Utekl jsem z Osvětimi

Utekl jsem z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13570/bmid_utekl-jsem-z-osvetimi-65bfdf3830ae2.png 5 1104 214

Příběh slovenského Žida za okupace působivě líčí především jeho zážitky z koncentračního tábora. Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům. ISBN 80-85924-50-1 (chybné)... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Příběhy
Vydáno: , Sefer

44070: The Conspiracy of the Twentieth Century , 1998

Gamow
12.11.2020 5 z 5

Absolutní autenticita. Ani slovo navíc. Doporučuji. Nebudete zklamáni.

DědaMráz
12.11.2020 5 z 5

Knihu jsem četl několikrát. Je to jeden ze základních pilířů československé i světové literatury o šoa a pokaždé mi nešlo na rozum proč nebyla zfilmována, protože z mého pohledu má velký dramatický potenciál. Na počátek roku 2021 je ohlášena koprodukční filmová verze od režiséra Petera Bebjaka, tak uvidíme, zda to nedopadne jako u Nabarveného ptáčete.

Lena78537
03.11.2020 5 z 5

Tak strhující, smutné... A hlavně děsivé, že je příběh skutečný... Čeho se může člověk na člověku dopustit...

Mrňous1
30.10.2020 5 z 5

Tak teď vůbec nevím, jestli své pocity z knihy vyjádřím dostatečně srozumitelně. Kniha je úžasně čtivá a přitom strašná. Měla jsem až nepříjemné fyzické projevy z četby. Pro mě naprosto nepochopitelné, že někdo mohl takové věci přežít, zvládnout útěk a ještě k tomu si v hlavě uchovat takové množství detailů, čísel, jmen apod. To mě na tom fascinovalo asi úplně nejvíce. Obdivuji všechny, kteří si tím prošli a zvládli to a navíc, když často po válce museli čelit nedůvěře a téměř obviněním, že si to vlastně všechno vymysleli. Hluboce se skláním pane Vrbo, Wetzlere, Racine a další...

FlLys
29.10.2020 5 z 5

Velmi čtivá kniha, až děsivě, když si člověk uvědomí, že tento dobrý a zajímavý dobrodružný příběh, je pravda. Pro slabší povahy jako jsem já je to opravdu náročné čtení.

verculka
05.10.2020 5 z 5

Vůbec nevím co napsat. Tohle se četlo težko, ne že by kniha byla napsaná špatne. Právě naopak. Ale ta představa co se tam dělo, čeho všeho jsou schopni lidé ... Tuhle knižku jsem musela hodně dlouho vstrebávat a číst pomalu. Rozhodně hlasuji, aby knížka patřila mezi povinnou četbu na školách!

Jana92
02.10.2020 5 z 5

Super knizka,krasne se cetla a nedalo se odtrhnout. Chvilkama mi bylo i spatne z toho co vse se opravdu odehravalo,jak nekdo mohl byt tak bezcitny a vsechna cest lidem co tuto dobu prezili.Je to zajimava a smutna knizka dohromady

Vercutka
10.08.2020 5 z 5

Příběh, ze kterého mrazí, nechápu, jak to někdo mohl přežít. Kniha napsaná velmi pěkně, až mě to vtáhlo mezi "vězně" a jejich utrpení. Těším se na film a jsem zvědavá, jak se s tím filmaři poperou.

parkur
04.07.2020 5 z 5

Kniha je výpovědí hrůzy kterou dokáže udělat člověk člověku. Zároveň ale vypovídá jak silná je vůle přežít a jak moc záleží na osobní odvaze a také štěstí. Kniha již dávno měla být zařazena do povinné četby nejen v ČR, ale hlavně u sousedů germánů, kde se za začali množit ......

ujira
29.06.2020 5 z 5

Příběh židovského vězně, který se nevzdal a snažil se čelit krutému životu v lágru s nadějí, že přežije, uprchne a bude informovat o zvěrstvech páchaných na Židech, o kterých celý svět nechtěl zprvu nic vědět. Netušila jsem, že jeho svědectví sehrálo zásadní roli a obrat v posuzování německých praktik při vyhlazování židů, přestože to hlavní(záchrana maďarských židů před odsunem)se nepovedlo, jak měl autor v úmyslu. Syrově a pravdivě vylíčená snaha o přežití nemožného.

simviki
10.06.2020 5 z 5

Normálně na to nemám, abych dokázala číst o těch hrůzách v lágrech. Disponuji totiž velmi bujnou fantazii a vše si hned představuji. Nicméně čtenářská výzva mě k tomu donutila, a taky to, že jak již název vypovídá, aspoň něco končí dobře. Bylo to opravdu " hodně silný kafe ", člověku nad tím zůstává rozum stát, jak za takovouhle monstrózní vyhlazovací akcí mohli figurovat lidé z masa a krve, kteří se uměli smát, hrát si s dětmi, možná se i pomodlit..? A jak mohli věřit, že jim to projde? Stejně tak jsem kroutila hlavou nad hierarchií v lágru, která vás, pokud máte ty správné kontakty, dokáže aspoň chvilku držet na živu. A co ti, kteří je neměli ? Smekám před odvahou a nezdolností obou mužů a taky žasnu nad tím, jak si mohli vše tak dopodrobna zapamatovat, že to několikrát nezávisle na sobě znovu popsali se všemi čísly i daty, až jim konečně i svět zdráhající se přijmout tu strašnou pravdu , uvěřil. Nemůžu za to dát míň než 5 hvězd a doufat, že se z toho poučíme i pro budoucnost, která nás opět chce dělit do frakcí, dle barvy pleti, vzdělání, přístupu k práci, vyznání, části světa, kde žijeme..

Keika
23.05.2020 5 z 5

Klobouk dolů a hluboká poklona.

MHudec
18.05.2020 5 z 5

Jedno z témat, které mne zajímá zvládl autor jazykově i obsahově zpracovat na jedničku s hvězdičkou. Na toto téma jsem četl již hodně knih a tuto bych určitě zařadil na první příčku. Pozitivně hodnotím ličení těch zvěrstev bez příkras, protože vnímám jako důležité, aby člověk poučen historíí nedopustil, aby se takové šílenosti opakovaly. Kniha je skvělá. Vnímám jen jako smutný fakt, že její čtivost je přímo úměrná její ceně - krutost a zločiny na lidskosti a to je cena příliš vysoká.

sika444
09.05.2020 5 z 5

Tohle je zásadní kniha o holocaustu. Rudolf Vrba byl navíc opravdu velkou osobností. Věděl, co píše a proč.

Kája95
06.04.2020 5 z 5

Tuto knihu bych zařadila do povinné četby.
Jedna z nejlepších "holocaustovych" knih. Pravdivá, stručná a surová

katerina2424
10.03.2020 5 z 5

Je fascinující, jak někteří lidé navzdory všem hrůzám a obludnostem holocaustu nikdy neztratili naději a vůli k životu. Autor má můj obrovský respekt. Jeho inteligence, vynalézavost, statečnost a snaha o záchranu ostatních jsou obdivuhodné, obzvlášť v tak mladém věku.

lucifess
24.02.2020 5 z 5

Jedna z knih o holokaustu, kterou stojí za to číst.
Jasný a faktický popis bez příkras. Co všechno zažil. Kde dokázal jako takto mladý najít motivaci každý den pokračovat v plánování útěků je pro mě neskutečné.
Tak obrovská vůle žít a následně pak cíl informovat svět, aby vyhlazování skončilo a další transporty už nešli do plynu. V rámci Majdánku i Osvětimi prošel několika tábory, bloky i pracovními zařazeními a přináší velmi ucelený náhled na fungování a možnosti přežití.

Martian
16.02.2020 5 z 5

Nejlepší kniha o holokaustu, kterou jsem četl.

slaska77
01.02.2020 5 z 5

S tématikou holokaustu jsem přečetla již mnoho, mnoho knih, počínaje Remarquem, přes Sophiinu volbu až po novodobou Osvětimskou knihovnici, Vypravěčku či Mischling. Musím ale říci, že tato kniha je tak nějak nejucelenější a dává tak nějak nejvíce pocítit skutečné hrůzy, které jsme si jako lidi sami sobě byli schopni udělat. V Osvětimi jsem byla na exkurzi ve svých asi 18 letech, tehdy jsem ještě asi nedokázala vše vstřebat, teď je mi to líto. Pozoruhodná kniha, pozoruhodný život, takové hrůzy si nemohl nikdo vymyslet, ty se opravdu musely stát. (Únor: 438 str.)

MammuT
26.01.2020 5 z 5

Mrazivě pravdivé vyprávění, které vás nepustí. Vždy když si řeknete, že už musíte přestat číst, tak ve vás hlodá myšlenka, co se asi odehrává na další stránce. Povinná četba pro každého. Až po přečtení této knihy jsem získal pravdivý obraz té hrůzy, do té doby jsem byl v představách hodně naivní.