Uvadlé listí

Uvadlé listí https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474709/bmid_uvadle-listi-Qsb-474709.jpg 4 42 11

Svazek obsahuje básnickou skladbu jednoho z nejvýznamnějších představitelů ukrajinské literatury přelomu 19. a 20. století, která vznikla v letech 1886-1896. Ivan Franko je dnes považovaný (po Tarasu Ševčenkovi) za největší osobnost ukrajinského písemnictví. "Uvadlé listí" zaujímá v jeho rozsáhlém díle mimořádné postavení a ve své době bylo hodnoceno jako vrchol slovanské milostné poezie. Sám autor označil tuto svou poému s dominantním prvkem neopětované lásky jako "lyrické drama" a zachytil v ní jakoby deníkovou formou napsané intimní veršované záznamy člověka, který neunese tíhu nešťastné lásky a rozhodne se vyřešit tuto citovou krizi sebevražedným odchodem. Franko se netají tím, že jeho hrdina je určitou obdobou slavného Goethova Werthera, přiznává dokonce, že tato literární postava se pro něho stala hlavním inspiračním zdrojem. Patrně i z tohoto důvodu napsal tento příběh muže "slabé vůle, ale bujné fantazie, hluboce citlivého, ale málo způsobilého pro praktický život."... celý text

jfialova
20.11.2023 2 z 5

Nejsem zrovna milovník poezie, takže můj názor asi není zrovna relevantní, ale bohužel mě to nijak zvlášť nechytlo. Příliš patetické, až zbytečně tragické. Možná pokud by člověk měl možnost přečíst si to v originále s dokonalou znalostí autorovy rodné řeči, dostavil by se jiný efekt. Kromě "V Přemyšlu nad zeleným proudem Sanu...", která je i určitým podobenstvím, to šlo všechno nějak kolem mě...

momo01
19.10.2023 2 z 5

Poezii mám ráda, protože je pro mě jednou z cest dovnitř sebe. Jenže je vážně těžké hodnotit básně, protože jejich čtení je nesmírně subjektivní. To co jednoho zasáhne a pohltí na druhého působí úplně jinak. Je to o tom, že básně buď rezonují s našimi emocemi a zkušenostmi, nebo nám přijdou cizí. A tentokrát se mnou k žádnému napojení nedošlo a emocionální dobrodružství se nekonalo. A není to jen o tom, že dávám přednost volnému rýmu před důsledně dodržovaným rytmem.

katushah
16.10.2023 5 z 5

Taky jsem na knihu narazila díky čtenářské výzvě a taky se mi moc líbila. Já mám poezii ráda, ale teď jsem jí dlouho nečetla, četla jsem takové těžší klasiky a teď mi fakt přišla vhod tahle kratší příjemná poezie. Určitě si to přečtu znovu.

jadunka
15.10.2023 5 z 5

Na knihu jsem narazila jen díky Čtenářské výzvě, takže jsem neměla přehnaná očekávání, ale po delší době je to básnická sbírka, ve které se mi líbilo téměř vše. Především pak poslední báseň je opravdu dokonalá.

petrarka72
28.09.2023 3 z 5

Drama to možná je, ale mimořádně banální. Přírodní a milostná lyrika zkrátka málokdy překvapí. Ocenila jsem pokus o metaforu v úvodním kousku Druhé hrsti ("V Přemyšlu nad zeleným proudem Sanu...") a rytmus poslední básně ("Jen stisk... jen mžik...")

Andrea81
06.06.2023 4 z 5

Nejsem typ člověka, který dokáže poezii ocenit, ale toto se mi líbilo.

denib
03.05.2023 5 z 5

Dala jsem si od poezie na nějaký čas odpočinek, ani nevím proč. Uvadlé listí mě naplnilo touhou znovu číst básně. To je myslím větší pochvala, než co bych zde mohla o knize napsat.

Lena79
13.03.2023 5 z 5

Ačkoliv nejsem fanda do poezie, jelikož jí nerozumím, jsem příjemně překvapena touto sbírkou.
Autor má cit pro jazyk.

Pine
01.02.2023 4 z 5

Na poezii nejsem, ale nějak se mi nedařilo vybrat si ze žebříčku u Čtenářské výzvy k bodu 6. No a čekalo na mě slušné překvapení. To dílo je tak... opravdově bolestné, srdceryvné, chladné. A také pan překladatel musel mít perfektní cit pro jazyk.

Proč se tvé oči čarovně třpytí,
tak že se srdce jako vích vznítí?
Ach, ty tvé oči, kdo do nich zhlédne,
ten ani k slunci už zrak nepozvedne.
Proč mě tvé úsměvy vždycky jen bolí,
proč mi rvou srdce jak bouře v poli?
Hoj, ty mé děvčátko, jasné jak zoře,
tys moje štěstí, tys moje hoře.
Když na tě pohledím, rád tě mít musím,
a když tě miluji, žalem se dusím.

* ještě jsem si obohatila slovní zásobu :)
vích = svazek slámy
zoře = ranní záře, jitřenka

medlovice
29.01.2023 5 z 5

Jak smutné a jak věčné, Sbírka je z let 1895 a 1896 a já měla pocit, že čtu současné básně. Důkaz, že láska a hlavně ta neštastná, zima a smutek jsou tu pořád a navždy budou .

Al.lio
01.09.2014 5 z 5

Rozhodně plný počet hvězdiček. Krásnější milostnou lyriku jsem nečetla. Paráda.. Navíc je kniha nabita velkou spoustou zajímavých myšlenek. Nemám slov. :-)

lyrika ukrajinská literatura poezie

Ivan Franko (p)