Uzly

Uzly https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49133/uzly-RnP-49133.png 4 6 3

Kniha poetickou formou přibližuje vzorce chování lidí. Autorem je psychiatr, který ve své době otřásl vžitými názory na možnosti psychiatrické pomoci a který prosazoval humánní přístup k pacientům.

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Hrana

Knots

Alteriol
03.11.2020 3 z 5

Laing v knize znazornuje svojskou formou ruzne formy poruchy komunikace, at uz intra ci exteropsychicke. Nektere ukazky jsou vtipne, jiné velmi trefne, nekdy si Laing uleti do rozsahleho vrstveni myslenek, ktere uz potěší snad jen hnidopicha ci jedince pod akutnim vlivem psychotropnich latek.

knihyKeMne
04.05.2020 3 z 5

Jako chápu, že autor byl ve své době trochu kontroverzní, ale... vážně někdo těmhle "veršům" rozumí? Já se snažila, ale přes první stranu každé kapitoly jsem se nedostala. Tedy dostala, ale nepobrala.

Autor sám v předmluvě uvádí, že zde předkládá vzorce lidského chování, na které přišel. A když to vezmu souhrnně, tak ano, veškerá nedorozumění jsou o tom, že si myslíme, že víme, co si druzí myslí. Neboli, použiju-li autorova vzorce, že si myslíme, že víme, co si druzí myslí, že ví. Že si myslíme, že víme, co si druzí myslí, že si myslíme, že víme. A tak dále a tak dále. Jde mi z toho hlava kolem.

Nejsem si úplně jistá, že sám autor měl vždy jasno, co je vlastně smyslem výsledně vzniklé věty. Zato si jsem téměř jistá, že tu šlo i o tu poezii. Se slovy si autor tedy hraje neskutečně. A s pořadím slov, spojkami, záporkami, vlastně i závorkami.

No a do toho se objeví sem tam něco srozumitelného. Především tedy na první straně každé kapitoly (tématu, vzorce, básně... ani nevím jak to nazvat). Vyjde vždy z jednoduchých vět a pak je začne postupně obměňovat a spojovat a přehazovat a opakovat a to už jsem víte kde.

No to se musí zažít.

nhlstprn
07.12.2019 4 z 5

Jack falls in love with Jill's image of Jack, taking
it to be himself.
She must not die, because then he would lose himself.
He is jealous in case any one else's image is reflected
in her mirror.

Jill is a distorting mirror to herself.
Jill has to distort herself to appear undistorted
to herself.

To undistort herself, she finds Jack to distort her
distorted image in his distorting mirror
She hopes that his distortion of her distortion may
undistort her image without her having to distort herself.

* * *

All in all
Each man in all men
all men in each man

All being in each being
Each being in all being

All in each
Each in all

All distinctions are mind, by mind, in mind, of mind
No distinctions no mind to distinguish

Ronald David Laing
skotská, 1927 - 1989