Ve stínu slunce

Ve stínu slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430678/bmid_ve-stinu-slunce-6WJ-430678.jpg 4 341 95

UTSS Salamis série

PŘED NELÍTOSTNÝM NEPŘÍTELEM SE NESKRYJETE ANI VE STÍNU SLUNCE Když se v první polovině 22. století začnou ztrácet kosmické lodě, vypadá to, že za to mohou piráti, povstalci z kolonií nebo nezměrné hlubiny vesmíru. Když se začnou vracet vyzbrojené neznámými zbraněmi a napadat plavidla a vesmírné stanice, lidstvo velmi rychle zjistí, že je již celé měsíce ve válce, o které nemělo nejmenší tušení. Tajemní Korzáři útočí bez varování, nikdy se nepokoušejí o kontakt a při sebemenším riziku, že bude jejich loď obsazena, spustí totální autodestrukci. Lidé s nimi bojují už takřka deset let, ale živého Korzára s výjimkou unesených posádek zatím nikdo neviděl. Nelítostný nepřítel je stejnou záhadou jako na začátku války. UTSS Salamis měla být první lodí, která obsadí korzárské plavidlo a získá odpovědi na nejpalčivější otázky o záhadném protivníkovi. Místo toho jen s obtížemi unikne ze ztracené bitvy a nyní se ukrývá ve svrchní koroně rudého obra Gamma Crucis, kde ji před žhnoucím peklem chrání jen experimentální ochranný štít. Ve stínu slunce měla být Salamis v bezpečí, ale jak brzy dokáže nález těla zavražděného technika, Korzáři jsou mnohem blíž, než si kdokoli z posádky myslel… _________________ „Užijete si mrazivou a zneklidňující atmosféru, řadu šokujících zvratů a také bravurně napsané akční scény.“ – PEVNOST... celý text

DericCaster
03.04.2021 5 z 5

Ve stínu slunce... Vesmírná střílečka, invaze tajemného nepřítele a ještě tak trochu detektivka... Někteří tu připomínají podbnost s BSG a mně se při čtení zas chvílemi vybavil film Wing Commander... Ale záleží na tom... Knížka se mi líbila, přečetl jsem ji za den a kousek, a už teď vím, že chci další... Není to přesně to, proč se knížky čtou??? Děkuji autorovi a přeji hodně nápadů.

Ebola
02.04.2021 4 z 5

Sci fi čtu opravdu jen zřídkakdy, zato ale vždy velmi kvalitní tituly, tentokrát to nebylo jinak ani u této knihy. S autorem a jeho tvorbou jsem se zatím nesetkal, naštěstí díky Databázi na mně zničehonic vyskočily hned dva díly a já si je ihned koupil. Udělal jsem dobře, protože se to čte náramně, okamžitě jsem se přidal do posádky UTSS Salamis a společně jsme čelili nájezdu Korzárů, zapojil jsem se do vyšetřování vraždy, to mě bavilo hodně moc. Jediné co postrádám je humor, sice sem tam něco bylo úsměvné, ale jen sporadicky, ale nuda to rozhodně nebyla. Tuto sérii si hodlám užít celou a doporučuju si to přečíst.

jiri5027
01.04.2021 5 z 5

Tohle byla super jízda. Detektivní zápletka se mísí s bitevní vřavou. Sympatické postavy a skvělý příběh. Jdu na další díl...

kruppe
26.03.2021 5 z 5

Ve stínu slunce, český autor. Nečekané překvapení. Kombinace detektivní sci-fi, military sci-fi. Výborně napsané. Děj odsýpá (rozhodně nesípá). Postavy výborné, nic plochého, každý si v té plejádě různorodých hrdinů vybere. Pěkně dávkovaný humor, který opravdu do situací, kde jej autor použije, sedne. Je dobře že autor netlačí na pilu, nechce být krutopřísně vtipný.
Mně to sedlo, rozhodně víc než Expanze (https://www.databazeknih.cz/knihy/expanze-leviatan-se-probouzi-175637)

Artep5695
19.03.2021 5 z 5

SUPER! Musím říct, že dlouho mě tak sci-fi neoslovilo jako tohle. Trochu jsem se bála českého autorství, ale musím říct, že jsem byla unešena a knize jsem úplně propadla.
Bonus je, že si nejste úplně jisti, koho nechá autor přežít...

Sitth
14.03.2021 4 z 5

Tak tady vzplálo nové slunce na české scéně sci-fi. Kdo mě zná, ví, že českou scénu fantasy a sci-fi moc neuznávám. Ale poslední dobou se dokážou najít slušná díla. A tohle k nim rozhodně patří.
Vlastně je to překvapující, žádná revoluční myšlenka, žádné blástrově kulervoucí orgie, nic. Ale je tam akce, smysluplný děj, technicky promyšlené prostředí a to vše velmi čtivě podáno. A ruku na srdce, Jan Marhoul je pro nás samozřejmě Čech, že.... :-)
Je pravda, jak už bylo psáno níže, z knihy je cítit inspirace z BSG. Ale vše odpuštěno. Už dlouho jsem se od knihy nedokázal tři dny odtrhnout a jsem rád, že jsem si rovnou objednal i díl druhý.
Dávám 5/6 (škoda, že nejde u scifi dávat legendárně 7 z 9) :-)
A tleskám!
p.s.: vážně jsem uvažoval o 6hvězdách, ale mám dvě ale - 1. trošku klíšé se scénou na poslední stránce a 2. třeba bude dvojka ještě lepší .-)

Jara 56
14.03.2021 4 z 5

Příjemně překvapilo, už jdu shánět další díl :D

E_Lan
21.02.2021 4 z 5

Zpočátku jsem měl pochybnosti, příběh a postavy mi přišly trochu ploché, ale postupem času jsem tomu přišel na chuť. Podobnost s Battlestar Galacticou se nezapře, ale i tak je to velmi zábavný sci-fi počin, který mě hodně bavil. “Cool”:-)

PAVEL917
19.02.2021

Bezvadná sci-fi. Nemám žádné výhrady. Napínavý a svižný děj.

Aildrin
08.02.2021 4 z 5

Autor knihy je očividně velký fanoušek seriálu Battlestar Galactica, ze které si jen s lehkými úpravami vypůjčil hned několik známých scén. Za tyhle okaté zápujčky odebírám jednu z hvězd, ale jak pravil klasik. ,,Všechno tohle už se stalo jednou a stane se to znovu" Jinak velmi zdařilá kniha jejíž pokračování si rád přečtu.

NavoSever
29.01.2021 4 z 5

Skvele ceske sci-fi ve stylu "souboj planet" - tak to mam rad uz od dob,kdy vychazel Perry Rhodan :)

Franc
15.01.2021 5 z 5

Tak nezbývá než srazit paty, vyseknout poklonu, a stoupnout si do řady obdivovatelů této knihy. Musím konstatovat, že jsem více než mile překvapen a obohacen o nevšední čtenářský zážitek.

Autor se rozhodl přísloví "Méně je někdy více" obrátit na ruby a světe div se, v jeho podání to skutečně funguje. Mix detektivky, thrilleru, v neposlední řadě pak především military sci-fi, jde ruku v ruce na stránkách jedné knihy a prolíná se tak důmyslně, že nevědomky přeskakujete z jednoho k druhému maje na mysli jediné, být co nejrychleji na stránce další.

Autor sice nepřichází s ničím novým, zásadním, ale to není na škodu. Nepřítel, jehož pohnutky jsou neznámé, ale cíl zabít Vás naprosto jasný, nepřítel ve vlastních řadách, který si potají brousí kudlu, kterou Vám chce vrazit do zad. To jsou hlavní atributy knihy. Ano, už tu sice byly v knihách jiných, ale autor má sílu vdechnout jim svěžest, nápaditost, a lehkost, pro kterou se kniha tak skvěle čte.

Nemohu než doporučit a věřit, že má očekávání a naděje, které vkládám do dalších dílů budou naplněna stejnou měrou vrchovatou, jako v případě tohoto počinu českého autora.

Lostindream
14.01.2021 5 z 5

Ježiš, to bylo skvělý! Už dlouho jsem takhle dobrou sci-fi nečetl. Navíc od českého autora.

Super proplétání žánrů – akčně-mysteriózní sci-fi detektivka. Hodně mě bavilo vyjadřování („… pokud je v Nebi bar, zvu tě za chíli na skleničku…“) a slovní obraty plné metafor („… ohnivé květy na povrchu silového pole…“). V technických termínech nepadaly žádné hlouposti, příp. byly dobře a přirozeně vysvětlené. Četlo se to skoro samo, děj ubíhal rychle a na posádku si člověk za chvíli zvykne. Každou chvíli nějaký zvrat, který čtenáře udržuje v napětí a buduje atmosféru. Nápad se sluncem bravůrní, mysterióznost Korzárů skvěle graduje s dějem. Kloubouk dolu před takto dobře napsanou knihou.

I přesto se najde pár připomínek.

1) Úvod byl hodně matoucí a než se člověk zorientoval, co se děje, uběhlo pár kapitol. U filmu bych to vhození do děje chápal. Přeci jen tam má člověk ještě tu vizuální stránku a dokáže se zorientovat rychleji.

2) Postavy se mi pletly skoro do poloviny knihy. Míchání křestních/prostředních jmen a příjmení. Pořád jsem přemýšlel, kdo je kdo („Kdo je sakra ten Thakur?!“). I tak jsem následně byl na první dobrou schopen rozeznat max. do pěti postav, … („Jó, to je Gelu!“)

3) … což se mi dělo i u názvů stíhaček, bombardérů, transportérů (Diamondback, Gharial, Comodo). Názvy a jména celkově byla občas skvělá jindy úplně blbá. Chápu, kvůli čemu název Salamis, ale proč sakra? (Pořád jsem před očima viděl uzeninu.)

4) Líbí se mi ten posun do anglicismů – názvy techniky, zbraní, letounů, … – působí to na mě více „filmově“ (ne tak skutečně – žádný Franta Vomáčka od vedle, díky čemuž se do toho můžu více ponořit a užívat si příběh). Ale proč se to pak nedrží všude? Proč namísto Korzárů nejsou např. Corsairs? A do teď nevím, jak se čte zástupce Marhoul. Je to česky „Jan“ nebo anglicky „Jane“ [džejn], když ho tak oslovovala kapitánka (i když všude používáno neutrální „kapitán“)?

5) Chybělo mi nějaké zasazení do prostředí, místa, času, stupně vývoje lidsta, prozkoumaného vesmíru atp. Žijí lidé pouze na Zemi, nebo již obývají více planet? Jak daleko je Gamma Crucis od Země? Třeba se to postupně vykreslí v dalších dílech série, ale bral bych alespoň nějaký náznak. Nevím, co si představit zde. Rok 2127 je v každé knize vykreslen jinak a pro mě to je jen číslo, které by zde mohlo bý klidně 5182 a neviděl bych rozdíl. A co je to UTSS? United Terra Space Ship?

6) Žádná hlavní postava – zkrátka jen posádka lodi. Bohužel se mi nepodařilo více sžít s žádnou z postav. Za prvé jsem si je dlouho pletl a za druhé jsem se o žádné nedozvěděl více informací – nebyla žádná výjimečná postava, které bych měl nějak fandit. Možná nejvíce Atwoodovi, aby se mu dařilo?

7) Až po přečtení jsem se na konci knihy dostal ke statistickým údajům lodi a posádky. Možná, kdyby to bylo na začátku, nemusel bych mít v postavách a názvech takový guláš – párkrát bych přelistoval na začátek. Andy Weir dává mapku taky na začátek :)

V kontextu knihy se však jedná jen o drobnosti. Nemám rád hloupé příběhy s prvoplánovým dějem a zde bylo vše chytře promyšlené a dobře popsané. Mnohem lépe, než většina knih a filmů, na které v současnosti narazíte.

Těším se na další díl (i ty další tři) a mám takové tušení, že tato série bude jednou z mých nejoblíbenějších, které jsem kdy četl. Pět hvězd a rozhodně doporučuji.

fusi749
14.11.2020 5 z 5

Jsem nadšený! Po rozvleklém a často nesmyslném Problému tří těles byla toto lahůdka, kterou jsem si užil od začátku do konce. A úvodní zápletka mě, jako milovníka detektivek Petera Maye, nutila se tetelit blahem.

jaroiva
06.11.2020 2 z 5

Připadá mi to jako dobrá omáčka k nějaké výborné sci-fi. Koupila jsem jako audioknihu a přesto, že je pěkně načtená a dobře se poslouchá, nějak jsem nechytla hlavní linku nebo co. Zezačátku se to tvářilo slibně, nalezení mrtvoly, čekala jsem co se z toho vyvine, a ono se to z mého pohledu nějak pořád plácalo na místě, až byl konec.
Asi jsem to nepochopila, proto další díl už si číst nebudu.

Ales.BD
04.11.2020 4 z 5

Výborně. Tohle by měli koupit neschopní scénaristi nového Star Treku: Discovery. Na začátku roku 2021 přesně podle plánu vyšel druhý díl.

JerryDexter
25.10.2020 5 z 5

Luxusní military sci-fi, které může směle konkurovat zavedeným západním autorům. Doufám, že se bude dobře prodávat a další díly na sebe nenechají dlouho čekat.

b2z
21.10.2020 5 z 5

Tak toto byla akční sci-fi lahůdka. Autor Vás na začátku čapne a na konci vyplivne. Nemám co vytknout. Děj je citlivě poskládán a obsahuje všeho s mírou. Příběh je spíše epizodní a o hvězdném kontinuu, ve kterém se odehrává, se dozvídáme jen fragmenty. Postavy se chovají uvěřitelně. Už se těším na druhý díl!

rimar
16.10.2020 5 z 5

Velmi povedená kniha. Těším se rozhodně na další díl. Autor nám tu po částech dávkuje informace a na plno do nás tlačí akci :-). Na konci knihy v podstatě o původu korzárů nevíme stále nic dalšího. Hrozně mne baví jak názvy současných jednotek jsou použity i v kosmickém věku takový SEAL si úplně představuji jak místo vodou brázdí vesmír aby se dostali nenápadně na cizí loď. Tak nezbývá než se těšit kam nás autorova fantazie pošle příště.

soupik2012
14.10.2020 5 z 5

To první co mě napadlo po poslechu této audioknihy bylo, tak z tohoto příběhu by šel udělat zatraceně dobrý film. Kdyby se ho chopil šikovný režisér a podařilo se vytvořit trikově kouzelnou scenérii, tak tento příběh sám o sobě zaručuje kasovní úspěch. Nechybí v něm prakticky nic. Slušná dávka akce, napětí, tajemství, hororu a také špetka té krimi. To co mě potěšilo nejvíc, byl velice slušně vystavěný jednoduchý příběh, který v rámci faktu, že se jedná o sci-fi žánr, působil zcela reálně. Audioknihu čte pan Luboš Ondráček. Načetl jí slušně, ale přidaná hodnota v podobě zážitku z přednesu tentokrát chyběla. Na můj vkus čte příliš rychle, což nutí zbystřit při poslechu pozornost, nebo upravit rychlost čtení.