s Šírín Gol a její osud, pro afghánské ženy typický, ji nadmíru zaujal. Šírín Gol Sladká růže vyrostla v chudobě, v horské vesnici, její život určil korán a po staletí neměnné tradice. Byla vychovávána k obrazu islámské ženy, naší mentalitě těžko pochopitelnému. Po vpádu Sovětské armády otec a bratři odešli do hor a přidali se k odboji mudžáhidů. Sestry porušily pravidla, odložily roušku a sváděly ruské vojáky aby je posléze zavraždily. Když je jejich vesnice vypleněna, ženy uprchnou do Kábulu. Šírín Gol musí do ruské školy, z níž má strach, ale brzy zjistí, že jí vzdělání dodává sílu přežít vše zlé, co ji teprve čeká: nevydařené manželství, pronásledování a znásilňování i útěku ze zpustošeného, Tálibánem utlačovaného Afghánistánu......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/9197/v-afghanistanu-buh-uz-jen-place-oZm-9197.png 4.394
Vydáno, Ikar (ČR)

Nach Afghanistan kommt Gott nur noch zum Weinen, 1999

Kniha V Afghánistánu Bůh už jen pláče

Dandy1

Je neuvěřitelné, co všechno člověk zvládne, aby přežil se svými dětmi. Jak odlišný je život mimo Evropu. My tady hromadíme v domech věci a oni mají jeden kobereček a jediné šaty na cestu. Nad knihou jsem si uvědomila jak cenné je umět číst, psát a počítat. My si ani neuvědomujeme jak hrozný je život bez této možnosti. Smutné je, že ani po dvaceti letech od napsání knihy se tam toho moc nezměnilo.

Babo

Tato kniha odehrávající se v muslimské zemi vybočuje z obrazu,který většina evropanů nabyla po zkušenostech s imigranty z těchto zemí. Také vybočuje z knih,které jsem já četla o životě muslimských žen .
99% řeší a ukazuje utrpení způsobené jejich muži a fanatickou vírou v alláha.
Tato kniha ukazuje jiné nástrahy života , neustálý boj o přežití v zemi zmítané válkou .
Ukazuje zoufalství a beznaděj ,ukazuje nikdy nekončící touhu po normálním životě .
Nezbývá než jim držet palce a věřit , že snad jednou ,,,,

palka452
09.05.2020

Kniha která vám dokazuje že člověk dokáže přežít všechno když chce...mám ji moc ráda...je zde ukryto moc moudra..kniha na kterou se nezapomíná

Radka1911
23.04.2020

Kniha byla sepsána na základě skutečných událostí. Životní příběh hlavní hrdinky Šírín Gol odehrávající se v Afghánistánu je pro nás (a naštěstí) absolutně neuvěřitelný. Kniha se velice dobře četla.

Veggi
08.03.2019

Všichni kdo si stěžujete, jak špatně se máte, si přečtěte tuto knihu. Stejně tak Vy všichni, kdo si nevážíte vzdělání, svobody a volnosti, kterou Vám život v ČR nabízí.

Raada
08.06.2018

Knihu jsem si oblíbila už pěkných pár let zpět, ráda se k ní vracím. Je poutavě napsána, vypráví příběh afghánské ženy. Příběh je silný, neveselý. A za přečtení stojí.

Zdenulkaa
31.07.2017

Velice silný příběh. Jsem ráda, že žiju v ČR.....

Petra88
03.07.2017

Styl psaní mi moc neseděl. Jinak je to opravdu silný příběh. Je až neskutečné, co vše Šírín Gol musela zažít, s čím vším musela bojovat, o co vše se musela postarat... A přesto všechno dokázala svoji rodinu ochránit. Knihu určitě doporučuji.