Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/4866/bmid_uzasna-dobrodruzstvi-kavaliera-a-cl-wRz-4866.jpg 5 273 51

V anglosaské literární tradici není mnoho knih, které by tematicky souvisely s Československem. Chabonův příběh se začíná odvíjet v New Yorku na podzim roku 1939 a hlavní roli v něm hrají dva mladíci: Samuel Klayman (později se přejmenuje na Sammyho Claye) je židovský chlapec z Brooklynu, zatímco Josef Kavalier uprchl z Prahy před Hitlerem. Jeden má rád komiksy i brakovou literaturu, druhý zase zbožňuje Harry Houdiniho. Utvoří spolu tým, v němž Sammy píše texty a Josef kreslí, vytvoří nového komiksového hrdinu jménem Eskapista, a se svým nápadem uspějí v jednom nakladatelství. Jde o mimořádně silný a citlivý příběh, zároveň však o určitou mystifikaci – autor vytváří představu, že jeho hrdinové skutečně existovali a "mate" nás uváděním takových osob v knize, jakými jsou např. Salvador Dalí či Orson Welles. Za tuto knihu byl autor roku 2001 poctěn Pulitzerovou cenou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Amazing Adventures of Kavalier and Clay , 2000

DendousSKS
25.08.2019 3 z 5

„Lidé si všimnou jen toho, na co jsou upozorněni."

Georgino
04.05.2019 5 z 5

Nádherná, ve všech směrech epická kniha. Snad nikdy jsem nečetl knihu, při jejímž čtení se mi jednotlivé obrazy promítaly jako film. Tahle kniha si vysloveně říká o zfilmování (HBO někdy před 15 lety připravovala 8-dílnou minisérii, ale z finančních důvodů projekt zastavila). Ten příběh má vše - drama, humor, akci, válku, velkou romanci, osobní vztahy i velké historické události. Jo a ten začátek, odehrávající se v předválečné Praze, je fantastický, a pokud někdy dojde k filmové adaptaci, tak by se Praha stala atraktivním a hodně vyhledávaným místem pro miliony diváků, protože každý by chtěl vidět místo, kde se ukrývá tajemný Golem.

LucieT.
20.04.2019 5 z 5

Nenechte se zmást, jen o komiks tu nejde, tento klamně bezstarostný román má velmi široký záběr a pokrývá nepřeberné množství témat. Atmosféra druhé světové války, hrůzy holokaustu, Amerika 40. let, mrazivá Antarktida, láska, přátelství, sexuální identita, společenské tlaky a předsudky a především téma úniku, který proniká celým příběhem. Nesmírně lidský, přesvědčivý příběh a přes veškerý vážný obsah je kniha neskutečně lehká, nadějná i zábavná. Má jen jedinou chybu - že skončí.

Finn69
13.03.2019 5 z 5

Tak tohle se mi líbilo opravdu hodně. Přestože komiksy mě jinak v životě úplně minuly, bylo pro mě i tak zajímavé dozvědět se, kde se vzali všichni ti Supermani, Batmani a Wonder Women. Je to moc pěkně napsané, historie a fikce se míchá dohromady tak nenápadně, že jen těžko rozeznáte, co se opravdu stalo a co se zrodilo v hlavě autora.
Děj je rozdělený do tří částí, sice těsně navazujících, ale přesto navzájem trošku odlišných. V první části sledujete cestu mladého židovského uprchlíka z Prahy do New Yorku, jeho začátky v cizím světě a hlavně ve vznikajícím světě komiksu a superhrdinů. Druhá část, válečná, si o komiksové zpracování vyloženě říká, úplně v textu vidíte ty rámečky a bubliny s dialogy - a Joe Kavaliera jako Eskapistu. Třetí, závěrečná, se odehrává v padesátých letech, době úpadku superhrdinů, což se odráží nejen na stránkách komiksů, ale i na osudech postav románu.
Ale není to jen o komiksu, to by bylo na "velký americký román" přece jen málo. Ten věčný boj superhrdinů se zlem tu odráží druhou světovou válku a osud evropských Židů v době nacismu. Pro Joe Kavaliera je to vzhledem k smutnému příběhu jeho vlastní rodiny vlastně celoživotní téma. Proto je tu Eskapista a třeba i pražský Golem. A ani to není všechno, dočtete se i o skrytém životě homosexuálů v těch puritánských dobách nebo třeba o počátcích McCarthyismu.
Podle mě tomu nechybělo naprosto nic a toho Pullitzera Chabon dostal naprosto zaslouženě.

miso98
11.03.2019 4 z 5

super kniha - hoc docitat 600stranovu knihu moze byt pre mnohych (mna) dost problem. ale dej je velmi zaujimavy. velky americky roman. skvele citanie

vandalka
21.02.2019 4 z 5

Nejsem fanda komiksů, jinak by to možná bylo za pět :) Ale navzdory zájmu hlavních protagonistů jsem se nechala příběhem strhnout, je to zase nahlédnutí do jiného světa - jak Amerika prožívala druhou světovou válku před svým zapojením, jak vůbec vznikal a vzkvétal komiksový průmysl, proč Superman drtil nacistické nepřátele a tak dál. Výborně psané, Chabon umí vykreslit nesmírně živé a bohaté obrazy, které překladatelé skvěle zvládli zprostředkovat českému čtenáři. Některé ty obrazy mi zůstaly v hlavě doteď.

poulet
30.11.2018 4 z 5

Komiksy mě neberou (tudíž téma, které je mi vcelku vzdálené), občas se to nečetlo nejlépe a konec takový trošku předvídatelný, ale 4 * hodnotím proto, že je originální, je o něčem a navíc mám ráda "velké" romány, a to tenhle je.

MaKolar
03.04.2018 5 z 5

Moje první setkání s autorem a pro mě výborná kniha. Velký americký román, který se na začátku odehrává v Praze při nástupu nacistů k moci.

evask
06.01.2018 2 z 5

Já to asi vzdám. Začátek, jak utíkal z Prahy, to mě celkem bavilo. Teď jsem v jedné čtvrtině knihy a dál už se asi neposunu. Sebrala jsem ji manželovi a ten teď řiká, že ho nebavila taky.

Gracian1964
28.09.2017 5 z 5

Moje druhé stretnutie s Chabonom...Prvé bolo Záhady Pittsburgu...z tej som nebol taký nadšený, ako som čakal, že budem...pod dojmom filmu Wonder Boys...ale Úžasná dobrodružství, to už bolo niečo iné...presne takéto knihy mám rád....pecka od začiatku do konca... na rozdiel od niektorého z komentátorov, škoda, že to nebolo dlhšie...a teším sa na ďalšie jeho knihy, ufff...

katrin.ka
29.08.2017 4 z 5

skvělé... jak "pražská část", tak ta americká, pak to už na můj vkus poněkud příliš zdivočelo... americká část je velmi zábavná, je tam vše, co do Ameriky té doby patří... to, že je celý tenhle dokonalý příběh mystifikace je možná jen mystifikace :-)

boticelli
05.08.2017

Po sto stranach odkladam. Mozna by se mi kniha libila vic jako komix!

Loxias
30.07.2017 3 z 5

Smisene pocity. Obcas kniha ma drive a tempo a nuti dotahnout aspon kapitolu a obcas sem se nebyl schopen prokousat strankou. Pasaze, kde byl dialog prerusen dvema strankami popisu okoli a atmosfery okamziku, me vylozene obtezovaly.

Killingjoke
01.07.2017 5 z 5

Výborná knížka, ke které jsem se kdysi dostal celkem náhodou. A nelituji! Michael Chabon nám opravdu nabízí úžasná dobrodružství, prošpikovaná osobitou kritikou nacistických zvěrstev 2. SV, evropským židovstvím a legendě o Golemovi, různými eskapisty a iluzionisty a v neposlední řadě také mými oblíbenými komiksy. Na pozadí skutečných událostí je zde vytvořen neuvěřitelný, dojemný a velmi čtivý příběh, který si v budoucnu jistě ještě rád přečtu.

Toffee
25.04.2017 5 z 5

Úžasným dobrodružstvím byla i četba této knížky. Rozhodně ji řadím do svého osobního zlatého fondu. Je to knížka o únicích (na všechny způsoby - kouzelnických ve stylu Houdiniho, před holokaustem, před sebou samými, před zoufalstvím, před láskou), je o bezmoci a zoufalé snaze zachránit své blízké z válečné Evropy, bezmoci, která ty dva mladé kluky podvědomě nutí vytvářet komiksové superhrdiny, protože není mocnější síly než nespoutaná představivost. A je to samozřejmě i krásná pocta komiksům a jejich prvním tvůrcům.

kaja77
17.02.2017 4 z 5

kniha se mi líbila, z počátku mně bavila ohromně, místy jsem měla trošku problém s přehršlí amerických jmen a přijmení, tápala jsem kdo kde a co..ale netrvalo to moc dlouho. celkově to však byl velmi zajímavý, neotřelý příběh a kdybych měla k dispozici nějaký komiksový sešit tak bych si ho velmi ráda prostudovala :D

zupri
11.12.2016 2 z 5

Já jsem se nezačetla, nějak mi to nesedlo.

vlkcz
26.07.2016 5 z 5

Tato kniha mi, krom jiného, dala nový pohled na comicsovou kulturu.

Taťka Hraboš
14.05.2016 5 z 5

Jeden z mých letošních čtenářských vrcholů. Román s velkým R, ve kterém je všechno, co má takový román mít - láska, přátelství i nenávist, humor i tragické okamžiky, překvapivé zvraty, akce a napětí, ale i spousta zajímavých faktických informací (v daném případě především o komiksové tvorbě a kouzlení) - a hlavně dobrý konec :-). Jediné, co na první pohled může čtenáře odrazovat, je rozsah kolem 600 stran - ale kdo se nechá odradit, přijde o skvělý čtenářský zážitek.

man
12.03.2015

Zbytečně rozvláčné, knize by výrazně prospělo její "zeštíhlení". Ovšem Pulitzerovu cenu získá patrně jen román nad 600 stran....