Užhorodské kavárny

Užhorodské kavárny https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220468/uzhorodske-kavarny-XAc-220468.jpg 4 4 2

Dvojjazyčný výbor z básní ukrajinského básníka je plný syrové poezie. Čerpá z reality Zakarpatí, aniž by však slepě tvořil kopie, do veršů přináší příchuť mytologie, pohádky, historie.

Poezie
Vydáno: , Ukrajinská iniciativa v ČR

Užhorods´ki kav´jarni

Jizi
08.07.2023 5 z 5

"Kraj ukrajinný, modré podezdívky.
Zas plenit budou?! Věřit nechce se mi."
(s. 12)

Úžasný poklad, který jsem čirou náhodou objevila při zabíjení času v knihovně. Dvojjazyčný výbor z díla podle všeho nesmírně výrazného samorosta Petra Miďanky v, pro ukrajinštinou nepolíbeného čtenáře (čti mě), bravurním překladu Tomáše Vašuta. Vdechla jsem ho jako to horký kafe v užhorodský kavárně a chtělo se mi opilecky zcela střízlivě hulákat: "Hej, hospodo! Ještě jednu rundu! PRO VŠECHNY!"

"Vy Rusíni, i vy, milé Rusínky,
v krajině divů, zvláštních proměn,
přes nos vás praštit: Berlioz i s Poem,
cukráren vůně, cizokrajné drinky.

Sladší než naše sežehnutá zem
zámořská koření, příchutě, finesy.
Rumělka prešpurských secesí
není tu ani slabým příměrem.

Bukové zlátnou ještě v horách lesy,
ještě je slýchat sojka prostořeká.
Auta a hadry, to vás ještě čeká --
a kosti předků nebudou vás děsit.

A přijde den, kdy svatá hora hne se:
ať už Neneská, Apecká, Dohjanská...
O Velké noci vzplane Kristův paškál...
Pak pochopíte -- Bůh již seslal trest,

Když ani kapku touhy nalačno vám nedal,
a ani krůpěj zlatavého vosku.
Kdo přejde Tisu, aby v Sedmihradsku
modré a žluté barvy zhasnout nechal?"
(s. 24)

SLAVA UKRAJINI! HEROJAM SLAVA!

narcisonanis
05.09.2014 4 z 5

Miďankův styl a jazyk je ne vždy lehce pochopitelný nejen v rodné ukrajinštině, natožpak v českém překladu (tomu však tleskám!). V básník se vzpomíná po starých časech, které jsou v nenávratnu ztraceny. Srdíčko československé rodáka může poskočit, že je v některých verších lehký stesk po bývalém spojení s ČSR. Tematicky jsou Užhorodské kavárny zaměřeny na melancholickou krásu Zakarpatí, které je mi osobně velmi sympatické a připomíná mi rodné Beskydy. Ukrajině zdar.

Podkarpatská Rus ukrajinská literatura

Petro Miďanka